Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Fénix
datum / id05.01.2008 / 270722Vytisknout |
autorTragicus
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno6066x
počet tipů7
v oblíbených0x
Prolog
"Jsi, jsi Pán Bůh? Jestli ano - proč jsi nás tolik potrestal? Co jsme spáchali, ó Pane Bože, co jsme udělali zlého? My už budeme hodní, opravdu!"^1
Fénix

                Vlasy jí tak krásně rudě zářily, jako listí v podzimním slunci, tím vášnivým úsměvem smrti, … Ale o ni tady vlastně nejde. A i kdyby šlo… po chvíli zbyl jen čerstvý závan páleného keratinu. Když se oheň zakousl do jejího obličeje, odvrátil jsem se. Už to nebylo zajímavé. V té fázi již všichni vypadali stejně. Kůže a svalstvo začnou bublat a téct, jako by byly z vosku. Samozřejmě – vosk hoří mnohem lépe.

                Vykročil jsem tedy k své pravidelné večerní procházce po městě, vždy jsem si připadal trochu jako Nero prohlížeje si své vrcholné dílo – Řím v plamenech. Pravda, toto město zrovna Řím není, spíše jen Vatikán, ale i tak je to krásná podívaná.

Zapomněl jsem se zmínit – před pár dny tady vypukla nějaká infekce, docela rychle se šířila a já jen tak mezi řečí jsem vyprávěl známému, jak ve středověku při morové epidemii osobní lékař papeže Klementa I. nakázal svému vznešenému pánovi, aby zůstal v komnatě a zapálil kolem sebe ohně, což opravdu zafungovalo. Tento můj známý to pochopil jako radu a vesele jí šířil dál… Problém je v tom, že oheň sice odhání krysy s blechami, ale rozhodně není univerzální obranou proti infekci… A jak lidé umírali, pochybuji, že mysleli na požární předpisy. No a hned tady byla další boží rána. Svět (minimálně tedy toto město) se proměnil v jedno velké krematorium pro všechno – pro z nebe čas od času pršící ptáky, rozšklebená auta, stromy, ...

Zápach. Hrůzný zápach, všudypřítomný, neustálý, pronikavý, neustávající, je všude, nikdo mu neunikne. Přichází z ulic, kdysi kypících životem, teď se v nich kupí mrtvoly. Těla vytvářejí velké hrozny…“2

V podstatě bych mohl opsat celý popis zkázy v autorově rodném městě a vcelku by se jeho pohled s mým shodoval. Žel, až na Jamese – trochu mi chybí někdo, s kým bych sdílel své pocity…

Jak jsem tak sledoval konec prvního dějství, ozval se výbuch. Jeden trs vína explodoval, do vzduchu vzlétla sprška různobarevné hmoty a za ní vyšlehl chvilkový, oslnivý jazyk, jak vzplály náhle uvolněné hnilobné plyny. Svět končí, lidská rasa vymřela a nahradila ji nová, tančí tu po domech a autech v drogovém opojení, kroutí se s rukama nad hlavou do rytmu vlastního smíchu. Symbol revoluce. Pohrdavý, ničící a obrozující. Jsem tak hrdý na své dílo! Revoluce proti životu a smrti, bez naděje, ale i bez zoufalství. Musíme si představit, že Sisyfos je šťastný. A je-li on, kdo by mohl být nešťastný?

„A množí se, množí se!“

Čerstvé plameny. Neomylně jsem je poznal, jejich svěžest a zaujetí. Na okraji města stál kostel, ke kterému se oheň dostal zřejmě až dnes. Neodolal jsem spatřit ta mozaiková okna v pekelném ohni.

„Haló!“ bylo to tak nečekané jako výkřik mrtvoly. Zastavil jsem se, vzhlédl vzhůru a spatřil temnou postavu na pozadí rudého nebe stojící vedle kříže na střeše kostela.

            Musel jsem se chtě nechtě pousmát – někteří lidé, aby neskončili v hroznu (pološílení a polomrtví spoluobčané v zoufalé snaze zachránit se, sápali se po vás jako malomocný po Kristu, ale to jim samozřejmě nelze vyčítat, jak říkám – byli pološílení), vylezli na střechu, což nebyl zase až tak špatný nápad.  Problém ovšem byl, když se k nim dostal oheň: tehdy pochopili doslovně význam rčení „hoří ti půda pod nohama“. Modlitbičku pro anděla, kdyby byl zrovna poblíž a pak vzhůru dolů. Tupý náraz na beton, občas se ozvalo křupnutí. Po nějaké době jsem se sázel sám se sebou, jaký kdo udělá zvuk při dopadu. Tedy, nebyl to zrovna velký orchestr, dalo by se říci, že spíše komorní, takže mne to rychle omrzelo.

            „Jak se máte, otče!“ zasmál jsem při pohledu na jazyky, které už slintaly poblíž nohou kněze.

            „Jako Hus, jak asi… Šel jsem spát a pak najednou mne probudil žár…“

            „Klasika.“

            „Prosím?“

            „Ale nic. Budete asi muset skočit, co?“

            „Nebo uhořet.“

            „Bral bych být vámi skok. Míň bolesti. A není to tak okoukané.“

            „Prosím?“

            „Skačte. Máte výhodu, je tady tráva. Třeba se ani nezabijete.“

            „Hm,“ zabručel a zůstal stát. Modlil se, co jiného.

            „Pomůžete mi pak, že?“

            „Nebo vás dorazím. Podle toho co bude jednodu…“ zarazil jsem se. Na nebi se objevilo bílé světlo.

            „Andělé?“

            „Jo, ale mají podezřele podobný zvuk jako vrtulník.“

            „Bůh vyslyšel mé volání!“

            „Spíše satan, ten vždycky kazí legraci.“

            „Prosím?“

            „Nic,“ povzdychl jsem si.

            Z vrtulníku vyskákala skupina lidí v ochranných oblecích.

            „Jste nakažený?“ 

            Zavrtěl jsem hlavou a ukázal na kněze zběsile mávajícího rukama, jak se po něm už natahovala nová rasa.

            „Nebojte, všechno bude zase v pořádku.” otočil se zpět ke mně, když ukázal vrtulníku na střechu kostela.

            „Ano. Zase,“ lehce jsem se usmál, ale měl jsem chuť smát se na celé kolo.

            Svět se nezměnil. Ne že by mohl. Dokud se Noemova archa plaví, svět bude stejný.

 

__________________________________________________________________

 

 

1 James, „vesnický, dobromyslný blb“, popis Henry Knightona, kronikáře a zakladatele opatství v anglickém Leicesteru

2 Henry Knighton
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.11.2009 18:36:30dát kritice tipTragicus
Diky za cteni.
06.11.2009 08:53:49dát kritice tipMakoves
pěkně napsáno. (t)
16.06.2008 12:33:45dát kritice tipTragicus
Diky, to mne tesi.
09.06.2008 22:34:07dát kritice tipLitrmlíčka
Hej, tohle je mazec! Forma sice není úplně dokonalá, ale u koho je? Každej má prostě svůj styl psaní a normální čtenář se v tom stejně nepitvá, jde po příběhu, náboji, atmosféře, nápadu. Krásně jsi popsal moje pocity při hraní GTA :o), za to máš u mě *tip.
09.06.2008 22:31:03dát kritice tipLitrmlíčka
Hej, tohle je mazec! Forma sice není úplně dokonalá, ale u koho je? Každej má prostě svůj styl psaní a normální čtenář se v tom stejně nepitvá, jde po příběhu, náboji, atmosféře, nápadu. Krásně jsi popsal moje pocity při hraní GTA :o), za to máš u mě *tip.
04.06.2008 21:33:08dát kritice tipTragicus
Ano, jsem rad, ze souhlasis, ze by to byl idiot. Ja nic neodevzdavam, ja predstavuji. A nejsem slusny clovek, takze mne to moc netrapi.
Takze vlastne jen oplacis, jako rodic dela detem, co bylo delanu mu jako diteti? No, jelikoz nejsem tve dite a mam zrejme vetsi zkusenosti, je to docela legracni. A vsadim, ze te "jebali" za konkretni chyby, ne s prazdnyma rukama. A pokud tebe to stvalo, ze te jebou, mne je to celkem jedno. ;]
FBC je mi ukradeny, jen jsem ho zminoval jako krasny priklad autora-idiota.
04.06.2008 21:18:13dát kritice tipLaura Eleonora
já si myslím že myšlenkové skvosty na smetiště kvůli slovosledu nepůjdou, ale přesto je taková nepsaná slušnost odevzdávat dílo bez chyb. Já ti přesné chyby neřeknu, to až při případné kontrole, protože při prvním čtení, na chyba (pokud to není y i,) nekoukám.

(jebali za to mně tak to jen předávám já)

S francem si to musíš vyřídit sám, já nejsem jeho máti.
04.06.2008 21:11:32dát kritice tipTragicus
Cetlas moje kritiky u "sonetu" od FBC? Byla slusna a presto jsem skoncil v neoblibenych autorech, to je docela divne prijmuti. Hm, ale co, mozna byl jinak vychovan.
Nemusi to cist, ja ho take nenutim. Ale byl by o dost ochuzen. Legracni, ze vzpominas jednu chybu jiz zminenou a pak uz pises nekonkretne "nejake carky". Proc by to byt nemelo? Kdybych neco vydaval, tak mi take opravi chyby a pochybuji, ze porota pro nobelovu cenu se zabyva gramatikou.
Hele a vsimla sis, ze jsme s Lakrov mluvili v teoreticke rovine, nikoliv o teto povidce, takze tva reakce je tak nejak mimo misu? :]
To je to slovicko "kdyby":
"A co kdyby mezi nimi byly nějaké myšlenkové skvosty, které pouhý chybný slovosled apod. odsoudil na smetiště?"
Pokud by jakykoliv ctenar odsoudil myslenkovy skvost k smetisti na zaklade chybneho slovosledu, chces rici, ze by nebyl idiot? Byl, samozrejme.
04.06.2008 20:48:40dát kritice tipLaura Eleonora
Proč sem taháš Francoise? Ten tohle nenapsal. I on se durdí za kritiku ale když mu ji podáš slušně, přijme ji.
Od čtenáře je dobrá vůle, že čte tvé dílo, a ty bys měl být rád za jeho názor. On to totiž vůbec číst NEMUSÍ. To dílo je opravdu plné chyb - již zmiňované ji-jí, mám ten dojem že i nějaké čárky atp - a to by při výšce tvých uměleckých ambicí být nemělo. Mohu ti nabídnout služby klubu korektorů. Jinak myslím že tvoje reakce by byla přiměřená jen tehdy pokud by ti sem někdo napsal, že to co jsi stvořil stojí za ho.... Protože to není pravda, a ty bys měl povinnost se bránit. takhle by stačilo říci děkuji za upozornění, já si to ještě jednou překontroluji....
04.06.2008 19:57:58dát kritice tipTragicus
Autorem jsem samozrejme myslel sebe. U ostatnich prvni cast nemusi platit.
04.06.2008 19:55:30dát kritice tipTragicus
Laura: To jiste je. Vem si treba FBC (poslal bych mu avizo, ale nechce se mi psat jeho nick, muzes to udelat za mne, chces-li), da si mne do neoblibenych autoru, protoze mu napisi, ze jeho sonet neni sonet (coz opravdu neni, dokonce jsem se obtezoval a zduvodnil mu to). Ale nechapu, proc to pises sem.

Ctenar muze byt leda pocten, ze od autora muze neco cist, na nejake urazeni se nema nejmensi pravo.
04.06.2008 19:37:58dát kritice tipLaura Eleonora
Pokud autor odsoudí dobře míněnou a slušně podanou kritiku, autor je idiot a nezajímá mě.

Neměl bys čtenáře urážet odfláknutou prací.....
04.06.2008 19:07:20dát kritice tipTragicus
Ja mam pouze myslenkove skvosty. Pokud je pro nejakeho ctenare odsoudi chybny slovosled, ctenar je idiot a nezajima mne.
04.06.2008 18:29:20dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
> ...neopravuji je. To je nuda

A co kdyby mezi nimi byly nějaké myšlenkové skvosty, které pouhý chybný slovosled apod. odsoudil na smetiště? Nebos nikdy nepsal s úmyslem sdělit (třeba skrytě) něco důležitého?
(Vím, ne Nobelovu cenu se necítíš :-) )
04.06.2008 18:20:23dát kritice tipTragicus
To je dobre, ze je tam ten predpoklad: mne pred deseti lety opravdu bylo vice nez deset let. Jo, ja si po sobe ctu stare veci, ale neopravuji je. To je nuda.
04.06.2008 18:16:03dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Opravovat (po sobě) staré texty je někdy docela dobré cvičení. Zvlášť když zrovna nemáš žádný dobrý námět nebo jasný postup, jak s něčím novým začít. Na svých starých textech si totiž můžeš uvědomit 'chyby' (ty stylistické, ne gramatické :-) ) Kterých by ses při psaní nových textů dopouštěl znovu a znovu. One ohlédnutí je totiž něco trochu jiného, než když se jen 'díváš kupředu na cestu'.

Pokud si tedy neděláš iluze, že jsi neomylný, že všechno uděláš napoprvé správně a ze zásady o sobě nepochybuješ a nic po sobě neopravuješ, pak si takový návrat někdy vyzkoušej. Ona je občas legrace číst po sobě něco třeba po deseti letech (a to i za předpokladu, že ti před těmi deseti lety bylo víc, než deset let :-) ).

Maj sa a píš
04.06.2008 17:07:23dát kritice tipTragicus
Aha, ja myslel gramaticke chyby. Jo, tak to samozrejme se mi nektere veci nelibi po stylisticke strance (treba ta posledni veta), nicmene s tim nic delat nebudu. Tak bych nedelal nic jineho nez opravoval stare povidky.
04.06.2008 16:39:14dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Mnou vypíchnuté pasáže znáš a chyby nevidíš. Je tedy zřejmé, že na to, co je 'slohová čistota' máme různý názor :-) Kousek z mých 'textů' jsi asi četl, tak si můžeš udělat představu. Nebo si svůj text přečti za měsíc, za dva; chyby se objeví. Nebo můžeš poslat avízo na další.
04.06.2008 16:17:02dát kritice tipTragicus
Lakrov: Jak muzes vedet, ze jsem naladu sveho snu (jenz zadny nebyl - namet je nekde jinde) nedokazal prenest do slov, snila jsi jej snad ty? :] Jinak zajimavy vyvoj tveho hodnoceni, mozna si to jeste parkrat prectes a navrhnes to na nobelovu cenu. :]
Chyby tam nevidim, korektura mi tedy prijde v pravde zbytecna. Kazdopadne diky za cteni, a take, ze jsi k teto povidce ztrhla trochu pozornosti.
Jo a "A jak lidé umírali, pochybuji, že mysleli na požární předpisy." bylo mysleno, jako ze si lide zalozili ohen, jenze stejne se odebrali do vecnych lovist a v poslednich chvilich samozrejme nemysleli na to, ze by ten ohen uhasili.

Laura: Jsem rad pro ten pocit beznadeje, zrejme se mi povedlo vyjadrit, co jsem chtel. Malevil jsem necetl (zkusim si to - diky za tip), Kmen Andromedy je dobry (film tedy, knihu jsem take necetl). Take diky za cteni.

Bluedragon: Dialog myslim vyznel, jak mel, ale zaverecna myslenka by opravdu mohla byt preformulovana (toto je xy-nta verse, prisla mi nejlepsi a uz mne to nebavilo prepracovavat, celkove to bylo trochu jine... A delsi.) Co se tyce navaznosti, zrejme by ctenar musel hledat mimo text. Diky.
03.06.2008 07:32:03dát kritice tipBluedragon
Fénix - symbol ohně a znovuzrození ze smrti: myslím, že se ti ho tam podařilo celkem dobře zapracovat...

Dialog - úplně asi nevyzněl tak jak měl??

Celkový dojem - dobrý, ale připadá mi, že celou dobu zasypáváš čtenáře obrazy ke kterým hledá v dalším textu hlubší návaznosti a nenachází a pak prásk přijde dialog a závěrečná myšlenka (která by snesla trošku přeformulovat)

Tip on
02.06.2008 23:36:01dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Jak je možně, že už nikdo další nereagoval?
Vždyť je to (až na pár opravitelných chyb) na zdejší poměry docela dobrá povídka. Víte, co to muselo dát práce?
Ještě avízo.
02.06.2008 17:04:43dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Ještě avízo pro Laura Eleonora
02.06.2008 17:04:15dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Pro Laura Eleonora:
Dík za zastavení (a vysvětlení).
Ten konec světa z toho na mě kouká také. Jen se mi zdálo, že není možné, aby v tom nebylo skryto nějaké překvapení nebo další souvislost. Mátl mě ten název.
Ale kdýž píšeš, co píšeš, musí to být pravda :-) a povídka zalouží i můj Tip
Ale (AUTORE !) Přimlouvám se za korekturu textu. Takhle to číst je jak jet na sáňkách po schodech. Vlétě.
02.06.2008 16:51:04dát kritice tipLaura Eleonora
Ale jo, já toho v tom toho vidím dost. Armageddon, touhu lidí po přežití a neodvratnou zkázu. Nebe v plamenech a...lidskou hloupost. Trochu něco jako Kmen Andromeda okořeněný "životodárným" požárem. Nechalo to ve mně takový pocit beznaděje...nevím porč. Snad proto, že svět, to jsou lidé... a lidé budou jiní až tehdy, až budou samostatní. (Ani nevím proč, mne při tomhle napadl Merleho Mallevil. Snad díky tomu rozhovoru těch dvou posledních, přeživších lidí...
02.06.2008 16:20:36dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Ještě pár avíz (třeba mi někdo napoví :-)

Pro Laura Eleonora:
Můžeš se prosím poďívat, jestli mi něco neuniklo?
(tuším, kdo byl Fénix, ale do tutoho textu mi jeho symbol jaksi nezapadá)
02.06.2008 16:02:16dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Poznámky z průběhu čtení:
- Některá souvětí jsou taková 'nastavovaná'. Snesla by rozdělit na více vět.
'...Vykročil jsem tedy k své pravidelné večerní procházce po městě, vždy jsem si připadal...'
- Dost častý výskyt (ukazovacích) zájmen
'...Tento můj známý to pochopil jako radu a vesele jí šířil dál...'
ale na druhou stranu to množství zájmen nese určitou náladu.
- U některých vět nechápu, jaký mají význam:
'...A jak lidé umírali, pochybuji, že mysleli na požární předpisy...'
Mám to chápapt tak, že lidská neopatrnost při zacházení s ohněm způsobila tu zkázu, která se nese celou povídkou. To mi přijde takové schematické, násilné vymýšlení příčin, aby byo možné popisovat následky.
- ...Skačte... -- jepší by bylo: 'Skákejte'.
- Pár překlepů (ji/jí apod.)

Po dočtení:
Pátrám po smyslu. Působí to na mě jako taková pyromanská sci-fi. Nebo 'satanská'. Prvoplánová. Žádnou další myšlenku/paralelu neshledávám. První dvě třetiny jsou psány tokovým suchým oznamovacím stylem. Poslední třetina působí, jako by měla mít trochu spád, ale nemohu poznat kam.

Odhaduji, že námětem mohl být nějaký 'akční' sen, jehož náladu se však do slov podařilo přenést jen zčásti.
Nechci tě naštvat, ale musím se přiznat, že nechápu, co na tom někteří čtenáři obdivují. A obávám se, že oni sami mi to nebudou chtít vysvětlit.

Co by se Ti ještě hodilo?
Vzorek jazykové korektury?
Vdechnout tomu námět & duši? (třeba mě něco napadne :-) )

Nebo mi pošli avízo na nějakou další.
30.05.2008 23:57:28dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Pošlu si avízo. Teď mám poněkud rozrušenou mysl.
30.05.2008 23:52:17dát kritice tipTragicus
Pravdepodobne.
30.05.2008 23:43:21dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Chceš něco vědět?
11.01.2008 09:33:28dát kritice tipTragicus
pozorovatel: Jsem rad, ze sis vzpomnel. Diky.

Kuchot: Jo, snazil jsem se. Diky za cteni.
09.01.2008 10:07:39dát kritice tipKuchot
hezké, romantické...
06.01.2008 12:44:37dát kritice tippozorovatel
lahůdka:))
dobře jsem si početl*
05.01.2008 19:58:32dát kritice tipTragicus
Diky, to jsem rad. Dialog bude asi vzdy muj kamen urazu.
05.01.2008 18:36:49dát kritice tipStvN
Pěkně napsané. Až na pár ne zase tak dobrých vět v dialogu s knězem, se mi to líbí.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor