Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 448 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

PROČ ODLETĚLI PTÁCI
datum / id22.06.2009 / 327081Vytisknout |
autorvesuvanka
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaPřírodní
zobrazeno5090x
počet tipů29
v oblíbených3x
Prolog

I tak to mohlo být...

PROČ ODLETĚLI PTÁCI

PROČ ODLETĚLI PTÁCI


I.
Měla jsem svoje oblíbené místo na okraji města, kde jsem často sedávala ?ve stínu pinie, odkud byl jedinečný p
ohled na krásnou a štědrou Bakchovu ?horu. Její strmé svahy byly hustě porostlé stromy a křovím až k samému ?vrcholu. Při úpatí se táhly sady, vinice a pole. Byla radost pohledět na vlídnou krajinu, která mě těšila svými proměnami barev během roku.


Hora měla přívětivou a veselou tvář, obzvláště na jaře a v létě. Na ?podzim a v zimě k sobě přitahovala mraky, halila do nich svůj ?vrchol a často rozmlouvala s blesky. To potom přicházely krátké, ale ?prudké deště, kdy se voda rychle prohnala i ulicemi města. Když se vyjasnilo, hora se ukázala ve své zimní nádheře se sněhovou čepicí na ?vrcholu a zdála se ještě vyšší a mocnější. Při pohledu na ni jsem měla ?dojem, že ona je vládkyní tohoto kraje a že bohové nejsou v chrámech ani ?v mramorových sochách, ale v této hoře, rozdávající bohatý život. Ten ?kypěl dokonce i v kamení, z něhož byly postaveny nízké zídky podél vinic. ?Větší, hrubě otesané kameny hostily zelenavé a oranžové lišejníky. Mezi kameny rostla ?tráva a další rostliny, jejichž květy jsem obdivovala. Na jaře ?hýřily zídky žlutými barvami, v létě převládaly karmínové a ?fialové.??


Vždy jsem se těšila na léto, kdy kvetly bodláky a valeriána, jejichž květy navštěvovali menší i velcí motýli různých barev, čmeláci a brouci. ?Často se na jednom květu setkal čmelák nebo brouk s motýlem a vzájemně si nepřekáželi. Na kamenech se někdy vyhřívaly zelené ještěrky. Vůně květin se mísila s vůní moře, kterou přinášel vlahý vítr. ?Rej barev byl doprovázen ptačím zpěvem. Občas bylo možné zahlédnout dravce, kroužícího nad vinicí, tu a tam přelétli rackové. Bylo stále co pozorovat, každý den jsem objevovala něco nového. Obcházela jsem vinice, vracela se ke své pinii, dívala se na milovanou ?Bakchovu horu a snila o tom, že jednou vystoupím k jejímu vrcholu.


II.??
Toho roku bylo neobyčejně žhavé a suché léto, které se podepisovalo na krajině, do níž se pomalu vkrádal podzimní okr už koncem měsíce Julia. ?Listí révy žloutlo a zrající hrozny vína byly drobnější než jiná léta. ?Zdálo se mi, že i moje milovaná hora posmutněla. Jindy v tu dobu ještě ?sytá zeleň svahů měla podivný šedozelený nádech, koruny některých ?stromů byly rezavé, jako by usychaly. Vrchol hory se schovával do ?podivného šedavého mraku, který byl jiný než dešťová oblaka. Ani obloha ?nebyla jasně modrá. Nad krajinou se vznášel opar, z něhož bodavě ?propalovalo sluce. Na zídkách usychala tráva, některé rostliny ještě dokázaly vzdorovat suchu a kvetly, ale už méně. Vyprahlá krajina i lidé ?čekali na déšť, který nepřicházel. Místo osvěžujících kapek poletoval ve ?vzduchu prach.


Jednoho dne jsem se vydala pozorovat krajinu brzy ráno. Vyšla jsem z brány a zamířila po známé cestičce k pinii. Z města se ozval štěkot psů, asi je ?někdo vyrušil. Po chvilce se psi uklidnili a já jsem začala vnímat ?neobvyklé, téměř děsivé ticho. Nezazpíval jediný ptáček a Bakchova hora ?se opět halila v oparu, krajina ještě víc posmutněla. Proč ptáci ?nezpívají? Vždyť ještě včera jsem je slyšela. Zmocnil se mě podivný ?strach, že snad ptáci odletěli.


Ani následující dny nebylo ptáky slyšet. Zdá se, že tuto krajinu ?skutečně opustili. Ale proč? Co je vyhnalo? Místo odpovědi pociťuji ?nevysvětlitelnou úzkost z něčeho, co si nedovedu představit. Ve městě ?se častěji objevovaly ještěrky, což bylo neobvyklé, ale nikdo tomu nevěnoval pozornost. Jednoho dne začátkem měsíce Augusta se poprvé ?zachvěla země, lidé si pak vzpomněli na velké zemětřesení, které před ?sedmnácti lety zničilo několik domů a Jupiterův chrám. Byla jsem ?tenkrát malá, takže jsem si z této události matně pamatovala jen křik ?a pobíhání lidí, víc jsem se dozvěděla z vyprávění. Prý to bylo trest ?bohů.


Země se občas chvěla, ale jen mírně, zato častěji. Lidé si na to zvykli, ?nikdo o tom nemluvil. Zato já jsem se nemohla zbavit pocitu strachu ze ?záhadného odletu ptáků a smutného vzhledu hory a celé krajiny, ale ?nikdo můj strach nechápal.??


III.??
V noci mě probudilo zoufalé vytí psů. Ozývalo se i bečení ovcí ze ?vzdálených ohrad. Něco se děje. Okamžitě se mi vybavila krajina bez ?ptáků a Bakchova hora v oparu. Ptáci odletěli, protože tušili ?nebezpečí. Možná, že psi a ovce také tuší a chtějí utéct, ale nemohou. ?Možná, že vědí víc než my...??


Ráno jdu opět pozdravit svoji horu. Krajina je bez života, zídky ?zaprášené, jediná kytička nevykvetla. Ve vzduchu ucítím něco štiplavého. ?Zlověstné ticho přeruší zadunění, které se ozvalo od hory. Zase drobný ?záchvěv. Zmocňuje se mě panika, začínám tušit něco hrozného, ale nevím ?co. Musím se vrátit a vyzvat lidi, aby odešli z města.?? Hned první, které jsem potkala a oslovila, se mi vysmáli. Jediný člověk mi nevěřil. Co že by ?se mělo stát? Odpověď jsem neznala, jenom zoufale opakovala: „Odejděte z města, něco hrozného se stane“. V ulici se srocoval dav lidí. Křičeli ?na mě, nadávali mi, hrozili pěstmi. Vzduchem proletěl kámen, který mě ?naštěstí minul. Nemám sílu je přesvědčovat, oni by mě snad ukamenovali.??


Utíkám z města potupena, s bolestí v srdci a se vzdorem. Uteču před ?lidmi, ale před horou, kterou miluji, utíkat nebudu. Je mi jí i celé ?krajiny líto. Pohladím ještě pinii a vydávám se k vinicím. Znovu se mě ?zmocňuje strach a tíseň, ale pokračuji v cestě. Od hory se ozývá slabé dunění a chvílemi mám pocit, jako by teple zavanulo.??


Země se znovu zachvěla, tentokrát víc než kdykoliv předtím. Upadla ?jsem. Chvíli zůstávám sedět v předtuše dalšího záchvěvu. Pohlédnu k ?hoře, jejíž vrchol pro šedofialový opar téměř není vidět, nebe má ?nezvyklou špinavě žlutou barvu. Odstíny barev působí děsivě. Dlouze zaduní a když zvuk utichne, ozve se z hory strašlivý rachot trhajících se skal. A z jejího vrcholu se sykotem vystupuje sloup hustého, černého ?kouře, rozrůstající se do šířky jako koruna pinie. Zvolna zahaluje oblohu. Vinice jsou už v jeho stínu, který postupuje i k Pompejím...

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.10.2018 23:54:52dát kritice tipvesuvanka

Oduševnělost, zdravím a děkuji za přečtení a milá slova :-))) Omlouvám se, že odepisuji až po devíti letech, asi mi nepřišlo avízo. 

03.01.2011 16:43:04dát kritice tipvesuvanka
Taublo, děkuji za přečtení a milá slova. Moc mě těší, že Tě dílo oslovilo. Pro mě to byla velice živá událost, jako bych to sama prožila. Zdravím Tě a přeji krásný zbytek dne i celý nový rok 2011 :-)))
03.01.2011 16:06:13dát kritice tipTaubla
velmi oslovilo - obrovský tip! Vesuvanko
31.12.2009 21:24:48dát kritice tipvesuvanka
Milá Vlasti, potěšila jsi mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji :-)))
Zdravím a přeji šťastný nový rok 2010
31.12.2009 17:51:26dát kritice tipVlastina1971
Milá Vesuvanko krásné nejen slovem,ale i obrazem........
20.09.2009 21:18:32dát kritice tipvesuvanka
orbital - díky :-)))

Marlav - díky za přečtení a milá slova a zdravím :-)))
20.09.2009 10:47:53dát kritice tipMarlav
..krásně napsané..je v tom srdce**
19.08.2009 01:32:05dát kritice tiporbital
nestačím koukat :) taky zdravím! :)
19.08.2009 00:48:35dát kritice tipvesuvanka
orbitale, tak to mě moc těší, díky :-)))
Ten nápad se zrodil při mé návštěvě Pompejí, které na mě hluboce zapůsobily, měla jsem dokonce zvláštní pocit, jako bych tam už někdy byla... A protože se zajímám o přírodu a detailně ji pozoruji, přenesla jsem se do antických Pompejí a živě jsem si představila co bych mohla pozorovat v blízkosti probouzejícího se Vesuvu. Představa byla umocněna i tím, že se zajímám o sopky a s tím i o jevy (varovné signály) předcházející erupci.
Zdravím :-)))
18.08.2009 14:21:17dát kritice tiporbital
je to opravdu moc zajímavý nápad. takové historické "sci-fi" :))) přesně, pozorovatelka přírody... přímo jsem si to představoval a prožíval. přidávám do oblíbených :)
18.08.2009 14:03:29dát kritice tipvesuvanka
orbitale, mám radost, že se Ti povídka líbila, děkuji za milé zastavení i odezvu :-)))
Ano, je to z období těsně před zkázou Pompejí. Pompejanka - bedlivá pozorovatelka přírody, si všímá neobvyklých jevů kolem Vesuvu, které jsou varovnými signály před jeho erupcí. To ona ale nemůže tušit, protože Vesuv nebyl tehdy považován za činnou sopku, jeho předchozí erupci nepamatovali ani zakladatelé Pompejí.
18.08.2009 09:16:34dát kritice tiporbital
moc pěkné. líbí se mi ten nápad, vžít se do pocitů lidí té doby. pokud to chápu, má to být jako z té doby kdy došlo ke zničení Pompejí? Líbí se mi moc
*
30.06.2009 21:06:34dát kritice tipvesuvanka
sestricko.slunicko1 - děkuji moc :-)))

arkp - děkuji za milé zastavení i odezvu, která mě potěšila. Posílám pozdrav :-)))
30.06.2009 18:31:29dát kritice tiparkp
..ty obrazy!!!ty obrazy!!!nádhera***
30.06.2009 16:19:28dát kritice tipsestricka.slunicko1
já děkuji..,tak krásně píšeš..
posílám i já milé pozdravení pro Tebe:o)
30.06.2009 12:46:20dát kritice tipvesuvanka
sestricko.slunicko1, mám radost, že se Ti dílo líbilo, děkuji za milé zastavení, slova i hvězdičky :-))) Posílám pozdrav
30.06.2009 10:49:52dát kritice tipsestricka.slunicko1
vynikající....****a tisíce dalších hvězdiček!
30.06.2009 07:21:08dát kritice tipvesuvanka
rainmane, potěšil jsi mě svojí návštěvou a děkuji za milá slova i tip a zdravím :-)))
30.06.2009 00:20:04dát kritice tiprainman
líbí, moc :-)*
29.06.2009 14:00:45dát kritice tipvesuvanka
Jani, děkuji za přečtení a milá slova i tip. Posílám pozdrav :-)))
29.06.2009 13:59:09dát kritice tip~jana~
krásně maluješ i píšeš *
28.06.2009 23:53:22dát kritice tipvesuvanka
Janinko, potěšila jsi mě svojí návštěvou, děkuji za milá slova a tip. Posílám pozdrav :-)))
28.06.2009 22:54:29dát kritice tipkouzelná_květinka
krása jako vždy Janinko!
díky
t
26.06.2009 00:39:32dát kritice tipvesuvanka
Marcelko, děkuji za milé zastavení, odezvu, která mě potěšila, i tip. Mám radost, že se Ti dílo líbí. Máš pravdu, lidé jsou nepoučitelní - dokonce i ve 20. století postavili města ještě blíž k Vesuvu než byly starověké Pompeje...
Posílám pozdrav :-)))
25.06.2009 19:03:27dát kritice tipMarcela.K.
Chtěla jsem Ti sem dát nějaký obrázek...a pak mi došlo, že to je zbytečné, Tvé texty je nepotřebují... ale ten Tebou malovaný sem jistě patří :-)
Moc hezky vyjádřené pocity...a hloupost lidská zůstane věčná ...*
24.06.2009 21:36:16dát kritice tipvesuvanka
Markel - děkuji za milé zastavení i tip, těší mě, že se Ti líbí :-))) Zdravím :-)))
24.06.2009 20:38:53dát kritice tipMarkel
Pěkná - T
24.06.2009 08:31:03dát kritice tipvesuvanka
Oduševnělost, Robinia -
mám radost, že se dílo líbí, děkuji za milé zastavení i tipy. Posílám pozdrav :-)))
23.06.2009 21:35:42dát kritice tipRobinia
*
23.06.2009 19:41:37dát kritice tipOduševnělost
ach! má to úžasnou atmosféru.
23.06.2009 16:28:22dát kritice tipvesuvanka
Evo,
děkuji za milé zastavení i kritiku, která mě potěšila, dík i za tip. Toto téma je moje srdeční záležitost - Vesuv mi učaroval už v dětství na staré dobové pohlednici a Pompeje mě zasáhly před 13 lety, kdy jsme je s dcerou navštívily - měla zvláštní pocit, že jsem tam už někdy dříve byla... Posílám pozdrav :-)))
23.06.2009 16:07:39dát kritice tipzvedavec
Ahoj, vesuvanka!

z môjho pohľadu sa mi toto Tvoje dielko zdá byť odlišné od iných Tvojich a pre mňa je Naj! (...lepšie, samozrejme)

Jasnéže tip!
23.06.2009 15:50:06dát kritice tipvesuvanka
Johanne,
děkuji za milé zastavení i odezvu. Tuto myšlenku, která mě napadla při návštěvě Pompejí, jsem kdysi zpracovala jako báseň "Vyznání Pompejanky", ale s odstupem času mi přišla trochu neumělá a chybělo jí drama - pozorované obrazy krajiny, měnící se v v souvislosti s probouzením vulkánu, což bych poezií nedokázala dobře vyjádřit. Proto jsem volila prózu, která mi dala větší prostor. Mám radost, že Tě dílo zaujalo, i když je v próze. Děkuji za přečtení, milá slova a zdravím :-)))

Petře,
děkuji Ti za milé zastavení, slova i tip a zdravím :-)))
23.06.2009 14:59:24dát kritice tipsynáček
Pěkně apokalyptická... *
23.06.2009 09:16:11dát kritice tipJohann Wolfgang Mária Amadovič
veľmi pekné aj ked mám radšej poéziu ako prózu...Tvojej sa nedalo odolať ...
23.06.2009 07:42:37dát kritice tipvesuvanka
Zuzulínko, děkuji za milé zastavení i tip :-)))
Je to přesně tak, jak píšeš a čím hrozivější katastrofa, tím větší a "mrazivější" je ticho.
Posílám pozdrav :-)))
23.06.2009 07:35:59dát kritice tipZuzulinka
*

říká se, že před každým výbuchem či jinou katastrofou je neobvyklé ticho, že příroda to prostě vycítí a varovně zmlkne...
23.06.2009 01:21:49dát kritice tipvesuvanka
Háber, midin, VT Marvin, Můra 73, jjj, Oldjerry, Bíša, slovak, Diana

Děkuji Vám za přečtení a milé odezvy i tipy. Mám radost, že se Vám dílo líbilo. Posílám pozdrav :-)))

midin - díky za zájem, obrázek jsem namalovala :-)))

jjj - byla jsem tam v roce 1998 a teď tam cestuji virtuálně :-)))

Oldjerry - máš pravdu, obrázek by byl lepší v záhlaví, ale
on se mi tam nezobrazuje, zatímco v kritice ano.
22.06.2009 21:23:58dát kritice tipDiana
Krásně popsáno. Tak nějak to tehdy začalo. Připomnělo mi to Pompeje - nezapomenutelné Pompeje! Díky.***
22.06.2009 21:19:15dát kritice tipslovak
Súhlasím s bišou, škoda slov***
22.06.2009 20:44:02dát kritice tipBíša
Velmi emotivní a varující! Příslušníci fauny mají
vyvynutější instinkty. Skvěle napsané...
22.06.2009 19:17:46dát kritice tipOldjerry
korektor
Ta kresba měla být v záhlaví - ten tvůj polopointilizmus je nádherným obrazovým doprovodem příběhu, pozůstatky Pompejí... Jako bych tam byl, když se skály trhaly. Díky za hezký zážitek. Tip
22.06.2009 18:48:30dát kritice tipjjj
doufám, že se tam vydáš... díky ti!
22.06.2009 18:39:06dát kritice tipMůra73
redaktor poezie
krásné
22.06.2009 18:35:09smazaný uživatel
smazaný uživatel
22.06.2009 18:26:07smazaný uživatel
smazaný uživatel
22.06.2009 18:25:29smazaný uživatel
smazaný uživatel
22.06.2009 17:44:04dát kritice tipmidin
kde se berou takovéto ilustrace?
22.06.2009 17:26:56dát kritice tipHáber
držím*palce*aby*to*opäť*nevybuchlo*teda*


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.