Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Takových padesát let zpátky
datum / id23.12.2015 / 462692Vytisknout |
autorGogin
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno895x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

napsáno s využitím motivů knihy Alexeje Pludka "Takových tisíc let"

Takových padesát let zpátky

Takových pětadvacet let čekal rukopis na schválení. Možná o nějaký rok víc. Dalších pětadvacet let trvalo, než se knížka dostala ke čtenáři, zatoulaná kdesi v tichu antikvariátu. Možná víc.

Takové dvě vyústění mostu v čase, či spíše pouhého pavoučího vlákna, kde spojnici představuje jedna poměrně útlá knížka. I věci mají svoje příběhy, třeba knížky…

Básník stál v pozoru u dveří, které se za ním před okamžikem skřípavě zavřely. Za rozložitým stolem, plným různých výtisků si ho přísným zrakem měřil nakladatel.

Povinná minuta mlčení. Nakladatel promluví. Budou to slova, na jaká básník čeká už rok, nebo dva, možná sto let. Ortel nebo závrať svobody?

Stále ve stejně strnulém pozoru. Týž pohled upřený do nekonečné roviny očí. Moderní básník nedává najevo radost ani zklamání. Možná jen aby zahnal lítost docela nezřetelně si přešlápne po podlaze.

Nakonec souhlasně přikyvuje. Ano, ano. Údělem moderní poezie je být nesentimentální a raději moc nevzpomínat.

Psal se rok 1988. Ve vzduchu už vál čerstvý vzduch. Z Kremlu přicházela perestrojka a glasnosť. Jiné nakladatelství si vzpomnělo na jistý dávno odmítnutý rukopis a ujalo se ho.

Nabízí se otázka, nebyla-li knížka vydána opožděně. Za chvíli tu byl už listopad 1989, vznikala zcela nová nakladatelství a vycházely zcela jiné knížky…

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.12.2015 17:16:50Lnice

*


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.