Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Tolerance
datum / id06.01.2005 / 142115Vytisknout |
autorMilanH
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno4203x
počet tipů3
v oblíbených0x
Prolog
Tolerance

                                     

     Je základem bytí s lidmi i s okolním světem . Tolerance předpokládá mít cit a znalosti o lidech i přírodě. Záleží jen a jen na nás, jak velké toleranci se naučíme. Co všechno se budeme chtít dozvědět o svém okolí, ať už blízkém, či vzdáleném. Jako každé lidské konání, má i tolerance svou kladnou a zápornou stránku. Takže nejdůležitější je umění najít tu správnou míru tolerance. Bezbřehá tolerance totiž zase může nadělat více škody, než užitku.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

     Znám dost lidí, kteří tolerují věci jen proto, že jsou v současnosti moderní. U mládeže jsou to např. drogy. A tak někteří rodičové prohlásí: „Proč by si to nedovolili, je to moderní. Frotují všichni. On přestane, až zmoudří.“ Tady tedy tolerance není vůbec na svém místě. Tady je dobré být naopak netolerantní.

     Uznávám toleranci v mezilidských vztazích, z které je cítit a vidět ohleduplnost a lidskost. Jestliže se v mládí nebo klidně i ve starším věku stavím do role rebela proti iracionální autoritě nebo proti setrvávání ve vyjetých kolejích, pak je to asi jen a jen dobře. Vždyť právě rebelství(neposlušnost) nás posouvá vpřed. Pomáhá nám zprůhlednit a odhalit svět dogmat a iracionality.

    Mám kolem sebe lidi, kteří jsou hodně tolerantní a zároveň však velice zodpovědní a naopak lidi, kterým tolerance neříká nic, i když samozřejmě tvrdí pravý opak.

     Nejprve ti druzí. Mezi ně počítám jednoho svého „známého“, se kterým nemám potřebu téměř vůbec se stýkat. Což je snad taky určitý druh tolerance.

   Jeho osoba je prodchnuta zvláštním druhem morálky a s ní spojené netolerance. Na první pohled ten člověk srší pohodou, vtipem a bonmoty. Při bližším pohledu a pozorném naslouchání zjišťuji, kolik je v tom humoru i v ješitných autoritářských řečech polopravd a jistého omezeného pohledu na svět. Začíná to rádoby vtipnými rasistickými vtípky a končí to „nádhernými“ populistickými názory . Jistěže tyto populistické názory z jeho úst zní jako pravé a originální myšlenky. Vše, co tvrdí, říká s „humorem“ a neotřesitelnou jistotou, že je to hluboce filosofické a úžasně moudré.

   Jeho úvahy pak končí obvykle tím, jaký je jeho syn nevychovaný spratek, blbec a vůbec, kde se to v něm bere, když dostal takovou skvělou výchovu. Manželka jejich syna je pak ta nejhorší žena pod sluncem. Ke konci proslovu už je jeho tolerance téměř na bodě 0. Pak už všechno a všechny hází do jedno pytle.

         Teď k těm prvním. Mám naopak skutečného známého, který má široký rozhled, je citlivý a má v sobě hodně lidskosti.

    Z tohoto člověka čiší dobrá nálada a zdravá energie, když fyzicky o dost starší, než ten první, přesto duševně o mnoho mladší, než ten netolerantní.

       Jeho tolerance a nekonveční přístup k lidským problémům a bourání předsudků je obdivuhodný. Jeho hlavní zásadou je, že my sami jsme především strůjci svého osudu. Že my sami máme především svůj život ve svých rukou. Tu zásadu se snaží naplňovat, a ne jen o ní mluvit. Tak je to i s jeho postojem a „bojem“ proti přílišné slušnosti a dobrotě tzn. dobrotě která v očích autorit bývá rovna poslušnému plnění jejich příkazů.

    Obvykle pak zjistíme u lidí netolerantních, jak v některých ohledech jejich tolerance “ujede“ do tolerování  různých lží a menších či větších podvodů, kterými maskují svoji snahu mít vše pod kontrolou, aby jim nic neuniklo, aby neztratili svoji moc nad druhými. Občas mají tendenci zametat před prahem druhých, ale sami na úklid vlastního prahu zapomínají. Při bližším pohledu je tam pak možno vidět různé ošuntělé harampádí vydávající se za čistotu a nový pořádek.

       Naopak důvěra a cit pro konkrétní situaci, kdy nejednáme podle jednou zavedené šablony, ale jsme tolerantní podle dané situace, to je to, čím můžeme druhým i sami sobě pomoci v osobním růstu. Je to umění vyzvednout, v čem je ten druhý dobrý, co umí a poukázat s citem na to, co by bylo dobré zlepšit. Je to také umění tolerovat prohřešky proti falešné lidské morálce. Jako např. „Není hezké , když se ke mně chováš ošklivě.“

  Tak si jen přejme, ať je té zdravé tolerance kolem nás co nejvíce. Každý se může o to přičinit sám za sebe.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.01.2021 22:25:56dát kritice tip R. L.

*/

10.01.2005 00:00:00dát kritice tip✩✩✩ MilanH
devi - tohle už samozřejmně není diskuse, ale urážení, takže to končím.
10.01.2005 00:00:00dát kritice tip sleeping
že jsi trochu hloupější, jde poznat už z tvých děl

ale že nepoznáš urážku...to je celkem síla :-)))

sleeping
06.01.2005 00:00:00dát kritice tip devi
hehe :-))

jak kdyby to psal Mirek Dušín

navíc je tam řada nesmyslů
06.01.2005 00:00:00dát kritice tip devi
hele...máš tajného tipovatele :-)
06.01.2005 00:00:00dát kritice tip✩✩✩✩✩ vesuvanka
Zajímavá a pěkně napsaná úvaha... TIP
Také jsem se často zamýšlela nad tolerancí nejen u druhých, ale i u sebe. Zjišťuji, že v některých situacích není problém být tolerantní, stačí jen trochu dobré vůle i nadhledu... ale jsou situace - jiný názor nebo třeba jen nedorozumění, které vyvolávají osobní nepříjemné pocity , jimiž se nechá člověk strhnout a jakákoliv tolerance jde stranou....
Hodně těžké je naučit se být tolerantní právě v této situaci, umět se podívat se například na názor, který se mi nelíbí, i z té druhé strany

06.01.2005 00:00:00dát kritice tip✩✩✩ MilanH
devi - vážně Mirek :-) ach bože :-))))

vesuvanka - ten pohled z druhé strany je hodně důležitý, pak se dá plno vcěcí pochopit. Děkuji to je dobrý
Měj se hezky

Milan

06.01.2005 00:00:00dát kritice tip devi
jojo :)

poněkud hloupé moralizování bylo jeho :)
06.01.2005 00:00:00dát kritice tip✩✩✩ MilanH
Co Ti, tak na tom vadilo, to by mně zajímalo ?
06.01.2005 00:00:00dát kritice tip devi
když někdo stupidně generalisuje
06.01.2005 00:00:00dát kritice tip Paranoicus
Co to je, tahleta "falešná morálka"? Čím se liší od té "pravé"?
06.01.2005 00:00:00dát kritice tipblok
tolerance a solidarita jsou pozitivní vlastnosti člověka
lze to také vymezit na protipólu - netoleranci, což je stav
když je např. někdo někomu na blití................blok_:-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor