Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 448 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Z NAŠICH POUTÍ - DEBEŘSKÝM ÚDOLÍM
datum / id28.05.2004 / 118846Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelnéDalší dílo autora
zobrazeno8310x
počet tipů10
v oblíbených0x
zařazeno do klubůMilovníci Českého středohoří,
Prolog
Zvu Vás na další pouť, tentokrát do Poohří
Z NAŠICH POUTÍ - DEBEŘSKÝM ÚDOLÍM
DEBEŘSKÝM ÚDOLÍM - 22. 6. 2002

Vzhledem k tomu, že celý týden bylo vedro a teploty dosahovaly více než `30 stupňů Celsia, rozhodli jsme se pro nenáročnou vycházku po rovině, a to Debeřským údolím podél Debeřského potoka. Tato oblast náleží k Poohří na Lounsku. Geologicky se nám zde představují druhohory v podobě pískovců, slínovců a světlých opuk. Krajina je velmi zajímavá i po stránce botanické a zoologické.

Vyšli jsme ze Stradonic a pokračovali z obce příjemnou a poklidnou cestou lesem. Příroda byla osvěžena po silných deštích, les voněl a leckde jsme viděli jak hrnoucí se voda zanechala po sobě stopy nánosů hlíny. Na cestě byly louže. Občas jsme zahlédli malou žabku, zřejmě skokana hnědého. U cesty kvetla šalvěj přeslenatá a místy šalvěj luční, čičorka pestrá, vikev s fialovým květem, černohlávek, kakost krvavý, lnice květel, čistec lesní, jetel podhorní, divizna knotovkovitá, vrbka úzkolistá, vlčí mák, třezalka a mnohé další. Začínají kvést bodláky - u krásného rybníka, kde jsme odpočívali, nás zaujal žlutavý pcháč zelinný.

Naslouchali jsme zpěvu ptáků, z nichž jsme poznali strnada, pěnkavu a budníčka. Pozdravilo nás i káně, s nímž se setkáváme téměř při každé naší pouti. Pokračovali jsme dále a po levé straně nás překvapila bělozářka větvitá, která kvetla nejen u cesty, ale i v lese, kde její bílé květy doslova svítily.

Žhnoucí slunce vylákalo něžné barevné skvosty přírody - motýly. Bylo co obdivovat, kromě bělásků naši pozornost upoutali větší sytě oranžoví perleťovci s černými skvrnami, okáči, modrásek, babočka kopřivová a babočka bílé "C". Ta posledně jmenovaná svůj název získala podle zbarvení na rubu křídel, kde v tzmavých barvách různých skvrn zvlášť vyniká jedna bílá ve tvaru C. Chvíli jsme tuto babočku pozorovali - seděla na cestě, občas rozevírala a zavírala křídla, po stranách krásně vykrojená. Kolem nás prolétl větší tmavě hnědý motýl s nápadnými bílými pruhy - bělopásek dvouřadý.

Nakonec ale přišlo překvapení s nádechem dobrodružství a pohádky zároveň. Jednou z nejzajímavějších rostlin, která se v této oblasti vyskytuje v hojném množství, je modrý hadinec obecný, který místy lemuje cestu z obou stran a roste i po celé ploše a dorůstá výšky až 1 m. Je lto zvláštní pohádkový modrý les. A právě zde jsme uviděli něco, s čím jsme se dosud ještě nesetkali. Bylo po poledni a žár dosahoval svého vrcholu. Náhle kolem květů hadince začalo poletovat něco zvláštního s průhlednými křídly. Bylo to větší, snad 4 - 5 cm, létalo to velmi rychle kolem květů hadince a sálo delším sosáčkem nektar aniž by si to lusedlo na květ! Křidélka neustále v pohybu. Připomínalo to kolibříka... Fantastický let tajemného přeludu, to je pohádkový tanec víly. Neustálé a rychlé třepetání křidélek nám zabraňuje prohlédnout si tohoto záhadného tvorečka podrobněji. Tvar tělíčka a let kolibříka, ale kolibřík to být nemůže, čmelák to také není. Snad motýl? Ale jaký? Vzpomněla jsem si jak nám kdysi zalétl večer do pokoje nádherný motýl přástevník medvědí a při letu bručel křidélky. Náš záhadný "kolibříko-motýl" není plachý, a tak se k němu nakloním a poslouchám - a on také bručí! Směji se v duchu sama sobě - to jsem přírodovědec, když se podle bručení při letu snažím určit druh hmyzu. Záhadu nám nakonec pomůže rozluštit atlas. Je to skutečně motýl - druh lišaje, a to dlouhozobka zimolezová (lišaj zimolezový - Hemaris fuciformis L.).

Kdykoliv si vzpomenu na tuto vílu, která tančila kolem květů hadince v žáru poledního slunce, je mi najednou krásně, tak jako při vzpomínkách na zážitky z našich předchozích poutí - padá ze mě tíseň, kterou přináší život ve velkoměstě.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.06.2017 14:42:57dát kritice tipvesuvanka

Irčo, tak to mě moc těší. Ráda objevuji zajímavosti v přírodě, a to co neznám, se snažím vypátrat a určit. Díky a milé přání, i já Ti přeji mo hezký víikend :-)))

03.06.2017 01:09:02dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Vždy se u tebe, Jani, dozvím něco pro mne nového, a to mne baví,dobrou noc a hezký víkend:-)

02.06.2017 23:50:23dát kritice tipvesuvanka

Irčo, mám radost, že čteš moje starší díla a děkuji za milý komentář :-))) Motýlek bručounek - to byl úžasný zážitek. Shodou okolností, asi měsíc po této příhodě, jsem četla v nějakém deníku článek o tomto lišajovi - redakce po něm zapátrala, protože dostávala od čtenářů dotazy s popisem záhadného tvorečka, připomínajícího kolibříka, který poletuje kolem muškátů. Ten rok byl na motýly "úrodný", letošní rok je zatím na motýly  chudý.

02.06.2017 22:53:34dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Krásný týden tehdy stejně jako v současnosti - co se týká teplot. Motýlek - bručounek se mi moc zamlouvá...díky za vyprávění.

28.08.2004 00:00:00dát kritice tipAnomis
Milá Janičko, závidím Ti, tolik znalostí o květinách kamenech a kytičkách, to než bych našla v knihách, je snažstí si to u Tebe přečíst.A ještě je to krásnější požitek.Děkuji Ti...*t
28.08.2004 00:00:00dát kritice tipvesuvanka
Chtěla jsem studovat přírodovědeckou fakultu, ale nevyšlo to, a tak jsem si studuji kytičky a kameny sama, ale zdaleka ne všechno se mi daří najít v atlasech.
Moc mě potěšila Tvoje milá slova a díky za tip
12.06.2004 00:00:00dát kritice tipHermann
tip!! Hermann
31.05.2004 00:00:00dát kritice tipdream

ďakujem za príjemné čítanie***
foto_penkava_jikavec.jpg
31.05.2004 00:00:00dát kritice tipJokaste
Moc se mi to líbí a připojuju se k těm, kteří dali tip*
31.05.2004 00:00:00dát kritice tipvesuvanka
Dream
děkuji za milou návštěvu, tip a za krásného ptáčka.
Nevím přesně o kterého se jedná, ale typovala bych ho na druh pěnkavy.
Také mě zajímají ptáci, ale dost špatně se mi určují - obzvláště ti drobní. Jsou velmi plaší a já chodím o holích, takže dost šustím a vyplaším je tak dříve než si je mohu podrobněji prohlédnout.

Jokaste
Potěšila mě Tvoje návštěva a tip. Díky.
30.05.2004 00:00:00dát kritice tipSmích_a_pláč
to kouzelné zviřátko, které ve svém povídání popisuješ, nám chodí na muškáty, které máme za oknem...s rodinou jsme mu dali jméno - Pufík...a Pufík k nám léta dosti často...je moc společenský a zdvořilý...a roztomilý...:)
také jsi mne vtáhla do krásné krajiny, která rozkvétá v květy a motýly...děkuji......tip*
30.05.2004 00:00:00dát kritice tipandromeda
Já sice ve velkoměstě nežiju , ale i tak utíkám do přírody......skokánka hnědého taky často vídáme.....Můj Tip
30.05.2004 00:00:00dát kritice tipvesuvanka
Smích_ a_ pláč
Děkuji Ti za návštěvu a za tip. Ten Pufík, to je nádhera. Já jsem byla tím lišajem fascinovaná. A pak asi za měsíc jsem se dočetla v nějakých novinách, že díky mimořádně horkému létu se tito lišajové hodně rozmnožili a objevovali v některých oblastech Čech, kde nejsou běžní a létali do oken na muškáty. Článek v novinách byl odpovědí na dotaz, o jaké zvířátko se jedná.

Andromeda
Díky za návštěvu a tip. Žabičky jsou krásné. U rybníků na okraji Plzně bývalo kdysi, když jsem byla malá, hodně drobných žabiček, které bohužel postupně vymizely v souvislosti s rozšiřováním asfaltových a betonových ploch - rekreační oblast - obrovský autokemping u rybníka, parkoviště pro auta... Člověk se neustále roztahuje na úkor přírody.
29.05.2004 00:00:00dát kritice tipCraerassy
jojojo...vesuvanka umí moc krásně provádět krásou...:-)
tip
29.05.2004 00:00:00dát kritice tipCraerassy
ještě...překlep v předposledním řádku zážitka...a o něco výš uzavřít závorku..já vím, jsem rejpálek, ale ráda tě čtu..:-)
29.05.2004 00:00:00dát kritice tipvesuvanka
Craerassy
děkuji za ohodnocení a tip a děkuji i za upozrnění na překlep a závorku. Už jsem to opravila.
28.05.2004 00:00:00dát kritice tipkouzelná_květinka
Umíš tak krásně vyprávět, popisovat krajinu.... vtáhla jsi mě tak do té krajiny, že i když ty rostlinky neznám, dokázala jsem si je velmi živě představit i to horko, lišaje.... nádhera.... děkujiiii.... a tipánek....:-)
28.05.2004 00:00:00dát kritice tipvesuvanka
I já moc děkuji za přečtení, hodnocení a tip.
Jsem ráda, že se Ti líbí.
28.05.2004 00:00:00dát kritice tipRobinia
Takhle nejak jsem psala zapisky z nasich cest pro sve deti a ty mi vytykaly, ze je to takove moc ucebnicove a nezazivne, ze by se to melo prolozit vsemi temi hlaskami, ktere maji pri nasem putovani, aby to bylo trochu veselejsi a ctivejsi a abychom si pri vzpominani vybavili i vsechny ty drobne usmevne epizodky...
Takze po lonskem ctyrdennim putovani po Sumave jsem nejdriv napsala svuj "ucebnicovy" popis ja a nechala je pak dilo dotvorit. A musim uznat, ze to dokazaly bezvadne. Nejen, ze deti dopsaly sve hlasky, povkladaly fotografie a vytvarne to dotvorily, ale hlavne me potesily, s jakou radosti to delaly. A od te doby se nad nasi vandrovni knizkou delime ;-) a vracime se vsichni k ni mozna o to vic radi.
Preju spoustu krasnych cest a davam velky tip.
28.05.2004 00:00:00dát kritice tipcmukina
krasne povedane
28.05.2004 00:00:00dát kritice tipRowenna
Krásné. A závidím znalosti. U mě pozasuté. Taky jsem chodila na procházky s dětmi s atlasy, klíči na určování rostlin. Názvy květin jsou jak názvy básní. ********************
28.05.2004 00:00:00dát kritice tipvesuvanka
Robinia:
Děkuji za návštěvu a tip. To je skvělé, že jste si psali kroniku ze svého putování. My jsme také tábořili s dětmi na Šumavě v "týpkách" Jezdilo takto více rodin a žili jsme tak trochu v duchu Ligy lesní moudrosti. Navíc manžel vedl na škole oddíl, který byl také v tomto lduchu (i když tenkrát to muselo být pod Pionýrem). Oddíl měl také svoji kroniku, kterou jsme s manželem zahájili a děti pak navázaly a samy pokračovaly popisem schůzek a výprav, které doplňovaly kresbami případně fotografiemi. Ráda na toto období vzpomínám.

Cmukina:
děkuji za návštěvu a ohodnocení

Rowenna
děkuji za návštěvu a tip. Učila jsem se kytičky znát také podle atlasů a podrobně jsem se jimi zabývala také na procházkách s dětmi, kdy jsem byla mimo jiné vyzbrojena i atlasem rostlin a každou kytičku, kterou jsem neznala, jsem si určila a dělám to občas i teď, když narazím na nějakou neznámou.
děkuji za ohodnocení

Rowenna
děkuji za ohodnocení a tip.

28.05.2004 00:00:00dát kritice tipvesuvanka
avi


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.