Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
ABC - 50 let časopisu
datum / id23.01.2007 / 231269Vytisknout |
autorPetr Nechvátal
kategorieSrazy, akce
zobrazeno6743x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
ABC - 50 let časopisu

ABC – 50 let časopisu

 

Úplně náhodou jsem se od svého kamaráda dozvěděl, že se v neděli 21.2. 2007 koná setkání „jedniček“. „Jak jedniček“?“, ptal jsem se nechápavě. „No přece holek, co mají jedničky!“, zněla blesková odpověď. „Hmm, to určitě!“ „Ne vážně, zítra se v Praze na Kavčích Horách koná setkání příznivců „ábíčka“ (ABC) a vstupenkou je první číslo časopisu vydané před padesáti lety 22.1.1957“, pokračoval Míra. „No to by bylo skvělý, až na to, že první číslo nemám, tak bych jel. A rád,“ zasnil jsem se při představě být na narozeninách časopisu, který mě provází od raného dětství.

„Takže jedeme?“

Jeli jsme. Nakonec ve třech, ještě s kamarádem Radkem ze Sedlice u Blatné. Taková jihočeská klika fandů ABC. Avízo setkání bylo tak trochu utajované, šířené jen několika internetovými weby, takže se celé odpoledne neslo v dosti rodinném komorním duchu. V televizním klubu „ V rohlíku“ na Kavčích horách v Praze se sešlo přes tři desítky bývalých redaktorů a spolupracovníků „ábíčka“ a několik příznivců časopisu, mezi nimiž jsme měli to štěstí být i my tři. Po stěnách salonku, kde sedělo naše osazenstvo, i v restauraci, byly vyvěšeny panely s titulními stranami časopisu ABC, déčky ABC a speciály ABC, na stolku pak byly vystaveny různé papírové modely ( se kterými je časopis nedílně spjat takřka od svého začátku) a na TV obrazovce se promítaly letité dokumenty o činnosti ABC, jeho klubech, setkání se čtenáři atd.

Úvodní velmi neformální slovo měl nejdéle sloužící šéfredaktor časopisu Vlastislav Toman, který vedl redakci dlouhých 33 let a byl současně hned u zrodu časopisu. Vzpomněl také již nežijící kolegy, kteří ABC pomáhali vytvářet a připil na zdraví jak původnímu „ABC – mladých techniků a přírodovědců“ (neboť letitá archivní čísla časopisu, co se dají sehnat dnes už jen po antikvariátech, jsou stále předmětem sběratelské vášně mnohých), tak současné podobě časopisu pod názvem „ABC – časopis generace 21.století“. Nicméně dodal, že „my přežijeme“, z čehož se každý z přítomných dovtípil, že míní bývalé členy redakce a původní „ábíčko“ se všemi přílohami a rubrikami, a které je mezi jeho dlouholetými příznivci stále nejoblíbenější.

Je tak trochu paradoxní a hlavně smutné, že současná redakce ABC si kulaté výročí připomněla jen otištěním obálky prvního čísla a fotografií současné redakce, přičemž si na ty, kteří dlouhá léta formovali podobu ABC a vybudovali jeho výjimečnou pozici, ani nevzpomněla. A navíc se od tohoto setkání, které zorganizoval fanda časopisu, stávající redakce zcela distancovala.

Z přítomné „staré gardy“ redaktorů přišli zavzpomínat také první šéfredaktor Jan Čeřovský, šéfredaktor z konce devadesátých let a letitý redaktor Martin Smrček, zástupce šéfredaktora Karel Dunda, nebo scénarista kultovních komixů Vzpoura mozků, Galaxie či Tvrz Václav Šorel, redaktoři techniky Martin Pilný a Miroslav Kolář, nebo autor modelů Ladislav Badalec, a mnoho dalších.

Setkání se neslo v duchu příjemné atmosféry s mnoha vzpomínkami a trochou nostalgie po časech minulých. Karel Dunda vzpomínal na to, jak ABC začalo prosazovat ochranu přírody a životního prostředí a stálo u zrodu hnutí Brontosaurus (dnes bychom řekli ekologického hnutí). Martin Pilný vyprávěl o vlastních patentech či vynálezech ABC, kterými byli minikáry a cyklotrialy, což byly pro kluky tehdejšího Československa obrovské hity, přestože si je děti a především jejich tatínkové museli vyrábět sami. Hovořilo se i o komiksech, které byly na svou dobu skutečně vynikající a mnohé z nich se stali kultovními – například cyklus Pod paprsky zářícího o kmeni Gron-chů , Vzpoura mozků, Strážci atd.. Dokonce se objevil mladý režisér s náměty převést komiksy z ABC do podoby celovečerního filmu a seriálu.

Na setkání přišel i zástupce sdružení přátel Jaroslava Foglara a poděkoval bývalé redakci ABC za to, že navázala na tradici foglarových čtenářských klubů, které se v „ábíčku“ nazývali raketové posádky. Přišli i zástupci sdružení Pionýr, s jehož předchůdcem pionýrskou organizací ABC úzce spolupracovalo a zdaleka se to neneslo v politické rovině, nýbrž v odborných zájmech o techniku, přírodovědu a vlastní tvořivost. Zástupci Pionýra donesli i nádherné obrovské dorty s raketkami - symboly raketových posádek, čtenářských klubů ABC. Hodně se mluvilo o papírových modelech, kterými ABC proslulo a stalo se díky nim naprosto jedinečným časopisem nemajícím prakticky nikde v takovém rozsahu obdoby.

„Jedničky“ – první čísla ABC z roku 1957 se sešly nakonec čtyři kusy, dva volné časopisy a dvě ve svázaných ročnících, ostatní si donesly alespoň nejstarší čísla, co doma našli.

Hovořilo se dlouho a nikomu se z příjemně stráveného dopoledne nechtělo. Na upomínku setkání pak pořadatel rozdal pamětní listy s výročními poštovními známkami „ABC 1957 – 2007“ a všichni přítomní se dohodli na tom, že se podobná setkání budou konat častěji.

    

              

   

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.02.2007 17:15:15MiG
Vážení zmatení,

je to opravdu počteníčko... Hloubková nestranná analýza se zasvěcenou diskusí na téma politika, propaganda a ekonomika Československa let dávno minulých. Kdo z Vás je zažil? Kdo a jak je v dotčených tématech vzdělán? Jak dlouho jste s ABC žili? Ve kterých letech?

Nechte toho!

Kdo setkání zažil, chápe, o čem bylo. Kdo ne, může pochopit. Kdo nechce, nemá cenu mu to vysvětlovat. Stejně tak je to i s výše zmíněnou politikou, propagandou i ekonomikou a to jak ve vztahu k ABC, tak i mimo.

Takže se mějte hezky a ti z vás, kteří by měli zájem rozšířit své sbírky papírových modelů, mohou navštívít výše zmíněný (můj :-)) ) web.
Mějte se hezky a pište raději jen o tom, o čem něco víte. Jak říká klasik Jára Cimrman: "Každé zbytečné slovo je zbytečně."
MiG

P.S. Kdo z vás viděl dotčený článek z ABC na vlastní oči a ne jen opsaný v emailu či na webu?

P.S.2 Odpovídat, kritizovat, pomlouvat či nadávat můžete jak chcete, já to tu stejně číst nebudu, omlouvám se. Pokud mi někdo bude chtít cokoli sdělit, uvedená emailová adresa je platná.
06.02.2007 11:25:40Petr Nechvátal
JablkůM: dobrá, končím s vysvětlováním, evidentně jsme každej někde jinde, o právu na život a existenci časopisu ABC bez znalosti a zkušenosti života v totáči jste ovšem rozhodovali a pranýřovali vy.
Myslím si, že ABC už není třeba obhajovat, tak jak jsem činil doposud, ABC to nepotřebuje, čehož důkazem jsou miliony čtenářů, tisíce modelářů a dalších spokojených příznivců časopisu, a mé právo na názor kdo má či nemá pravdu si z dovolením ponechám.
05.02.2007 13:32:27jablkům
Milý Petře, ty si očividně neuvědomuješ, že nemáš sebemenší právo rozhodovat, kdo má "kus pravdy" a kdo ví, která bije. A tím, že budeš svoje názory omílat stále dokola, ničemu nepomůžeš.
05.02.2007 08:45:06Petr Nechvátal
JIKO a Pišta: Díky za vaše názory, myslím, že víte, která bije.

MAJKL65 a JablkůM: Díky za vaše názory, po přečtení všech příspěvků musím konstatovat, že byla diskuse docela zajímavá a musím zároveň říct, že některé vaše názory jsou k zamyšlení.
Myslím, že se obě strany "sporu" snažily o širší pohled na ABC, na jedné straně byl "Náš" (Petr Nechvátal Pišta, JIkoatd.) dá se říct citový vztah k časopisu, který nás provázel v dětství i později a nějak nám život obohacoval a zpříjemňoval (v 10 či 13 letech jsem fakt vyfocené pionýry naprosto nevnímal tak, jako, že na mě působí komunistická propaganda, hledal jsem v časopise pouze ty věci, které mě zajímaly, a tak to bralo jistě i více lidí), a když se tu mluví o oslavování ABC, tak proč ne, a vůbec nestydím se za to, že jsem si kupoval jeden z nejkvalitnějších časáků, jaký byl před 89 byl na stáncích, naopak jsem rád, že jsem se s ABC setkal a četl ho, modelařil atd. ,

to, že komunistická ekonomika byla neschopná je sice fakt, ale dávat to do souvislosti, že dokázala vyprodukovat jen papírové modely je s prominutím jedna z největších hovadin, co v diskusi zazněla, to se nedá jinak nazvat,

každopádně kus pravdy (Majkl65, Jablkům) máte, o tom žádná, ale tím, že poukazujete pouze na to, že se v časopise objevovaly výročí KSČ, pionýři atd. sestřelujete časopis ABC jako celek a defacto se povyšujete do role soudců a inkvizice, která pranýřuje a pálí ABC jako Koniáš knihy,

zkritizovat, vysmát se a odsoudit je opravdu to nejjednodušší, co můžete udělat, ale jako asi "mladé a neklidné" porevoluční dítka se vás snažím pochopit

každopádně ukažte mi dneska na trhu nějaký časopis, který děti a mládež k něčemu smysluplnému vede a snaží se je pozitivně rozvíjet (tím myslím zájmově, nikoliv propagandisticky) tak jako někdejší ABC?

vedle balastu pro teens typu BRAVA, DÍVKY atd. toho asi moc nenajdete, nebo ano?

Každopádně ještě jednou díky za názory

P.S. Ač jsem coby dítko byl pionýr a jezdil na skvělé prožitkové (nikoliv propagandistické pionýrské tábory), tak jsem nebyl v SSM ani v KSČ, ani v žádné jiné partaji a v žádném případě neobhajuji bývalý ani stávající režim, hubu a krok jsem nikdy nedržel, a od 14 let sjížděl undergroundové a punkové akce, takže podsouvání servilnosti a nekritičnosti zásadně odmítám.

a ABC stále vnímám za jeden z nejlepších časopisů pro mládež, který u nás kdy vycházel

Howgh!
29.01.2007 15:49:07MAJKL65
Jenže JiKo právě taková úvaha mi v té oslavné tirádě na ABC naprosto chyběla. Pokud se vyjadřovat k té naštěstí už minulé době je třeba vždy vyslovit varování jako je tomu když vysílají majora Zemana.
29.01.2007 09:05:38Pišta_Hufnágl
Jiko: Napsals to přehledně, ale zbytečně. Těm to nevysvětlíš.
29.01.2007 08:38:19JiKo
Vzpomínáte si na časopis PIF? :-)
29.01.2007 08:35:38JiKo
Když tedy stále dostávám avíza...

Já myslím, že jako u všeho v té době bylo třeba extrahovat z věcí komunistickou propagandu. Nikdo netvrdí, že nebyla, nikdo netvrdí, že se ksč nesnažila působit všemi médii.

Celá diskuse o ABC je ale vo tom, že ABC bylo z technického pohledu pro ty co chtěli prostě slepovat modely z papíru a jinak býti tvůrčí, jeden z nejlepších časopisů u nás.

Pokud by člověk přijmul tezi, že špatné je to kde byl jakýkoliv komunistický plk, shledal by, že taková tiskovina či jiné médium prostě NEBYLO.

Jde o to, že soudný člověk uměl, a učil to i své děti, rozeznávat co je propaganda.

Jde o to jestli si chtěl z té doby člověk brát alespoň to lepší, a nějak žít (tímpádem se naučit v té době kličkovat), nebo se dát do boje... těch bojechtivých ale, a sáhněme si do svědomí, bylo zatraceně málo.
29.01.2007 08:08:52MAJKL65
ABC Zdraví konference Pionýrských pracovníků - žádné "vystřihovánky" ale nástroj komunistické propagandy. Viz odkaz níže kde je jedna z titulních stran.

http://www.walt.agen.cz/abc/images/26/26_19%20big.JPG
29.01.2007 08:02:50MAJKL65
ABC - plátek předvoje KSČ, Pionýrů

22. ledna 2007 by se dožil mnohými vzpomínaný časopis ABC mladých techniků a přírodovědců půl století. Od roku 1957 vycházel pod křídly pionýrského hnutí a byl oblíben nejen pionýry ale mnoha kluky i děvčaty. Už jen Mateřídouška vychází déle. Jeho bývalí čtenáři generace XX. století, ve spolupráci s Pionýrem, o.s., si v předvečer onoho výročí připomenou jedinečnost tohoto časopisu a připravili vzpomínkové Setkání po 50 letech aneb Přineste svou „jedničku“. U příležitosti 50 let od vydání 1. čísla ABC mladých techniků a přírodovědců si vás dovolujeme pozvat na setkání s bývalými redaktory a spolupracovníky redakce. Pozvánkou vám bude vaše nejstarší ábíčko, které vlastníte, ovšem ne mladší roku 2001 (ABC mladých techniků a přírodovědců přestalo vycházet 22. 1. 2002). Všichni účastníci obdrží Pamětní list, a pro ty, kteří přijdou s oním prvním číslem z roku 1957, Pionýr připravil, byť drobnou ale speciální, odměnu.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.