Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 457 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Zpovědní konfrontace
datum / id19.11.2003 / 100200Vytisknout |
autorAlan
kategorieMIMODalší dílo autora
zobrazeno1715x
počet tipů0
v oblíbených0x
Prolog
Netuším, co jest zde prologem. Snad Prolog v nebesích, kde Oni dva uzavřou sázku o lidskou duši...
Zpovědní konfrontace

Seděl jsem ve své oblíbené hospůdce, která je sympatická krbovými kamny a prakticky nulovou návštěvností. Sobotní večer prozařoval oheň, na dubovém stole přede mnou stála láhev mého zamilovaného Rulandského modrého, vedle ní se krčily dvě rozpité sklenky.

            Dáma naproti byla půvabná studentka dějin umění, bylo jí dvacet a jeden rok a měla mocnou potřebu mi sdělit zážitky z galerie, jež jsme před půldruhou hodinou opustili.

Zdrcen proudem jejích ód nad moderním uměním jsem znechuceně otočil zrak na protější stěnu. Strnul jsem. Ta kompozice stínů, lascivní hra ohně, tam vytvořila neuvěřitelnou kompozici. Viděl jsem…Krista. Poslední večeře páně a Kristus, svírající v ruce grál. Tabule, kde byl jen On. A naproti němu Já. Hlavou mi kmitla myšlenka na můj stav. Při jedné nedopité číši bylo zbytečné si namlouvat, že jsem otrokem přeludu z ovínění. Nikoli.S výjimkou nikotinu jsem neužil toho dne žádnou drogu. V předchozích dnech také ne.

              Posadil jsem se do stejné polohy jako On. Uchopil pohár do levé ruky a napodobil každý detail Jeho polohy. Na tváři my vyšlehl sarkastický úsměšek.

            „ Tak teď jsem Ti podoben, bratře v beznaději, opuštěný svým otcem, v mihotavé naději bez poslední kapky vášně. S mým stříbrným pentagramem ukrytým před zvědavými tupci na mé hrudi pod černým vlněným svetrem. Tak jako Ty se svým učením o říších astrálu, které nesmyslně překroutili i Tví nejbližší učedníci. S mizivou šancí na život věčný a pochopení…“

            Ta slova blasfémie vycházela z mé nejniternější podstaty. Z mé psyché, duše, entity i svědomí. Z mého krátkého jasnozřivého vidění, ze situace marasmu, ve kterém jsem se nacházel, z potřeby vykřičet, jak mi svět připadá směšný ve své hlouposti a hloupý ve své směšnosti. Jak vidím mátohy na duchu, kterak kážou prázdné fráze, farizeje humanity, šašky a blázny v čele států. A dámu naproti, jak mě probodává modrýma očima s otázkou na rtech…

„ Takže půjdeme k Tobě…?,“ zazvonil její hlas.

Probral jsem se.

„ Ale jistě, má paní,“ zašeptal jsem temně a políbil její dychtivé rty. Myšlenky se rozlétly do všech koutů zšeřelé místnosti. Oblékl jsem si svůj plášť a dámě pomohl do paleta. V okamžiku, kdy jsem vytáhl portmonku, jsem pohlédl na zeď. Kristus zmizel. Zachechtal jsem se a nereagoval na tázavý pohled mé dnešní odalisky. Dnes v noci si i Bůh bude muset zakrýt tvář…
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.02.2004 00:00:00dát kritice tipJanko
Alane, zkusim Ti poradit: precti si Hovory s Bohem od N. Walsche. Treba to prevalcuje tu beznadej (ale krasnou beznadej...) co z tveho dila tryska jak obri gejzir. Za formu TIP, za myslemku ani nahodou.
04.02.2004 00:00:00dát kritice tipElyn
Dýchlo z toho znechucení, pohrdání, šílenství...
a taky nadutost...

toto potřebuje upravit:
Ta kompozice stínů, lascivní hra ohně, tam vytvořila neuvěřitelnou kompozici.


16.01.2004 00:00:00dát kritice tipwaldekke
The Juews are the men that will not be blamed for nothing, right Jack?
16.12.2003 00:00:00dát kritice tipMovsar
tady se tipy nerozdávají? přesto. tip
15.12.2003 00:00:00dát kritice tipGabriel
Mej s nima strpeni Alane.To je prece to co Jezis kazal ,ne?
Jinak moc dobre ani moc dlouhe ani moc kratke.Pekne vykreslene.A vubec nemislim zeby to bylo mimo :->

03.12.2003 00:00:00dát kritice tipJess
Docela by mne zajímala dohra toho, co je tady napsáno, ale vím co vím a víc neřekneš, abych si dovolila citovat klasika. Někteří ani nemusí brát drogy, aby viděli víc než oststní, že?
24.11.2003 00:00:00dát kritice tipMCMLIII
Musím říci, že mě již hodně dlouho žádný text tak neoslovil. Děkuju. Spustil ve mne lavinu emocí a fantazie. Jistě při každém dalším a dalším čtení se tvůj text bude blýskat jak kamínek v osvětlení pod jiným úhlem a barvou světla, podle toho, jak mé fantazie budou pracovat.
19.11.2003 00:00:00dát kritice tipVinki
Tohle oslovilo, ale nevim v jake mire a jak moc, ale myslim, ze dost... *


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor