Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 470 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Vliv televize na společnost
datum / id31.01.2004 / 107237Vytisknout |
autorZruk
kategorieKritiky (lit. kritiky díla)Další dílo autora
zobrazeno2851x
počet tipů2
v oblíbených0x
Prolog
Zamyšlení nad vlivem televize na českou společnost
Vliv televize na společnost

kritika: „Vliv televize na společnost“<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Pokud se mám vyjádřit k vlivu televize na společnost, musím především přesně určit, co pod pojmem televize rozumím. Pro mě je televize především masmédium, které přímo i nepřímo, tedy s vědomím diváků i bez něj, ovlivňuje myšlení i chování lidí. Přsto je termín televize stále velice vágní, neboť každá televizní stanice je zcela charakteristická a taktéž zcela charakteristicky působí na své publikum. Říkám záměrně na své, neboť je bez pochyby, že každou stanici sleduje jiný okruh diváků.

Seriózní informace o dění v naší republice, ve světě či na politické scéně zcela jednoznačně diváka obohacují, neboť mu pomáhají k formování relativně objektivních názorů. Ovšem jen málokteré téma související s médii je tak ožehavé a kontroverzní, jako je objektivita informací. Zpravodajství by teoreticky mělo být nezávislé na politické situaci, vedení televize a její finanční situaci. Ve státě, kde o zvýšení poplatků za veřejnoprávní televizi rozhoduje parlament, je však velmi obtížné tuto křehkou rovnováhu udržet.

Pokud je ovšem médium plánovaně zneužíváno, například představiteli totalitního systému, stává se nebezpečnou zbraní. Ne náhodou bývají v moderních dějinách média prvními cíli válečných konfliktů, což má zcela jednoduchý důvod – ten, kdo vlastní média, vlastní veřejné mínění. Vhodnou interpretací lze udělat z vojenského zásahu násilné a dobyvačné napadení státu, stejně tak jako osvobození od tyranie. Manipulace s veřejným míněním je dle mého názoru jednoznačně největší moc, jakou média mají.

Avšak není třeba zůstávat v takto závratných výškách, mně samotnému se velmi často stává, že se o stejné události dozvídám rozdílné, někdy i zcela protichůdné informace. Pak je vlastně objektivita pouhým kompromisem, průměrem. Něco jako oblíbené a podle mě těžce alibistické rčení o „zlaté střední cestě“. Pochopitelně, že není jiné řešení, pokud chceme dodržovat svobodu slova. Myslím ale, že některé příspěvky, zvláště nezávislých komerčních televizí, se dají směle označit jako zaujaté, či tendenční. A to nemluvím o působení vhodně zabarvené zprávy na psychiku člověka. Myslím, že pečlivým jazykovým rozborem bychom se přesvědčili o nepoctivé hře některých stanic, informace bývají upravovány metodami hraničícími s urážením diváka. Myslím tím urážením ve smyslu podceňování jeho iteligence.

Toto však vede i ke zbagatelizovávání významů některých slov. Pokud jste si někdy alespoň pokusili uvědomit, kolikrát se za večer ozvou z obrazovky slova jako „hrůzný, tragický, hrozivý, katastrofa apod.“, dáte mi za pravdu. Já považuji za katastrofální napříkad následky bombardování Hirošimy. Ale pokud se během dvaceti minut dozvím o dalších sedmi katastrofách během jediného odpoledne, začínám být trochu skeptický. V honbě za sledovaností se udělá katastrofa z třídenního sucha, neúrody meruněk, nebo stržení mostu přes říčku v Dolní Lhotě.

Toto jsou vlivy působící bezprotředně a přímo, ne které je člověk připraven. Stejně nebezpečně však můžou působit i oblasti zcela jiné, než je faktické zpravodajství. Sem patří například propagandistické filmy, ale i třeba reklama nebo zábavné pořady. Zatímco působení reklamy na chování člověka je vcelku pochopitelné (ačkoliv dle mého názoru ne vždy omluvitelné), u zábavy je to poněkud složitější. Jsem přesvědčen, že televize je v dnešní době oním „arbitrem elegantiarum“, rozhodčím ve věci vkusu. Jakkoliv s tímto stavem jakožto spíše avantgardněji orientovaný člověk nesouhlasím, byl bych zaslepený, kdybych to popíral. A opět tu narážíme na onoho démona sledovanosti, baviči se předhánějí v tom, kdo si dovolí víc. Tedy jakási forma konkurence, která by podle všech pravidel měla být věcí pozitivní. Nevím, jak je to možné, ale v tomto případě se právě konkurence stává spíše katalyzátorem upadání kvality televizního humoru. Nechci, aby to znělo nějak moralisticky či konzervativně, ale mám dojem, že člověk s alespoň základními morálními zábranami musí být minimálně výběrem témat těchto bavičů ne-li znechucen, pak alespoň odrazen. Jejich prezentace by vydala dostatek materiálu na samostatnou kritiku, já se však pokusím objasnit vliv těchto estrád na společnost. Především vedou k obecné vulgarizaci, k odtabuizovávání témat způsobem, který bych nazval až nechutným, úchylným a vrcholně nevkusným.

Nelze pochopitelně házet všechny stanice a programy do jednoho pytle. Proč se však opíjet bláboly o kulturním přínosu stanice ČT2, když ze sledovanosti zcela jasně vyplývá, že ji sleduje mizivá část populace a největší sledovanost mají stanice s právě opačným zaměřením? Neříkám, že je to špatně. Nechci, aby tento článek vyzněl jako laciný protest-song, jako prázdná póza či moralistický výkřik. Co hodnotím nejsou lidé, ale vliv televize na ně.

Jenomže to nejsmutnější je, že za televizí stojí opět lidé. Nelze tedy říkat, že televize blbne lidi, jak se to s velkou oblibou říká. To lidi blbou lidi, jsou za to placeni. Čím více lidí přitáhnou ke své práci, tím více peněz vydělají. A dosahují toho všemi prostředky. Je to logické a přirozené. Nemá smysl uvažovat o změně, neboť v podstatě není možná. Tedy alespoň dokud sledovanost televizních stanic zůstane ve stejném poměru, jako je nyní.                                      

  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.02.2004 00:00:00dát kritice tiprebecca13
no ano, ale v tom se vůbec nelišíme ani vod starýho ŘÍMA... lidi už tenkrát zajímaly hry... a chleba... co na tom chceš jako měnit? co na tom chceš kritizovat? rozhodně to není nic novýho pod sluncem.
a vždycky to tak bude co svět bude stát. až na pár výjimek, které jsou extrémně lepší nebo extrémně horší, ale nejsou to výjimky trvalé. Třeba Atény. A třeba křováci. (jedni jsou už po smrti a ty druhý těsně před vyhynutím)....
13.02.2004 00:00:00dát kritice tipch_34
mně se to nechce číst, protože z toho kouká tuctovej názůrek....
snad později, ale spíš ne... fakt mi to příjde jako ztráta času...

ha, ha- jaký, že to děláš antény?
13.02.2004 00:00:00dát kritice tiprebecca13
ani se neptej.... mám černý svědomí... ale něčím se živit musím... aspoň se snažím občas vymyslet nějaké pohledově akceptovatelné řešení...
13.02.2004 00:00:00dát kritice tipch_34
takl tos ďála určitě žižkáč! (taková větší anténečka)
12.02.2004 00:00:00dát kritice tipZruk
Nepochybuju, ze ty se urcite na ct2 divas. Ale pokud to ma byt kritika objektivni, musim vychazet s objektivniho pohledu na celou problematiku. A ten bohuzel rozvrstveni divactva udava naprosto jasne - v drtivy neprospech ct2.
11.02.2004 00:00:00dát kritice tiprebecca13
:-) jasně, taky nedám dopustit na Simpsny a Al Bundu .-)
11.02.2004 00:00:00dát kritice tipDero
admin, korektor
Simpsni a Ženatý jsou taky báječní ... dřív, když býval čas, tak jsem je také sledoval ... :o) Simpsny teď občas stíhám před tréninkem ... :o)
10.02.2004 00:00:00dát kritice tiprebecca13
fakt asi moc čumíš na televizi

mizivá, mizející, téměř mrtvá divačka, která se opíjí tím kulturním blábolem o přínosu ČT2
10.02.2004 00:00:00dát kritice tipsleeping_beauty
becky : na mě ?
10.02.2004 00:00:00dát kritice tiprebecca13
NÉ.. To bylo na Zruka, ale poslala jsem avi i Vám, abyste mě eventuelně podpořili, copak jsem jediná, koho se dotklo že na na čt2 se dívá mizivý procento lidí? možná obecně, to ano, ale na Písmnáku je to určitě polovina.... nebo není?
10.02.2004 00:00:00dát kritice tipDero
admin, korektor
Jo, já se pilně hlásím, že se, jakožto průměrný teenager, dívám na televizi pouze velmi sporadicky - a když už, tak je to ČT2, popřípadě (nějaký dobrý dokument) ČT1.

Ale jednu libůstku, co se Novy týče, si upřít nemohu. A tou je Stargate (Hvězdná brána) :o))
04.02.2004 00:00:00dát kritice tipNotreal
jo - tenis prostě žeru :-))
9.3. se mi vrací Goran na kurty :-)))to zase bude něco!
04.02.2004 00:00:001 tipů dát kritice tipsleeping_beauty
vážně ? Ani nevím :-)

Asi mu došly prachy :-).
03.02.2004 00:00:00dát kritice tipsleeping_beauty
Notreal : tenis ?

Jsme stejná krevní skupča :-)
01.02.2004 00:00:00dát kritice tipAndulka
-> z prologu bych vyhodila slovo ceske, protoze vsechny tv oblbuji sve divaky...:-)
-> nesouhlasim s koncem, ze proti tomu neni obrany. Je. Odmontuj kabel a pouzivej tv jenom na dvd a vhs. uzasnes, kolik budes mit casu a kolik novych zalib najdes:-)
-> uvaha to byla slusna a me navic potesilo, ze aktualni. Hodne lidi, aniz by si tu uvedomilo, je dneska na ty bedne zavisla.:-)*
01.02.2004 00:00:00dát kritice tipDero
admin, korektor
Dobré shrnutí ... ***
01.02.2004 00:00:00dát kritice tipNotreal
viz sleeping_beauty
já televizi vnímám jako relaxaci
(třeba takový tenisový zápas) mňam ! :-)
31.01.2004 00:00:00dát kritice tipsleeping_beauty
neříkám, že je to vyloženě špatné, jen mám dojem, že je tam trochu moc slov, trochu moc se to snaží vypadat odborně a váženě a trochu moc je to o obecně známých věcí - nic nového mi to nedalo
přesto je to napsáno slušně a nemůžu říct, že by čtení byla vyložená ztráta času :-)

***/*****


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor