Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seInterpunkční znaménka
03. 01. 2010
0
9
3002
Autor
leenai
čárky, tečky, vykřičníky, otazníky, dvojtečky, středníky, pomlčky, lomítka, závorky a uvozovky
Zde máte prostor pro své dotazy ohledně obecnějších otázek interpunkce, ale i pro uvedení konkrétních vět a souvětí, se kterými si nevíte rady. Rádi se pokusíme nad nimi podumat spolu s vámi.
9 názorů
=D
Kantorka měla pravdu.. soustředila jsem se moc na vysvětlování "čáreček" a tohle mi uniklo.
CorrimsonTom
31. 01. 2010
No, když vidím tvůj profesionální rozbor pomlčky a spojovníku, couvám z klubu korektorů. Jsem diletant. :o)))
malinka_hvezdinka
28. 01. 2010
V zásadě takový, že pomlčka je pomůcka typografická/syntaktická, kdežto spojovník funguje spíš na bázi morfologické. Mohu-li je tedy spojovník, kdežto vsuvková informace oddělená "tou dlouhou čárkou" je pomlčka. Typograficky je jí mnoho druhů (podle délky), spojovník je jen jeden.
Spojovník patří do slov jako je "nebo-li", "pragmaticko-syntaktický" nebo pokud slovo dělíš na konci řádku (odtud běžně užívaný neoficiální název rozdělovník). Info navíc: dvojice přívlastků spojená spojovníkem naznačuje, že obě vlastnosti nese tebou označovaný jev stejnou měrou - jako by napůl byl pragmatický a napůl syntaktický. Nejlépe je to vidět na příkladu barev. Červeno-fialové boty jsou boty, jejichž části jsou jak červené, tak fialové. Červenofialové boty jsou boty, u nichž nevíš, jak pojmenovat výslednou směsovou barvu. =)
Pomlčka může např. uvozovat přímou řeč, být interp. znaménkem pro vloženou větu, nebo jen samostatnou informaci, někdy se používá místo dvojtečky u výčtů.
Mohu-li, zeptal bych se na rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou; kdy, co / pokud mohu!