Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Leguan
datum / id08.10.2005 / 179554Vytisknout |
autorpekylau
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno1454x
počet tipů6
v oblíbených0x
Prolog
Leguan

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Natáhl  ruku a zavěsil se prstem do malého otvoru ve skále. Nepopsatelný pocit, kdy život visí na malém kloubku horní končetiny. Přitáhnout, levá pata na úroveň ramene a pravá opatrně vyrovnává. Prodloužit  levou a zachytit výraznou římsu. Chvilka uvolnění.

 

 

´´To přeci není možný!´´ řval na Ivana, který přes všechny lékařské tituly vypadal ve svém bílém plášti najednou tak strašně malý. ´´Bež  s tím svým šarlatánstvím do prdele. Nevěřím ti ani slovo. Jste tu všichni gauneři a debilové´´, křičel ještě ve skleněných dveřích, které pod jeho náporem nebezpečně zaúpěly. Cítil, jak mu srdce buší na poplach.

´´Počkej přeci!´´ slyšel ještě z dálky Ivanův hlas, ale to už se jeho zlost vybíjela do pedálů  horského kola. Nepříčetný vtrhnul do staré kůlny, kde byl navršen materiál pro další expedici, na okamžik se zastavil, pak nepřítomně sebral malý bágl a sedl  znovu na kolo.

 

 

Pravá ho bezpečně dostala nad malý převis a leguán vytetovaný na  předloktí, jako by se na něho nepatrně pousmál. Byl pyšný na tuhle přezdívku.  Být ve skalách jako on. I v  největším prásku si pohybově zachovat tu chladnokrevnou rozvahu. I když srdce buší na poplach. Na zemi to nedokázal. Tady ve stěně ano.

 

 

Normální vyšetření. Před uzavřením každé takové smlouvy se chodí na vyšetření. Uskutečnění  všech jeho lezeckých snů bylo najednou na dosah.

 

 

Cvaknul karabinu do kruhu a podíval se pod sebe. Černá linie zapadajícího slunce se posunovala stěnou vzhůru. Oba chtěli k vrcholu. To nemůže stihnout, prolétlo mu bezděčně hlavou. Jak den a noc, nebe a peklo, dělící čára nezadržitelně se posouvající výš a výš.

Další metry ho pohltily svojí náročností. Znovu ten pocit absolutna, nezatížený lanovým pojištěním, chvíle, kdy každá chyba je chybou poslední.

 

 

V uších mu zněla Ivanova slova. Ne, to nechtěl. Ani nahoře, ani dole. Tady je na vrcholu.

 

 

´´Kurva!´´ špička nohy  zklouzla a on se na nečekaně houpal na pravé ruce. Že by se špatně koncentroval? To se mu v téhle cestě ještě nestalo. Jeho pohled bezděky zabloudil na stěnu pod sebou.  Černé moře se přibližovalo. To nestihne, pomyslel si znovu, zatímco se jeho ruka začínala bouřit proti jednostrannému zatěžování.

 Stačilo se jen přitáhnout.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

12.02.2006 00:00:00dát kritice tipMarkel
*
08.11.2005 00:00:00dát kritice tippekylau
jolbach, alanwilder - Díky.
10.10.2005 00:00:00dát kritice tipjolbah
Snad to není jen ta 'blízkost kamene', že mě tahle povídka zaujala. Zkusím přecíst znovu... Ne. je to i v něčem jiném. TiP.
10.10.2005 00:00:00dát kritice tipalanwilder
jo jo
09.10.2005 00:00:00dát kritice tipbulim
Fakt bezva.
tip
09.10.2005 00:00:00dát kritice tippekylau
terapeut - prima nápad, nevím jen, co na to Rammsteini. Textově trochu vzdálené, ale muzika se hodí stoprocentně. Dík za komentář.

bulim - to vždy potěší. I tobě dík.
08.10.2005 00:00:00dát kritice tipTolkienuv_terapeut
Chtělo by to k tomu připojit zvukový soubor, aby pod čtení hráli Rammstein Ohne dich:-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor