Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 436 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+20 neviditelných
Jéňa Lódal
datum / id20.02.2009 / 312147Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno7294x
počet tipů21
v oblíbených3x
Prolog
Já vím. Je to dlouhé a ještě cizojazyčné.
Ale zato poučné.

Pro folklórní badatele je tu na pomoc slovníček.
http://hanackyslovnik.wz.cz/slovnik.pdf
Jéňa Lódal

    Zahradní branka byla pootevřená. Vybledlá cedulka s obrázkem kocoura Garfielda sice vyhrožovala: „Pozor zlý kocour!“ ale těch pár kroků k domovním dveřím jsem risknul. Zvonek bez jmenovky byl rovněž opatřený nápisem: "Klepání je pokažené. Zvoňte!"
Zazvonil jsem.

"No ja! Deť ož letim! Keho to sem... Ja, to seš te? Hergot, senko, tes verustl..."

"Dobrý den strécu. Jak se máte?"

"Stréco! se řiká! Neplké hlópote, te Janko s gipsovó hlavó a mlov po panske, jak tě zubák narustl. A nezezóvé se te figoro, toť seš na dědině! Oprdel se na legát, postavim na kafé."

    Strýc sáhnul do kredence, vylovil dva veliké hrnky a otočil je na chvilku dnem vzhůru. Z jednoho se vykutálelo několik mincí. Oči se mu nečekaně rozzářily. Čajovou lžičkou nabral kávy, ťuknul do ní ukazovákem, neboť se mu zdála příliš vrchovatá a otázal se:

"Máš rád selny?"

"Strejdo, do takového hrnku bych dal aspoň tři lžičky."

"Běž do pate! Ve měšťáci si neomite ničeho vážet. Bído na vás!"

Kuchyní zavoněla káva.

"Co sem to chtěl řict a nic dat... Neseš mě aspoň pleskačko šlihovice?"

"A Režná by nestačila?"

"Tož ta Režná jož néni co bévala. Ešle voni to včel nekopestijó z erteplí, če z keryho šlaka."

"No, to víte, šetří se. Hanáci už mají spořivost v genech, ne? Vzpomínám si, jak teta říkávala: Kópila sem hoso, pulko pečo, pulko eště krmim!"

"Tož to zas prr! Lakotné, to Hanák nigdá nebel! Enem si oměl všeckyho vážet.
Šak viš jak chodil Pán Ježíš se svatym Petrem po světě, přešle take na Hanó, kerá bela tenkrát ešče postá. Svaté Petr povidá: "Taková pěkná zem, a žádnyho člověka to néni. Mel bes Pane, stvořet nejakyho". Ježíš se ohlidl a viza okolo sebe samó hleno, nabral vode ze stodynke, nadělal blato a z něho opleskal Hanáka. "A jak ho včel vzkřiset?" ptá se starostlevě Petr. Kristus Pán kázal otrhnót z pola ječmenné klásek a zašmérat ho pod nosem. Sotva svaté Petr klásek otrhl, Hanák otevře očeska a ož volá: "Poslóchéte, netrhéte mě ten ječmeň! Bode málo slado!"
Tož nečoč a nalé té Režné, če co to máš. Deť já mosim eště hospodářstvi poběhat... Tož na zdravi!"

"Jaké hospodářství? Vždyť jsem ani o tu inzerovanou kočku nezavadil."

"To máš: králike popravit, zelenyho lopeni naškobat, slipkám neco hodit, véca pozbirat. Mám tře slipke, kam šlápno, samy véce! Totok a tamto, s kozó ke kozlovi zajit..."

"S kozou? Kozu jste neměl, co tetička umřela!"

"Tož, to ja. Pravda, Anča s ňó chodivala. Kozlovská decke si jo dobirale: "Co se s tó kozó furt vláčiš. To nemože odělat ten tvuj?" A vona na to: "Né! To mosi odělat kozel!" No ja, kde je temo škádleni konec. Co hlediš, nalévé! Sténě venko prši."

"Cože, prší? Už dlouho?"

"Né. Na Hané prši akorát pět minot. Potem ož sere! Šak seď, okrojim tě kósek cvibocha. To viš, bochte pict neomim. O čem sme to plkale?"

"O té hanácké hamižnosti. Slyšel jsem, že Hanáci jsou původně Skotové, kteří byli ze Skotska vyhnáni pro nadměrnou šetrnost."

"Tož to se senko méliš! Doopravde to belo zrovna naopak! To Hanák naočel skote hospodařet!"

   Zabralo to. Když byl strejda správně vytočený, dokázal vyprávět neuvěřitelné historky. Zatetelil jsem se blahem a nalil jsem mu další hořčičák Starorežné.

"To belo tak. V dědině ménem Véska, malé kósek od Olomóca, žel chasnik. Janek Lódalu mo belo. Maměnko ztratil, neměl ani patnáct a tře roke nato mo omřele ai tatik. To belo v země, roko 1800, akorát na ostatke. Dež taťka jaksepatři oplakal, nejaké deň seděl za pecó jak bochta, pak se ale zebral a šil do farni škole za panem rechtórem Konečnym na rado. Čerti vijó, čim ho ten černoprdelnik ponókl, ale na jaře Jenik prodal chalopo a šil do šeryho světa.
Nejaké pátek vandroval po Německo, ai v Broggách pobel a než prošópal střevice, ož bel ve Flandrách. Stálo ho to hrotke slz a koše hamáru, ale že nebel žádné krčala ani nijačena, naočel se cestó kde-čemo. A jak se došprtal Francijó až k mořo, tož v ten moment najisto věděl, že meze téma Anglánama se take neztrati, a sedl na prvni šif co ten deň odplóval.
Že nepřešil s holó řeťó a nebel žádná ledačena, veznal se v kdečim a rozoměl jazekum, stal se brzo vehlášenym kopcem. No ja. Nélip se zbohatne na chodym ledo. A chodáku bela névěči sela ve Škótsko. Tož nelenil a roko 1804 se osadil v městečko Kilmarnocko o Glasgowa. Tam si otevřel koloniál a abe to tém žvachtalum šlo lip přes peske, přemenoval se z Jenika Lódala na Johnyho Wolkera. Obchode mo šle, ai robko si našil a do roka měle senka.
Teho roko bela velká óroda ječmeňa a tém sedlákum motalo šeškama, co s tim. Tož milé Jenik jim povdá: „O nás na Hané, kdež je dosť ječmeňa, tož z něho vařime pivo!“ A hneď jim take pravil jak to majó odělat. Šak nebel žádné ťokan a věděl, že pivo lepši prodá než zrno. Kdež ale okoštoval co navařele, krótil hlavó tak selno, div mo limec nezhořel. „Deť ve lajdáci ste do teho nedale chmelo! To je horši než náš olomócké samoser! A jak pod tim sladem topite tó vřesovó rašelenó, tož to je take dopoštěni! No nic, mosite z teho vepálet gořalko.“ A domlova bela statá. Tym pádem se sedláci naočele hopodařet s přebetkama po hanácko a ze samé radosti dale temo nápojo méno Véska. Teda Whisky.
Poněvač ve Škótsko boť prši, če se na dyšť chestá a zema je jak v psirni celé rok, tož gořalka šla dobře na odbet. Ale co čert nechtěl, Jenik, nemoseja se ož toli otáčet, zhlidl se v koštováni. Nebelo dňa abe nebel v raušo a po roko ož vepadal jak krmené šendel. Jednyho dňa spostil klapke přez panenke, migl hlavó na stul a bel v páno. Tož celé kvelb a hospodářstvi podědil teprvá patnáctileté Johny Wolker, roko 1820.“

„To je vážně hezká pohádka, strejdo. Kdo ale vynalezl tu slavnou značku Johny Wolker?“

„To jedneho dňa dělal malé Johny ordnunk v krámě a našel pismo, kery mo tam nechal nebožtik tata. Stálo v nim: „ Milé senko. Te gořalke, co mě sem nosijó ti pohlópli sedláci, jedna jak drohá nésó k piti. Ale nebel sem zhnilé a michal sem a zkóšel, co z teho vekvete. Tož abes měl neco do počenko, s čim jistojistě oděláš diro do světa, mosiš smichat teto značke - Cardhu, Talisker, Dailuaine, Caol Ila, Glendullan, Port Dundas, Aberfeldy, Caol Ila, Glenlossie a Craigellachie, Clynelish, Royal Lochnagar a Cmabus, Mortlach a Auchtertool.

PS: A eště to néduležitéši. Nemosiš to pře tym micháni hneď glgat. Stači k temo převonět!“

    O vzniku proslulé whisky Johny Wolker koluje mnoho legend. Ale my už víme své, že?
Tož na zdraví!

 

 


Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

02.01.2016 19:50:30dát kritice tipKvětoň Zahájský

Jé, tak to jsem moc rád, že ještě někomu můžu udělat radost.

02.01.2016 13:33:31dát kritice tipVigan

Mosela sem si sem odskáknút na čúhačku, aby sa mňa zvedla nálada. Su jakási pošúlaná. Krásný jazyk, my máme teda hezčí, ale když čtu nářečové dílo, okamžitě sa ně vybavijú beleše, uzené a dobré víno. A tyto tvoje povídky, to už je uležalý archív. Tip už jsem ti kdysi dala, tož fčil si to šupnu do oblíbených, a budu chodit koštovat, když ně bude šoufl.

11.06.2012 09:38:21dát kritice tipKvětoň Zahájský
Zájmy jsou to bezesporu ušlechtilé. Znalec whisky (byť by byl i konzumentem nestřídmým), je šlechticem mezi alkoholiky. ((-:
11.06.2012 09:30:04dát kritice tipZordon
Je mi jasné, že tímto jsem profláknul, že krom konzumace kvalitní literatury mám i jiná hobby.
11.06.2012 09:15:01dát kritice tipKvětoň Zahájský
No konečně! Jsi první, kdo si toho všiml. Ostatní buď nečtou pokrokovou poezii, nebo jsou abstinenti. ((-:
11.06.2012 09:03:53dát kritice tipZordon
Jen bych si dovolil upozornit na malou drobnost, a sice že jméno známého tvůrce whisky se v jedné samohlásce liší od příjmení českého proletářského básníka.
08.09.2011 13:06:52dát kritice tipAugustus
Krásné, vtipné a pohladí po duši. Nemohu netipovat.
19.03.2011 23:04:34dát kritice tipzblblýptáček
tož ani ne, Květoňu, mám cvik od jednoho, co sme mu říkali "Pačes"...ten nepromluvil, než v tomto dialektu...jak kdyby mně to vykládal, tak mi to připadlo :)
19.03.2011 22:20:36dát kritice tipKvětoň Zahájský
Musela být fuška, přelouskat to, že jo?
19.03.2011 20:40:41dát kritice tipzblblýptáček
Na Hané prši akorát pět minot. Potem ož sere! :D :D ...nejenom toto místo, celé moc pobavilo...t.
06.06.2009 22:51:30dát kritice tipKvětoň Zahájský
Těsně vedle! Je to židle.
06.06.2009 20:35:08dát kritice tipToscana
Klidně pasuj, rozuměla jsem všemu, ono stačí jen trošku přemýšlet... Nejvíc dumání mi dal "legát" - že to bude kus nábytku vhodný k usednutí, to mi jasné bylo, jen si nejsem jistá, jestli to je lavice nebo židle - tipovala bych tu lavici.
06.06.2009 18:42:28dát kritice tipKvětoň Zahájský
Tak jsi říkal, jestli dojdeš až k téhle povídce, jestli s tím čtením nesekneš.
No, pokud jsi rozumněla alespoň ze třiceti procent, tak tě pasuji na čestného Hanáka!
06.06.2009 01:17:47dát kritice tipToscana
Tož jsem to přelóskala v kledo, protože Hanáce se též nepřetrhnó - a je to sopéééér! :o)))) *t
(Jen by mě zajímalo, kam ty na ty skvělé nápady chodíš, Květoslave)
26.05.2009 08:42:22dát kritice tipmacecha
není zač. Je zasloužená :-)
22.05.2009 08:52:03dát kritice tipKvětoň Zahájský
Na Valašsku máme chatu a spoustu známých, takže ten dialekt dobře znám.
A díky za pochvalu.
21.05.2009 17:11:44dát kritice tipmacecha
bezva napsané, u nás se také mluví, ale po valašsky a kdo to nezná, je z toho vedle. Zvláště starší ročníky jinak nepromluví.Někteří hlupáci považují dialekt za něco podřadného. Mně se líbí, že jsou ještě lidé,kteří,když v tom žili od mala, tak to nemění.A to je právě ta paráda .... T***

Radost poslouchat a radost číst.
24.04.2009 23:31:49dát kritice tipPišta_Hufnágl
Ale že ses načekal, koukám :)
24.04.2009 15:23:59dát kritice tipKvětoň Zahájský
Jsem jurodivý a jasnovidec a tak podobně.
Ale úplně vážně, slova NA TO NEMÁM, jsem fakticky čekal.
24.04.2009 13:36:10dát kritice tipPišta_Hufnágl
Úplně přesně? I s tím malým písmenem na začátku? A třema tečkama? Týjo! Jak to, morcechadry, děláš?
24.04.2009 13:32:26dát kritice tipKvětoň Zahájský
Přesně tato slova jsem čekal.
24.04.2009 13:20:26dát kritice tipPišta_Hufnágl
ech... Tak na to nemám.
26.03.2009 12:54:52dát kritice tiparkp
...su tvoja moravanka věrná..chi
26.03.2009 12:52:52dát kritice tipKvětoň Zahájský
Koukám, taky cizojazyčná!
No, jo. Mí Moraváci mi rozumějí!
26.03.2009 11:47:33dát kritice tiparkp
...aj bez slovníku..
...cvíboch šmakuje,taky ho peču aj dyž sa ně nechce
23.03.2009 10:30:04dát kritice tipmořský koník
ale já su ponaučena! - tohle co sem vypíchla je jen třešnička na dortu... extra bonus :o)
23.03.2009 10:19:28dát kritice tipKvětoň Zahájský
To ponaučení sice tkvělo v něčem jiném, ale každému co jeho jest. :-)
23.03.2009 10:11:16dát kritice tipmořský koník
"Co se s tó kozó furt vláčiš. To nemože odělat ten tvuj?" A vona na to: "Né! To mosi odělat kozel!" :oD
11.03.2009 18:02:16smazaný uživatel
smazaný uživatel
11.03.2009 16:40:07dát kritice tipKvětoň Zahájský
Kdo z nás, sýrožroutů, by mohl neznat Velkýho Tvrdýho Marvina? Je to můj oblíbený hrdina.
11.03.2009 11:13:28smazaný uživatel
smazaný uživatel
10.03.2009 18:06:36dát kritice tipKvětoň Zahájský
Tož tě Veleké Tvrdé Marvóšo vico, meze nama Hanákama!
09.03.2009 20:41:18smazaný uživatel
smazaný uživatel
07.03.2009 13:01:22dát kritice tipKvětoň Zahájský
Folklór a historii je třeba připomínat.
07.03.2009 12:41:39dát kritice tipFerry
I ty náš králi Ječmínku !
t*
27.02.2009 10:37:10dát kritice tipFlákač
jsi vítán.
27.02.2009 10:31:14dát kritice tipKvětoň Zahájský
Vida, kolega vypravěč. Dobře že ses připomenul. Až bude chvilka, začtu se.
27.02.2009 10:13:13dát kritice tipFlákač
super, líbí se mi, když se oprašují nářečí. aj vtipné to bylo. t.
21.02.2009 12:31:22dát kritice tipKvětoň Zahájský
Jestli tě to může trochu rozveselit, tak například Pražáci jsou na tom stejně. (Myslím například! Nic proti Pražákům nemám:-)
21.02.2009 12:26:21dát kritice tipkunka
kľudne vstaň, rozumie o čo ide, ale milión slov je pre mňa záhadou a len som tipol ich význam :-)
21.02.2009 12:18:36dát kritice tipKvětoň Zahájský
Podobné by bylo, kdybych já četl něco v záhoráčtině.
21.02.2009 12:16:22dát kritice tipKvětoň Zahájský
Tak jestli jsi to přečetl celé, tak smekám.
A jestli jsi tomu i rozuměl aspoň na 50%, tak i klekám.
21.02.2009 12:05:41dát kritice tipkunka
to bola fuška prečítať, ale fajné
21.02.2009 07:25:25dát kritice tipDiana
Díky, to se tedy divím. Vážně jsem si myslela, že školy už dávno nářečí vymýtily. Oceňuji, že ten dialekt si ponechal přechodníky: "Jeník, nemoseja" zní fakt báječně :-))).
20.02.2009 22:15:28dát kritice tipKvětoň Zahájský
Z toho si hlavu nedělej. Každý muzikant ustavičně prodává nástroje, které mu nevyhovují aby si koupil jiné, které mu brzy přestanou vyhovovat.
20.02.2009 22:10:00dát kritice tipVaud
:-)) tak vidím, že jsem koupil u odborníků :-)
20.02.2009 21:58:53dát kritice tipKvětoň Zahájský
Kirklad je taková ostruněná krabice od doutníků. Doufám še tě nestála víc než 1500,- Kč.
Ale na učení (a možná i na pádlování) je dobrá.
20.02.2009 21:53:02dát kritice tipKvětoň Zahájský
Diano, to si děláš srandu ne? Před půldruhým rokem jsem se přestěhoval na vesnici a všichni sousedi mluví pouze hanácky. Ještěže ten jazyk znám od své babičky, která také jinak nepromluvila. Nakonec, všechno co zde píšu, je snadno ověřitelné za pomoci Googlu.
20.02.2009 21:30:30dát kritice tipDiana
Můj obdiv. Jen trochu nevěřím, že je to čistá správná hanáčtina. Copak tak ještě někdo někde mluví?
Vtipná povídka ***
20.02.2009 21:20:43dát kritice tipVaud
nejspíš :-)

Kirkland (což nezní moc švýcarsky)
20.02.2009 21:08:13dát kritice tipKvětoň Zahájský
Kytaru?
Snad ne švýcarskou?
20.02.2009 21:02:49dát kritice tipVaud
trochu bych to měl střihnout Hanáckou kyselkou :-)

(jo a konečně jsem si koupil kytaru :-))
20.02.2009 20:37:16dát kritice tipKvětoň Zahájský
To se divím. Ribera del Duero musí být podle jména čistokrevné hanácké samorodé.
Až to naštve víc čtenářů, tak možná přihodím vysvětlivky.
20.02.2009 20:21:07dát kritice tipVaud
Ty woe, čtu to asi hodinu (a to jsem jednou nohou kroměřížák) - pomáhá mi Ribera del Duero a nésu z toho moc módré :-)*
20.02.2009 19:23:23dát kritice tipavox
Je to tak, není chod jako chod, to věděl už Lomikar, když vyběhl schody
20.02.2009 19:09:32dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ještě horší varianta je - příchod, polívka a záchod.
20.02.2009 19:05:02dát kritice tipavox
jsi na tom dobře, občas může být jen příchod, polívka a odchod
20.02.2009 18:57:53dát kritice tipKvětoň Zahájský
Mí oblíbení chodové jsou - předkrm, polévka, halvní chod a zákusek. A samozřejmě i Kozina s Lomikarem.
20.02.2009 18:52:57dát kritice tipavox
Mně je bližší řeč Chodská - proto se u nás tomu pití říká Jeník Chodec :-))
20.02.2009 18:46:18dát kritice tipKvětoň Zahájský
To je vážně těžká řeč. Takhle napsané, to vypadá ještě relativně jednoduše, protože pro něteré hlásky neexistují adekvátní znaky. Například O se vyslovuje nejméně třemi způsoby. Když napíšu např.:"Šil kopec přes kopec", tak jde jen těžko zjistit, že to značí: "Šel kupec přes kopec".
Já umím hanácky také jen pasívně.
20.02.2009 18:36:24dát kritice tipavox
přečetla jsem se zájmem, teď si jdu čichnout k Jeníkovi Loudalů a možná když kapku polknu, budu umět tou cizí řečí i mluvit? :-)) */
20.02.2009 18:12:37dát kritice tipKvětoň Zahájský
To mosiš čitat v kledo, děvčico.
20.02.2009 18:02:32dát kritice tipčučenka
Ja sem se tó hanáčtinó přelóskala, aj dyž sem ostravské chachar, uff. :))
20.02.2009 17:53:37dát kritice tipPohádkářka z pomerančových květů
:))


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.