Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 446 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

O tom, jak jsem nejela do ZOO a taky o ledasčem jiném
datum / id24.11.2004 / 136485Vytisknout |
autorRowenna
kategorieDramata, scénářeDalší dílo autora
upřesnění kategorievesele míněná próza
sbírkazameteno ke košťatům a pavučinám,
zobrazeno6980x
počet tipů10
v oblíbených0x
zařazeno do klubůZOO 131104,
Prolog
O tom, jak jsem nejela do ZOO a taky o ledasčem jiném

Zoologickými zahradami jsem protáhla všechny své děti, svého synovce a neteř, svého prasynovce. Tři vytchýňované vnučky. Svou budoucí dnes minulou budoucí snachu. Oba zetě. Vnuk i vnučka byly v zoologické zahradě beze mě. Ale to se chystám napravit. Také jsem zoologickými zahradami protáhla své tři pány. Byla jsem snad ve všech zoologických zahradách v České republice. Možná, když nad tím tak přemýšlím, mám nějakou zvláštní zooúchylku, spočívající v hromadění navštívených zoologických zahrad a hromadění obětí, protahovaných těmi zooparky. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Potkávaly mě různé pikantnosti, například když jsem protahovala ZOO svého třetího pána. To byl takový vandrák, co se plaše červenal při Vlajce,  a ačkoliv u mě doma v kuchyni a taky v obýváku, a v chodbě, a taky ... (prostě všude) byl časem takový dost velký drsňák, i  přes ten imídž Mirka Dušína, v Praze míval tendenci se mě držet za rukáv, ruku, podolek sukně. Praha, nebo jakékoliv jiné větší město, byla pro něj bubák, něco, co má tlamu, která ho může sežrat. Návštěvu ZOO dostal ode mě k narozeninám, a nebylo mu deset, ani dvacet, ani třicet. Tady už je vidět, že má zooúchylka je propracovaná, že neznám bratra, sestry, ani pána, abych se uchýlila. Můj zoologickou zahradou protahovaný vandrák pookřál teprve večer v lesích někde u Davle, když vytahoval svůj plesnivý ešus. Mimochodem, vím, že to sem nepatří, ale nikdy jsem nepochopila, proč si vandráci nemyjí ešusy doma jarem v teplé vodě. Aspoň tedy ten můj. Ten si zálibně nechával zbytky hrachovky a trenčianských jemných párkov s fazulí zplesnivět, aby pak ešus pracně drbal ve studené vodě pískem a blátem z potoka. Nějaká zvláštní forma masochismu? Nebo náboženství, rituál, který jsem nepochopila? Jednou, jo, jednou, jsem tu očernalou hrůzu vydrbala do šedivého hliníkového lesku, abych se dozvěděla, jaké škody jsem natropila, protože ten lesklý ešus provede něco, nevím, zapomněla jsem co - možná se v něm hůře ohřívá jídlo na ohni, nedrží tolik na těch klacíčkách a šutrech, no, nechám to bejt, v lesích u Davle, v Českém ráji, prostě kdekoliv, kde se pohybuje ten můj vandrák, platí zkrátka jiné fyzikální zákony. Už jsem chtěla skončit, nedá mi to, při prvním velkém týdenním vandru jsem byla předmětem posměchu, při ohních si špitali ostatní kamarádi tajnosti, ze kterých jsem zaslechla útržky jako: „...nekecej, vážně táhne tolik spoďárů... ježíš, mýdlo... no neke... opravdu zubní kartáček?“

 

Protahování ZOO těšilo hlavně děti, dcery se hlasitě radovaly nad gorilou, která zaujatě půl hodiny lovila něco v nosních dírkách, aby si to pak cpala do tlamy. Syna při jedné návštěvě nejvíc zaujaly nové kontejnery na odpadky, v Kutné Hoře nevídanost nevídaná, exkluzivní. Prasynovce v Ostravě potrkaly kozy. V Jihlavě spadla jedna vytchýňovaná vnučka z dětské lanovky. Několik dětí blinkalo po spoustách cukrové vaty, grilovaném párku, zmrzlinách  a limonády, které dovršily jízdou vláčkem. V ZOO nám bylo vždycky veselo. Žárlila jsem proto, když jsem zjistila, že nezodpovědné dcery odjely do svých ZOO beze mě, a odtáhly tam i má vlastní vnoučata. Říkala jsem smutně pejskovi, že už mi zbývá jen on, koho mohu protahovat ZOO a ukázat všechny ty divné psy, které tam chovají v klecích. Jásala jsem, když jsem zjistila, že na vratech pražské ZOO není přeškrtnutý pejsek. Jásala jsem, když jsem zjistila, že zbývá dost lidí právě z Písmáku, které mohu protahovat ZOO.

Tady bude malá krátká vsuvka o majitelích psů.  První takový divný úchyl, kterého jsem pozorovala zblízka, byla má kamarádka, normálně doktorka filozofie. Protože bydlí v lesích, jela mi naproti na nádraží, s tím svým čoklem v autě, a celou dobu k němu promlouvala: „Kytinko, podívej, kravičky, podívej, pejsek... jedeme za tetou...“ Za tetou? já jsem teta čokla? Teta? Ten čokl neměl tlamu, ale obličej. Tedy, dle mé milé doktorky filozofie. Na jednom týdenním vandru jsme vandrovali po jižních Čechách s majiteli vlčáka. Jen tak mezi řečí zmíním, že dívka měla na zádech takovou tu věc, zvanou uzda, do které se vejde jen celta a spacák. Ani jedny náhradní fusekle, fakt ne. Já tu uzdu tedy táhla taky, ale můj milý vandrák táhl na zádech almaru, kvůli dítěti přece, kde táhl všechny ty mé zbytečnosti. Dodatečně zlomyslně zajásám, ta moje krosna byla oranžová, dovedete si představit větší potupu pro vandráka? Zpět k čoklovi. Dívka i chlapec měli rozkošný zvyk jíst z jednoho ešusu se psem. To byla nejvíc eklhaftní věc, kterou jsem kdy viděla. Nedovedete si představit, jak žárlivě jsem střežila náš ešus, aby se ty začernalé plesnivé potvory hliníkové humpolecké nedejbože nezaměnily při mytí pískem a blátem ve studeném potoce. Zkrátím to, dnes můj pejsánek dostal vodičku do misky, do které si s kolegyněmi v práci sypeme při oslavách buráky. A když jsem šla přes náměstí, promlouvala jsem laskavě, a bohužel i hlasitě, na čoklíka: „Podívej se Konýsku, co dělají pánové, už budeme mít vánoček stromeček, to bude hezké, viď?“

 

Dodatečně a dostatečně mrzí, že jsem nakonec nejela, ale neklesám na duchu. Určitě se ještě naskytne příležitost. Písmáci určitě nezklamou. Možná, že časem přibudou i fungl nové děti, vhodné k protahování. Podle toho, co jsem četla v ostatních reportážích,  takové pikantnosti, které na mě čekají, ty jsem ještě nepoznala. To bude to ze všech nejpikantnější protahování ze všech protahování všemi již protaženými zoologickými zahradami.
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

11.01.2005 00:00:00dát kritice tipMaureska
skvěle napsané! :-)
05.12.2004 00:00:00dát kritice tiparthamir
máš úžasný dar vypravovat, původně jsem ani číst nechtěl, ale chytilo mě to a potěšilo. mám úsměvy na duši, krásný nadhled a náhled na svět... :-)

-tip
30.11.2004 00:00:00dát kritice tiptehotnej_hroch
necham se od tebe protahnout zoo milerada:*))))))a ja sem taky teta pejska...akorat sem mu to sdelila sama dyz sem ted Gorgone hlidala pejsana jeden den...asi kazdy opusteny zensky trosku hrabe ne?:*))))
a pak ty esaky...taky sem dycky drhla v potoce piskem a doma jen po zime ty nejhusnejsi vrstvy...asi sme proste lini:*))))))
a nebo sem malinko nemoznej chlap...ale jen malinko:*)))))))
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipRowenna
Héééj, nepřipadám si opuštěná - a moje kamarádka není opuštěná taky, ta navíc vlastní k neopuštěnosti i chlapa. Jen nám trochu hrabe tak, z podstaty vlastnictví psa. :-))))
30.11.2004 00:00:00dát kritice tiptehotnej_hroch
ja ted psa mam ale daleko...a opustena si prijdu...fnuk..:*))))))))ale asi to fakt bude necim inym:*)))))))
30.11.2004 00:00:00dát kritice tipKlaPi
Já jsem SESTRA psa. Můj otec si pořídil mopse, pinče a buldoka a když na ně mluví, šišlá, a slibuje, že si s nima sestřička bude hrát. GRRRR.
Ale tohle se ti povedlo, Rowenno, skoro jsem si myslela, že jsi jen na poezii, ale vidím, že tohle ti jde taky. Tip!
27.11.2004 00:00:00dát kritice tipdadik
pěkný...t
26.11.2004 00:00:00dát kritice tipAerotik
Vidím, že na prózu nejsi slabší než na poezii *
25.11.2004 00:00:00dát kritice tiprainman
bezva :-)))*
25.11.2004 00:00:00dát kritice tipRowenna
Crae: A co chceš absolvovat: blinkání, potrkání od koz, padání z lanovky?
25.11.2004 00:00:00dát kritice tipjan(ek)
:-))) prima
25.11.2004 00:00:00dát kritice tipCraerassy
Rowi....ježíši...no jestli si mám vybrat, tak snad ty kozy..:-)))
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipRowenna
avi
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipPišta_Hufnágl
Oooo jéééé! :))) Báječně čtivé, báječně! :)))
*t

(P.S. jen se při střízlivém pohledu na text nemůžu zbavit dojmu, že jste měli v rodině akademika Nejedlého....:))) Ale čte se to jak po másle :) Děkuji!
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipRowenna
Akademik nejedlý - do držky dostaneš, jen co se k tobě přiblížím. Kde je tip: No nic, když akademik Nejedlý, tak akademik nejedlý.

Děkuji za zařazení. :-)))
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipRowenna
A jinak - je mi jasné, že to, co jste napsali vy ostatní... ale co, každý dělá co umí, tak proč bych se musela stydět, že jo?
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipPišta_Hufnágl
Achich... Můj starý problém - ohlásím, ale nedám :((( chjo...
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipgabio
letos jsem v ZOO ještě nebyla, ale normálně jsem tam k vidění tam 5 až 6 dní v roce...:)
Miluju ZOO:)
pobavilo
PS: máme dva jorkšíry: Terezko, broučku, pojď se projít kolem vody, uvidíš pejsky
Barunko, miláčku, pojď sem, dostaneš sušený býčí žlázičky...


t
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipElyn
:) hezký :)*
24.11.2004 00:00:00dát kritice tipCraerassy
teda, Rowi, s tebou bych chtěla jít do zoo:-))))
tip


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.