Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Podzim

Výběr: Gora
19. 11. 2023
12
20
169

 
Podzim mám spojený s vůní jablkového koláče se skořicí, který v sobotu pekla maminka. Voňavého a lahodného čaje naší babičky na horkou krev (kterou jsme měli vždycky když jsme zlobili a hlavně když jsme měli jít spát), ve kterém byla dobromysl, mateřídouška a spousta medu. S vlhkou, nasládlou vůní tlejícího listí u hřbitova, kam jsme chodili za dědou. A především s vůní podzimních ohňů.
Oheň vždycky zapaloval Ruda Větrovec. Tedy jeden z dvanácti dětí  Větrovců. Bylo mu třináct, tajně kouřil cigarety za chlívkem, kde chovali kozy, a taky proto měl vždycky u sebe sirky. Mně bylo pět a vzhlížel jsem k němu jako k pánu Bohu. Ale zároveň jsem říkal, že rozhodně nebudu nikdy tak strašně starej jako on. 
Nejdříve do kameny obloženého ohniště položil průsvitné proužky lýka sloupnutého z kmene břízy. Hned na něj dal kousky suchých smrkových větviček a teprve potom silnější kusy dřeva. Oheň se musel zapálit napoprvé. To dělalo Rudu pánem ohně. Nikdo přesně nevěděl co to je, ale znělo to vznešeně. Bohužel to taky znamenalo, že pro další dřevo chodili ti nejmladší, tedy já a Toníček Kubátů. Když bylo dost popela, vytáhli jsme z kapes našich modrých, vytahaných tepláků brambory a zahrabali je dovnitř. Někdy jsme si opékali jablka a když se poštěstilo, tak pstruha z nedalekého potoka. V chladných podzimních večerech byl oheň místo tepla a bezpečí, kde se nám nemohlo nic stát. Byl to svět dětské magie. Přehazovali jsme si horké brambory z ruky do ruky a nedočkavě loupali jejich černou slupku. Pozorovali jsme fascinovaně jiskry, které se vznášely k nebi, aby se nakonec staly hvězdami. Ruda vyprávěl strašidelné příběhy a my mrňouskové jsme se s otevřenýma pusama vystrašeně tiskli k sobě.
O bloudící duši mladé ženy, která se utopila v Ploučnici a která přicházela s podzimní mlhou, a kterou on Ruda několikrát viděl, když lovil pytlačkou v řece ryby. O tajemných stromech v lese, které v noci otvírají své kmeny a když do nich vstoupíte, tak se za vámi zavřou a nikdo už vás nikdy neuvidí. O ďáblovi, který v noci obcházel naše domy a strašlivě kvílel. No, věděli jsme, že ďábel je pan Větrovec, který se každej pátek opil v místní hospodě a celou cestu domů si strašně vysokým hlasem zpíval Vy stromečkýýý vuokolo Břežááánkýýý,
 nebo nějaký jiný šlágr místní hudební scény, no ale Rudova verze byla daleko zajímavější a tajuplnější. A nakonec o nedalekém Černém klášteře, prokletém místě, kde stály trosky vyhořelého kláštera o kterém se vyprávělo, že kdo se dotkne jeho zdí, tomu zčernají ruce, upadnou, a nakonec zemře. Jasně, že jsme tam hned s bráchou šli, dotkli se zdí a potom se několik týdnů budili hrůzou, jestli nám nečernaj ruce. Sice trochu černaly, ale jen proto, že jsme si je nemyli.
Nic se nakonec nestalo a Rudova autorita šla prudce dolů. Kdo by tomu taky věřil. Chodili jsme do první a třetí třídy a už jsme nebyli žádný hloupý děti. 
V dětství byl podzim i ve znamení draků. S bráškou jsme si je stavěli sami. Z obyčejného balícího papíru. Nejdůležitější bylo, aby měl správný sklon. Při krátkém ocasu dělal kotrmelce, ale moc dlouhý ho zase stahoval dolů. Takže přesně tohle se upravovalo až na místě. Jasně, že vyhrával ten, komu vyletěl nejvýš. Někdy se provázek utrhl a drak odletěl do vesmíru. Alespoň tak jsme si to představovali.  U ohýnků jsme si pak povídali, co všechno ve vesmíru je, a taky jestli třeba nepřiletí na jinou planetu, kde ho  najdou jiné děti a ty pak budou vědět, že v Horních Březinách bydlí dva malí kluci.Jednou jsme dokonce napsali na balící papír Teo a Venda z planety Země (trochu jsme se pohádali, protože ani jeden z nás si nebyl jistý, jestli se tam píše velké Z).
To byl náš první a velmi nesmělý pokus o kontakt s jinou civilizací.
Pořád čekáme, jestli se někdo ozve.       
 


20 názorů

Zeanddrich E.
před 2 týdny
Dát tip

((...)).

Theodore :), ono je to asi také tak, že kdo má nadprůměrně nabitý program, a pak mu náhle skončí, připadá mu, že má hodně času... :):). - Já jsemm to vlastně také zažil - více než deset let jsem byl geodet OSVČ, ..., zaměstnával jsem několik lidí, ..., neustále jsme měli několik zakázek v běhu současně (souběžně), ..., přinejmenším na pevnou linku se mi mohl vlastně dovolat kdokoliv kdykoliv... . Když jsem s tím potom skončil, také mi několik let připadalo, že mám hodně času... :).


Theodor Koťátko
před 2 týdny
Dát tip Květoň Zahájský, Alegna, Zeanddrich E.

Zeanddrich E.     

 Byly doby, kdy jsem se každý večer vracel domů kolem jedenácté v noci. Zpíval jsem v několika souborech.  Převážně hudbu ranného baroka. Natáčení a spousta dalších věcí. A mohl bych v tom klidně pokračovat. Jenže pak jsem zjistil, že vidím podzim jen z okna auta, nebo autobusu, když jedu na další koncert. Musel jsem se zastavit. Život je tak pestrý, nechtěl jsem zůstat jen u hudby. Začal jsem si svůj čas chránit. Dobře, nemám tolik peněz, ale je mi to jedno. Čas je to nejcennější co mám. Dovoluje mi věnovat se tomu, co mne baví. Nedávno jsem dokončil seminář na UK o Hannah Arendt a banalitě zla. Dnes si čtu o předsokratovských filosofech. Taky zkouším, přiznejme si trochu neohrabaně, psát. Je to všechno tak vzrušující a zároveň zábavné. Vědění, to že nacházím souvislosti. 
Nedávno jsem se zeptal mé kamarádky, která tvrdí, že na nic nemá čas, a že pořád uklízí, a musí se starat o děti a manžela a já nevím co ještě, co by dělala, kdyby měla týden volno. Žádná práce, žádný vaření a uklízení. Ona hned pookřála a jak by si to prý všechno užila. Popsala mi pondělí, pak ještě úterý a u středy najednou nevěděla. Možná bylo všechno to uklízení jen nějaká záplata. Možná se bála přiznat, že vlastně neví co s životem? Že za tím spěchem je jen prázdno. Je otázkou, proč se lidé tak bojí zastavit. Možná by zjistili, že tam, uvnitř jich samotných, nikdo není. 

Zeanddrich E.
před 2 týdny
Dát tip

... .

 

Theodore, závidím lidem, kteří můžou říci, že mají hodně času... :) (a ovšem - přitom pro něj mají realizovatelnousmysluplnou náplň :); mít hodně času někde v kriminále by mne asi zase tak nebavilo... :) ) 


Zeanddrich E.
před 2 týdny
Dát tip

... .

((dívám se, že tipy musím více (či opakovaně...?) doklikávat - ; jednu dobu mi to tlačítko navíc nefungovalo vůbec... ! ))


Theodor Koťátko
před 3 týdny
Dát tip 8hanka

8hanka  Hani, děkuji za všechny tvoje komenty. Je vidět, že spoustu věcí jsme prožívali stejně :-)


8hanka
před 3 týdny
Dát tip Gora, Zeanddrich E.

detstvo na dedine bolo podobné, aj keď som nepatrila do chlapčenskej skupiny, zemiaky pečené  v popole si dobre pamätám aj strašidelné príbehy z páračiek peria počas zimných večerov...

doteraz milujem Veľký voz na oblohe a predstavujem si, ako sa na ňom niekto vozí..alebo tvár Mesiaca nazerajúcu do okien...

píšeš čarovne, je mi to veľmi blízke, veľmi...


Kočkodan   :-)))


Kočkodan
před 3 týdny
Dát tip 8hanka

Je mi líto nebohého prarodiče – babička se při tom věčném vaření té málem udřela k smrti… (soucitný smajlík)

 

Mimochodem se trochu podivuji nad tím, že se neplnoletému Rudolfovi při jeho příjmení tolik dařila práce se zápalkami. Ale život je holt pln paradoxů… (nyní emotikon mrkacího typu)


Alegna Děkuju :-)


Alegna
před 3 týdny
Dát tip

V předchozích komentářích bylo už řečeno vše, pro mě bylo čtení jako mile úsměvné pohlazení


Jamardi Děkuju :-)


Jamardi
před 3 týdny
Dát tip

Pěkné vyprávění.


Theodor Koťátko
před 3 týdny
Dát tip Gora, 8hanka

Gora  Děkuju a pana Koblížka si najdu :-)


Gora
před 3 týdny
Dát tip Alegna, Janina6, 8hanka

Poetikou dětství snad i špetka z Karla Poláčka, občas mi tvá vyprávění připomenou místního Oskara Koblížka, jehož příběhy z dětství byly podobně okouzlující. Avšak ještě něco navíc, co je však pro mě top, je závěr textu, nadčasový a pro autora typický.


Děkuju :-)


Nami 99
před 3 týdny
Dát tip Alegna

Moc hezky napsané, krásné vzpomínky.


Theodor Koťátko
před 3 týdny
Dát tip Alegna, Janina6, Zeanddrich E.

Janina6    Jani moc děkuju. Času mám opravdu hodně. Každý všední den dopoledne zkoušíme a třeba tento týden dva koncerty v Rudolfinu. Něco mám ze svého deníku. Jen tomu dávám nějakou literární formu a vyhazuju věty - nezapomeň ve čtvrtek XXL týden v Lidlu... Slavěna vrátit dvě stovky!!!  Pak je to trochu jako droga. Něco napíšeš, pak si vzpomeneš na něco dalšího atd.  Je jasný že se to brzo vyčerpá. Kupodivu jsem zjistil, že těch příběhů z dětství není tolik, jak jsem si myslel. Možná bych se měl pokusit napsat nějakou čistou fiction. Teď jsem něco začal, ale je to hrozný a pořád mne to táhne k takovejm těm uvzdychanejm viktoriánskejm příběhům, kdy nakonec všichni umírají, pronášejíce předlouhé monology :-)

Mimochodem jsem včera napsal 4 příběhy, protože jsem měl naplánovanej velkej úklid :-)))


Marcela.K.
před 3 týdny
Dát tip Theodor Koťátko, Janina6

Vracet se zpátky je fajn. Takže dokud slouží paměť...taky to tak dělám. Začala jsem, když se mi narodila první vnučka. 


Květoň Zahájský
před 3 týdny
Dát tip Nami 99, Theodor Koťátko, Alegna

Dětství jako přes kopírák s tím mým. Poklona uctivá.


Janina6
před 3 týdny
Dát tip Theodor Koťátko, Alegna, Zeanddrich E.

Tak si říkám, jestli jsem vůbec prožila nějaké dětství ;) Takhle barvitě zachycené to vypadá jako obrovské dobrodružství. Četla jsem ho zrovna tak, a skoro zapomněla dýchat, takže být to o dva odstavce delší, měl bys mě, kouzelný vypravěči, na svědomí. Přemýšlím, jak to děláš, že stihneš "chrlit" tolik povídek (a k tomu dobrých). Kde bereš čas?


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru