Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Ideální já

07. 07. 2024
10
10
128

7. července 2024

Přestal jsem se dívat na porno, místo toho tajně doufám, že tě někde potkám.

Tak tě hledám cestou do Kauflandu, jako bych na tebe mohl narazit na dalším rohu, jako by sis se mnou hrálo na schovávanou. Když sejdu dolů na Podskalí, vidím tě ve stínu každého stromu i v temném křoví. Když jdu po lávce přes Otavu, strachuji se o tebe, abys snad neutonulo dole v zlatonosné řece. Když procházím hrad, vidím tě v každém okně. Jakmile vstoupím do knihovny, hledám tě na stránkách objemných svazků i v očích krásné knihovnice.

Ty ses už ale vzdálilo přes všechny ty mosty, které jsme spolu stavěli už od puberty. Vždycky jenom v duchu jsem přecházel přes lávku postavenou z lásky k lidem. Cestou jsem si opakoval, abych si dodal kuráže, že lidé člověka neoškubou, nemá totiž žádné peří ani prachy.

Šel jsem do sebe, sestupoval až na dno své duše jako po schůdcích do sklepa a potkával jsem tam samé zrůdy. Ve stínu uviděl jsem i svého otce, Bohem nepolíbeného bohéma, který mě zval k sobě do temnoty na víno s příchutí octa.

Už patnáct let se jen hrabu sám v sobě, ale ty zatím překonáváš štíty hor, které nelze překlenout. Nakonec praskneš někde v hloubkách kosmu, tvé atomy se rozptýlí po nejzazších galaxiích a já budu mít konečně pokoj od svého ideálního já.


10 názorů

Aha, děkuji za vysvětlení, Umbratico.


Umbratica
před 2 týdny
Dát tip Zajíc Březňák, Al Jal Úd

Zajíci,

satori je zenový pojem. Znamená bleskové osvícení. Mahajánový buddhismus dospívá k poznání dlouhým a soustavným studiem. Zen se vyvinul z čínského čchanu a dospívá k poznání čistě intuicí, bez hromadění znalostí a vědomostí. Znalosti, včetně buddhistické věrouky, jsou považovány za přítěž.


Umbratico, K3, děkuji, a kdože je to ten satori, snad nějaký buddhistický či taoistický pojem? 

O "ideálním já" psal třeba Carl Rogers, Freud měl tu terminologii opravdu odlišnou.


K3
před 2 týdny
Dát tip Janina6

Už to čtu poněkolikáté a čím dál víc si uvědomuju sílu a vytříbenost toho krátkého textu.


Umbratica
před 2 týdny
Dát tip K3, Al Jal Úd

Myslím, že z tvého textu by měl radost Sigmund Freud, i když jeho terminologie byla poněkud jiná: nadjá (superego), já(reálné ego) a ono(id, neuvědomělé skutečné motivy našeho jednání).

Uvědomit si, proč děláme to, co reálně děláme, nebo proč neděláme to, co bychom dělat chtěli (nebo, co bychom dělat měli) je pouze začátek cesty. Někdo se nikdy nezmůže ani na první krok, jiný se posouvá velmi pomalu a dalšího třeba osvítí satori. Lidské osudy jsou velmi rozdílné.


Zajíc Březňák
před 2 týdny
Dát tip Janina6

Janino, ta písnička Michala Tučného je krásná, tu druhou znám taky. :)

Děkuju všem za jejich návštěvy.


Janina6
před 3 týdny
Dát tip Zajíc Březňák

Díky za připomenutí písničky Michala Tučného (ty štíty hor, co nejdou překlenout...) Já ti na oplátku připomenu písničku z jedné pohádky: Upeč třeba chleba, postav třeba zeď. Dělání, dělání je lék.


dadadik
před 3 týdny
Dát tip Benetka, Janina6, Zajíc Březňák

ideální já to je velký sousto


Benetka
před 3 týdny
Dát tip Zajíc Březňák

Už tisíce let se hrabu sám v sobě


Aru
před 3 týdny
Dát tip Zajíc Březňák

pěkná pointka :)


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru