Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+4 neviditelných
Obrazy a pohledy...
datum / id05.12.2008 / 304303Vytisknout |
autorOldjerry
kategoriePovídky
upřesnění kategoriemožná, že ne....
zobrazeno5564x
počet tipů20
v oblíbených0x
zařazeno do klubůK.O.U.L.E.,
Obrazy a pohledy...

Mimo jiné poklesky proti slušnosti a solidnosti útočím s neobyčejnou rafinovaností na estetické cítění svých bližních. Maluji, nebo skromněji - snažím se malovat. Škoda, že neexistuje televizní seriál " Maluje celá rodina", protože to by bylo něco pro nás. Malujeme všichni : maminka naivně realisticky, táta trochu kostruktivisticky, mladší bratr to taky zkoušel, ale nějak ho to nechytlo. Prostřední z nás, sourozenců, je akademický malíř, nejvnitřnějším založením surrealistický.

Co jsem já? Nevím. Začal jsem malovat zátiší - hrnky na kafe s nedojedeným rohlíkem, vázu s polními květy, popelník se sklenkou a lahví - takové věci všedního dne. Po pár letech jsem přesedlal na větší formáty a taky jsem přesedlal na krajiny, nebo městské partie. To už jsem občas něco prodal, nebo - a to hlavně - rozdal. Moje obrázky s trochu chudší paletou a nedokonalým štětcem visely v kancelářích i domovech, v obývacích pokojích i na chodbách; dokonce při jedné návštěvě jsem zjistil, že i na záchodě. Dodnes řeším dillema, zda to byla pochvala, či pohana. Protože já na nejlepší myšlenky přicházím právě tam, tak jsem nakonec připustil, že by to mohlo být uznání.

Záleží - holt - na pohledu.

Léta plynula a já během nich plynule přešel na formáty asi tak jedna ku třem, nebo ku čtyřem, která se nejlépe hodí pro panoramatickou krajinomalbu. Tak vznikala panoramata Českého středohoří, Krušných hor, Lounských vrchů i panoramata menších krajinných celků. Semotamo jsem si "střihl" portrét, nebo akt (jen tak - zpaměti, bez modelu), případně jsem zavzpomínal na začátky a zkusil zase zátiší, těchto úletů však bylo stále méně. Někdy jsem byl s výsledkem spokojen, ač jsem věděl, že stovky malířů by dané tema zpracovaly lépe, většinou jsem kriticky odhalil chyby, občas jsem nevydržel a vrstvu barev jsem z plátna seškrabal. Zajímavé bylo, mnou zlikvidované obrazy se líbily mojí ženě, zatímco obrazy, s nimiž jsem byl jakžtakž spokojen krutě strhala.

Prostě jak říkám : záleží - holt - na pohledu.

Některé mé věci se líbily i mému profesionálnímu bratrovi, tomu surrealistovi, akademickému malíři; o většině mých prací ale ohleduplně mlčel. Jedno moje plátno ho uvedlo do extáze : Bylo dlouhé měsíce připraveno ve stojanu na tema, které jsem nosil v hlavě skoro dva roky, jež jsem začal dělat a k němuž jsem se pro nějaké nevyjasněnosti (které jsem měl sám v sobě) už nedostal. Plátno zatím sloužilo k vytírání štětců, k občasnému pověšení palety, zkoušení barevných odstínů. Tím vzniklá vrstva barvy podporovala účinek šepsu. Jednou jsem při bratrově návštěvě přehodil ve spěchu, bezmyšlenkovitě, přes stojan s plátnem halenu, takže - jak mne později napadlo - to vypadalo, jako když před ním něco ukrývám. Brácha chodil po místnosti, rozebíral můj poslední obraz (je sice surrealista - grafik, ale zároveň i vynikající krajinář) a pořád šilhal po tom zakrytém plátně. Nakonec nevydržel, najednou přiskočil ke stojanu, sejmul halenu a ustrnul ... Měl jsem opravdu strach, že na něj leze infarkt, snad tři minuty koukal, ruku s halenou držel nahoře jako prapor, koukal a pak z něj vypadlo : ...ty vole ! to má sílu! ty bejku ! jaks' na tohle přišel ? Krátká pauza… kouká z blízka, kouká z dálky, pokračuje v monologu : Já se snad zblázním, já to šest let študuju, dvacet let zkouším a hledám a tenhle vůl to najde jako slepý kuře zrní ! do p... ! tadyten kontrast ! ta oranžová vedle té fialové a tuhle : tu konturu jen linkou ! fan - tas - ti - cký! jedno máznutí štětcem - a ono to má děj! Já se zvencnu ! Ty barvy ! tohle je sice například špína, ale ona podtrhuje čistotu té modré a zelené. No fakt je, že štětec nic moc, ale ta paleta ! No to je pa - rá - da ! Co za to chceš? Teď jsem zase koukal já - s otevřenou hubou. Určitě jsem nevypadal jako geniální malíř, spíš jako votroubek. Myslel to vážně, nebo si jen se mnou ten hřib hraje divadýlko ? Já sám jsem tam nic z toho, o čem mluvil, neviděl.

To - holt - záleží na pohledu.

Pravda je, že mi od té doby dal asi sedm obrazů v hodnotě nejméně padesát tisíc korun, ale nevím, jestli mi je dal jen tak, jako brácha, nebo jako kompenzaci... Stejně tak je pravda, že ten můj "utěrák štětců" visí u něj v obývacím pokoji na až příliš dominantním místě. Je jiného názoru a já pořád nevím, jestli pokračuje s absurdní důsledností ve své hře, když mluví o Ermitáži, Louvru, Pradu a jízdárně pražského hradu, nebo jestli...

Sakra je to sranda z mazanice, nebo opravdu zrní slepýho kuřete, geniální záchvat malířského outsidera ? To - holt - záleží na pohledu ....

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.02.2009 10:53:21dát kritice tipOldjerry
korektor
Květo - kdo jiný by měl mít pochopení, než vrstevník ? Dík
23.02.2009 10:20:07dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ještě mám schované barvy a štětce.
Už to bude víc než pětadvacet let.
Prostě další věc, na kteru nemám talent, ale aspoň jsem to zkusil.
Povídání hezké, stáváš se mým oblíbencem.
15.12.2008 21:08:37dát kritice tipJerry_Shit
Máš recht... My sme se bavili o poezii a pivu.
14.12.2008 21:27:33dát kritice tipOldjerry
korektor
Jerry - To by mělo stačit....jenže tihle kluci většinou v hospodě nechtějí o malování ani slyšet, natož mluvit...
14.12.2008 19:29:39dát kritice tipJerry_Shit
Bráchu bohužel, mýmu nevlastnímu je dnes 7 let - zatím z něho akademický malíř neni. Ale párkrát jsem seděl v hospodě s Koškem. :)
14.12.2008 19:14:49dát kritice tipOldjerry
korektor
Jerry - jasan, kór jestli máš bráchu jako já....
14.12.2008 19:11:17dát kritice tipJerry_Shit
Krásná povídka - beru to jako návod, jaxe stát dobrým malířem - třeba mi to taky vyjde. ;)
***
08.12.2008 23:21:07dát kritice tipOldjerry
korektor
reko - D
08.12.2008 22:56:04dát kritice tipreka
redaktor prózy
fejeton spíš než povídka. Ale dobrý fejeton. Téma malinko ohrané, ale podané příjemně a tím, že si na nic nehraje, netváří se, jako by právě objevilo Ameriku, se mi to líbilo. tip.
08.12.2008 13:06:17dát kritice tipOldjerry
korektor
Maceško a sluncovničko : díky 100°C (vřelé)
08.12.2008 11:47:14dát kritice tipmacecha
přikláním se k Háberovi *
08.12.2008 10:30:30dát kritice tipsestricka.slunicko1
příjemné vyprávění a ten obraz bych si přála moc vidět*
07.12.2008 22:36:29dát kritice tipOldjerry
korektor
Malajko, jednak nemám své práce zdokumentované fotograficky, jen výjimečně, mám webovou stranu, ale tu používám jako zdroj pro Písmáka a tak... čili tam jsou i různé srágory, které se týkají tvorby tadytuzde.
07.12.2008 21:26:39dát kritice tipmalajka
A máš někde ta svoje díla na netu, Oldjerry? Ráda bych se na ně podívala.
07.12.2008 20:05:41dát kritice tipřádek
málo kdy věnuju prozaickému textu pozornost poctivě a nevynechávám;

v tomhle případě to bylo poctivý )
07.12.2008 14:41:09dát kritice tipOldjerry
korektor
Noro - jasně - i těmi to jde a má to své přednosti. Já jsem se ve svých asi 15 letech zhlédl v olejích (asi že mi to připadalo nóbl-superumělecké) a většinu svých obrazů jsem oleji namaloval - není jich zase bůhvíkolik - asi 300. Zkoušel jsem mimo to ale všechny možné techniky od barevné tužky, malbu prstem razítkovou barvou, až po suchou jehlu, ale nebylo to ono.
07.12.2008 13:06:26dát kritice tipNoro_ad_hoc
idem na to, kupujem tempery:)
07.12.2008 00:31:15dát kritice tipOldjerry
korektor
TEO - dobrý, už to ukončíme.
bergu - vidím, že ten závěr tě pobavil nejvíc - a tak to má být. Dík
06.12.2008 23:02:12dát kritice tipTheEvilOne
Jerry, ty to vidíš strašně pesimisticky, jsem ti chtěl jenom napsat jak to na mě působí a proto jsem se v tom ještě několikrát omluvil protože bylo jasné že je to dost urážlivé.
Jinak dík za kritiky a že sis udělal čas si ode mně něco přečíst:)
06.12.2008 21:32:47dát kritice tipberg
Jsem rád, že jsi amatérský malíř - génius... a taky jsem rád, že píšeš holt a ne hold... jako někteří kolegové(ně). ÷)) *
06.12.2008 21:32:25dát kritice tipvesuvanka
Toscano, děkuji za milá slova i povzbuzení. Já jsem se kvůli "štětečkování" ani moc netrápila, spíše jsem byla udivena, že malířství se ubírá úplně jiným směrem - to slovo mi přišlo později dokonce k smíchu. A s postupem let štětečkuji čím dál víc :-)))
06.12.2008 21:32:06dát kritice tipvesuvanka
Toscano, děkuji za milá slova i povzbuzení. Já jsem se kvůli "štětečkování" ani moc netrápila, spíše jsem byla udivena, že malířství se ubírá úplně jiným směrem - to slovo mi přišlo později dokonce k smíchu. A s postupem let štětečkuji čím dál víc :-)))
06.12.2008 20:17:37dát kritice tipOldjerry
korektor
Toscana ... je to tak i když pro mne nic nového - stejně děkan.
06.12.2008 18:34:14dát kritice tipToscana
Pro TEO:
Až se zbavíš černobílého vidění světa, jaké mají jen velmi mladí lidé (a nic proti, měli jsme to tak všichni svého času) a až tě opustí nutkání "tys mi pod mé dílo nenapsal nic, tak teď si to, Vodenko, vypiješ", úžasně se ti uleví. ;o)
06.12.2008 18:28:48dát kritice tipToscana
Mysli si třeba, že to byl fakt geniální nápad, který člověka potká třeba jen jednou za život a i tak zaplaťpámbu za něj, ne?? A navíc dělá-li druhému radost, pak tím líp...
Z umístění na záchodě si hlavu nelam - fakt je to spíš naopak, nic ti tam až tak neruší pozornost, strávíš tam nejednu delší chvílí, v podstatě si tam jakoby medidtuješ a u toho ti oči bloudí v obraze a najednou šups, už jsi v něm a touláš se po krajině a sníš - z toho bych vůbec smutná nebyla, protože jen tak mezi námi: Dělal bys to takhle i v případě, že bys ten obraz měl v obýváku? Asi mnohem méně často (pokud vůbec kdy). Docela ráda bych nějakou tu krajinku viděla - co sem hodit fotku?
- napsané to máš pěkně, přineslo to s sebou i úsměv, a za ten dík a tip. *t

vesuvance:
Netrap se tím, že ti kdosi řekl o "štětečkování", takový Leonardo se s obrazem štětečkoval taky spoustu let a jaká to jsou mistrovská díla. Navíc těch lidí, co mají rádi tvorbu druhu "šel čtverec s úsečkou na procházku do krajiny kruhů a barevných fleků", je poměrně málo. Maluj tak, jak ti srdce a ruka velí, pak budou mít tvé obrazy i duši - a takové obrazy si vždycky své fanoušky najdou. Držím palce.
06.12.2008 15:51:38dát kritice tipOldjerry
korektor
Viki - souhlas a nad to : starého psa novým kouskům nenaučíš...
Janičko - to vím, vzpomněl jsem si na tebe, když jsem to upravoval (je to starší věc, ale nepublikovaná)
Háber - trošku té licence tam je - něco vypustím, něčím to přikořením...
Ženámm vďaka, Háberovi dík !
06.12.2008 13:50:05dát kritice tipHáber
pekné a keby aj vymyslené, znie pravdivo...
06.12.2008 10:43:28dát kritice tipvesuvanka
Moc hezky napsaná povídka, jejíž námět je mi velice blízký, protože kreslení a malování je mým koníčkem od dětství. Moji pozornost upoutávaly vždy ty detailně propracované obrazy co nejvíce odpovídající skutečnosti a snila jsem o tom naučit se malovat alespoň trochu v tomto stylu, který jsem považovala za skutečné umění. Samozřejmě, že jsem se to nikdy nenaučila a maluji po svém a asi jako každý, procházím různými vývojovými stadii.
Ale proč to píši. Jednou jsem namalovala lesní zákoutí a považovala obrázek za docela zdařilý - stovky a stovky tahů štětcem. A jaké bylo překvapení, když mi jeden výtvarník, jemuž jsem dílko ukázala řekl:
"Vy se s tím moc štětečkujete", to stačí jen zlehka nahodit".
A později jsem pochopila, že zřejmě malířské umění nespočívá v preciznosti provedení, ale naopak ve zjednodušování, asi něco jako když se krátí rovnice. Ale to mi nějak nejde.
Reakce bratra na Tvůj "utěrák štětců" mi připomněla něco podobného. Zkoušela jsem namalovat obrázek krajiny jen tak jako mazanici a ještě divokými barvami - sama jsem k tomuto dílu vůbec nic necítila - pro mě to byla jen mazanina, ale mazanina byla považována za lepší než "usedlé" krajinky.... TIP a díky

06.12.2008 10:39:11dát kritice tipVikivika
.. :-) pane jo.. po ránu dělám hrubky.. :-)
06.12.2008 10:37:56dát kritice tipVikivika
no.. ono tak obecně.. i tady na Písmáku.. můžou ti (nám) tady poradit s "technikou", abys mohl vyjádřit lépe to, co cítíš, technika se dá naučit a určitě dokáže divy, ale pokud tam není ten zvláštní pohled na svět, to vnímání barev a vjemů, které jsou mimo běžné spektrum..a které ti "praví" umělci mají, a které tak moc mi ostatní potřebujeme zprostředkovat, pak technika nepomůže

Ale "umění" je hlavně a nejvíc o otevřenosti a pravdivosti, a z tohoto pohledu věřím, že každý máme v sobě něco, co bychom si mohli navzájem předávat.. a proto je moc dobře, že to pořád zkoušíme..
06.12.2008 10:17:23dát kritice tipOldjerry
korektor
TEO - nevadí, že jsme od sebe věkově skoro přes celou paletu, důležité je to, že každý vidíme svět jinak. Se svými devatenácti lety ještě budeš dvaapadesát let absorbovat zkušenost, kterou mám já. To není ostuda nevědět, volovina je tohle nevědění vydávat za pravdu. Už několikrát jsem v různých polohách napsal, že my, staří, jsme už mladí byli, ale vy o stáří a vyšším věku vůbec, nevíte nic. Naprosto vám to ale nevadí, vynášet o nás soudy. To je taky normální - i my jsme kdysi bývali v zajetí tohoto nepochopení. Za největší fór považuji, že mne nechceš shazovat, ale vždyť ty nic jiného neděláš... Ta vložka o tom, že mne máš rád je úsměvná, která má pouze vzbudit pocit nezaujatosti. Ale stejně : díky, že ses obtěžoval kvůli mně napsat tolik slov...
beketka, mylenka - děkuji, jsem opravdu rád, že se vám líbí.
malajka, vikivika - jasně pro výtvarníky byť i amatérské, to mám o jeden aspekt navíc. Díky.
06.12.2008 08:06:03dát kritice tipVikivika
já ráda kreslím obrázky ve kterých vidí každý něco jiného.. posledně u mě byl známý a kouká na jeden a říká - nějaký pták, ne ? - a já na to - jojo, tak teď je to pták..

určitě je umění kdy lze odborně rozebrat co tím chtěl básník-malíř-spisovatel-výtvarník... říct, ale občas mi tím sdělením některé dílka tak nějak zšednou
umění je pro mě něco, co zní ve mně a to buď proto, nebo právě bez ohledu na to, co že tím autor myslel..

dík za milé vyprávění a téma k zamyšlení.. :-) /*
05.12.2008 23:03:13dát kritice tipTheEvilOne
Ach Jerry, já tě mám rád, i když mi nepíšeš kritiky a každé moje dílo jenom tak vod voka přečteš že už ti ani nestojí za zmínku. Tak aspoň bych ti rád nastínil jak tuhle tvou povídku může vidět jiná generace. Toužíš po satisfakci, po nějakém díle, které ti všichni odcení(i když ti to bude úplně jedno a to dílo byla třeba zvratka ze včerejšího mysliveckého večera). Prostě teď napíšeš tuhle demagogo-uměleckou povídku aby sis připadal že jsi na té umělecké dráze přec jenom něco dokázal. To tě nechci shazovat, jsi super, obdivuju Tvůj zápal tvořit v tolika letech ktdybych já se dávno prohlásil za mrtvého, je v tom ten život. Ta touha. Strašně pěkné a přitom strašně naivní.

Nezlob se na mě za to, dík:)
05.12.2008 22:49:11dát kritice tipmalajka
Tak tohle mě pobavilo i potěšilo. Sama zkouším malovat, zatím si troufám jen na portréty pastelem a jen jednou jsem něco namatlala olejem. Dáváš mi naději. Dobrý příběh :-)
05.12.2008 22:46:09dát kritice tipbeketka
Pobavils. Ráda čtu Tvé vyprávění*:)
05.12.2008 22:44:15dát kritice tipMarcela.K.
:-)) to je opravdu milé...mám ráda ty různé úhly pohledu a věřím, že brácha to myslel vážně.*!


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.