Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
Písmácké sdružení
datum / id15.03.2001 / 20827Vytisknout |
autorOlda
kategorieLiterární diskuseDalší dílo autora
zobrazeno7825x
počet tipů2
v oblíbených0x
Prolog
Písmácké sdružení
Přátelé Písmáci, jak jste si již asi stačili všimnout, poslední dobou probíhají diskuse o dalším vývoji a budoucnosti Písmáka. Mezi jinými návrhy se vynořila otázka možnosti veřejné prezentace písmáckých autorů (a vlastně i čtenářů) mimo Internet. Teď je jediným člověkem, který může o podobných věcech jednat, samotný Olda, autor tohohle serveru. Bohužel samotná práce na technických záležitostech, a údržba Písmáka, ho vytěžují natolik, že není v jeho silách zvládnout ani to samotné. Navíc jako čistě soukromá osoba, nemůže jednat s většinou oficiálních organizací, institucí (a jiných takových ucí), tedy ani žádat o sponzorské dary, nebo granty. Existuje už několik reálných nabídek na rychlé a bezplatné umístění serveru, nebo jinou další podporu. Ovšem ne za stávajících \účetně chaotických\ podmínek. Samotná otázka financování Písmáka by vydala na dlouhé vyprávění, a pamětníci jistě vzpomenou na veselé dražby, a sbírky k zaplacení pouhého provozu. Také všechny projekty na vydání sborníku písmáckých básní ztroskotaly na nedostatku peněz, a neexistenci možnosti jednání s nakladatalstvími, nebo sponzory (to ty daně přátelé). Jedním z mála řešení situace je vznik občanského sdružení, volně souvisejícího s písmákem, ovšem mající pod svou patronací právě jeho provoz, rozvoj a prezentaci. Sdružení samotné by nemohlo nijak zpětně ovlivňovat Písmáka, ani by jeho členové neměli na Písmákovi nějaká zvláštní práva. Spíše by nějak spojovalo lidi, kteří chtějí pro Písmáka něco udělat, nebo takové, kteří se chtějí zabývat literaturou v její obecné, tedy náročné formě (vydávání, profesionálnější kritika, zařazování do kontextu, atd...). Na posledním srazu v Praze (24.2.) se ukázalo, že by se mezi námi dokonce našli lidé, kteří by byli ochotni vzít na sebe tu práci a odpovědnost, spojenou s tvorbou a fungováním takového sdružení. Tedy rovnou vznikl přípravný \výbor\ pro založení takového (občanského) sdružení, ve kterém v se současné době angažují tito Písmáci: Olda, inventor, Javert, Merle, Miroslawek, Vio a zolli. Tito lidé se zabývají přípravou stanov a pravidel fungování takového sdružení (podívejte se do zákona o sdružování, co všechno je potřeba udělat), a první předvýsledek takového snažení tady bude předhozen k další diskuzi. Pokud chcete rozšířit naše řady, a nějak se podílet na celé téhle sdružovací věci (práce je dost a dost a ještě něco navíc), přihlašte se buď v tomhle auditoriu, nebo nejlíp přímo Oldovi. Pokud si myslíte, že máte k této otázce co (třeba rozumného) říci, staniž se tak. Názory i podněty jsou vítany. Za výše zmíněné Olda, sepsali Merle&Miroslawek&VioNázory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.04.2001 00:00:00dát kritice tipblázen
Monty: Aspoň někdo :-)
16.04.2001 00:00:00dát kritice tipMerle
Rivi: pokud si myslíš že bych dopustil něco takového, pak se ve mě asi dost pleteš.... a zaručuju ti, že ani Olda by to nedovolil.
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipStevenson
Tak jsem se na ten vylet do CR.. docela tesil(
Po precteni nekolika "kritik; a poznamek na ucty jinych, silackych sprostaren pana bishaka a nadrazenosti dalsich Elitaru, kteri si delaji pravo na nejen svoji PRAVDU, ale na nadrazene posuzovani tech "srackovin" jinych se docela bojim, ze bych se na Srazu s nekym setkal..Kdoz jste.. vy Bozi bojovnici, michajici do obalu intelektualstiny a vyctenych bolestinstvi opovrhovani nasimi "jednoduchymi" city .
O te 'cestine".., ktera zrejme tady pro mnohe je veci nejpodradnejsich, radeji psat nebudu.
Mimo jine, je zajimave, kolika cizimi autory se tady tak zasvecene hazi...Seifert by si asi tolik TIPU jako treba PAN BASNIK PRINT nevydelal, ze?))
Takze, Blanicti rytiri.. je cas vstavat a nechat toho kulecniku..
A mel jsem si zrejme ten let pojistit...))
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipBacil
Mít odlišný názor je normální. Netolerovat odlišný názor je nenormální. (Kdopak to řekl: Ostře nesouhlasím s tvým názorem, ale budu bojovat za to, abys ho mohl vyslovit?)

Věcnou diskusi beru, ale tady to přechází do osobní roviny, urážek a podobně, a to mě na všech, kteří se toho účastní, opravdu velmi mrzí. Podle mě básník by se k tomu neměl snižovat.
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipVio
Lidsky, intelektuálně a umělecky nízcí... opravdu velmi slušně řečeno ;-)

Rivko, pokud vím, tak bylo jasně řečeno, že výše zmíněné sdružení NEBUDE v žádném případě ovlivňovat vnitřní chod Písmáka!

S úctou Violator
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipVojtek
já se taky bojím...ale kdo nic ale předtuchy se nedají kritiyovat...to teprve až se provedou...a pak už možná bude pozdě...uvidíme....Taky mi trošku vadí, že nebude opravdová opozice....ale uvidíme..

Stevenson: PAN BÁSNÍK PRINT!!!!!!!!!! *! ANO!11.04.2001 00:00:00dát kritice tipinventor
Bacil: Čí nebo jaký názor se zde netoleruje?? Buďme již, sakra, trochu konkrétní! Nadávka, osočení nebo pomluva je názor??? Pokud ano, dokládejme svoje slova alespoň zdáním logických důkazů.
Pro svobodu zde je vždy třeba něco udělat, třeba alespoň trvat na základních principech slušnosti.
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipPrint
Přesně tak, první sebekritika!
Chválím!:-)
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipPrint
Vlastně ještě malé PS: Oldu jsem pochopitelně vnímal mimo! I když chápu, že by se to někomu hodilo, aby tomu bylo jinak! Ale ono je to jedno, hodí se vždycky všechno, pokud chceme...!
:-)
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipVio
Jo, Printe, trošku mě zarážejí ty Tipy, které jsi dal mně, "umělecky nízkému". Ale stejně dík ;-)
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipPrint
Vio: Rád tě kdykoliv znovu povzbudím!:-)
Za málo!:-)
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipMerle
Rivko: vidím, že nevidíš a nerozumíš... nebyla jsi nikde a odsuzuješ (tedy spíše podporuješ odsuzování). Nikdo z toho co nazíváš opozicí se nezúčastnil (zcela dobrovolně). Sdružení (jak se psalo v úvodním "manifestu") bude písmáka pouze podporovat, a nebude do něj zasahovat. Sdružení je volně přístupně a veškeré dění v něm demokratické (na to jsou zákony). Já demokracii moc rád nemám, ale tady není jiná (pro Oldu i ostatní - přijatelná) cesta. Olda navíc není žádný ořezávatko, co se nechá překecat na kdekaždou blbost. Ale bojím se jiné věci... že ty tohle všechno dobře víš...
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipRivka
Odpovím večer, až budu mít víc času - a taky čas si to všechno promyslet, nenechat se přemluvit emocemi... jen tobě, Merlíku: první schůzka čehosi jako sdružení se už jednou odehrávala, a pokud si dobře vzpomínám, tam to bylo, kde se - jak jsem slyšela - začalo vyjednávat o tažení proti sprostým slovům, potažmo proti lidem, kteří jich používají. (Všichni víme, kdo jich tu asi používá nejvíc.) Proto i já mám ty "jisté obavy" - a ještě větší, že se neobávám zbytečně...
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Přejít mlčky věru nelze
tolik ostré kontroverze
Autorská tu zuří válka.
Už Neruda mydlil Hálka
Tyl zas Máchu tloukl pěstí...
Tak se perte. Hodně štěstí!:)
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
já jen že je rozdíl v odsouzení NÁZORU a v odsouzení ČLOVĚKA
11.04.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
Monty_Python: já tě fakt miluju !!!!!(=ta připomínka s těma punčocháčema):o)))

Bacil: já nikomu neberu jeho svobodný rozhodnutí, jenom řikám, že ty bannery prostě tomu umění kazí image. je to můj názor a pokud se to někomu nelíbí je to jeho věc, myslet si naštěstí oba můžeme co chceme
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipBacil
Suppe, já Totem zatím neznám (chystám se tam někdy mrknout), ale jestli tam mají bannery, je to jejich svobodná volba, možná jim to umožňuje dělat věci, které dělají, a které Písmák možná nedělá nebo dělá jinak... já nevím. Ale fakt je, že mi někdy volání po "absolutní nekomerčnosti" tady na Písmáku připadá až fanatické, a já se nemohu smířit s žádným fanatismem, byť by byl i dobře míněný. Je krásné, že je spousta věcí na světě, které nejsou o penězích, ale na druhé straně chtít peníze a věci kolem nich zrušit nebo ignorovat mi připadne jako infantilní pošetilost. A právě tak chápu volání po sdružení: jako smíření se s realitou dnešního světa. A co se týče Písmáka, Totemu a dalších... snažme se to své dělat co nejlépe, ale buďme tolerantní k ostatním. Howgh.
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipJim_Page_LZ
Suppe ... tim plivanim jsem mel namysli Tvoji svobodnou volbu pro to Tve FUJ FUJ FUJ ... samozrejme mas na to narok, a ja TI to nezakazuji, nicmene, jak jsem rikal, nez zacnes plivat, je lepčí si upřesnit jestli pliveš skutečně oprávněně a případně se zamyslet nad vhodností použitých slov ... atd. ...

pokud jsi vyloženě proti zobrazování bannerů a ikonek, měl bys vědět, že i ikonka Písmáku visí na některých jiných serverech, třeba i na totemu ... nazveš tedy servery, kde ta ikonka visí za špatné a komerční?

ale myslím, že už si rozumíme, že jo :o)
nepřeháněj to s tou totemonenávistí ... zpravidla takhle křičí nováčci, kteří neznají už asi rok trvající dobré vztahy obou serverů, a zbytečně ty vztahy takhle nabourávají ... tak nekaž Písmáku pověst ...
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipPrint
Já přesně nevím, co by občanské sdružení přineslo pro Písmáka dobrého, takže jen doufám a ze srdce přeju, že přinese! Co mě děsí, jsou jména "přípravného výboru" či něčeho podobného. Javerta neznám. Ostatní nicky jsou pro mě osobně ty nejnemravnější v pravém slova smyslu, lidsky, intelektuálně i umělecky nízcí a zároveň, jak to tak bývá, ti nejambicióznější človíčci, kteří mají jasnou privátní představu o tom, jak by měl Písmák podle jejich gusta vypadat. Tomuhle ataku nemůže Olda - i kdyby chtěl, odolat. Obávám se, že se Písmák postupně a nenápadně stane něčím zcela jiným, než jaký byl...
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipinventor
Printe: moje poslední vyjádření k tobě: slibuji veřejně, že nás dva už nikdy nikdo nesmíří! Místo nadávek, vzteku a čehokoliv jiného, získal jsi "jen" mlčenlivý bojkot za tu snůšku pravé "křesťanské" nenávisti, kterou jsi předvedl...
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipPrint
:-))) Ubožáku...
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Bez urážky, vážení, ale nejste trochu jako malí?:)
"Můj táta je policajt a zavře tě, heč!":)
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipconey_island_baby
Předpokládám, že až se sejdete
tak mě smažete
jako první(ho)
že ?

10.04.2001 00:00:00dát kritice tipPrint
Coney!:))))) První nebudeš!!!!:-))) Pořadí už je určeno!:-))) Tak maximálně druhej!.-)))
*!
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
Vy jste fakt jak malý děti, a to si řikáte ELITA...to jsou mi věci.
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipPrint
Suppe? ELITA? Nic tak hnusnýho bych nikdy o sobě neřek!:-) Obrať se jinam, kde si to o sobě myslí!:-))
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
ELITE je značka silonovejch punčocháčů...:)))
10.04.2001 00:00:00dát kritice tipRivka
Printí - já to říkala, až tě budou gilotinovat, vezmu tvou hlavu z koše a zařídím (ač nerada) křesťanský pohřeb, abys nebyl ponechán na pospas krkavcům... Nic jiného mi totiž nezbude.

inventore: Když křičí a nadává, tak mu vyčítáš křik a nadávky. Nečiní-li toho, hovoříš o pravé křesťanské nenávisti. Opravdu je nutné, aby tě měl každý rád? Aby každý uznal tvůj názor (lépe, vychováni řeckou filosofií - tvé mínění) jako nejlepší? Nebo se ti nelíbí ta ambicióznost?:)

Nemůžu říct, že bych si o tobě (a o ostatních z "výboru") myslela jen to nejhorší. Neřekla bych nejspíš totéž, co Print - a neřekla bych to těmito slovy. Leč závěry máme stejné - stejně jako on i já se obávám o další směr Písmáka, vezmeš-li to tu (de facto, byť ne de iure) do rukou ty (a přiznejme si, z těch lidí, kteří se toho dál ujali, ti nikdo skutečnou opozici nestvoří). Můžeš říct, že já (nebo Print) jsme se mohli zapojit a pracovat s tebou (nebo s tebou diskutovat v rámci "instituce") - a bude to výčitka do jisté míry oprávněná. Leč je to tak, jak to je - a já (za další už mluvit nemůžu) necítím potřebu to vysvětlovat. I z pozice obyčejnějšího Písmáka tedy - mám trochu strach. A nemyslím si, že úplně neoprávněně.

Tvůj poslední příspěvek na Printovu adresu mi připadá jako výkřik, který brojí proti tomu, že někdo neuznává jeho autoritu. Není-li to nízké, pak jaké? Vysoké? To totiž nebylo o nenávisti, vůbec ne. Řekl, jak to vidí (a překvapilo mě, jak slušně!) - a tobě se to nelíbí. Toť vše. (Aneb - sám mu trochu dáváš svými slovy zapravdu...)

09.04.2001 00:00:00dát kritice tipJim_Page_LZ
truhliku suppiku (Suppe)...
podepisu se k tomu, co tu napsal dupus, nejen proto, ze jsem i ja Totemak (divil by ses, ze jsem i Pismakem zaroven ;o) byl jsem na hafo akcich pismaku, ale Tebe jsem tam nikdy nejak nezaznamenal ;o) ) ale podepisuju to hlavne proto, ze absolutne nevis, o cem mluvis ... nejdriv by si kazdy clovek, nez neco placne, mel overit informace ...
prijdes na Totem, vidis banner a ... FUJ FUJ FUJ takovymu postupu ;o)
presne jak pise Dusan, my tvurci Totemu jsme do toho nalili uz tolik penez (kazdy radove tisice) ... jenom proto, abychom mohli ukazat nase autory na verejnosti, pomoct jim ... mimo jine se techto akci zucastnilo i hafo pismaku ;o) , kteri netvrdi, ze Totem je FUJ, ale treba i radi a pravidelne chodi na akce Totemu ;o)

tak ... vice stesti v plivani na ruzne strany Ti preje Pismak Jim_Page_LZ ;o)

09.04.2001 00:00:00dát kritice tipJim_Page_LZ
jeste ... k tomu, ze nesmis jit na rande se svoji basnickou uverejnenou na Pismaku (popr. Totemu) ...
no ... zkus se zamyslet, jestli je to mysleno skutecne tak, jak to tady prezentujes,
myslim, ze prumerne inteligentni clovek nema problemy s pochopenim toho textu ;o)
je to treba proto, abych si tady nestahnul Tva dilka a nepublikoval je pod svym jmenem, vis? to je bezna praxe napr. i u fotek prezentovanych na vsech moznych serverech. fotku z jineho serveru nesmis uverejnit, anizbys dal odkaz atd. ...
mezi znalejsimi se tomu rika "autorska prava", vis?
jestli nevis, tak to neva ... casem na to prijdes ;o)

mame podobny snahy jako Pismak, nekomercni ... proste to delame pro druhy ... ver, nebo ne ...
09.04.2001 00:00:00dát kritice tipPetrViP
dopus a Jim Page: mě jen vrtá hlavou, když ván bannery na vašem serveru nepřináší ani cent, proč je tam máte - působí to strašně neesteticky - nebyl by lepší normální odkaz?
09.04.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
dupus+Jim: musim se připojit k PetroviVIPovi - prostě ty bannery na mně udělali takovej dojem a i kdyby jste z nich neměli ani halíř (o centech nemluvě), pak teda fakt nevim, proč je tam máte. Prostě na písmáku ty bannery nejsou a podle mě je to tak správně. Zadruhý nesouhlasim s tim, že "plivu na všechny strany" - to, čeho já tady používám je přesně 224 let starý dodatek Ústavy USA, který je dneska taky v Ústavě ČR, řiká se tomu svoboda slova.
_JiKO: dobře v pohodě
Monty_Python: nejde o to kdy, ale o to, že vůbec - takže moc DÍKY!!!
PetrVIP: trefa do černýho!
06.04.2001 00:00:00dát kritice tipdupus
Proboha Suppe, co ti kdo z Totemu udělal, že nás takhle špiníš ??? Neznám tě a ty nás taky ne (soudím dle tvých nekorektních poznámek), ale tohle bych si já k Písmákům nikdy nedovolil !
Několikrát vykřikuješ FUJ komerceee a opravdu asi nevíš co říkáš... Vydavatelem Totemu je od jeho začátku NEZISKOVÉ občanské sdružení Loreta, stejné o které se tady také snažíte. NEZISKOVOST plyne z právní podstaty tohoto celku. Prohlášení o nekopírování obsahu serveru je opravdu především kvůli ochraně práv samotných autorů, ale to se mi zdá ti už JIKO vysvětlil...

A představ si opravdu i tak "těžcekomerčníweb" jako jsme podle tebe my, spolupracuje s takovým periodikem jako je Nový Prostor. :)

Upsala > Psala jsi, že lidi ovlivňuje všechno kolem,ale jedinou motivací reklamy je zisk, bohužel - na 99 % finanční, ostatní hodnoty jdou většinou stranou<<< No a zjišťovali jste si někdy vůbec, jak takové bannery na Internetu fungují ? Víte o tom, že ty, co tam máme u nás na stránkách nám nepřinášejí ani cent ?? Myslíte si, že podpora nadějných autorů Totemu tištěnou formou, formou výstav či na autorských čteních je těžce výdělečná činnost ? Asi vás zklamu, ale naopak...Už nemálý objem peněz jsme do této podpory autorů dali ze svých kapes...a děláme to proto, že nás to prostě baví...

Pokud je tomu těžké uvěřit, tak alspoň na nás neházejte špínu prosím !

Přečetl jsem si zde dvě auditoria a nalezl takový kopec netolerance, že mi z toho opravdu není veselo... Nicméně, mějte se pěkně...

Za redakci Totemu a naše NEZISKOVÉ sdružení Loreta
Dušan

03.04.2001 00:00:00dát kritice tipjester
.. O necem podobnem, hlavne pokud jde o vydani jakehosi Vyberu, jsem uvazoval uz pred vice jak rokem, ale po kontaktovani par "starych a skalnich" bohuzel zjistil, ze chut do konkretni prace neni.(. Zjistil jsem i adresy canadskych a USA ceskych firem, ktere by pravdepodobne byly ochotny nejakym zpusobem pomoci rozsireni i na "Novt Svet", mezi krajany..
Ovsem, po nekolika nesplnenych slibech ( nebudu radeji jmenovat) jsem od umyslu, ci nejakeho "pushovani"..odstoupil.
V kazdem pripade ale fandim, protoze si myslim, ze spousta del a autoru z Pismaka by mela byt ctena nejenom tady a pokud bych i "na dlouhou ruku".. mohl nejak pomoci.. vite kam se obratit.. na Zapad..
Ahoj a Good Luck.)
03.04.2001 00:00:00dát kritice tipPetrViP
Suppe: tak už jsem dneska Patro viděl.
02.04.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
Monty_Python: děkuji za vysvětlenou, pokud bychom se na mém návrhu shodli, mohl bys ses ujmout jednání. Klidně ti budu asistovat, ale neni mi ještě osmnáct, takže můžu podepisovat tak akorát písemky ve škole.

_JiKo_: sice mi uniká, co jsi myslíš tím, že si domýšlím, ale budiž. Jak řečeno, já právu nerozumím, ale tohle mě prostě připadlo jako důležité. Předpokládám, že ani ty nejseš tak geniální, abys ses nemusel nikoho zeptat. P.S. Propagace neziskového a kvalitního je skutečně dobrá.
02.04.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
Suppe: rozhodně nesnižuju své mínění o tobě!

To domýšlení jsem odvodil z této tvojí věty: ''A krom toho, je tam taky napsáno, že bez konzultace a povolení se serverem nesmí nikdo, nejspíš ani autoři sami, nic co je tam zveřejněno nikde publikovat''

To tvé ''snad ani autoři sami'' o to mi šlo

Vyznělo li to jako invektiva omlouvám se
02.04.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Suppe: Nemám bohužel čas teď něco organizovat, nejdřív v létě, to je "mrtvá sezóna"... Můžu jen pořadatelsky zajistit nějaký ten prostor pro autorské čtení, kdyby se něco takového chystalo, teda přesněji řečeno, vzít to na svoji firmu. Spíš bych asi mohla být užitečná, kdyby chtěli Písmáci vydat nějakou svou knížečku "Best of":) Ale jak říkám, nejdřív v létě...:)))

02.04.2001 00:00:00dát kritice tipPetrViP
Suppe: 1) souhlasím s tebou (v té "komerčnosti"), že se mi zdá Písmák díky nereklamě pohodovější prostředí. 2) tak Patro jsem tedy ještě neviděl...
02.04.2001 00:00:00dát kritice tipMerle
Monty: pokud něco vznikne, a já budu součástí, kdyžtak se ti ozvu s voláním o pomoc... dík
01.04.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
Upsala a další, jsme mimo téma pojďme diskutovaty jinam
klikni sem
01.04.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
PetrVIP (+ _JiKO_): možná, že se Ti zdá slovo komerčníhodně zprofanovaný, ale to nic nemění na tom, že je písmák bez tý reklamy lepší. Neziskový (což se ti snad bude líbit víc?) Písmák je podle mě čistší záležitost než bannerynaplněný Totem. A krom toho, je tam taky napsáno, že bez konzultace a povolení se serverem nesmí nikdo, nejspíš ani autoři sami, nic co je tam zveřejněno nikde publikovat. A to je fuj. To je jako, kdybys napsal nějakou básničku na písmák a posléze jí dát coby milostňák nějaký holce a musel se kvůli tomu ptát Oldy. FUJ!FUJ!TOTEMU!
P.S. Jak již řečeno vznikl vedle Nového prostoru (původně Patron) též i další časopis zvaný Patro!!!
Upsala: díky za podporu.
Monty_Python : autoři článků do těchto časopisů přispívají zcela zdarma, bez nároku na honorář. Nejsem sice právník, ale chtěl bych, aby člověk od nás, který by zveřijnil své dílo v podobném časopise, zůstal majitelem všech práv k tomuto příspěvku = aby jen dílko "propůjčil" a pak s ním opět mohl volně nakládat (třeba ho později vydat v nějaké sbírce apod.). Dále bych si přál, abychom zveřejňovali v těchto periodicích ve vlastní rubrice, která by sloužila k propagaci písmáka.


01.04.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Suppe, to je úplně v pohodě - i když podepisuješ smlouvu, např. s nějakým nakladatelstvím, autorská práva ti zůstávají. U publikování v časopise nehrozí žádné "blokování" díla, pokud ovšem nejsi zaměstnanec redakce a nebudeš chtít prodat jeden a ten samý článek do pěti periodik, to bys asi měl v zaměstnání průšvih...:) Pouze v případě knižně vydaného díla podepisuješ smlouvu, která je většinou časově limitovaná - např. nesmíš stejnou knihu vydat do pěti let jinde. Autor, který nemá žádného oficiálního nakladatele, k němuž je smluvně vázán, si se svým dílem může dělat co chce. Můžeš z něj pochopitelně použít ukázky a citace, na to existuje zákon; dokonce lze používat tiskem i citace z děl jiných autorů, aniž bys potřeboval jejich souhlas, pouze musíš použít zdroj, tj. název díla a jméno "pachatele". Nic takového ale v případě publikování v časopisech nehrozí, tam se logicky předpokládá, že časopis dostává pouze právo zveřejnit dílo, bez možnosti s ním dále manipulovat bez tvého vědomí. On je u nás sice s autorskými právy "bordel", ale tohle vím bezpečně; pracovala jsem svého času v několika redakcích, takže tyhle postupy znám...

01.04.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
Suppe? Viz výše Monthy ohledně autorských práv. Chce to přemýšlet a ne domýšlet si!
Jde o upozornění na autorská práva autorů, BTW ty máš i ty na písmáku akorát to nikde není psané, ale právně to platí.

Ad propagace písmáka... že by reklama? Já vím To je ta dobrá...
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
_Jiko_: byl jsem se na Totemu mrknout. I přesto, že má hezčí grafiku než písmák je to strašně komerční FUJ! Ale k tvé připomínce - ještě existuje časopis Patro, což je "konkurence" Nového Prostoru a těch se můžeme zeptat.

OBECNĚ PRO VŠECHNY: jak již řečeno ve vlastním příspěvku "Písmácké sdružení" v úvodu, v současnosti platí, že písmák = Olda. Pokud bychom se skutečně dohodli na nějaké spolupráci s "Patrem" či "Novým prostorem", mohli bychom zároveň (zkušebně) dát pověření k vyjednávání za Písmák.cz dalším lidem z tohoto serveru (Merle, _Jiko_ apod.). Buďme si však vědomi toho, že by tito lidé museli být pověřeni samotným Oldou a muselo by jim být nad 18 let. Zároveň by to chtělo vzít na jednání nějakého práva znalého člověka, byť jen studenta právnické fakulty, protože šlápnout v tomhle případě vedle by mohlo hodně bolet.

Co tomu říkáte?
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipFunda
Suppe: souhlas, jenom mě zajímá, kde seženeš toho práva znalého človíčka
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipMonty_Python
Právníků je všude jako šedých psů...:) Nejsem sice "šedý pes", ale dovolte mi pár poznámek. Především je nutné vědět, na jakém principu pracují zmiňovaná periodika - pokud za příspěvky neplatí, což je dost pravděpodobné, není zřejmě třeba žádných složitých právních úkonů. Bude nejspíš stačit, když autor, který by zde chtěl publikovat, pošle své dílo a nacionále na e-mail pověřence (tedy Oldy apod.). Pokud se za zveřejnění platí, pravděpodobně po vás budou chtít číslo účtu - smlouvu nejspíš ne. Z osobní zkušenosti vím, že i velmi renomovaná periodika na tyto drobnosti kašlou a to občas i tehdy, vedou-li vás jako oficiálního externistu. Všechno se dá vyřídit jedním telefonátem. A pokud jde o autorské čtení na nějakém veřejném místě, tuším že je třeba jen člověka, který má ŽL na pořádání kulturních akcí, který dá "pověřenci" razítko a kopii ŽL. Ceny za pronájem sálu se dají zjistit opět jedním telefonátem. Vzhledem k tomu, že k těmto věcem oprávnění mám, mohla bych vám pomoci, ale nejspíš jen v Praze, neboť jsem momentálně nepojízdná. Takže v případě potřeby mi můžete mailnout na monty_python@post.cz
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
Suppe: "FUJ!" ?
O co je písmák lepší když nemá na svých stránkách reklamu?

31.03.2001 00:00:00dát kritice tipUpsala
reklama - fuj
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
Upsala proč?
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipUpsala
protože promyšleně manipuluje lidi směrem, který vyhovuje skupině lidí-
těm, co na tom vydělají (bez ohledu, na tom, jaké mají pohnutky, jestli je to morální)
nejsem naivní, vím, že lidi ovlivňuje všechno kolem,ale jedinou motivací reklamy je zisk, bohužel - na 99 % finanční, ostatní hodnoty jdou většinou stranou

JiKo, víš, můj řebříček hodnot má navrchu ty příčky, co nejsou výdělečné, nevím jestli se takhle někam dostanu, ale vždyť nemusí to být nebe :)
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipUpsala
já potřebuji dosáhnout jen na támhlecto jabko, JiKouši, nevylámej mi ty vrchní příčky ! :)))
31.03.2001 00:00:00dát kritice tipPetrViP
Suppe: Totem a komerční server?!? 1) nesnáším slovo komerční - je stejně slizky zneužíváno stejně slovo underground. 2) říkat, že je Totem vyloženě komerční server, to se nezdá ani mě...
(i když ty reklamy tam působěj ošklivě...)

A Patron, jestli jsem to dobře pochopil, byl přejmenován na Nový prostor - tedy žádný Patron už není...!


30.03.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
Jen tak kontra do novýho prostoru tuším že dává věci Totem takže nevím kolik prostoru by nám dali
Máš tohle prozkoumaný?
30.03.2001 00:00:00dát kritice tipkalinka
Ostatně: Inventore s tou léčebnou to není od věci. Letos taky bude určitě festival: Mezi ploty, a myslím ,že se do nějakého termínu někde prezentují lidi,co tam chtěj vystupovat. Co tak veřejné čítání?!:O) ALe netuším, kdo to dělá. Ví to někdo?!
Místa v parku je mnoho, a mohli bychom být i na tištěném prográmku, kdybysme sítkem prošli.
Nevzpomínám si tak nahonem, jestli tam někdo podobnou věc už dělá, či dělal. ?????

Jen nápad!:o)
29.03.2001 00:00:00dát kritice tipMerle
já kontakt mám....když si vzpomenu, zeptám se jí
29.03.2001 00:00:00dát kritice tipPetrViP
suppe: ještě ke kvalitě Nového prostoru. neopomenutelná serie článků, která mě dostala byla na téma Jak má vypadat správný anarchista:)))) velice zábavné, byť i smutné...

M: tak joo...
28.03.2001 00:00:00dát kritice tipJiKo
nejsem rozhodnut na 100% na ten 1. sraz jsem se nedostal tak nevím o podrobnostech. Nicméně informace vítám
28.03.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
Lidi: co kdybysme dávali pro začátek každý týden nějaké dílo do Nového Prostoru? Pro mimopražské: Nový Prostor je časopis, který je prodáván výhradně bezdomovci, kteří se tak dostanou k výdělku 10Kč za výtisk (dalších 10 Kč stojí tiskárna apod.) Tento časopis má vyjimečný obsah:
obejevíte v něm zajímavé reportáže a fejetony, žádný čtení pro volný čas a la Žena a život nebo Cosmopolitan. Je to o něco kvalitnější než kombinace Reflexu a Týdne. Třeba by nás to prozačátek zvýraznilo, nemyslíte? Díra by byl vybírána jako jsou doposud dávána do výběru.
28.03.2001 00:00:00dát kritice tipPetrViP
suppe: ty tam máš nějaký kontakt? proč ne... jestli se tu dohodnem...:)))
21.03.2001 00:00:00dát kritice tipAnonym
myslenka je dobra,ale te prace.
20.03.2001 00:00:00dát kritice tipMiroslawek
zolli: držím Ti palec a kdybys potřebovala ... víš, že držet za ruku mi jde. MTR
18.03.2001 00:00:00dát kritice tipPetrViP
nevím na kolik budu moci schopen něco dělat (do června se mnou rozhodně nepočítejte), ale chci bejt u toho!!!
17.03.2001 00:00:00dát kritice tipinventor
ViNiL: 1) nechat věci tak jak jsou; 2) vydusit Oldu, aby se pod tlakem tisíce názorů a požadavků nezorientoval, ale zhroutil; 3) požádat o pomoc bohaté anděly; 4) sedět jako panenka v koutě; 5) požádat o pomoc psychyatrickou léčebnu; 6) podstatně tvrdší komerční řešení neandělského typu;

Víc mne opravdu nenapadlo :-)
17.03.2001 00:00:00dát kritice tipBříza
nechci být "představitelem" nebo "činovníkem", ale jestli potřebuješ s něčím pomoct, podle mých sil se slibuju :c).
17.03.2001 00:00:00dát kritice tipzolli
Kuci, vite jak moc se od toho 24 u me zmenilo. Vite, ze udelam co mohu, ale za danych okolnosti...Mam dva syny, kteri me ted budou Extreme potrebovat. Nechte me prosim nadechnout. Na nejakou praci se teděk zas tak moc necitim...ale budu po ruce a co zvladnu to chci delat MVR a P samo take.

dík za pochopení
16.03.2001 00:00:00dát kritice tipSuppe
Můžu založit Váš fanclub?
16.03.2001 00:00:00dát kritice tipBloncka
jak může pomoct skorosedmnáctiletej studentík s kapesným kilo na tejden?
cokoli co bude v mých v mých silách,
always in pleasure :)
15.03.2001 00:00:00dát kritice tipBacil
Já tohle podporuji a děkuji všem, kteří se do toho vrhli. Mému vlastnímu vrhnutí bohužel brání značná časová vytíženost a nakonec i profese stojící přece jen dost mimo. Ale jsem všemi deseti pro a nakonec v konkrétních případech mohu snad někdy i pomoci, aspoň tady v Brně mám i jakési (spíš dost malé bohužel) kontakty plynoucí mimo jiné z mé současné funkce předsedy Kulturní komise Rady městské části Brno-Střed.
15.03.2001 00:00:00dát kritice tipProkletí
milý Oldíku, abych se pořznal, byl jsem zpočátku dost zděšen, když jsem se postranními cestami (8->) dozvěděl, že se hodlá v rámci Písmáčka jednat o jakési organizaci, bál jsem se čehokoli byrokratického, řečí, že je cosi shnilého ve státě Písmáckém. Ale myslím, že to, co je dáno výše nad touhle kritikou je rozumná a srozumitelná věc. Jen mě napadá, zda by nešlo nabídnout spolupráci i někomu jaksi zvenčí (čímž nechci nijak znevažovat odbornost a schopnost Písmáctva, natož těch, které jsi zatím zapsal), možná by to přivedl nový svěží vítr do našich plachet... ale nenapadá mě jakým způsobem se k nim dopracovat, natož jak je ke spoluprávi přimět, je to jen nápad. Bylo by mi potěšením se na Písmovi podílet, nedomnívám se ale, že bych k tomu byl zplnomocněn. 1. jsem na to ještě moc malej 2. veškeré akce jako nevirtuální setkání Písmáctva jsou pro mne většinou těžko dosažitelné, 3. nejsem asi sebelépe schopen cokoli kohokoli jakkoli prezentovat, nedokážu
Ale je rozhodně moc dobře, že ste to kucí takhle vymyleli, děkuju
m.
15.03.2001 00:00:00dát kritice tipjorel
rád si najdu pro písmáka čas a pomůžu s organizací. formu sdružení vítám.
15.03.2001 00:00:00dát kritice tipVojtek
Mně byly výhody sdružení vysvětleny, proto držím palce ať se to povede...pokud to bude sloužit výše uvedenému účelu. :-)

Bohužel nejsem schopen pomoci nějakými reálnými prostředky. Nemám žádné zkušenosti, a jsem časově vytížen..takže sorry.... :-(
15.03.2001 00:00:00dát kritice tipViNiL
Dovolte, abych citoval:
"Jedním z mála řešení situace je vznik občanského sdružení"
Jaká jsou ta jiná? Považoval bych za seriózní se o nich zmínit...
15.03.2001 00:00:00dát kritice tipFunda
Omlouvám se Vám přátelé, ale teď budu asi většinu času trávit ve svích lesních samotách, takže Vám asi budu k ničemu, ale máte li nějaký dlouhodobější ůkol, který nevyžaduje každodenní přítomnost u počítače tak mi ho klidně dejte.Rád se ho ujmu.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.