Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 452 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Před výbuchem
datum / id10.07.2007 / 251759Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídkyDalší dílo autora
upřesnění kategorienež dohoří doutnák
zobrazeno3719x
počet tipů7
v oblíbených0x
Před výbuchem

Strýček si na sebe navlékl modrou upnutou kombinézu se staniolovýma hvězdama a pak si nasadil starou koženou kuklu, ještě po Němcích, kterou vyhandloval jeho otec s jedním, co když utíkali, přespal u nich na seně a dal mu tu helmu a řekl fílendank a potom na otce přišli partyzáni a řekli mu ty svině fašistická a dva ho drželi a třetí řezal až krev crčela a vpíjela se do hrubé dřevěné podlahy a vytloukli mu jedno oko, zapíchli kozu a nasrali do studně.

Na tu kuklu  potom našila teta strejdovi husí brka, které strejda k té kukle přidrátoval, ty dráty byly staré dráty z nějaké trafostanice, které si odtud vzal jeden jeho známý na památku, protože se jich jednou dotknul, když tu trafostanici opravoval a ony byly pod proudem a rozpustilo mu to v puse tři plomby a on jak ty plomby plival kolem sebe propálil mistrovi, který ho přišel s dřevěnou tyčí od toho trafa odstrčit zánovní plášť a sklíčko od hodinek značky Prim. Ten chlap tvrdil, že ty dráty si nějak pamatují, jak skrz ně běhala ta elektrika a že občas samy tak nějak probijou a že to je světový fenomén a přírodní úkaz a že mu za ty dráty už lidi nabízeli hory, doly, ale on by je neprodal za nic na světě. Akorát na něj přišel vrchní, že má u něj sekeru už přes měsíc, a ten chlap neměl peníze, protože z té fabriky ho propustili a ještě musel zaplatit plášť i hodinky, i když ty hodinky pořád tikaly, akorát místo jedničky byl takový malý amalgamový škraloup. A tak ty dráty doputovaly k vrchnímu a on je nabízel všem kapacitám k prodeji, když je to ten světový fenomén, ale všichni se mu vysmáli a on ty dráty zahodil do koše, ale když ho vynášel, ty dráty probily, až si z toho do půlky nakousl jazyk, a museli mu ho sešít dvanácti stehy a on od té doby šišlá a tvrdí, že všechno sladké mu teď chutná po kopřivách. Ale on byl stejně víc na rum a  toho právě využil strejda, který ty dráty od něj koupil za dva půlčany rumu, protože byly kvalitní a taky proto, že jak říká, jako eskamotér je zvyklý žít na ostří nože a že ten jeho trik je takhle ještě mnohem nebezpečnější, protože nikdy nevi, kdy ty dráty spustí a lidi že mají tohleto rádi, to nebezpečí.

 

Začal pak soukat to svoje ohromné tělo do laufu kanónu, nejdřív mizí nohy v těžkých vojenských botách, které tetin otec vlastnoručně vyzul jednomu Němci, kterého našel zmrzlého a zavátého nahoře v horách šest let po válce a vypadal, jako by jen na chvíli odpočíval, seděl hlavu opřenou o kmen stromu, jen byl celý od jinovatky a ty boty při doteku zvonily a musel toho Němce stáhnout kus dolů, kde rozmrzl a našlo se,  že má  u sebe sedm říšských marek a pohlednici s nápisem Gruss aus Karlsbad. A ty boty byly úplně v pořádku, jen když je zul, vytřepal z nich  tetin otec dalších dvacet marek a zkroucený černý malíček.

 

Po botách přijde na řadu břicho, které se pořád s věkem zvětšuje a před třemi lety si musel nechat odlít nový lauf a ten starý věnoval jednomu sběrateli a odborníkovi na Josefa II., který tvrdí, že to dělo je přesnou replikou jakéhosi typu laufu z 18.století, i  když ho strejdovi ulil jeden jeho známý z deklů od kanálů a starého železného zahradního plotu, který předtím vyvrátila bouřka a přišlo se na to, že bez něj je na zahradě vlastně líp.  Ale ten odborník si to dělo nenechá vymluvit, má ho na zahradě a při výročích z něj pálí salvy a sousedi mu kvůli tomu otrávili kocoura.

 

A když je strýc v tom laufu naládovaný až po ramena, zašátrá vevnitř, vytáhne mosaznou trumpetku a sám sobě zatroubí tuš a lidi ani nedutají, zmrzlina a buráky jim padají od úst do klína, jak se soustředí jen a jen na strejdu a on zapálí o lem toho laufu sirku, připálí si od ní doutník, jedenkrát si potáhne a vypustí z úst velký kroužek z dýmu a dívá se, jak stoupá a potom tím tlustým hnědým cigárem zapálí doutnák, celý jakoby zkamení, koncentruje se a je celý vážný, vypadá úplně jinak, když hoří doutnák a lidi pozorují jak ho ubývá, jak jiskra jede a jak je ji slyšet, jak syčí, pak zmizí a ten krátký okamžik ticha před výbuchem, než když se pak, až se diváci rozejdou vrátí na podium a hledá špačka toho cigára, aby jej dokouřil venku na schodech, sám a ve tmě.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.08.2008 19:42:04dát kritice tipbestye
musím říct, že mi to ale úplně maximálně připomíná jeden večerníček - a to Edudant a Francimor - kdy se v první minutě pan Šteindler nadechne převypráví epizodu jedním dechem a v poslední minutě vydechne a řekne - tak brou noc. A přesně jako to brou noc na mě působí - sám a ve tmě. Je to prostě úprk od první věty a končí to vlastně až když se člověk zastaví o zeď, která před ním najednou vyrostla :c) a právě to je to kouzelné na téhle povídce, že i když je to úprk, dokážu vnímat každou jednotlivost a každý detail a náležitě si ho vychutnat. Stejně tak i povídku jako celek. :c)*
09.08.2007 01:28:53dát kritice tipalina
*
14.07.2007 12:24:05dát kritice tipFlákač
Ahoj, výborná pasáž s němci a s partyzány, nechybí oblíbené nadpřirozeno s dráty, které pořád vedou. Nechci to nějak kritizovat, celkem mě nic nenapadá (myslím výtka), tvůj styl se mi dobře čte, to znamená t*
14.07.2007 00:31:04dát kritice tippozorovateI
a mně to nepřijde toporný ale volný a přitom dobře připravený

jo, je těžký takový texty číst na netu, když ještě navíc hraješ poker on-line


super!
10.07.2007 18:46:16dát kritice tipWinter
Tož třeba já je čtu :) Je pravda, že povídkaření tady je už spíše komorní záležitost, ale dá se.
10.07.2007 18:43:35dát kritice tipKandelabr
diky za precteni i kritiku i tip. toporne to asi je, chtel jsem aby to byl spis sled myslenek, nez nejake uhlazene povidani. diky. a jak se tak divam, tak povidky uz tady fakt nikdo necte, skoda.
10.07.2007 10:38:36dát kritice tipWinter
Dobrá povídka, líbí se mi zdejší servírování historie jednotlivých částí oblečení. Nicméně ze začátku se mi text zdá toporný, ale to byl zřejmě účel a člověk si zvykne, ke konci už jsem četl, jak se číst má.

Rozvažuji nad tipem.

Ale jo *


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor