Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 448 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

LETNÍ STŘEDOHORSKÁ ROMANCE
datum / id19.07.2009 / 329643Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelnéDalší dílo autora
upřesnění kategorieo přírodě
zobrazeno4752x
počet tipů30
v oblíbených2x
Prolog
Jiskra ohně v černém kamení
vzplanula v mém srdci
LETNÍ STŘEDOHORSKÁ ROMANCE
LETNÍ STŘEDOHORSKÁ ROMANCE

Bylo to 1. listopadu 2005, kdy jsme navštívili zcela nenápadný středohorský kopeček Planík poblíž Hazmburku, kde tehdy ještě kvetl hvozdík kartouzek.
Zalesněný čedičový kopeček s nadmořskou výškou 279 m, na jehož vrcholu jsou čedičové skalky. Ve svém vyprávění jsem se zmínila, že toto místo znovu navštívíme, a stalo se tak
dne 17. července 2009.

Letošní rok je ve znamení motýlů, zejména babočky bodlákové. K mé velké radosti jich i stovly mohu pozorovatav v Praze. Doprovázejí mě i po ulici směrem k nádraží v Bubenči, kde mám možnost se kochat jejich rejem , ale i krásou barevných křídel, která rozevřou proti slunci, když usednou na drobný štěrk. A znovu vzlétnou, aby se zase vrátily, ale to už přijíždí vlak.

Motýli doprovázejí i náš vlak a mají proč. Trať je lemována barevný kobercem čekanek, žlutých jestřábníků, hadince obecného s modronachovými květy, vlčích máků, modravých vikví, fialové chrpy luční, žlutavé lnice květel, divizny, čičorka pestré v barvě lila, třezalky, vratiče, modrého kakostu lučního a bodláku bělotrnu. Začíná kvést dokonce i celík zlatobýl, který obvykle kvete až koncem srpna a v září.

Pozoruji oblohu. Zatím je jasně modrá, jen na severozápadě a na severu jsou tu a tam trochu rozcuchané řasy, kterých přibývá. A už je vidět Říp a za chvilku vzadu na obzoru se rýsuje Sedlo, milované Středohoří se blíží. Hladina Labe je dost vysoká, nedokážu odhadnout kolik centimetrů zbývá ke břehům.

Z Lovosic pokračujeme autem do Sedlce a odtud pěšky k našemu cíli. Před námi se rozvřelo panoráma Milešovského středohoří. které mě vždy uchvátí. Královna Milešovka hrdě shlíží do kraje. Kopce jsou sytě zelené, louky svěží a obilí dozrává, někde je už úplně zralé. Pod Lovošem rozkvetly slunečnice.

Hlinitá cesta s trochou kamení a otisky podkov koně. A kolem bohatá, barevná květena, kde kromě vikví, jestřábníků, jetele,štírovníku obecného a zvonku kopřivolistého, chrastavce, třezalky a dalších, zaujmou karmínové květy hrachoru letního. Bíle kvetou okoličnaté rostliny, které přesně neurčím. A všude kolem nás je tolik motýlů - bělásků, okáčů lučních, ale i černobílých okáčů skvrnitých, objeví se i babočka bodláková a babočka paví oko, přelétne i perleťovec a modrásek. Naší pozornosti neuniknou ani čmeláci. Na okraji listnatého lesíku kvete jehlice trnitá s jemně růžovými kvítky. S touto rostlinou se setkáváme jen v teplejších oblastech.

Je horko a na oblačnost začíná být rozmanitější. Pod řasami se tvoří cirokumuly (droboučké beránky), menší i větší kumuly v různých výškách. Něco se asi asi bude dít - předpověď počasí se patrně vyplní.

Cesta podél Planíku, by nás kolem polí a sadů dovedla k Hazmburku. který se tu majestátně tyčí se svým hradem a věžemi nad krajinou, ale my odbočíme vpravo nenápadnou cestičkou, stoupající do kopce. Napřed mírně lesíkem, odkud je dobře vidět strmější svah, porostlý trávou, vedoucí k vrcholovým skalkám. A tak vzhůru k místu, kde zůstaly stopy po dávných bouřlivých dramatech Země!
Jsme fascinováni travnatým svahem, kde kvete hvozdík kartouzek, hlaváč bledožlutý, jehož květy se liší od světle fialového chrastavce jen barvou. Ve skalce a pod ní býval kdysi malý lom, který pěkne zarostl. Právě zde se uchytila máčka ladní, nízký a rozložitý bodlák, který má tak trochu stříbřitou barvu, takže v trávě je velmi nápadný. U skalek mě zaujal pruh stepní trávy - kavyl Ivanův, který se jemně vlní ve větříku, který občas zmírní vedro. Slunce neúprosně praží, ale to neubírá nic na životě hmyzu. Naopak! Motýli čile poletují z květu na květ, na tomto místě je to především černobílý (nebo bíločerný) okáč bojínkový. I čmeláků je tu hodně, mají napilno.
Čedičové skalky jsou místy porostlé šedozeleným lišejníkem - rostlinou, která otevírá brány života v přírodě neživé. Pohladím kámen, který je dárcem života nejen v tomto místě, ale v celém hazmburském království. Je žhavý, nasává žár slunečních paprsků. Stejně žhavý je můj cit ke krajinám zrozeným ohněm.

Vracíme se dolů a pokračujeme po úpatí Planíku směrem k Hazmburku. Přicházíme k velkému poli již zralé pšenice, které mě zaujme zvláštní barvou s kakaovým nádechem. Kdybych je měla namalovat, musela bych přidat trochu ředěného karmínu. Pšenice má krátké, silnější klasy a velice tvrdé. Druh, který neznám. Cesta podél pole je lemována šmolkově modrými květy ostrožky. Poletují zde drobní rezaví motýlci, z nichž ani jeden nerozevře křídla, když si sedne.

Před námi se na západní straně rozevřelo panoráma bezlesého Lounského středohoří. Nádhera.
Stále svítí sluníčko, ale na obloze je více řas a kumulů, některé dostávají tvar květáku, ale ještě nejsou tak velké, zato na severozápad šedne a odtud se ozvalo zahřmění.

Blíží se i čas našeho návratu a raději půjdeme raději dřív, než nás chytne bouřka. I čekanka u cesty už zavřela květy... V lesíku se ozvala flétnová dešťová písnička kosa. Ten vždycky pozná kdy bude pršet, zazpívá v pravý čas. Po chvilce se rozezpívala i pěnice.
Milešovské středohoří má teď pochmurnou atmosféru, Kletečná se ztrácí v mracích. Od Lovoše se táhne další tmavý mrak.

Na nádraží jsme dorazili právě včas. Chytnu prvních pár velkých kapek, ale pak už mě kryje nádražní budova a nástupiště. Vlak od Ústí má zpoždění, možná že kvůli bouřce a dešti.
které teď dorazily do Lovosic. Kapky divoce bubnují do střech. A v tom dešti se vrací domů část kolonie havranů. Letí směrem k Lukavci, kde mají své domovy. Déšť jim zřejmě nevadí, mají svůj přesný čas odletů a návratů.

Na třetí kolej přijíždí zpožděný osobní vlak od Ústí nad Labem, který dále pokračuje......
Snad přestává pršet, z vlaku pozoruji milovanou krajinu, která se mi pomalu ztrácí z dohledu, ale vzpomínky na ni a krásné zážitky zůstávají. Ještě alespoň zamávám kopečkům a těším se na další setkání s nimi.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.09.2009 08:34:44dát kritice tipvesuvanka
A.H. - děkuji za přečtení, milou kritiku i tip. Moc mě potěšil Tvůj zájem. Zdravím a přeji krásný den :-)))
09.09.2009 22:04:53dát kritice tipA.H.
korektor
ach, ta barevnost *t*
08.08.2009 22:04:12dát kritice tipvesuvanka
Markel, děkuji za milé zastavení i tip a zdravím :-)))
08.08.2009 21:37:55dát kritice tipMarkel
moc - T
22.07.2009 23:16:02dát kritice tipvesuvanka
moorgaan - děkuji za přečtení, milou odezvu i tip a zdravím :-)))
22.07.2009 22:44:29dát kritice tipmoorgaan
uplne to vidim!.-)) /**
22.07.2009 12:43:30dát kritice tipvesuvanka
sestricko.slunicko, děkuji za milé zastavení i slova, která mě potěšila. Posílám pozdrav :-)))
22.07.2009 11:03:16dát kritice tipsestricka.slunicko1
překrásná příroda Tebou popsaná jako vždy...,děkuji
*****
21.07.2009 23:48:49dát kritice tipvesuvanka
Vaud, kouzelná_květinka, Bíša, Zuzulínka, Robinia -
děkuji za milé zastavení i slova, která mě potěšila, díky i za tipy a zdravím :-)))

Robinio, tak to je pro mě novinka, díky :-)))
21.07.2009 14:56:34dát kritice tipRobinia
Planík se na východním Slovensku říká zlobivým malým chlapcům... :-)
21.07.2009 08:22:51dát kritice tipZuzulinka
opět pěkné barevné a voňavé putování*
20.07.2009 22:02:36dát kritice tipBíša
Dík! A stále tak piš!
20.07.2009 21:42:58dát kritice tipkouzelná_květinka
krásný, děkuji
Janinko!!
t
20.07.2009 16:29:00dát kritice tipVaud
* rad si tipnu
20.07.2009 13:59:55dát kritice tipvesuvanka
synáček - děkuji za milé zastavení i tip :-)))

Noro_Good_by - děkuji za milé zastavení i slova. Také zjišťuji, že v atlasech není vše zachyceno. Příroda je natolik pestrá a proměnlivá, že při sebevětší snaze přírodovědců není možné všechny kytičky, brouky, motýly atd. zachytit :-))).

Milá Narriel, děkuji za návštěvu a krásnou kritiku, která mě moc potěšila :-))) Pokud jde o zrychlování přírody, také to pozoruji a nejen letos. Vloni byly žně asi o 14 dní dříve než je obvyklé. Bude to pravděpodobně rychlým nástupem jara. Někdy mám pocit, jako by jaro téměř nebylo, zima přešla během několika dnů do léta. Nejednou jsem si říkala, když červnová louka připomínala svými květy srpen, jak bude vypadat v srpnu. Pokud v létě prší, některé rostliny rozkvetou znovu. S kávou to platí a budu se těšit, až se ozveš :-)))

arkp - děkuji za návštěvu, milou odezvu a tip :-)))

Přeji Vám všem krásný den a posílám motýlí pozdrav :-)))
okac_bojinkovy.jpg
20.07.2009 12:58:13dát kritice tiparkp
můj obdiv kolik toho z přírody znáš, umíš pojenovat a pak si sedneš k písí a ještě o tom krásně napíšeš..*
20.07.2009 11:45:53dát kritice tipNarriel
Milá vesuvanko,
Tvé poutavé vyprávění, opět plné Tvé nikdy přímo nezmíněné, ale o to patrnější lásky k přírodě mne -tak jako obvykle- velmi potěšilo, pohladilo na duši.

Tvá zmínka o celíku ve mě zreinkarnovala pocity z letošního roku - nejen celík, celá příroda jako by byla o měsíc až šest týdnů "posunutá" dopředu - také jsi měla příležitost to pozorovat?
Jsem Tím fascinována už od konce února. Možná to bylo tím brzkým a nečekaně razantním nástupem jara. Až mne to občas děsilo, říkala jsem si - přírodo, kampak se to tak ženeš? Co se snažíš dohánět? Vždyť na tohle a na tamto bys měla mít ještě spoustu času...
:).

Dílko oceňuji tipem i pro jeho hodnotu didaktickou.
Přeji hezký den - a jestli to s tou kávou stále platí, ozvu se Ti hned jak budu mít trochu času ;).
20.07.2009 10:51:14dát kritice tipNoro_Good_by
raj botanika. našťastie pre mňa je v atlasoch je zachytené len malé percento flóry a fauny.
ale třezalka rigns a bell.

20.07.2009 10:23:26dát kritice tipsynáček
* :o)
20.07.2009 09:46:08dát kritice tipvesuvanka
foto - díky za milé zastavení a odezvu, mám radost, že se Ti líbí. Zdravím :-)))
19.07.2009 22:23:48dát kritice tipfoto
krásný text s nádherným motýlem!
19.07.2009 21:41:05dát kritice tipvesuvanka
Norsko 1 a reinka - díky a zdravím :-)))

dadíková - díky za milé zastavení i tip a také zdravím :-)))
19.07.2009 21:24:47dát kritice tipdadíková
zdravím vesu....*
19.07.2009 21:02:56dát kritice tipreinka
už jooooooooooooooooooo, ty máme na zahradě...myslím
19.07.2009 21:01:53dát kritice tipreinka
hmm a nic :o(((((((((( nic nevivím...
19.07.2009 21:00:13dát kritice tipNorsko 1
konečně vím jak vypadá
19.07.2009 20:59:38dát kritice tipvesuvanka
babocka_bodlakova.jpg
19.07.2009 20:59:08dát kritice tipvesuvanka
Moc Vám všem děkuji za milé zastavení a slova, kterými jste mě potěšili. Zdravím Vás a ještě pošlu avízo na fotku babočky bodlákové :-)))
19.07.2009 20:57:57dát kritice tipvesuvanka
Moc Vám všem děkuji za milé zastavení a slova, kterými jste mě potěšili. Zdravím Vás a ještě pošlu avízo na fotku babočky bodlákové :-)))
19.07.2009 17:28:27dát kritice tipfoto
T
19.07.2009 17:15:13dát kritice tipMarlav
pěkně sepsané,od srdce*
19.07.2009 16:58:56dát kritice tipjistě
Krásně cestovat se dá nejen po Itálii, že:o)
Zase je to óda na radost. A nadšení je nakažlivé. Obzvlášť když je podpořené znalostmi. Piš, piš, piš!
19.07.2009 16:19:26dát kritice tippupin
milé - okaté,rukaté,nohaté,"hubaté"...raději "ústnané"...
19.07.2009 15:08:33dát kritice tipMarcela.K.
zase namalovaná :-)
19.07.2009 14:54:24dát kritice tipBigBivoj
nádherně popsaný výlet**
19.07.2009 13:52:52dát kritice tipreinka
Nádherné... já nikdy nedokážu pojmenovat, co vidím. Jsou to vždy jen kytičky, motýlci a tak... ***
19.07.2009 13:52:27dát kritice tipreinka
Nádherné... já nikdy nedokážu pojmenovat, co vidím. Jsou to vždy jen kytičky, motýlci a tak... ***
19.07.2009 13:51:23smazaný uživatel
smazaný uživatel
19.07.2009 13:49:07dát kritice tipMůra73
redaktor poezie
:o)
19.07.2009 13:45:01dát kritice tipDiana
Jak krásný, barevný je tvůj svět! Všechny ty kytičky, co znáš jménem, ptačí písničky, kde poznáš zpěváčka - nerada se z tvých výletů vracím...:-)***
19.07.2009 13:19:42dát kritice tipjjj
u Hazmburku to znám... je tam krásně v podhradí.*
19.07.2009 13:11:51dát kritice tipNorsko 1
rozkošné


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.