Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 452 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Dostává nový život
datum / id19.08.2008 / 294104Vytisknout |
autorKandelabr
kategoriePovídkyDalší dílo autora
upřesnění kategorievesnická
zobrazeno4909x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůKlub Magického Reálna,
Dostává nový život

Krátké prsknutí a zasyčení a v dlani se choulil mihotavý plamínek, sirka ještě chvíli nebude pálit prsty, ještě chvíli bude oheň olizovat jenom tenké dřívko, než okusí i bříška prstů a sirka dopadne do vlhké trávy, bolestně sykne a uhasne.

A nebo také ne.

Chvíli je možné ji  podržet v dlani, to ano, nabrat trochu jejího tepla, ale pak bude lépe nechat ruku trochu poklesnout, jakoby náhodu zavadit plamínkem o pár stébel slámy vyčuhující mezi trámy, jakoby náhodou nechat plamínek přeskočit, dívat se jak šplhá po stéblech, polyká je obezřetně, jemně, něžně je hladí, ona se slastně prohýbají a černají, oheň jim dává nový život. Zatím je plamínek tak lehký a nesmělý. Ale to se brzy změní.

 

Stodola září do noci, trámy žhnou, praskají, střecha se propadá dovnitř, stavba se kácí, mizí před očima. Dostává nový život. A s ní i někteří uvnitř.

 

Pochodně ozařují černý les, přes křik a hrozby téměř není slyšet, jak vepředu, v temnotě kdosi utíká, větve se po něm natahují, kořeny se pokládají do cesty, není vidět škrábance a krev je černá jako vše okolo. Jen ten jas v očích.

 

Stín se nehýbal, dostihli ho, uštvali, ještě pár kroků a pak se uvidí, smyčka už je uvázána dávno, větev se v lese též jistě najde. Nejdřív ale psi. Ti ale běhají kolem stínu, otálejí, když už dávno měli sevřít v tlamě vyhublé lýtko, nemají se k dílu. Je konečně jedno, co způsobí ránu, i vidle práci provedou dobře, drží-li násadu odhodlaná ruka.

 

Stín se nepohnul. Hroty vidlí zazvonily o cosi tvrdého. Hněv byl pryč, lépe snad sejmout klobouk a pokleknout do spadaného jehličí. Kámen neprosí o milost ani nekrvácí.   Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.01.2010 15:05:41dát kritice tipAdriana Bártová
najednou je na písmáku něco krátkého a čtenářům se to nezdá, myslím, že je umění jen v krátkých náznacích vyjádřit napětí, emoce, pro mě velmi dobré,T
27.08.2008 08:25:51dát kritice tipStvN
Nic neříkám. Čekám na něco vyjímečnějšího. Tohle beru jako takové cvičení. Klasiku řekněme.
26.08.2008 14:46:03dát kritice tipKandelabr
Flakac: diky, potesilo :)
Stvn: to jsem rad. a co na to rikas, ze nic nerikas?
25.08.2008 18:46:57dát kritice tipStvN
Čtu tě.
23.08.2008 08:33:28dát kritice tipFlákač
páni, velmi příjemné počteníčko. každý odstavec řekne, co má, ani více ani méně, a konec je temný. t.
20.08.2008 21:04:35dát kritice tipWinter
Neříkám navazovaly, říkám komunikovaly - chápu, co chceš říci, oba vlastně myslíme totéž. Ta změna optiky ale není příliš výrazná. Dtylově ve všech třech odstavcíh upřednostňuješ slovesa a poslední dva, dalo by se říci, zabítají i stejně dlouhou dobu (něříkám stejnou dobu), tudíž ten damoklův meč "rutiny" tu pro mě přeci jen trochu visí.
Ale už ti do toho nebudu kecat, protože bych úplně zamluvil všechny své kladné dojmy .)
20.08.2008 20:43:20dát kritice tipKandelabr
winter: já jsem ani moc nechtěl, aby na sebe ty odstavce navazovaly, příběh v nich pokračuje, ale co odstavec, to trochu jiný úhel pohledu a čtenář se v něm musí zorientovat a najít si v tom ten příběh a pospojovat si to sám. Tedy tak jsem to nějak zamýšlel, jestli to tak funguje je ovšem otázka :)
20.08.2008 20:31:41dát kritice tipWinter
Víš, osobně mě zarazila jistá "šablonovistost" posledních třech odstavců - všechny jsou přibližně stejně dlouhé a zakládají si na dynamice (i předposlední odstavec, který by měl popisovat jakési zklidnění). Jako by mezi sebou odmítaly komunikovat - jestli víš, co se tím snařím vyjádřit. Ale je to jen můj dojem.

Ono taky nemusí být všechno dvoutónová symfonie .)
20.08.2008 20:24:39dát kritice tipKandelabr

Lakrov:je to taková minipovídka no. jsem rád, že se ti líbí.

Winter: jsem tušil, že když napíšu, že je to možná moc zkratkovité, někdo se toho chytí :) ale takhle se mi to líbí, všechno nemusí být rokenrol.

amputace: kdybych vynechal dva odstavce, tak by toho moc nezbylo :) ten závěr mi tam patří, bez něho by se to dle mého neuzavřelo.
20.08.2008 19:36:30dát kritice tipamputace
Dva poslední odstavce mi přijdou zbytečné, ale to co jim předchází je krásné a velice se mi to líbí, čili tip.
20.08.2008 18:10:31dát kritice tipWinter
Ale jo, mě to zkratkovité přijde - trochu nerozjetý rock´n´roll, řekl bych. Ale hezký námět a vůbec...
20.08.2008 13:51:51dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
V mém pojetí je toho na povídku málo, ale líbí se mi to moc, tak proč si dělat starosti s kategoriemi? Cítím z toho přiběhu dávnou minulost, nadšení, krutost, bolest, utrpení a vysvobození; vše s určitou nadsázkou, což je u tak 'akčního' přiběhu nutné, jinak by sklouzl... kam nechceme.
TOhle všechnou už tu někdy bylo a zase bude, napadá mě po dočtení.
20.08.2008 13:45:56dát kritice tipKandelabr
diky za pochvalne prijeti, mam radost, ze se vam to libi.
trochu jsem se obaval, aby to nebylo az moc zkratkovite a ctenar se v tom vyznal.

Alojs: to je skoda, ten trailer me celkem navnadil. snad to nejak rychle dohadaji. aspon mas cas se tim prokousat, je to spalek. uz sis ho poridil? a co rikas na dark knighta?
20.08.2008 12:23:31dát kritice tipbestye
úplně mě dostalo, jak krátký text může být nabitý - no - prostě nabitý :c) je tam cit, je tam očarování, strach, vztek a nakonec bezmoc - oboustranná. Nádhera prostě! a věta ".. i vidle práci provedou dobře, drží-li násadu odhodlaná ruka" - to je pro mě ta pověstná třešnička. Díky za zážitek :c)*
20.08.2008 11:02:34dát kritice tipAlojs
má to tempo. i v zhledem k délce sklouzl text do žaludku jedna báseň. když tak přemýšlím, nemám proč škulit.
...
jinak teď mimo: watchmeni se možná zdrží ve výrobně. nastal problém s autorskými právy, s licencí... a dvě studia se teďkom handrkují, tahají se po soudech... jak tohle dopadne - kdo ví. víc na www.moviezone.cz


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor