Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+16 neviditelných
Nenávistné pohledy
datum / id11.08.2018 / 489858Vytisknout |
autorMumík
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno232x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Nenávistné pohledy

 

 

Poznatek o nesmrtelnosti duše jsem si nevymyslel já, nýbrž kupa akademiků, naneštěstí zůstávám stejně zrůdným v očích veřejnosti a s pocity sebelásky si kladu otázku: „Kolik času potřebuje člověk, aby se nebál pokojně umřít? Tradičně si odpovídám: „Budu si žít přirozeně a nikdy svůj život předčasně neukončím!“

Nenávistné pohledy vyvolávají tunu strachu. Bomba dopadla dost blízko. Byla to úplná exploze s drtivými účinky.

Inzerát: „Prodám duši, zn. Již ji nelze opravit. Byla snová, neumírala tak rychle jak ta předešlá, ale nemusí se jednat o poslední výměnu! Nechci se najít ve sračkách doby!“. Tisk by psal: „Ošklivý, moc ošklivý!“ Proto neřídím auto. Pravděpodobnost, že vás někdo ogriluje ve směšném „plátku“ je vysoká. Zpověď v katedrále se spoustou neživých andělů a kolem samé odpustky, snad někdy jen ta „pravá pokora“.

Život se zájmem o filosofii je jediná moje naděje na uzdravení bolavé duše. Ta je pod neustálým tlakem kvůli zbytkům svědomí, stínů z pronásledovatelů ukrytých v zářivě žhnoucích pestrobarevných hedvábných šatech.

Hlasy ke mně přicházely pomalu, skrze okno hrál obecní rozhlas. Olinka promluvila něžně ale podbízivě: „Kupte si novou filozofickou knihu!!“ Šlo o politologicky vykreslenou historii Česka o budoucích lepších časech na místo otrockých náboženských spisů.

„Archiválie nevyčíslitelné hodnoty se nedochovaly jen tak pro zábavu!“ Směji se ironicky. „Všechny končí dobrotivým úpadkem, věčnou slávou, nebo jen zadostiučiněním spravedlivým, ale pochopitelně úměrně ke všem umírajícím jedincům.“

Metodou doby zdravě nebojácného člověka je samotná výchova z dětství, kdy nasloucháme, v opačném případě se ve stáří potkáme s prostředky tlumící bolest. „Nakonec proč ne, nehltáme dost pozitivních informací z rozličných médií??"

Dost klidu ovšem nepřidá ani mobilní pohotovost. Ostatní dobré časy se zdají přístupné jen za konkrétních příznivých situací, která však často nenastanou, a tudíž se naše vidění světa ukrývá v každodenním kalendáři plného schůzek, které se uskutečňují možná „jen na oko“ nebo „jen na slepo“.

Pátrám v minulosti s úmyslem připomenout si pár skvělých zážitků. „Budou se přece jen někdy opakovat?“ Odpověď je: „Ano, mohou přijít dokonce ještě lepší!! Ten kdo si ale sáhne na život předčasně, pak tuto šanci ztratí navždy!“ 

Jednou jsem pozoroval z okna domu oblohu, dokud neustala pravda o vidění zázraku vzkříšení, vyšel jsem si s bolavou nohou ven a čáp na sloupě elektrického vedení mě zlil od shora dolů tekutými exkrementy.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

31.08.2018 17:55:58Mumík
Jediná myšlenka je, že ikdyž Tě od shora dolů zleje výkaly čáp (to se opravdu stálo mému kamarádovi), život jde dál a nic by nemělo mít takovou váhu, aby se ho člověk dobrovolně vzdal. Možná to z textu úplně nevyplývá, ale je to takto myšleno, že ať už cokoli bolí přes příliš, stejně stojí zato žít.
21.08.2018 16:12:54Lakrov
redaktor prózy

V první větě (souvětí) je takový podivný "dějový zvrat", že chvíli  působí, jako by v ní cosi chybělo.  Dočteno, leč je to na mě příliš zamyšlené a já nedohlédnu tak daleko,  aby ve mně ten text vyvolal nějakou myšlenku.  


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.