Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Michal Kašpárek - Hry bez hranic
datum / id24.11.2018 / 492136Vytisknout |
autorFruhling
kategorieKritiky (lit. kritiky díla)
zobrazeno582x
počet tipů9
v oblíbených0x
do výběru zařadilGora,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Michal Kašpárek - Hry bez hranic

 

Stále stejný kruh: z hecu si se známými založíte blog, baví vás to, ale nikam se neposouváte. Začnete uvažovat, jak se zprofesionalizovat. Zaniknete. Z hecu si založíte blog s jinými známými. A tak pořád dokola. Samozřejmě i z tohoto pravidla existují výjimky. Například magazín Finmag: česká variace Forbesu pro lidi, které nezajímají články o degustaci javánského rumu, a jediný ekonomicko-life-stylový časopis, kde i zarytý marxista najde podnětné čtivo. Snad i díky této nezvyklé otevřenosti Finmag jako jeden z mála projektů zvládl přerod z internetového blogu do placeného dvouměsíčníku. Ale proč o tom mluvím? Podstatný podíl na tomto úspěchu má i Michal Kašpárek. 

 

Původně novinář MF Dnes kolem roku 2009 přešel na volnou nohu. Dnes přispívá nejen pro Finmag, ale také pro radio Wave, recenzuje a překládá knihy, stál u zrodu skupiny Žít Brno a angažoval se (ručně) v uprchlické pomoci. To poslední je pro Hry bez hranic určující.

 

Filip je dobře placeným herním programátorem. Umělecké ambice však vyměnil za tvorbu kódu pro f2p/p2w hry na mobily a prohlížeče. Místo uznání si tak užívá něco mnohem důležitějšího: peníze, tinder a hraní Euro Truck Simulatoru v pracovní době. Jenže ani ta nejdelší trasa z Milána do Stockholmu ho nezachrání před prvními příznaky vyhoření. Když mu navíc tinder namísto pičky přihraje polskou řádovou sestru, která se angažuje v pomoci uprchlíkům, Filip se rozhodne něco se svým životem dělat.

 

Morální agitka se ovšem nekoná. Pomoc bližnímu totiž může nabrat různých podob a Filipův životní cíl zůstává po celou dobu víceméně konzistentní: méně práce, více Euro Truck Simulatoru. Namísto srdceryvné road movie s hlubokým lidským příběhem se tak dočkáme spíše třeskuté grotesky z trendy pracovního prostředí a neméně trendy sociální pomoci.

 

Michal Kašpárek nezapomíná na nic: veganské kavárny, designové kanceláře, konference i anarchistickou buňku zapálené feministky. Vše je podrobeno ironickému nadhledu člověka, který přečetl až příliš dobrých knih o flákání, kapitalismu a sociálních fenoménech. Skrze obraz, který visí v kanceláři Filipova šéfa, je otevřeně přiznaná i inspirace enfant terrible francouzské literatury Michellem Houellebecquem. A tady nastává první zádrhel.

 

Kašpárkovi rozhodně nechybí odvaha přinést čerstvá témata. Hry bez hranic však až nezdravě připomínají agregát nejironičtějších tweetů. Vše je příliš uhlazené, vtipné, a ačkoliv nemůžu popřít, že u scény, kdy hlavní hrdina vykřikne, že letecké palivo nemůže roztavit ocelové nosníky, jsem se opravdu nahlas zasmál (víc prozrazovat nebudu), Hrám bez hranic chybí hlubší emoční a poetický vklad Houellebecqovy prvotiny. Navíc oproti skvěle uzavřenému úvodu, mnohé další úseky působí až nadbytečným dojmem – například scéna, kdy hlavní hrdina vykřikne, že letecké palivo nemůže roztavit ocelové nosníky (ano, je to ta stejná).

 

Nejsilněji kniha účinkuje při příjezdu do uprchlického tábora. Ironie poleví a mezi řádky prosvítá překvapivě popisná novinařina, doplněná o spíše výjimečné postřehy. Když hlavní hrdina přirovná mlácení uprchlíků brodících se přes řeku k současné obdobě devadesátkových Her bez hranic, je v tom krom vtipného bonmotu i trefný popis politických posunů posledních 20-ti let.

 

Přesto všechno zůstávají Hry bez hranic jednou z nejzajímavějších českých knih poslední doby. Tematizují sice pouhý segment české (evropské?) společnosti, ale na rozdíl od Soukupové nebo Tučkové dřenících každodennost z intelektuálních pozic, je to alespoň segment, v němž se orientuje. Jistě, víc bychom namísto štulce polystyrenovým pádlem v křiklavé národní barvě pocítili pendrek maďarského strážníka, ale nakonec i přátelské pošťouchnutí postačí jako důkaz, že generace Y dokáže krom „avokádových toustů chlapák“ (124kč) zplodit i něco ke čtení.

 

autor: Michal Kašpárek / vydáno: 2018 / nakladatelství: Listen

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.12.2018 15:28:22Fruhling

Nazdar, dík za čtení. Píšu to už jen tady a na svůj web, v rámci udržení mentálního zdraví.

20.12.2018 13:09:15Alojs

Kvalitni recenze. Posilas to nekam, nebo je to ciste pro Pismaka?

03.12.2018 15:43:17Fruhling
Vigan, dik za čtení a pochvalu. A myslím, že Kašpárek by taky poděkoval.
03.12.2018 09:28:29Vigan

Tvoje kultivované recenze mě vždycky navnadí, abych se o knížku zajímala, i když to negdy stójí za h..

Děkuji, že to sem dáváš..

29.11.2018 10:08:30reka
redaktor prózy

Vysoký plat a česká literatura, to nejde moc dobře dohromady.

26.11.2018 07:11:11Fruhling

Dík za čtení.

Samozřejmě by mě těšilo se stát jakože důležitým influencerem. Problém je, že můj život je o psaní recenzí pro časopisy, které posléze zaniknou. A to bych Hostu nepřál. Plus toho až tak moc nečtu. Ale kdybys věděl o nějakém teplém místečku s vysokým platem, tak se i hecnu.

25.11.2018 21:34:39reka
redaktor prózy

Dobrá recenze, sice mě na knihu nenalákala, ale představila ji dost jasně. Nechceš ty recenze psát pro nějaký literární časopis? Dřív třeba Host sháněl recenzenty.

24.11.2018 14:47:08Zdenda

Nečetl. Mám vůči Musilovi předsudky, z nějakého důvodu mám představu, že jeho knihuyjsou podivné a nesrozumitelné, a vyhýbám se jim.

Ale tak zkusím to, když říkáš... a jestli to někde najdu. Dík.

 

24.11.2018 12:59:10Fruhling

Zdendo, ty mě snad ten duckduckgo donutíš používat.

Hele, Zmatky chovance Törlesse jsi četl?

24.11.2018 12:08:29Zdenda

Tak já taky nevím, jestli je Kašpárek namyšlenej. Ale vyduckduckgooval jsem si ho - a nelíbí se mi. :)

No a napadá tě nějaká dobrá kniha vhodná pro konzervativce, jako jsem já? Můžeš zabrousit i mezi tituly, které ti připadají notoricky známé - já je nejspíš znát nebudu.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.