Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

Na policii v Mohammedii

25. 11. 2024
13
14
230
Autor
Neu

Jednou mě kvůli jakési pasové kontrole povolali v Maroku na policejní stanici. Přišel jsem tam s jedním z místních, protože jsem neuměl arabsky a francouzsky jen lámal. Policajt si mě nedůvěřivě prohlídl, pokynul mi Asset-tu a hned se nadšeně opravil na Sit down. Bylo vidět, že má radost, jak mu ta anglická fráze v té jeho čtyřicetileté makovici naskočila. Židle měla nalomenou sedací část, takže zatímco se on začal hrabat v lejstrech, já s oběma rukama pod zadkem tancoval kolem židle a snažil se najít pozici na sednutí. Konečně našel kopii mého pasu, kterou jsem tam odevzdal ráno. Chvíli si ji prohlížel jako letenku na Mars a pak mě požádal o originál. „Czechoslovakia ?“ zeptal se. „Oui“ odpověděl jsem ztěžka a odpustil mu posledních 23 let událostí v Evropě.

„Name of your father“ houkl na mě. Po pár pokusech vysvětlit mu jak se píše Jiří jsem mu vytrhl klávesnici z ruky a naťukal jsem údaje, které po mě chtěl. Klávesnice byla starší než Maroko samo a plno kláves nebylo k přečtení. Navíc to byl arabský model, takže moje psaní všemi deseti na modelu Qwerty/z bylo k ničemu, ale nějak jsme to dali dohromady. Pak mi klávesnici vytrhl on. Chtěl stisknout enter a posunout se na další řádek, ale místo toho zmáčkl backspace a z mé matky udělal ruskou paní Neužilov. Nekomentoval jsem to. Vtom zazvonil telefon. Jednou, dvakrát, potřetí to nevydržel, vzal ho a začal hlaholit arabsky. Otráveně a laxně někoho odbyl a posadil se zpátky na kdysi jezdící židli. Zase si začal prohlížet můj pas a dumal. Z obrazovky počítače jsem zjistil, že hledá jeho číslo a ukázal mu na něj. Neřekl ani slovo a jedno číslo po druhém pečlivě opsal.

Poslední, co chtěl vědět, bylo moje zaměstnání. S co nejsilnějším francouzským přízvukem jsem zahlaholil office, abych se vyhnul debatě, proč jsem nezaměstnaný, ale on mi stejně houby rozuměl a na pokyn mého doprovodu Otmara zadal jardinier. A to bylo vše. Ostatních dobrovolníků na farmě se ptal ještě na spoustu věcí, ale v mém případě zřejmě usoudil, že šest hodin večer je příliš pozdní hodina na boj s jazykovou bariérou a nechal mě jít. Strávil jsem na té stanici asi hodinu a když přičtu dvě hodinové cesty tam a zpátky z farmy, okradla mě Marocká policie o tři hodiny života. Asi bylo prostě potřeba zadat do systému, že se po té jejich krásné vyschlé zemi oslů a starých taxíků pohybuje zahradník z Československa.


14 názorů

Zajíc Březňák
před měsícem
Dát tip Neu

Pěkný, stručný fejeton o kulturní a jazykové bariéře. Trochu jsem čekal nějaký výraznější zvrat. Nejedná se ale o fikci, nýbrž o vtipně podaný příběh ze života. Takže i když se tam zas tak nic dramatického neděje, text čtenáře vtáhne a bezpochyby i potěší.

 


Gora
před měsícem
Dát tip nlc, Neu

Dílko má vtip a potřebný nadhled, na rozdíl od jednoho z komentářů.


Neu
před měsícem
Dát tip K3, Gora, nlc

Kolektiv: Přijímám kritiku a děkuju za čtení. V Maroku jsem x měsíců žil a mnohokrát se tam vracel za přáteli, takže si až tak zabedněnej nepřipadám. Šovinismus tam hledám marně, ale klidně mi to místo vypíchni a zamyslím se znova. 

Jinak nevím, proč mi sem předhazuješ politiku. Tohle není nic víc a nic míň, než historka z cest po zemi, kterou už roky miluju. Nějaký západy a východy nechávám odborníkům, mě zajímají lidi.


Jamardi
před měsícem
Dát tip nlc

Neu, situaci v Maroku neznám. Soutěž Zrádci je jen hra, ale lidé jsou na celém světě stejní. Proto takto uvažuji.  Že lidé v Maroku mohou myslet jako Věrní ze soutěže v České republice. Inspirovat k napsání  může samozřejmě cokoli.


Banální text s trochou typicky českého šovinismu a zabedněnosti. 

Jestli pak někdy Blízký Východ odpustí Západu staletí vměšovnání, koloniálních praktik a sviňáren?

Zrovna dnes vtrhl Izrael do Sýrie a vraždí a vraždí a vraždí. 

Předtím vraždil v Libanonu, a předtím v Palestině. 

Pochopitelně ochotně dodanými americkými zbraněmi. 

To by bylo téma, že?


Neu
před měsícem
Dát tip

Jamardi: díky za čtení i za komentář. Tahle pravdivá storka se do písmene stala v roce 2016 a jelikož na TV nekoukám, tak o pořadu Zrádci nic nevím, ale nemá to spojitost.


K3
před měsícem
Dát tip

Vtipný fejeton.


Jamardi
před měsícem
Dát tip

Zaujalo mě zadání jardiniera do systému. Kdyby právě neskočila soutěž Zrádci, asi bych tomu nepřikládala význam a tak to si říkám, jak to bylo možná prozíravé. Když jardinier pracuje na farmě, je to v pořádku. Když tam pracuje úředník, mohl by se někdo divit. V soutěži Zrádci, jak někdo změnil chování, hned byl podezřelý a vyřadili ho. Možná že  je to s tím podezříváním v Maroku stejné. Možná se mohlo stát, že by na úřadě strávil daleko více času.


Neu
před 2 měsíci
Dát tip

Bude mi cti


Próza_měsíce
před 2 měsíci
Dát tip Neu

Můžeme dílko nominovat do soutěže?


lastgasp
před 2 měsíci
Dát tip

Dobré, vtipné vyprávění, že si národy mohou porozumět, i když si nerozumí.


Benetka
před 2 měsíci
Dát tip

Takže zážitek made in slowakai. Páč slovensko se má přejmenovávat na základě národostního složení na MAROKO: MAďařiROmovéKOk*ti(Chujovja :)

Je to ftípek ale klidně mě kamenujte no... :D

 


Madu
před 2 měsíci
Dát tip Aru

Krásně zachycený moment


Danny
před 2 měsíci
Dát tip Aru

vtipně psané


Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru