Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+2 neviditelných
Jsou ženy lidmi, či nikoliv?
datum / id08.09.2010 / 364730Vytisknout |
autorNotreal
kategorieÚvahy
zobrazeno1952x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
...
Jsou ženy lidmi, či nikoliv?

Jsou ženy lidmi, či nikoliv?

Navzdory menším, či větším potyčkám se ženami (ala klasické muži nerozumí ženám), mě do dnešního dne tato otázka ani nenapadla, ba i teď působí docela šíleně, a proto jsem se jí začal zabývat. Tuto otázku položil neznámý autor žijící v dobách středověku, v publikaci Disputatio nova, a já si jí pokládám dnes, v 21.století, v dobách spravedlivě se tvářících lidských práv a svobod, v dobách, kdy emancipace žen překročila svůj, či snad i jejich stín.

Prapůvod otázky a středověkké následky:

Když se podíváme do knih, dočteme se o jisté Lilith*, služebnici bohyně Inanna**, která obývala Eden (Ráj) ještě před zrozením Adama. Ona sama stvořila Adamova ducha, čímž se jí stal Adam rovným.
Bůh dal Adamovi tělo a vznikl člověk. (Adam v tomto vyprávění není vlastní jméno prvního člověka, nýbrž obecným označením.) Dále chtěl Bůh dát člověku pomocníka, aby mu byl pomocník rovný, vytvořil ho Bůh z lidského žebra. Byla tedy stvořena pomocnice Eva. Lilith toto spojení rozhněvalo, spářila se s hadem aby sehrála roli pokušitele a přesvědčí Evu aby si kousla plodu ze stromu Poznání dobra a zla, který zasadila právě její bohyně Inanna. Eva pak přesvědčí Adama, a on udělá to samé. Pak se spolu Adam a Eva vyspí a Bůh je vyžene z Ráje (jíst z toho stromu jim totiž zakázal).

Už zde je nám  tedy žena představena jako něco jiného než člověk, a je to také prapůvod všech obav z žen, co najdeme v historii.
„Proto řekl Hospodin Bůh ženě: ‚Cos to učinila?‛ Žena odpověděla: ‚Had mě podvedl a já jsem jedla…‛ Ženě řekl: ‚Velice rozmnožím tvé trápení i bolesti těhotenství, syny budeš rodit v utrpení, budeš dychtit po svém muži, ale on nad tebou bude vládnout.‛“ Takhle interpretoval důvod ženské podřadnosti středověk, kde bylo povoleno ženu fyzicky trestat.

V rámci manželského svazku měla žena plnit různé povinnosti, muž měl nad ní dohlížet a vychovávat ji, k tomu mohl využívat i fyzických trestů, které ovšem měly být přiměřené. Například Tomáš Štítný ze Štítného umožňuje muži, aby manželce, která má určité nectnosti, ukázal „své právo panování“, nicméně předtím musí vyčerpat mírnější prostředky – příklad, dobrotu a domluvu. Jan Hus se staví negativně k bití holí, ovšem mírnější formy v kontextu doby nezatracuje.

Můj postoj k ženám:

Je zcela ovlivněn dobou a společností, která mě obklopuje. Jakkoliv je negativní ve smyslu důvěry k nim, vždy tu budou s námi a zbavit se jich nelze. Spíš vyhubí ony nás, než nám dojde že jim nelze věřit. Křesťanský pohled na ženu zní prozaicky, dvě možnosti interpretace: SEX=PRIMITIVNOST či HŘÍCH, nebo jde o AUTORŮV KOMPLEX podbarvený uměleckým umem zaobalit vše do čtivých a zákonných textů. Nebo snad plno dalších variant interpretací, do kterých nemám sil se v tomto článku pouštět.
Škoda že i v Ráji se musí bůh poslouchat. Eva ovlivnila Adama udělat něco špatného, samotná Eva byla ovlivněna zlým duchem Lilith.

Konečná odpověd na položenou otázku zda jsou ženy lidmi, či nikoliv, tedy vyjde opět záporně jako v onom 15.století.
Ne, ženy nejsou lidmi, jsou žebrem z člověka.

 

 legenda
* - Lilith se v židovské démonológii označuje jako zlý duch, sukuba (succubus).
** - Inanna je bohyně plodnosti, lásky, pohlavního života a války

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.09.2010 16:42:52Cypherion
vždyť to znáš ...:)
17.09.2010 13:47:30Norbert Amehr von Strudel
rozmnožovanie s Afroditou môže byť sranda. mohol by som mať synov a dcéry polobohov(yne).
17.09.2010 12:45:39AFRODITA
říkáme si lidé
pravda je , že jsme živočišný druh dvou odlišných pohlaví a to z důvodu rozmnožování .

14.09.2010 23:49:08Dragora
Kdyby se muži nechtěli nechat klamat, ženy by s tím nic nenadělaly. A konec konců je to i opačně a mužům to jde možná ještě o něco lépe :-))) Snad proto, že je to součást jejich podstaty nemohoucnosti plnit vše, co naslibují - aby dostali vše, co dostat chtějí :-))) Ale neberte mě vážně...
11.09.2010 15:52:06Notreal

Rajmund - hodně štěstí v Tvém hledání :)

Mimoň - zajímavý pohled, diky za něj

Norbert Amehr von Strudel - taktéž zajímavá reakce, díky za ni

Prosecký - souhlasím, není to žádné extra odborné psaní, Norsko a legrace jsou mi ukradené, zatím mě ještě nepobavil.

Cypherion - Výborně, konečně někdo pochopil opravdový záměr úvahy :) PS: Normální? Co je normální? Co je normálního ptát se co je normální? Co je normálního se ptát na to co je normálního na to ptát se co je normální? Norma = stanovená nuda.
11.09.2010 01:25:57Cypherion
seš normální vole??!! haha vtipný ten tvůj příspěvek...
10.09.2010 10:30:57Prosecký
Chtěl-li by jsi učinit zadost odborné úrovni své úvahy, neměl bys skončit 15. stoletím. Možná že to nevypadá, ale mezitím přece jen uběhlo více než pět set let.
Ačkoli jsem dalek jakéhokoli feminismu, logika nás nabádá ptát se důsledně. Třeba "Jsou muži lidmi?"
Také bychom mohli dojít k závěru, že na světě prakticky žádní lidé nejsou. Nediv se, že si z tebe dělá takové Norsko legraci.
Postrádám v úvaze zcela biologicko-fyziologický pohled. A ten je určující.
09.09.2010 21:10:02moorgaan
uvaha dobra...vybilancovana, postavena na duverohodnych zdrojich vseobecne uznavanych.. ale zda to tak opravdu bylo - vi jen Buh.-))
...muz i zena jsou absolutne odlisne bytosti - spojuje je pouze laska - diky ni mohou spolu vytvaret vztah a mit potomstvo-nebyt te chemie, tak si nemaji moc co rict a nechapou se...
- otazka je špatně formulovaná - žena je člověk i muž je člověk a jako množné číslo a nebo v paru jsou tudiz lide!
...ptejme se spis zda nekteri lidé jsou lidmi kdyz...?
09.09.2010 00:32:27Svieža Kňažná Berta von Amehrová
Búh je jenom jeden a Jeho jméno je Krl
08.09.2010 23:22:33Norbert Amehr von Strudel
Lilith je tak étericky sexy, ako hlavná ženská postava z Lynchovho filmu. Je to blondýna a jej duša je koncentrovaný sexappeal. Milovať sa s ňou čo len v predstavách je nebezpečné.
Takže ženská duša je jej sexappeal, ale ešte pretečie veľa koncilov, kým sa toto moje prophesy potvrdí.
Naproti tomu (aby si nemusel písať sequel), duša muža je mokrý sen o Lilith.
Pokiaľ ide o názor Norge, tak jediná žena, ktorá prevyšuje človeka je Grace Jones. Lenže tá je chlap.

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.