Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 437 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+6 neviditelných
UTO: Muž který nebyl
datum / id27.06.2005 / 167660Vytisknout |
autorulita
kategorieDivadla, Filmy, VýstavyDalší dílo autora
sbírkaUTO,
zobrazeno3958x
počet tipů1
v oblíbených0x
Prolog
UTO: Muž který nebyl

Muž, který nebyl

 

Píše se rok 1949 a Ed Crane pracuje jako holič v malém městečku v Kalifornii. Nudí sám sebe, nudí ho rutinní práce i nevěra vlastní ženy. Rozhodnutí, kterým se pokusí změnit svůj doposud bezvýznamný život, uvádí do chodu události a okolnosti, na jejichž konci zůstávají čtyři mrtví a jediná cesta - k elektrickému křeslu. Edem rozšířili bratři Coenové svou plejádu zmatených a smolařských typů, kteří se narodili na jiné planetě.

Atmosféra amerického maloměsta, úchvatná černobílá stylizace, létající talíř a neúprosná kola osudu.

Skvělý Billy Bob Thornton je mužem, který nebyl.

Film získal v Cannes ocenění za nejlepší režii, cenu BAFTA za nejlepší kameru, cenu Golden Globes za nejlepší film, Golden Satellite Awards za nejlepší kameru, London Film Critics Awards za nejlepší scénář a herecký výkon, Los Angeles Film Critics Awards za nejlepší kameru, a další...

Režie: Joel Coen
Scenář: Joel Coen, Ethan Coen

 

27.6. - ČT 2 - 21:30
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.07.2005 00:00:00dát kritice tipulita
videli a zasáhlo nás to...:)
01.07.2005 00:00:00dát kritice tiprebecca13
Alwin Straight...hi hi hi... no vidíš. zrovna u tohohle filmu, jsem si začala myslet, jestli to náhodou není tak trochu kokot, ale pak jsem to vzala jako parodii na kokotiny. jo jo... :-)))

a co třeba Sloní muž? Blue Velvet, Zběsilost v srdci? taky problém, když to rozkouskuješ?

no nic. máš pravdu, že o něm meldujeme dlouho. ale proč vlastně? protožes nebyl schopen bez řečí přijmout můj názor, že se mi nelíbil úplně jinej film a nezdržel jsi se hned v první odezvě na mou kritiku osobního výpadu vůči mě.

a tak aťs chtěl nebo ne, vlastním přičiněním děláš reklamu jinému režisérovi... sám si to vyhodnoť :-)
01.07.2005 00:00:00dát kritice tipZly
:-)) sám som tuná kokotom, asi tak
01.07.2005 00:00:00dát kritice tiprebecca13
aj ja... niekedy .-)))
01.07.2005 00:00:00dát kritice tipredscorpion
a Old Boye jste viděli? :) http://kino.tiscali.cz/filmy/f_review.asp?film_id=8792
30.06.2005 00:00:00dát kritice tipfrou_frou
zlý: píšeš: "Lidi se v tom hledají a jsou šťastný, že se toho můžou účastnit a hledat nějaké významy"
dávej si pozor, co pod některá díla píšeš - protože některé mé nicky píšou pro výsměch znalců - kritisuješ to, co děláš
30.06.2005 00:00:00dát kritice tipulita
chalmin: na toho jsem zrovna včera myslela, ta úchvatná scéna hromadného křtu u řeky.... a hudba, ta hudba!
30.06.2005 00:00:00dát kritice tipZly
frou? dávej si pozor, co pod některá díla píšeš - protože některé mé nicky píšou pro výsměch znalců - kritisuješ to, co děláš .. snažil jsem se rozluštit význam téhle věty ale bohužel..
30.06.2005 00:00:00dát kritice tipfrou_frou
zly: to je jedno
30.06.2005 00:00:00dát kritice tipdarcy
asi nejnudnejsi film bri coenu, kterej sem videl.
zlaty fargo nebo zbytecna krutost
30.06.2005 00:00:00dát kritice tiprebecca13
Zly: techn. poznámka - nezdrhla jsem u tohohle filmu z kina. V kině jsem to před dvěma roky viděla celé. Doma u televize jsem to ale podruhé nevydržela, zdrhla jsem do kuchyně. Posloupnost vět v mé první poznámce ti asi nebyla dostatečně jasná.

Z kina jsem zdrhla dvakrát v životě a sice z Grandrestaurantu pana Septima když jsme byli na branném kursu v roce 1987 a to bylo jediný co v tý vesnici tenkrát dávali :-) a z jednoho Feliniho filmu v roce 1985, který jsem nebyla ještě schopná ve čtrnácti letech chápat, což drze nyní přiznávám.

:-) hele dobrý, řikám že prosti gustu žádnej dišputát. Akorát ty si nedáš říct a deš zase do osobního osočování - tentokrát Lynch coby kokot - ještě žes napsal "podle tebe", to tě jediný omlouvá. Podle mě nejde jen o barevné sny. Ty jsou jen prostředek pro sdělení, které je pod nimi ukryto. Obzvlášť u Lost Highway, což považuju za jeho vrcholný dílo. Mulholland Drive je víc prozaickej příběh, než na první pohled vypadá. Líbí se mi že se zabývá podvědomím, intuicí, iracionalitou, symbolikou. Kdo tohle umí a dobře, je podle mne citlivý člověk. To se nedá moc nafingovat. A to je jedna z věcí, kterou mu ostatní režiséři asi hodně závidějí. A část necitlivého obecenstva, která na tyhle věci nevidí neslyší, si troufne nazvat ho kokotem.

Kdybych použila jinou metaforu - s tímhle filmem od Coenů je to jako když kolegové v práci obdivují na monitoru dokonalý model posledního Ferari, zatímco já se v tu chvíli pokouším vybavit si motýla, který mi usedne na rameni, sklapne mě do křídel a v ten moment ucítím citonovou vůni běláska a samet na tvářích. Záleží na mé fantazii, co dalšího ještě ucítím. Při pohledu na Ferari v pozadí ale vidím pouze Ferari. Vybaví se mi možná jeho rychlost, spotřeba, konstrukce... racionální fakta. Samozřejmě, že pro jiného mohou být předmětem snění a příjemných pocitů jako pro mě ten bělásek, ale to je právě ta subjektivnost prožitků. A netroufla bych si říct, že návrhář toho auta je kokot.

30.06.2005 00:00:00dát kritice tiprebecca13
ovšem uznávám, že i v tom Coenově filmu je ukryt obsah, proti kterému nic nemám. jen se mi nelíbí právě to jejich zpracování, tenhle styl sdělení. neoslovuje mě tak jako jiný styl. celé je to o vkusu. nekoupila bych si nikdy novej naleštěnej sporťák. jezdím zrezavělým špinavým formanem. líbí se mi. připadá mi přirozenej a můj. Ale jezdím - což je ten obsah. Jen mám k tomu jiný prostředek než někdo jiný.

30.06.2005 00:00:00dát kritice tipZly
Hihi. No, Rebi, nevím jak přesně souvisí tvůj vozový park s předmětem tématu/ já pochopitelně dám vždy přednost naleštěné brutální čtyřkolce s výstavníma rámama, pořádným chromováním a reprosoustavou tak kolem sedmiset tisíc - před nějakým ucmrdlym Porsche, to zase tvoji neoblibu ve vytuněných sporťácích sdílím, to jo/ :-))) /ale nazvat Lynche kokotem si klidně dovolím. Urážka a příkrý odsudek pro tohodle pseudotvůrce je minimum, čím se můžeš proti jeho veledílům, stejně jako výplodům jeho fanoušků ohradit. :-)) Zabývá se iracionalitou, intuicí, podvědomím.. To snad každý. Chování postav, je to dokonce ve skriptech filmoškol, blbá poučka na straně 3, hledejte na své postavě její racionální a iracionální stránky. Hledejte motivy, kdy se charakter projeví v mezní situaci, způsobem typickým pro vaši postavu. Jasné jak kytka lopata hrob. Rozdíl je akorát v tom, že jeho postavy povlávají příběhem v nějakém jak to nazvat - polomlžném hávu, který nabízí poměrně značnou limitu pro výklad, příběh má sice uznatelnou logiku a klasické uspořádání výstavby děje, akorát s tím, že je přemixovaný do nějakých jinak vypadajících a podle mě nestabilních plánů a pak, to hlavní, co fastinuje: Co je jeho přínos, je práce s rytmem filmu. Pomalé záběry. Udržet diváka tak dlouho čumět na úplnou banalitu chce odvahu. A tu měl, tak dobrý.
Problém je, když to rozkouskuješ. Najednou vidíš, že je to jen a jen technická věc, timing záběrů, obsesívní věci, bizardní postavy, většinou dobrá hudba. Vlastně takový videoklip, kde se víc mluví a chodí než tancuje.

Kokot je proto, že to nikdy nepřiznal. Že prostě hraje s lidma hru na tajemnosti. Líp se to prodává, lidi si mají o čem kecat.. a ostatně, už se o něm tady meldujem docela dlouho.. takže může být spokojen

Až do Alwina Straighta jsem si o něm myslel, že je to ultrakokot.
Takhle si myslím, že je to jen kokot.

Režiséři, nevím, jestli závidí. Co vim, někdo ho má hodně rád, asi jako ty a pak jsou lidi, co se mu chechtají

30.06.2005 00:00:00dát kritice tipZly
darcy: já to mám Barton Fink/ Fargo/ Millerova Křižovatka/ Big Lebowski
Zjistil jsem, že se Joel podílel na scénářích Evil Death... Chropot. Všecko je jasné, saturn v konjunkci s uranem a tequilou, teď chápu, proč na Helgu nemůžu zapomenout
30.06.2005 00:00:00dát kritice tipdarcy
Doprdele mě vskoč či co?
Lebowski je taky dobrej na spaní. Nenatočili tihle vykukové náhodou Záskok?
29.06.2005 00:00:00dát kritice tipdítě_na_skleníku
souhlasím s rebeccou a johnem a prokletím a nesouhlasím se zlym a pozorovatelem atd.
teda né že bych si z toho něco pamatovalo, ale - -


- -
jsem si hlavně chtělo zkusit taky takhle vypočítávat souhlasy a nesouhlasy:)
zajímalo by mě, kam až takový had může dojít
29.06.2005 00:00:00dát kritice tipfrou_frou
celkem slušnej film
nemá cenu vymlouvat druhému názor jen proto, že je jinej
29.06.2005 00:00:00dát kritice tiprebecca13
Zly - no jo no, holt si víc užiju Lynchovy fantasmagorie o smyslu života typu Lost Higway, Mulholland Drive nebo Lola běží o život, Sny Akira Kurosawy, Ostrov, Hrad z Písku a takový podobný filmy, Greenwayeova Umělcova smlouva a Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec a Pasoliniho a Feliniho záležitosti...
prostě jiná poetika... je to jako s básněmi nebo s obrazy... mám raději neostré, rozmazané ale barevnější výtvory. a kladu důraz víc na různorodost prožitku a nejasné interpretace výkladu - zkrátka víc mě berou pocitové věci, než jasná kompozice.

kdybych Coeny v tomhle filmu srovnala s architekturou, tak je to podle mě eklektismus přelomu 18./19. století. Dovedené do dokonalosti, ale pro mě prostě nuda a historismus. Raději mám organiku Hundertwassera, Imre Makovce... anebo skalní města v Turecku. Více prostoru pro uživatele, možnost zapojit se do jejich díla, být součástí...

proti gustu žádný dišputát... :-)

ale asi bych se neodvážila druhému tvrdit, že je to vinou neurotismu. to není zrovna vhodné. co třeba entuziasmus?

29.06.2005 00:00:00dát kritice tipZly
Reb: napsala jsi, že je to klišoidní a žes zdrhla z kina.. to mi přijde jako velmi povrchní hodnocení.. takové neurotické/ ale není to osobní, jen taková legrajda/ tahle recenz se mi líbí víc/ asi jsme úplně naopak/ já chcípám nudou u Lynche.
Greenway, Pasolini, Fellini - s těma problém není

To přirovnání s metaforou nesedí - žádný biedermayer, eklektismus a nuda/ oni právě že podle mě o tomhle vyprávějí, o děsivých stavech maloměstského živočicha, jehož zataženou myslí se pořád sunou těžké mraky neúnosné červivé morálky, kde za nablýskanou fasádou pravoúhlých životů americké (a vlastně jakékoliv) střední třídy je jen zoufalství.

Mluví o nudě, ale nuda to není, jen vytříbenost.

Na mě padá zoufalství zase s Lynche. Lynch je podle mě kokot, který natáčí barevné sny. Lidi se v tom hledají a jsou šťastný, že se toho můžou účastnit a hledat nějaké významy. No jo, ale to můžou i u Prci prci prcičky, se srovnatelným výsledkem :-))

(Teda nic proti Prci prci - mám úchylku na vysmávací filmy)
29.06.2005 00:00:00dát kritice tipulita
a já můžu i Lynche i Coeny... s Tarrantinem je to pro mě svatá trojce :)
29.06.2005 00:00:00dát kritice tipchaImin
uli: 8^) ó, nebesa!

podívaná od "coen factory" vždycky sálá
osobně mám nejraději "oh brother where art thou?"

29.06.2005 00:00:00dát kritice tipJohn_Ceder
já chcípám nudou i u Lynche a většinou i Kubricka.. Tarantino je něco jinýho, protože ten chlápek žije současností a kurva nesnaží se tomu dát nějakej pochybnej výraz..

ale zase sem čet knihu od rollinse, kterej hrál v Lynchove filmu, jak ho jednou někde potkal a jak byl prostě nadšenej tím svým filmem a že do toho dal kus sebe a že je to fajn potkat takovýho starýho týpka, kterýho i ve svejch letech baví dělat něco až do mrtě..nebo něco podobnýho tam bylo.. a to se mi na těch lidech zdá vo hodně víc fajn, než to, že natočili nějakej film kterej já nedokážu ocenit..
28.06.2005 00:00:00dát kritice tippozorovatel
létající talíř?


Johne: víš, co zasloužíš?! teda! co to máš za televizi?
:)
28.06.2005 00:00:00dát kritice tipulita
létající talíř?

létající talíř!
28.06.2005 00:00:00dát kritice tippozorovatel
létající talíř?!
28.06.2005 00:00:00dát kritice tipulita
bingo :)
28.06.2005 00:00:00dát kritice tiprebecca13
souhlas s Johnem.
přišlo mi to navíc mechanicky vypreparovaný a klišoidní. přesně ten styl, který mě pobuřuje a dohání k šílenství. a to i v kině, kde jsem ho viděla před dvěma lety asi. v televizi to bylo ještě horší. naštěstí bylo kam zdrhnout.
28.06.2005 00:00:00dát kritice tipProkletí
taxem to včíra viděl... a newim teda... asi nee ;o)
m.
28.06.2005 00:00:00dát kritice tipredscorpion
SSSSssssuper film, stejně jako Fargo .)
28.06.2005 00:00:00dát kritice tipulita
Prokletí: asi ne? šmarjá! jak můžeš....!!!
:)
28.06.2005 00:00:00dát kritice tipZly
Film je moc dobrý, neuvěřitelně.
Černobílá stylizace je jen forma, co je podstatné, je způsob, jakým jsou aranžovány a natočeny jednotlivé záběry. To je dílo, říkal jsem si u toho, neuvěřitelné.. Každý záběr je jak diapozitiv od špičkového fotografa, má svou kompozici, obsah, přesné rozdělení plánů. V každém druhém je nějaký obrazový fór, pečlivě vymyšlený a dotažený, přičemž oni dodržují starou formu svícení a natáčení, ale dělají to po svém, v detailech typu_ plynutí času zaznamenáno jen mimoděk, záclony se hýbají ve stínech na obličeji.. nebo_ postava právníka v cele vražedkyně, v prvním plánu, nasvícená tak, aby její protáhlý stín definoval úzkost v místnosti, zborcenou perspektivu, ticho a nehybnost...
_ chůze hlavního hrdiny v introspektivní promluvě, nasnímaná v jízdě, v pohybu, v míjení postav na ulici, kdy cesta ulicí vypadá jako by mu lidé pršeli v ústrety.. úplné kompoziční a výtvarné orgie...
mňam mňam mňam
miluju Coeny

Je to pro fajšmekry a sorry Rebecco, není to zjevně film pro neurotiky :-))

28.06.2005 00:00:00dát kritice tipulita
Zly: přesně - ty zpomalený scény na ulici mě taky dostaly, je to trochu manýrismus a obžerství, ale krásný...

28.06.2005 00:00:00dát kritice tipProkletí
nevim, Fargo nebo BigL mi prostě sedly víc, tady jsem se vůbec nechytl, spíš souhlasím s rebeccou ;o)
m.
28.06.2005 00:00:00dát kritice tippozorovatel
souhlas se Zly
nesouhlas s Rebeccou
:))
a proč? to už napsla Zly...
27.06.2005 00:00:00dát kritice tipdrfaust

27.06.2005 00:00:00dát kritice tippoulett
.
27.06.2005 00:00:00dát kritice tipJohn_Ceder
viděl sem ten fim, ale nic mi z něj v paměti nezůstalo, přišel mi i docela nudnej..

černobílá stylizace? co na tom bylo úchvatnýho?
27.06.2005 00:00:00dát kritice tipEg_Ar_11
úchvatní jsou už jen bři Coenové a B.B.Thornton je třešeň na dortu
27.06.2005 00:00:00dát kritice tipHrbol
těším se na něj...
27.06.2005 00:00:00dát kritice tipHrbol
těším se na něj...
27.06.2005 00:00:00dát kritice tipSlůůůníčko
MuzKteryNebyl.jpg


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.