Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 471 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Otázka mentality aneb příběh ze školy
datum / id30.07.2004 / 124332Vytisknout |
autorDanny
kategorieOstatní nezařaditelnéDalší dílo autora
upřesnění kategoriepovídka/fejeton/úvaha/reportáž
zobrazeno5156x
počet tipů4
v oblíbených0x
do výběru zařadilLyryk, Print,
Prolog
nevím do jaké kategorie bych toto dílo měl dát - je to trochu povídka, trochu fejeton, trochu úvaha... tak volím Ostatní

vždycky jsem měl jiný způsob myšlení než většina lidí. tomu jejich jsem nerozuměl a oni zase nerozuměli tomu mému - však uvidíte na následujícím příkladu...
Otázka mentality aneb příběh ze školy

Od svých přibližně osmi let jsem se hodně zajímal o fyziku - asi tak, jako teď o počítače. Atomy, molekuly, elektřina, vesmír... to všechno jsem hltal z populárně-naučných knížek. Proto když jsme v šesté třídě začali fyziku brát, zpestřoval jsem učitelčin výklad svými poznámkami, otázkami a postřehy.

Jednou fyzikářka onemocněla a na supl jsme dostali učitelku, která fyzice vůbec nerozuměla. Protože se všeobecně vědělo, že se o fyziku zajímám, požádala mě, abych látku místo ní přednesl a vysvětlil. O čem látka pojednávala si pamatuju dodnes - šlo o přeměnu pohybové energie na teplo.

Nejprve jsem se odkázal na učebnici a pak jsem začal vysvětlovat. Pokoušel jsem se vysvětlovat co nejlépe umím, ale některé otázky spolužáků mě tuto jistotu nalomily. Proto jsem se zeptal, jestli je to lépe vysvětleno v té učebnici, nebo jestli to lépe vysvětluji já. Všichni řekli že v té učebnici, takže jsem se smuten posadil.

O přestávce za mnou přišel jeden -celkem férový- kluk a řekl něco jako: "Poslouchej, tys nám to vysvětlil líp než to bylo v té učebnici, ale my jsme všichni řekli 'v učebnici', protože ta otázka nebyla na místě"

Otázka nebyla na místě? Já se pracně pachtím s výkladem a oni to ani neocení? Nejhorší je, když si sám sebe představím na místě žáka v lavici a na místě vysvětlujícího žáka někoho jiného, kdo se ptá tuto "ne na místě" otázku, odpověděl bych "Ty. Tys nám to vysvětlil lépe." - za prvé protože by to byla pravda a za druhé abych ho podpořil.

Jenže otázka nebyla "na místě" - zkrátka tu fungují nějaká podivná společenská pravidla která nechápu - asi jsem opravdu inkarnovanej mimozemšťan a tenhle svět není můj domov.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.09.2004 00:00:001 tipů dát kritice tipcufktish
/t...
02.08.2004 00:00:00dát kritice tipZoroaster
Skromnost, pokora a odevzdanost nadlidské ideji dokonalosti (Bohu) a tím rovnosti (nedokonalosti) všech a spásy mimo tento svět a jeho možnosti (včetně všech jeho lidí "schopných" a tedy aspirujících k moci.) Toť základ křesťanské morálky - morálky resentimentu (všecho nepodařeného, neshopného, zatrpklého, slabého...). A jak známo, Češi byli vždy slabého přesvědčení i víry, ale zato papežštější než papež... Závist i řevnivost dostaly své "vyšší" ospravedlnění. Stejná byla i morálka komunistická, jen ideje vyšší dokonalosti (komunistického nadčlověka), rovnosti (sociální) a spásy (v komunismu) dostaly jiné vyjádření.

Toliko snad k vysvětlení příčiny jevu (podivných společenských pravidel u nás), na který správně poukazuješ.
30.07.2004 00:00:00dát kritice tipLyryk
redaktor poezie
uznání v Čechách a ještě v dětství ?.-))))) až přijedeš s Nobelovou cenou, budou říkat, my to vždycky věděli, ty jsi náš...
30.07.2004 00:00:00dát kritice tipElyn
:)
Nedej se..

30.07.2004 00:00:001 tipů dát kritice tipKristinaKočanská
Neboj, Danny, to víš, že jsi náš, žes tu doma. Já tě mám ráda...

Občas to tak prostě bývá, že když někde někdo umí něco víc, než ostatní, tak nejen, že ho ti druzí nepodpoří, ale ještě se mu snaží házet klacky pod nohy. To je závist, zášt'. Já jsem se ve třídě vždycky lišila od ostatních - svými zájmy, názory, oblékáním,.... a oni mi to dávali pořád nepříjemnými způsoby najevo. Věř, že nejsi sám, kdo má (nebo měl) podobný problém. Těch lidí je víc. Náplast na tohle trable je nejspíš si najít lidi tobě blízké, se stejnými zájmy apod., taky se naučit radovat z maličkostí, a hned ti bude na tom světě líp. Držím palec a připojuji típek. ;-D
30.07.2004 00:00:001 tipů dát kritice tipSeregil
... fyziku nemam rád... ale v tvym podání se zdá býti lepčí... parádní fejeton...
30.07.2004 00:00:00dát kritice tipdlhagi
ufff... ja by som nepovedala ze ide len o Cechy... ono u nas by tiez hockto uznanie nedostal... uznanie dostavaju vritolezi a ak takymi nechceme byt, ostava nam uz len self-satisfakcia:)
Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor