Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+5 neviditelných
U Caroly
datum / id14.03.2009 / 314537Vytisknout |
autorhana kupčíková
kategoriePovídky
zobrazeno2487x
počet tipů9
v oblíbených1x
zařazeno do klubůK.O.U.L.E.,
Prolog
KOULE SPECIÁL
U Caroly
    Noc předtím, než odjel do Londýna, se Richard Mayhew příliš nebavil.Vlastně zpočátku ano: bavil se,když si četl pohlednice na rozloučenou od přátel, bavil se, když ho objímala řada ne zcela nepřitažlivých slečen, s nimiž se znal,bavil se,když poslouchal varování o zlech a nebezpečenstvích Londýna, a bavil se,když mu kamarádi předávali velký bílý deštník s mapou londýnské podzemky, na který se složili.Bavil se, ještě když pil prvních pár půllitrů piva,ale pak s každým následujícím půllitrem si uvědomoval,že se baví míň a míň.A nyní seděl na chodníku před hospodou v malém skotském městečku,třásl se a zvažoval,zda by bylo lepší se vyzvracet nebo se nevyzvracet.A nebavil se ani trochu.
    Nicméně druhý den ráno nasedl s cestovním kufrem do rychlíku a uvažoval,jaké to bude v Londýně.Velkoměsto na něj zapůsobilo tak, jako obvykle působí velká města na“venkovské balíky“.Všude plno lidí a rámusu.Připadal si malý a nic neznamenající.Ještě že měl adresu svého podnájmu a strážníci ho k ní postupně, ale spolehlivě donavigovali.
    Starý bytelný činžák působil solidním dojmem.Vystoupal do druhého patra a zazvonil u dveří s jmenovkou Carola Smithová.Otevřela mu štíhlá stará žena s velkýma zářícíma očima.Pozvala ho dál do tmavé předsíně a hned se ho zeptala:“Jste evangelík,viďte, řekli mi to.Kdybyste nebyl, nemohla bych vás ubytovat, u mne bydlí jen evangelíci.“Ujistil ji,že je opravdu evangelík a vstoupil do rozlehlé kuchyně,která ovšem Carole sloužila i jako obývací pokoj a ložnice.Pak mu Carola ukázala jeho pokojík.Uprostřed stropu visela starobylá plynová lampa,která se zapalovala i zhasínala zatáhnutím za šňůru.Postel,stůl, židle, skříň a žádná kamna.Carola mu četla myšlenky:“Nebojte se, nebude vám zima.Když zatopím v kuchyni, malý pokojík se taky vyhřeje.“
    Teď se pomodlíme za to, aby se vám v Londýně líbilo a aby se vám dařilo v novém zaměstnání.Neodporoval, cítil, že Carole se nedá odporovat.Pak dostal horký čaj a koláč.Caroliny oči zářily laskavostí.“Ničeho se nebojte,Richarde.Já vás budu mít ráda, vím to.Můžete mne mít také rád,chcete-li.Když se lidé mají rádi,svět za zdí jim neublíží.“
      Když se setmělo,odešel Richard do svého pokojíku.Slyšel Carolu, jak ještě chvíli přechází sem a tam a pak uléhá do vrzající postele.Sedl si na židli k oknu a díval se přes ulici do oken jakési tiskárny.Tiskli tam barevné reprodukce.Barvy se daly rozeznat,ale co je na obrázcích ne.Prožíval smíšené pocity.Stesk po domově,očekávání příštích událostí,kterých se trochu bál, ale zároveň se na ně těšil.Hlavně byl ale plný Caroliny bytosti,její upřímnosti a bezprostřednosti.Budu ji mít rád jako matku,sliboval si.A když se lidé mají rádi, svět za zdí jim neublíží…..šeptal si Carolina slova uléhaje do postele.Jeho poslední myšlenka před spaním byla,že pobyt v Londýně mu začal vlastně velmi příjemně.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.03.2009 16:53:42dát kritice tipjejdavilda
*
18.03.2009 12:40:01dát kritice tipJanina6
Má to atmosféru. Čekala bych nějaké pokračování. Kdyby to byl začátek delší povídky, těšila bych se na čtení. Ovšem očekávala bych nějaké "ale" v té idylce... :-)
18.03.2009 10:51:33dát kritice tipVT Marvin
myslel jsem že "Pomodlíme a tak dále" mělo být v uvozovkách, no to je fuk

mno, tak tedy vím, co tím chtěl povídkář říci, ale stejně mě to neoslnilo, spíš jsem se osypal, jak jsem si vybavil jehovistky, co na nas zvonily trikrat tydne...

nekteri lide jsou tak dobri, az z nich jde hruza
17.03.2009 19:02:27dát kritice tiphana kupčíková
Děkuji všem za návštěvu.Povídkář chtěl říci,že hlavní jsou kdekoli dobří lidé."Pomodlíme" v povídce nemělo být v uvozovkáck,vždyť paní Karla se modlila doopravdy.Snažím se dělat ty mezery, někdy holt zapomenu
17.03.2009 17:18:28dát kritice tipVT Marvin
"uvažoval,jaké to bude v Londýně.Velkoměsto na něj zapůsobilo" tak o tom uvažoval nebo tam byl a pak jistě neuvažoval, jaké to tam bude...?

donavigovali - hrozný výraz

Teď se pomodlíme... má být asi v uvozovkách

za čárku a tečku ve větaách bych dělal mezeru

není to tak špatně napsáno, ale co tím chtěl povídkář říci mi zůstává tajemstvím
15.03.2009 18:28:37dát kritice tipmartinez
no, opravdu je to úplně jiný než to moje :oD
a jdu se podívat po dalších - vyhlížela jsem je už od včerejška ale nenašla - asi proto že mimořádně nejsou sjednocené názvy :o)
15.03.2009 17:51:54dát kritice tipnevím,neznám
opravdu,líbí se mi moc,jaks to napsala
15.03.2009 17:42:01dát kritice tiphana kupčíková
Spletla jsem se,ulice byla Vyšehradská číslo 2,bylo to poměrně blízko vyšehradského železničního mostu,stojí-li ještě.
15.03.2009 16:25:35dát kritice tiphana kupčíková
Díky všem za návštěvu,jsem ráda, že jsem Carole-paní Karle mohla věnovat vzpomínku.Opravdu brala na byt jen evangeličky,u mne udělala výjimku, byla jsem bez vyznání.V tom mrňavém pokojíku jsme bydlely dvě studentky,bylo to v Praze,ve Vršovické ulici,blízko viaduktu.TEn večerní pohled do tiskárny mne vždy fascinoval i ta plynová lampa.Když kolegyňka rýsovala své technické výkresy, stáhla si ji až nad papír.
14.03.2009 21:55:44dát kritice tipvesuvanka
Haničko, příběh jsi napsala moc hezky a velmi živě :-))) TIP
14.03.2009 21:17:25dát kritice tipJarmila Svobodová
...samětově vjemně s dojmy v cizině...****
14.03.2009 19:41:00dát kritice tipnevím,neznám
to je moc krásné,Haničko
14.03.2009 19:24:43dát kritice tipDiana
Ty nezklameš. Moc mne to oslovilo. T***
14.03.2009 18:42:29dát kritice tipJohann Wolfgang Mária Amadovič
Jaj vtak to muselo byť už dávno...muselo to byť naozaj super, keď si pamätáš na to aj napriek vodám, ktoré už dávno pretiekli Vltavou a času, ktorý už hodiny na stene dávno odtikali od vtedy. Je dobré spomínať na pekné veci, na ľudí...ktorí nam pomohli, alebo boli len nežní a milí.
14.03.2009 17:41:47dát kritice tiphana kupčíková
Milý Johanne,dík za tak rychlé ocenění.Popsala jsem pouze,jak jsem sama v roce 1953 nastupovala do podnájmu v Praze u milé paní Karly Škvorové.Bylo to tam prima
14.03.2009 17:35:37dát kritice tipJohann Wolfgang Mária Amadovič
Hanička prešla na poviedky...táto sa jej obzvlášť vydarila...neviem, či Hanička len tajila pred nami túto svoju kvalitnú stránku svojho JA...alebo išlo zo strany Haničky len o pokus...ak išlo o ten druhý prípad...tak to bol veľmi podarený pokus...veľmi sa mi páčila...preto tip.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.