Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
Žlutá pohádka
datum / id27.08.2009 / 332952Vytisknout |
autorTýna
kategoriePohádky
zobrazeno3916x
počet tipů11
v oblíbených3x
zařazeno do klubůK.S.R.O, Povídka měsíce,
Žlutá pohádka
Kdysi dávno, když ještě na naší planetě vůbec nic nebylo, kromě sluníčka, které ji pěkně zahřívalo, žilo jedno kuřátko. Vlastně to ještě nebylo kuřátko, ale jenom malé, opravdu malinkaté vajíčko. Jednou z rána, když ještě sluníčko nestihlo celou zeměkouli zahřát, se k němu vajíčko přikutálelo. Začalo hulákat: "Kde jste kdo?? Haló!!" A sluníčko se ozvalo: "Jsem tady jenom já, ale kdepak ty ses tady vzalo?? Ještě je na tebe moc brzy!!" A kdopak jsi?? Zeptalo se kuřátko. Mělo tolik otázek, že nevědělo na kterou se zeptat dřív. Slunce trpělivě odpovídalo."Já jsem sluníčko, jsem moc horké a ohřívám to tady, aby ti nebyla zima." "A je vás tady víc??" Chrlilo kuřátko dál otázky a sluníčko si zívlo.. "Teď se tě na něco zeptám já." Navrhlo potichu. Kuřátko odvětilo "Dobře." "Co jsi vlastně zač?? Vůbec nevím, s kým si tu povídám, když jsi schovaný ve skořápce". Vajíčko se trochu zakymácelo, pak se ozval tenoučký hlásek: "Já ještě nevím co jsem, to poznám až se vylíhnu." Slunce zakoulelo očima a omluvilo se. "Už je večer, za chvilku musím jít spinkat." "Aháá" Zívlo pro změnu vajíčko, až se posunulo o pár centimetrů dál.
"Budeme si zítra zase povídat??" Navrhlo opatrně kuřátko, a doufalo že sluníčko řekne ano. "Možná ano". Kuřátko se blaženě usmálo, a pak zavřelo očička.

Dalšího dne ráno se kuřátko zase dokutálelo až ke sluníčku. Po chvilce povídání sluníčko řeklo: "Kdy se vylíhneš??" "To já nevím", řeklo zklamaně. "Tak se vylíhni teď!!" Zakříčelo sluníčko radostně, až se otřásla země. "Ale co když je ještě moc brzo" Obávalo se to málé žluté stvořeníčko. "Nebo co když mi bude zima" "Tak já tě budu zahřívat!" Snažilo se slunce. "Ale pak mi bude  moc velké horko." Na to už nemělo sluníčko co namítnout. "Prosím, tak to zkus, nic, co by ti mohlo ublížit tady není. A já tě budu chránit!!" Kuřátko chvíli přemýšlelo, a pak řeklo váhavě: "Tak dobře, já se zkusím vylíhnout, ale budeš se o mě starat." Sluníčko povyskočilo nadšením a bylo zase o něco větší teplo. Skořápka se nejdříve začala třást, pak se objevila skutečně malinká prasklina.. A pak, vykoukla malá žlutá hlavička. Když kuřátko setřáslo zbytky skořápek, vyhrklo sluníčko nadšeně: "Vždyť ty jsi kuřátko!!" "Cože jsem??" Otázalo se kuře vystrašeně. "Jsi malé zvířátko, jednou vyrosteš ve velkou slepici, nebo kohouta." Ale kuřátko si nedalo pokoj. "A co je to slepice?? A co je to kohout??" Sluníčko sprásklo ruce a pustilo se do vysvětlování. "Slepice je tvoje maminka, kohout je tvůj tatínek. A ty ses jim narodil." "Áha" Protáhlo se kuřátko. "Už to chápu." Usmálo se na sluníčko. Pak šlo kuřátko spinkat. Ale nemohlo usnout, pořád si kladlo otázku, kde je jeho mainka a tatínek??

Když už byl večer a sluníčko zapadlo za kopce, noví kamarádi se rozloučili. "Dobrou noc, kuřátko." Popřálo sluníčko. "Ty se taky hezky vyspinkej" Zívlo kuře. Sotva dalšího dne sluníčko vysvitlo, už se kuře řítilo k němu. A takto to bylo každého dne, dokud se na světě neobjevili lidé, a začali kuřátka chytat. Pak je snědli. Ale to je už úplně jiná pohádka.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.09.2009 07:45:30StvN
:)
14.09.2009 16:17:53Noro_Good_by
:)
a čo ak sme my ľudia tie kuriatka? Čo ak sú tie kuriatka v nás? A naše deti nie sú kuriatka?

To sú moje otázky:)
10.09.2009 20:23:10tulia
A mně se to, Týno, moc líbilo. Sluničko jako takové hravé, neposedné a okouzlující stvoření, které by chtělo mít každé dítě za kamaráda a odvážné a přemýšlivé kuřátko, jakým jsou děti samy.

A příjemná prosluněná atmosféra táhnoucí se vším a měkká, něžná a jednoduchá slova, jaká mají v takové pohádce být.

Ten konec trochu syrový, ale podle mě děti tohle milují. žádné tlachání o tom, jak tam spolu žili šťastně i s maminkou a tatínkem. Na tohle už se nevěří.

Jistojistě TIP.
10.09.2009 18:47:45Týna
Díky Marve :))
10.09.2009 18:47:35Týna
Díky Marve :))
10.09.2009 17:26:05VT Marvin
Induane - sám text napovídá, že autorka patří mezi konzumenty Večerníčků.

A já tvrdím, že z tohoto textu by schopný režisér udělal dobrý Večerníček. O ničem to fakt není.
10.09.2009 02:15:50Induan
Já se postupně začal válet smíchy po zemi, jak jsem to čet. By jsi mohla psát večerníčky o ničem :D Ale jako jo, chápu... V rámci žánru dobrý :) Ještě palec do huby a už by se spalo :)
09.09.2009 19:48:11Wiski
Ona to není povídka, že? Ale dobrý. Ty hele, pro nejmenší to beru, to bylo za mě - budoucího pedagoga. Za milovníka knih musím říct, že ten závěr je skutečně pouze znouzectnost a docela mě zklamal. Je to takové neforemné, jakoby tomu kuřátku chyběla prdýlka, ne?
04.09.2009 22:06:01Týna
Nominuju tuto povídku :))
31.08.2009 12:13:04Pišta_Hufnágl
Já se zásadně na věk autora neohlížím. Kdo zvládne publikovat, musí snášet stejná měřítka jako všichni ostatní. Nedělejme z Písmáka politovnu.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.