Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
pravosť
datum / id23.01.2018 / 484907Vytisknout |
autorhaijin
kategorieJen tak pro radost
zobrazeno2112x
počet tipů19
v oblíbených1x
do výběru zařadilLyryk, Zbora, a2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
pravosť

je antropologicky doložené
prvotným povolaním pravého muža
bola štedrosť – priam komicky prehnaná

predstav si, ako každého zúrivo obdarúva
ješitne trvá na svojej pravosti
hlava-nehlava

a v hroboch našli starcov v sukniach
praví muži, čo sa na staré kolená
stali pravými babičkami
aj kostry mladých žien
v plnej zbroji

tiež si predstav samičku šimpanza
v momente, keď ju opúšťajú pôvodní výskumníci
plače v posunkovej reči

srdcervúco im ukazuje svoje vlastné meno
ktoré jej dali – spája
ním všetky darované slová
do poslednej vety

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

23.03.2018 11:10:15lucie.médea.

*

18.02.2018 00:33:12MarK.
Cim viac to citam, tym viac som uneseny.
Zaver je perfektny.
05.02.2018 10:01:32Umbratica

Ta kniha byla čtena na pokračování v rozhlasovém pořadu Meteor,který pravidelně poslouchám,takže ano,jsem s tou knihou obeznámena. Kromě toho mám v rodině několik včelařů a taky já osobně jsem absolvovala včelařský kurz i když jsem jen teoretik.

Mým oblíbeným druhem včel  jsou samotářské včely drvodělky. Jsou to teplomilné samotářské "modré" včely,které se více rozšiřují teprve v posledních letech. V létě jsem venku,pokud mi to jen trošku čas dovolí a drvodělky pozoruji hned ,jak se objeví. Jsou to takoví hmyzí Einsteini a člověk musí jejich intelektuální výkony sám vidět,jinak by jim nevěřil. 

Podobnost literárního serveru jako je Písmák a hmyzího úlu ovšem nesporně existuje. Člověk ale musí mít určitý nadhled a hlavně se nesmí se zápalem účastnit nějaké své hry,aby ty obecné zákonitosti "úlu" mohl vidět.

 

01.02.2018 22:36:41Zbora
redaktor poezie

Četla jsi tu šílenou šestiset sranou publikaci Hmyzí rodiny a státy od J. Žďárka? Já jsem byl u vytržení, hlavně teda z mravenců. Svět hmyzu je vážně fascinující a neuvěřitelně krutý.

01.02.2018 10:24:58Umbratica

Zboro,

já nejsem redaktorka poezie,abych to mohla posoudit. Jsem jen bláznivá botanička,která se trošku zajímá o hmyz.

31.01.2018 22:09:35Zbora
redaktor poezie

Kolik procent velmi inteligentních včeliček a čmeláčků je asitak na Písmáku? :)

29.01.2018 08:51:07Umbratica

Ano,někteří lidoopi jsou schopni naučit se posunkovou řeč a komunikovat s člověkem. Nejenže takto sdělují svoje pocity,ale je doloženo,že jsou i schopné vcítit se do pocitů jiných zvířat a to i na fotografiích nebo na obrazovce počítače. - Nejrozsáhlejší pokusy ale byly prováděny na papoušcích,kteří jsou schopni se naučit mluvit ,přičemž mají slovní zásobu asi jako pětileté dítě(čili dost velkou) a jsou schopni abstraktního myšlení. Drezuru trvající několik hodin denně a trvající několik let(neustálý extrémní stres) ale pták zaplatí ztrátou peří a zkrácením života asi na jednu třetinu.  - V současné době se také zkoumá inteligence hmyzu a bývá dosaženo pozoruhodných výsledků. Ovšem už např.u čmeláků je inteligentních jedinců v populaci málo. Asi jen dvě procenta. Také v úlu je poměrně málo velmi inteligentních včel. 

27.01.2018 22:23:36Lnice
Mám radost ze zlatého výběru:) haijin tu dlouhodobě vystavuje velmi zajímavé, podmanivé texty...*
25.01.2018 23:43:56CHT

to je ta pravá glosolálie jazyka, jemuž rozumí vsichni, co se hlásí k šimpanzům, všichni, již tvrdošíjně ve svém metru pade trvají na velikosti a zranitelnosti duše, která jim coby kompas ukazuje na Neznámou hvězdu (našli v těch hrobech nedokončený scénář Melancholie)

25.01.2018 10:58:12haijin

Umbratica: Díky. To som nevedel. Len viem, že pri tomto a podobnom experimente sa mladá samička šimpanza naučila komunikovať posunkovou rečou na úrovni dvoj až trojročného dieťaťa. A podobne ako iné malé deti, zhovárala sa so svojimi zvieratkami a bábikami, ba dokonca aj sama so sebou. Rovnako ako hociktoré iné ľudké batoľa vítala svojich adoptívnych "rodičov" prívalom správ: "Ponáhľaj sa Roger, objím ma, daj mi jesť, daj mi šaty, chcem ísť von, otvor dvere..." Dosť to nabúralo predpoklad, že zvieratá nedokážu myslieť a hovoriť. Vlastne sa začalo ukazovať, či človeka najviac nedefinuje to, že používa jazyk, že reč, prvotne možno aj u človeka vo forme gestikulácie rúk a až neskôr ako gestikulácia jazyka, je možno základom toho, čo voláme vedomie, ktoré možno môžu získať aj nám evolučne blízke bytosti...


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.