Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 446 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

o chlapcích aneb nejspíš bude pršet
datum / id17.05.2007 / 245516Vytisknout |
autorumělkyně.v.hladovění
kategorieMiniatury, hříčkyDalší dílo autora
zobrazeno2399x
počet tipů23
v oblíbených1x
do výběru zařadilHonzyk, Print, lukášj,
o chlapcích aneb nejspíš bude pršet

o  p r á d l u,  k t e r é  j i s t ě  z m o k n e

 

rozhádaný soused

natahuje ruku skrz plot

aby se vysmrkal do rukávu

 

 

 

o  d í v č í m  š e p t á n í  v e  š v ý c a r s k é m  p e n z i o n á t u

 

chlapci si hrajou

sami se sebou

 

(nejspíš bude pršet)

 

ani zásyp z pepře je neuchrání

před srstí na dlaních

a jejich děti

(a děti jejich dětí)

před ještěrčími ocásky

neuseknutelnými

až do příští potopy světa

 

(pak jim narostou žábry

ze všech spolykaných slz

ovšem)

 

 

 

o   h ř e b e n e c h

 

pokrývač

hraje na hřeben

prastarou píseň

na přivolávání deště

pro tu

která ho pod střechou jistí

chytáním pih

 

 

 

o  s t r a c h u

 

matky si ustaraně cloní oči

proti obloze

 

snad stačíme otrhat všechny ty jahody

a propasírovat je do zavařenin

a do žádné sklenice

nespadne omylem

špendlík

z koutku úst

který může být kdykoliv třeba

protože chlapci (ach, ti naši chlapci!)

věčně děravějí
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.06.2007 20:47:03dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
děkuju, kudlanko, za revoluční veršík i za tipy.. a jistě, budu dál psát stejně snaživě, můj čtenář - můj pán:)
13.06.2007 17:10:37dát kritice tipkudlanka_bezbožná
a vono se to tady bije...
šťoura kontra fantazije!

(umělkyně, hlavně prosímtě piš tak střapatě přebohatě jak píšeš, nebo Tě přestanu číst .)
-t-
01.06.2007 12:13:42dát kritice tipzpívající trávník pch, kandidát vět
Kdepak bereš umělkyně tyhle nápady.. jsem z toho uchvácenej.. něco mi to říká? Když čtu si to nahlas.
23.05.2007 14:33:22dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
však jo, má to sloužit jako estrádní vložka ve vážné poezii.
Za tip díky!
23.05.2007 09:22:20dát kritice tipAy´Le
boze tyhle hadanice nesmyslny..ale je fakt ze nektere jeho postrehy me pravdaze rozesmaly:))

mi se to libi*
21.05.2007 17:31:34dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
děkuji pěkně, lukášji, taky si myslím, že může být:)
21.05.2007 17:24:05dát kritice tiplukášj
určite môže byť :)
21.05.2007 07:38:34dát kritice tipBesuhoff
*
20.05.2007 21:13:45dát kritice tip(závorka)
jo, (líbí) T
20.05.2007 19:09:18dát kritice tipTangens_Omega36
Z moravštiny trochu popletený asi jsem. :)
Znám ale docela dobře folklór všech našich regionů a vím, že v jižních a západních čechách se tradice a lidová kultura zachovává nejvíc. A platí to i pro taková různá lidová přísloví a rčení. Byl to jen takový logický úsudek, nebyl jsem si tím úplně jistý.
Jinak vrcholku střechy se i u nás asi říká hřeben, ale tento termín prostě moc neznám. Je možný, že už jsem ho někdy slyšel, ale do souvislosti jsem si to při prvním čtení této básně nedal. Asi tak. :)
20.05.2007 16:19:15dát kritice tipNedochůdče
Pravdu líbí*
20.05.2007 11:28:31dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
:) opravdu nevis, co je stresni hreben?! To je nejvyšší bod střechy, ke kterému tašky (eternit, došky...) "vybíhají" a zase "sbíhají" dolů, nějak tomu říkat musíte, ne?
A ano, jsem sice z jihozápadu (začínám se trochu děsit tvých neomylných úsudků:), ale tamním folklorem nijak cinknutá nejsem, o "hantecu" už vůbec nemluvě, to ty asi budeš úplně popletený z té moravštiny:)
Howk
20.05.2007 03:26:11dát kritice tipTangens_Omega36
No, o něco jo. :) Střešní hřeben jsem až doposud neznal, holt, nemáme v rodině pokrývače. :o)
Déšť chápu, to jo. :) Opalování už taky, ale ten špendl jaksi ne.
Tak se mi zdá, že hrozně často používáš nějaký krajový místní hantec a folklór, který neznám. Tak jsem předběžně usoudil, že jsi asi z nějaké menší obce z jižních, možná středních nebo západních Čech. Já su teda ze střední Moravy - Haná, Kroměříž. Sice jsem studoval v Praze, ale moc jsem tam toho nepochytil. Takže asi tak. :-)
20.05.2007 03:09:47dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
úlet:) Jsi laskav...

vysvětlení, dobrá:
Hřeben - povšimni si nápadité možnosti dvojího výkladu hry na hřeben - ten střešní (ke kterému pokrývač nemá nikdy daleko) a ten na česání, na který se dá taky hrát, jak asi víš. A proč zrovna písničku o dešti? No, motiv deště je ve všech těch kouscích a jeho význam snad není tak neprůhledný...
chytání pih - takový pokus o vtipnost, víš - slečna by měla jistit pokrývače tím, že chytne jeho, kdyby spadnul třeba, ale místo toho se opaluje, uff

špendlík - nijak nesouvisí s jahodami, ale s matkami a jejich starostlivostí.

Je to jasnější?
20.05.2007 02:59:39dát kritice tipTangens_Omega36
No, abych teda vyložil karty upřímně na stůl, asi Ti zase udělím amnestii. :o)
Přečetl jsem si dost Tvých počátečních děl a přiznávám, že tohle je asi jen Tvůj takový "úlet".
Ale mám ještě jednu závaznou prosbu: Chtěl bych fakt vysvětlení jistých partií tohoto díla - smrkající soused je mi jasnej, ten penzionát ještě celkem taky.
Ale ať jsem si lámal hlavu, jak chtěl, nepřišel jsem na to, co znamená to hraje na hřeben pro přivolávání deště, chytání pih a pak ten špendlík. Oni jako mají špendlík v puse, aby nejedli jahody??????
To já znám akorát jako takový zvyk, že při zavařování ovoce se musí pískat nebo zpívat.
Tak jsem si pomyslel, že v tom bude nějaká skrytá lest. A asi hodně škaredá a škodolibá, když to tak dobře maskuješ.
no, spoléhám se na Tvé vysvětlivky. :)
20.05.2007 02:41:03dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
Davide,
nějak si to přebírám...

uff, vidím, že jsi to vzal od podlahy... a ano, ta zevrubnost tě šlechtí (bez rejpavé ironie).
Hned si tvé kritiky přetu, zvědavost mi samozřejmě nedá, ale napřed k aktuálnímu tématu já versus chlapi: pořád mi není jasné, kde jsi tu moji nenávistnost vůči nim objevil... Když už tě tak jako tak budou mé básně strašit v dnešních snech, nemohl bys mi to prozradit? Se mi zdá, že s tou radikálností nemám problém jenom já...

Ani jednu z těch autorek neznám... (ani jedna z nich není moje alter ego, pokud tě napadla tahle možnost), ale kouknu se, dobře, proč ne koneckonců.

20.05.2007 02:08:10dát kritice tipTangens_Omega36
No, nejlepší asi bude, když si od tebe přečtu pokud možno všechno. Díky tomu, že jsem se bez delšího studia tvé tvorby pustil hned do posudku, je dost možné, že jsem se zmýlil. Třeba píšeš i o zcela odlišných tématech a při čtení některého z tvých jiných děl přijdu na úplně jiné myšlenky. Pokud ale zjistím, že celá tvá tvorba se plošně zabývá jen tím, čím tato 3 díla, která jsem již přečetl, nezbude mi nic jiného, než se utvrdit v mém dosavadním názoru, že je s tebou něco hodně v nepořádku a že bys to měla řešit.
No, uvidíme, zatím to necháme otevřené.
Ještě trochu odbočím - i přes malý vzorek přečtených děl mi připadáš jistým způsobem trochu radikální. V této souvislosti jsem si vzpomněl, že mi připomínáš jednu autorku - jmenuje se Havranka5. Nevím, jestli zde ještě působí, ale její styl mi docela připomíná ten tvůj. Taky ráda zabíhala do erotična, ovšem její radikálnost byla především politická (levicová). Je možné, že ji taky znáš a že ses právě touto osobou nechala inspirovat. Byla tu cca před 2 lety docela aktivní a taky celkem populární.
No, to byla jen taková vsuvka, trochu mi připomínáš i Nicollette, ale ta postojově a názorově není (aspoň, jak ji znám) zatím příliš vyhraněná. Ale dost aktivní je taky.
Tak nic, měj se a nějak si to přeber.
David
20.05.2007 01:22:26dát kritice tipa2a2a
Líbí se mi, je to v téhle místně výrazně převažjící šedi svěží, a svým stylem téměř novátorský počin. Hned ta úvodní, bůh a ty sama víš, co je tím myšleno, ale i já si myslím, co tím je řečeno, a oceňuji v tom minitextu vtip ( nikoliv srandu) a za sebe i vřelost.A stejně mi přijdou i ty další. Jsou psány s přehledem jak co do obsahu, tak i formy.
20.05.2007 00:31:53dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
Též děkuji (předem) za pozornost a (zpětně) za rady do osobního života. Ač je celá tato debata (a i její vznik) poněkud absurdní, nelze nereagovat, takže:

Ano, uznávám, špatně jsem tě pochopila či odhadla. Ale nutno uznat, že to nepochopení jsi začal ty. Přečetl sis dvě tři mé "věci" a rychlokvašně jsi o mě usoudil, že jsem nána, která má pifku na chlapce, a tak si z nich dělá terč svého rádoby ostrovtipu, což ses nijak nerozpakoval mi bez servítek sdělit, ačkoliv jsem o tvé existenci neměla šajn, natož abych snad jediné písmenko namířila proti tobě. Tak to na mě aspoň působilo po prvním přečtení tvých kritik. Pak jsem ale nakoukla na komentáře k tvým dílům a ejhle, zjistila jsem, že se umíš vyjadřovat jako slušně vychovaný hoch, navíc evidentně nepostrádáš inteligenci. Dobře, řekla jsem si, to, co mi napsal, byla jen drsnější forma humoru (a ten beru), nepatří tedy tedy nejspíš k těm, kteří si tu anonymně útočí na kdekoho, jen to bez přeplácání smajly prostě vyznělo poněkud hrubě. Inu, proč ti neodpovědět ve stejném tónu. Ale jak vidím, byl to omyl, tohle neměla být ukázka tvého smyslu pro humor, tys to navážení do mě (nechci dramatizovat, ale označit někoho za "nánu" navažování je) myslel docela vážně!

Nechápu příliš, co tě k tomu vede. Vydedukoval jsi - pro mě záhadným způsobem - že chci snad nějak zesměšňovat všechny muže světa. A rovnou sis k tomu doplnil teorii o mém staropanenství, příp. hořké pomstychtivé zhrzenosti, že mě nějaký všivák (jinak podle tebe zřejmě muže nepojmenuju)opustil, ach! Jistě, poezie už je taková - každý v ní může vidět něco jiného než ostatní, nemluvě o srovnání s původním záměrem. Ale - nevím, jestli sis všiml - k mým ne/rýmovačkám se vyjadřovalo i spoustu jiných chlapců než jen ty a nezdá se, že by některý z nich měl pocit, že ho nějak urážím. Není to divné?

Pak tedy - jestli tady někdo něco zjednodušuje, jsi to ty. Jak jsi přišel na to, že podle mě "všichni chlapi jsou ženským spíše na obtíž, jsou hodně primitivní a tak trochu stojí celkem za h..."? Dobře, možná si z nich občas dělám trochu legraci, ale poměrně milou, ale vůbec ne tam, kde ty vidíš zesměšňování, třeba v "Kuchňském roku" - kde tam proboha číhají na chlapce urážky?
19.05.2007 22:53:16dát kritice tipTangens_Omega36
Hele, tak katolickou charitou apod. se přede mnou vůbec neoháněj. Jsem hodně hluboce věřící, a proto bych taky nikdy nenapsal takový hnusný vopruz. A tedy se divím i tobě, že jsi něco takového načmárala. Taky rád medituji a zajímám se o různé filozofické směry a teorie.
Nemám nic proti erotice, dokážu ji tolerovat, myslím, víc než většina jiných lidí.
Ale jak je vidět, ty jsi zase dost špatně pochopila či odhadla mne. K mému přirození mám vztah velice kladný. Problémy a dandicapy mi ale působí mimo jiné právě takoví lidé jako ty, kteří bezohledně a nešetrně napadají a uráží jisté skupiny a jedince.
Hlavně mi na tvých dílech, které jsem četl, vadí, že to příliš zjednodušuješ a vlastně tvrdíš, že všichni chlapi jsou ženským spíše na obtíž, jsou hodně primitivní a tak trochu stojí celkem za h..., není-liž pravda?
A jestli byl tvůj záměr udělat si jen nevinnou nezávažnou legraci, tak to se ti vážně nepovedlo. Sranda to není skoro vůbec, a když, tak hodně laciná.
Hodně lidí si tu dělá legraci, i já, někdy je to třeba i dost černý humor nebo oplzlé a vulgární, ale furt to má celkem úroveň a je to inteligentní.
Takže tento typ humoru mi přesto nevadí.
Uznávám, že po literární stránce jsou tvá díla přijatelná, ale po stránce obsahové to na mne působí, jako kdybys byla nějaká holka, která má tak 13 nebo 14 a poprvé to dostala, pokoušela se hodně neodborně sbalit nějakého kluka, dostala od něj kopačky a pak se jen kvůli jedné špatné zkušenosti naštvala na všechny muže.
Sám osobně znám spoustu skvělých ženských a nemám s nimi žádný problém. Takže mne ani ve snu nenapadne tvrdit, že jsou všechny potvory, přestože jsem se s některými z nich hodněkrát i nepohodl. Musíš si najít takové(ho), který uspokojí tvé potřeby, a pak nebudeš psát takové blbosti.
To je asi tak vše, co jsem měl na srdci. Díky za pozornost.
19.05.2007 09:59:13dát kritice tipumělkyně.v.hladovění
Jsem.
Přijď, naše katolická charita je každé úterý otevřena veřejnosti. Věř, nejsi jediný, kdo má problém. Duchovním rozjímáním při skupinové terapii můžeš umírnit svou frustraci vyplývající z negativního vztahu k vlastnímu penisu. A nejsi ztracený ještě, podle tvých básní je znát, že jsi hoch citlivý, ba přecitlivělý.

(a jestli ti tohle přišlo jako útok proti chlapům, tak jsi to vůbec nepochopil)
19.05.2007 05:56:03dát kritice tipTangens_Omega36
Dosti prostoduché a ubohé. Ty jsi asi stará panna, co? :)
Až na první sloku o ničem, snaha za každou cenu verbálně poblít druhé pohlaví od hlavy až k patě.
Upřímný antitip.
18.05.2007 12:45:25dát kritice tipPrint
Velmi a MOC*!
18.05.2007 10:23:30dát kritice tipblbjenka
ježhiš. to by muselo pršet asi furt :))
18.05.2007 09:35:51dát kritice tipHonzyk
-***---------
---/
18.05.2007 01:17:39dát kritice tipJerry_Shit
Jak psala thalina: všechny jsou super, akorát pro mě by bylo víc super, kdyby byly psané každá zvlášť, páč už mi ta paměť tolik neslouží a tak když dojdu až na konec, nevím, co bylo na začátku... :)
*****
18.05.2007 00:35:57dát kritice tipZbora
redaktor poezie
Docela se mi líbí druhá a čtvrtá...jinak mají všechny příjemně jednotný styl...
18.05.2007 00:25:02dát kritice tipMichaela
střepy naházené do obrazců... ale mně se tak nelíbí...
17.05.2007 23:50:12dát kritice tippapouch
admin
mankote
jsem si vzpomněl na Václava Hraběte - Kde všude leží zbytky našich dětí
17.05.2007 22:49:35dát kritice tipUltrainfernal
!!!* ...nemám slov...super
*velké svaté tau*
17.05.2007 22:26:37dát kritice tipberg
Líbí všechny, protože jsou veselé a hravé jako ta děvčata z reklam na erotické telefonáty. ÷)) *
17.05.2007 20:27:29dát kritice tippštros
vesnice:)
17.05.2007 20:24:14dát kritice tiptotální_mrzout
Mě se líbí ta O hřebenech.
17.05.2007 19:36:24dát kritice tipthalina
Všechny sou super*
17.05.2007 19:21:16dát kritice tipAntiutilitaristka
skvělý*
17.05.2007 19:09:53dát kritice tipsabi
vynikajici! hlavne ta posledni T*
17.05.2007 18:42:43dát kritice tipdadíková
:)*


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.