Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+1 neviditelných
Jak na redakce?
datum / id04.12.2000 / 15759Vytisknout |
autorOlda
kategorieLiterární diskuseDalší dílo autora
zobrazeno6623x
počet tipů1
v oblíbených0x
Prolog
Jak na redakce?
Bavil jsem se s jedním z Písmáckých autorů a byl jsem překvapen, s jakou horlivostí obesílá nejrůznější tištěná periodika a nakladatelství. Na ukázku zasílá výběr ze svých dílek a doslova se dere o místo na jejich stránkách. Snažíte se také? Napadlo mě posbírat vaše zkušenosti a sepsat “průvodce redakcemi”, který by shromažďoval informace o adresách periodik, kontaktních a vstřícných osobách, správných postupech a v neposlední řadě i o vašich jednotlivých dílčích úspěších. Veškeré příspěvky tohoto druhu pište níže, popř. zprávou.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

16.04.2001 00:00:00dát kritice tipSala
Něco jsem splácala, ale se o tom radši...:) na písku a při bábovkách poplácáme..:)

Oldíku, ten nápad s průvodcem je zamluveníhodnej :) kamarádím s páru redaktorsky vzdělanejma :) tak, kdyby někdo svého štěstí -za nosánek- chtěl :-) ať dá samosebou ovonět a se uvidí :-))) kam s ním? neřešil Neruda?? :-))
02.04.2001 00:00:00dát kritice tipticho
Jen taková drobná glosa. Obrazně řečeno u nás v současnosti čte básně cca 1000 lidí, ale tak 10000 tvrdí, že je píše... Těch 9000 se pak nesmí divit, že o ně není zájem... Anebo smí?
02.04.2001 00:00:00dát kritice tipMerle
Wopi+Rire: jo baví ty co ji píšou, plus sem tam nějaký ten romantyk, či podivín... ale tady jde o procenta, o zisk, o PENÍZE... na to my hoši "nemáme".
Monty: zábava je to co lidi baví... a dnes je holt baví tyhle... ehm...
30.03.2001 00:00:00dát kritice tipkalinka
ruku na srdce! Já poezii nikdy moc nečetla!
Ale skoro odjakživa jsem jí - s asi tříletou pauzou - produkovala!:o)))
29.03.2001 00:00:00dát kritice tipMerle
ale ano, ekonomika funguje spolehlivě jako drtička neprodejného... a kultura je neprodejná (ne tak zábava)
ale koho dnes BAVÍ poezie?
29.03.2001 00:00:00dát kritice tipWopi
Merle: mě. Ale já to nevytrhnu.

Jedna perlička: před r.89 mi pravil jeden redaktor (v tehdejším Českém spisovateli): "Je to pěkné, ale pracujícímu člověku to nic neřekne. Když to opravíte tak, aby to bylo sdělné pro lid, můžeme to vydat".
V devadesátých létech mi na sci-fi pravila redaktorka sci-fi nakladatelství: "Nelze vydávat české autory, to nikdo nekoupí. Kdybys byl Američan...".

29.03.2001 00:00:00dát kritice tiprire
Merle: Nas. Basniky.
A taky historiky, filosofy, ucitele, jazykozpytce. Lidi kulturne zijici. Vysokoskolaky. Zeny.
Mensinu tech, kterym nestaci poslouchat tuctuc a ozrat se do nemoty. :(

Basne jsou obskurni zalezitost, jedine mozna s vyjimkou folkovych zpevaku (co jineho dela Nohavica, nez zhudebnuje basne? [ovsem, dela to nadherne])
Fakticky se uz s lidmi ctoucimi basne potkavam pouze na VS a v kruzich okolo...

To ale neznamena ze by jich bylo malo, jen je to desne roztristene... A nevim o zadnem nejakem unifikujicim proudu, ktery by to nejakym zpusobem sjednotil a zverejnil.

Vezmete jen jak do naseho ceskeho kulturniho zivota pronikly cajovny - az od devadesatych let - a ted uz jsou skoro vsude a je to desna moda.

Neslo by vyuzit tohoto fenomenu k propagaci kultury po republice?

Vzdyt uz ted se to hodne casto prave k tomu pouziva. Chaoticky sice, ale pouziva.

29.03.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Wopi: Taky proto u nás spousta autorů publikuje pod jmény neexistujících Američanů...:)
29.03.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Merle: Ani zábavu moc dobře neprodáš... dnes je "zábavní" trend trapnost (laťku nasadila NOVA - viz Novoty, Tele Tele apod.); v dnešních poměrech by si nejspíš neškrtl ani Werich, ani Poláček... :)))
28.03.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Dovolte mi pohled z "druhé strany" (i když vzhledem k době, která uplynula od posledního příspěvku jej přímo předurčuje k vyšumění do ztracena). Jakožto publikující autor, který se pohybuje v prostředí knižních nakladatelství, distribucí apod., mám poměrně slušný přehled o tom, jak to funguje. Nechci se příliš rozepisovat, takže to střihnu v bodovém scénáři:
1) Básně jsou zcela neprodejné; poezie je ryze menšinová záležitost. I kdybyste byli reinkarnovaný Orten, nebude o vás zájem a "slávu" si můžete zajistit jen v úzce vymezených intelektuálních kruzích.
2) Klasické nakladatelství vydává knihy v nákladech od 1.500 ks výš. Básní se neprodá ani třetina nákladu, slušný úspěch u beletristy začátečníka je tisícovka.
3) Jako neznámý začínající autor se musíte smířit s tím, že na svém literárním díle nevyděláte. Autorské smlouvy jsou většinou krajně nevýhodné; zálohu buďto nedostanete vůbec, nebo ve výši 5 - 10 tisíc. Na doplatek zapomeňte, dostanete cca 5% z velkoobchodní ceny (maloobchodní cena minus 25 - 28%) a to teprve tehdy, kdy tato částka přesáhne zálohu - což nemusí vůbec.
4) Knihu neznámého autora lze prodat pouze na základě dobré promotion, které narve vaši tvář do tisku a do televize. To stojí peníze a málokdo do toho půjde. Trh je rozebrán a úspěch je značně nejistý. Kritika vás pochválí pouze v případě, jste-li psavec intelektuál a vaše kniha pojednává o submisivitě profesora Rožďánka, který trpí fixní ideou, že se v noci mění v havrana polního (Corvus frugilegus) a sedaje na půdě na hambalku, pročítá Descartovy spisy. Cokoli by se potencionálně líbilo čtenářům, nebude se líbit kritice a už vůbec ne konkurenci.
5) Vydávání knih není samo o sobě příliš drahé. Problém je v propojení s distribucí - stávající distributoři si nevezmou na sklad knihu vyšlou vlastním nákladem a pokud přece, za velmi nevýhodných podmínek. Knihkupci vaši knihu ve skladu přehlédnou, nebudou-li ji znát z tisku a vaši tvář z televize... etc. etc.
Už chápete?:)
04.03.2001 00:00:00dát kritice tipJET
Vezmu to ze široka....a tuším kdo to završí svými zvratky....:o)
Pokud jste se doposud domnívali, že vydavatelství sponzoruje ježíšek nebo Peter Pan, měli byste vytáhnout ruku z nočníku. Je to prostě prachsprostá komerce. Lidé něco chtějí, tak já jim to dám. Animal , fekal, anal frog sex...? Vraždy, podvody, tajemství ložnic předpubertálních školaček?
ok, tady to máte!
Souvislosti jsou přeci širší....
Pokud je tento národ "na sračky" (což podle mě je...viz pravě ta komerce) nemůžete od něj chtít, aby si kupoval literaturu, kterou vy označujete jako kvalitní.
Založit nakladatelství je dnes snad snadnější než se najíst příborem, vytisknout knížku není též dnes nijak obtížné....ale "proboha" kdo si to koupí?
Že bysme založili vydavatelství "Písmáci sami sobě" ?
Roztlačit mašinérii pompézní reklamy není taková legrace jak by se zdálo, stojí to moc a moc peněz na vstupu.
Příklad: Budu-li bezvýznamný zpěvák restaurace 4.cenové skupiny, avšak zalíbím-li se nějakému pracháči svými orálními zkušenostmi nepěveckého formátu, mám skoro vyhráno. Stačí jen natočit nějaký skřehot v nádechu retra a pak zaplatit všem rádiům, jenž se neštítí nevkusu, aby můj hit (shit) hráli 20x denně. Vsadím se, že i ten nejotrvejší zbabělec, který nenajde odvahu rozšlápnout své rádio, navštíví do měsíce nějakou prodejnu, kde já budu vyfocený jako Star No. One, obklopený handycupovanými oddanými dětmi. Banánové poučení: 100x hraný shit se stává hitem.
Ovšem má to pár háčků... Musím být i mimopěvecky orálně (možná i análně) zdatný a hlavně musím natrefit na toho pracháče.

Znám však jednouho číňana, který by jistojistě šel do mého plánu založit knižní vydavatelství na praní špinavých peněz. Autoři však budou vázáni slibem , že nebudou brečet, až se jejich neprodejné knížky budou vyvážet do sběru...

Konec přednášky.
01.03.2001 00:00:00dát kritice tipjorel
kdysi dávno jsem chtěl sám publikovat. dnes se stydím i za to, co vyšlo omylem ,o((
01.03.2001 00:00:00dát kritice tipRegis
Hmm, sem tam pošlu povídku do Ikarie, když líbí vezmou, když ne, tak ne. :-)) Nikam se netlačím.
V Lounech v roce 1991 jsem se nechal přesvědčit k přispívání do místního undergroundového AMP Revue, ale od té doby poezie jen soukromě či na Písmáku.

Když já raději to někomu dám a pak si o tom povídáme... I do not want to be paperback writer! (Ať žijí Beatles!!!)

01.03.2001 00:00:00dát kritice tipMikey
Poezii jsem chtěl publikovat asi před pěti lety. Odpovědný redaktor nabízené básně odmítl s "konstruktivním" vysvětlením: "Je to jenom taková hra se slovy." Udělalo se mi zle a už jsem to nezkoušel.
Nadále sázím na prózu. Ne na těch pár povídek co jsem splácal, ale na román, který mám rozepsaný už hodně dlouho. S tím to určitě zkusím, protože je to strašná spousta práce a nezkusit to by byla věčná škoda :-))

Když pročítám díla tady na Písmáku, divím se, jak může být naše "oficiální" literární scéna v takovém stavu v jakém je, když máme tolik talentovaných tvůrců. Pravda, jsme malá země, ale když u nás může vyjít něco takového jako ŠVESTKOVÉ KNEDLÍKY A JINÉ BÁSNĚ od M. Nekuly, důvod bude asi někde jinde. Možná určitá strnulost našich nakladatelství. Podobné je to přece i v hudbě - pořád dokola posloucháme několik "zaběhnutých" (K. Gott, D. Hůlka, L. Bílá), nebo uměle vyšlechtěných interpretů (Lunetic, M. Maxa) a o spoustě kvalitních umělců, kteří se už dokázali prosadit i v zahraničí (Ecstasy of St. Theresa) se tu vůbec neví.

Možná by to chtělo nějakou kulturní revoluci - jenom proboha ne tu Maovu :-))
07.12.2000 00:00:00dát kritice tipšroubek
pár lidí, co sem tam něco četlo, mi sem tam něco navrhlo
ale jelikož jsem nepředstavitelně pohodlná, realizuju se tady, a jelikož je to svobodnější je to i lepší
07.12.2000 00:00:00dát kritice tipkalinka
Zolli, třebas udělala chybku!:O) Teda záleží, kdo ten plátek čte! Jestli pacoši, možná jsi přišla o jedinečnou možnost nějakého vředy zmoženého vydavatele v jeho bídě nadchnout a jeho pílí se zviditelnit!:o)))

05.12.2000 00:00:00dát kritice tipMerle
ne, to mě nikdy nenapadlo... pár lidí mi už sice vyhrožovalo, že něco podobnýho s mejma věcma udělají, ale nikdy to nevyšlo ze stádia plánů...
05.12.2000 00:00:00dát kritice tipPrint
dtto: Jákob!:-)
05.12.2000 00:00:00dát kritice tiprire
Merle: Hehe, kterých pár lidí to bylo? Třeba jen potřebují dobrého vedoucího! :))))

A k věci: Byl jsem dvakrát požádán o vydání oficiálních sbíreček [z těch, které rozdávám přátelům].

Přímo v novinách a tak - to asi ne, nechce se mi s tím moc drát ven [protože až tady na Písmákovi mám konečně po letech kritiku, která kritizuje a ne jen chválí, za což jsem velice vděčný].

Jinak zmíněnému Písmáčkovi držím palce, protože co jsem slyšel , je to celkem dřina.
Le pétite rire
05.12.2000 00:00:00dát kritice tippapouch
admin
můj největší úspěch byl text k písničce, která se hrála na Portě
dneska se za něj stydím :-))
05.12.2000 00:00:00dát kritice tipVyjan
V šerém dávnověku kolem roku 1985 jsem měl své celkem úspěšné období: pár krátkých básní v Brněnském večerníků a jednu mi četli taky v Čs rozhlase - na Vltavě. Na sbírku to nikdy nebylo. A teď už tedy léta sedím v ústraní v prdeli republiky vystrčené na východ a akumuluji, akumuluji.
05.12.2000 00:00:00dát kritice tipclovrdik
Což o to, mojí poezii mi otiskuje časopis Belveder Revue. To zní dobře, že ? Ale pro vysvětlenou, je to undergroundovej časopis, kterej v Teplicích vydává můj kamarád Orry - Francis Garbo ( teda oficiálně se jmenuje jinak, ale co na tom záleží ), časopis vychází asi v 80 nebo kolika výtiscích a množí se na kopírce :-).
05.12.2000 00:00:00dát kritice tipPetrViP
c: můžeš mi, prosím tě, napsat něco bližšího o tom časopise (pošta)?

k tomu bych chtěl jen říct, že kdo to nezkusí, tak ten nevydá. vypadá to všechno sice strašně obtížně, ale za ten mejl nic nedáte (skoro:)...

osobně bych chtěl Písmáky, kteří chtějí být na papíře, podpořit a popřát jim, aby jim to vyšlo.
05.12.2000 00:00:00dát kritice tipufo
No, chce to jen mít známé.. :-) Jeden šílený kamarád propadl představě, že to stojí za to, zaslal pár mých věcí do Hostu. Následně volali, že hodlají pár kousků uveřejnit, tak jsem to odkývala. Leč Host nečtu, tak nevím, jak to dopadlo, mělo to být někdy letos. Tudíž má rada je: musíte mít šílené přátele, kteří to obstarají za vás! .-))
05.12.2000 00:00:00dát kritice tipPetrViP
ufo: Host vychází každý měsíc, kdy by to teoreticky mělo vyjít (vyšlo), kouknu se (pošta).
04.12.2000 00:00:00dát kritice tipJiKo
Mým úspěchem je že se dílo správně zobrazí na Písmáku v tom sem dobrej :-)))

Horlivost toho Písmáka je vskutku velká, věřísi inu proč ne. Já nemyslím, že bych se měl cítit za spisovalele. A kdybych byl ať si mě najdou :-))
04.12.2000 00:00:00dát kritice tipJákob
hodně zdaru :o)
04.12.2000 00:00:00dát kritice tipzolli
Vim toliko o jednom periodiku, ktere mi nabidlo uverejneni nekolika mych basni, vzhledem k tomu, ze slo o nemocnicni drbnu...a mela jsem byt vycpávkou../jak by řekl J. Cimrman/, tak jsem toho nakonec nevyuzila. Jinam jsem se necpala.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.