Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 436 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+17 neviditelných
Dalimil a Alžběta
datum / id03.11.2009 / 339518Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno6781x
počet tipů33
v oblíbených2x
do výběru zařadilpozorovatel,
Dalimil a Alžběta

  Moje matka, Alžběta Štrekholcová - Šáhlá, se proslavila jako varietní umělkyně.  Byla angažována v cirkuse Roland, coby Eliza Leones - nejsilnější žena světa. Její číslo spočívalo v rovnání podkov, ohýbání pohrabáčů a zápase s kromobyčejně divokým a lstivým medvědem grizzlym. I ten nejtupější duch se citelně osvěžil pohledem na toto divoké zvíře a atletka byla zahrnována obdivem publika. Zde se také seznámila s Dalimilem Šáhlým, jenž oděn v medvědí kůži představoval zmíněného dravce. Tento dobrý muž se vyznačoval svatou trpělivostí a fenomenální pamětí. Dokázal kupříkladu z hlavy vyjmenovat adresy levných praktických lékařů ve většině evropských měst, v šestnácti jazycích uměl nenuceně pohovořit o žilním krvácení a zlomeninách, a pamatoval si přesně, co měl k snídani ráno sedmadvacátého října roku devatenáct set čtyřicet devět. Na tom posledním jmenovaném by ani nebylo ničeho zvláštního, neboť se, jako ostatně pokaždé, jednalo o cigaretu a kávu; leč právě tohoto dne, krátce po snídani, byl cirkus znárodněn.

  Dalimil musel odevzdat kůži šelmy do rukou pracujícího lidu, a to prostřednictvím příslušníka Sboru národní bezpečnosti, výstižně zvaného orgán. Alžbětě bylo svalstvo velkoryse ponecháno s tím, že je jistě ráda využije ve sféře budovatelství a údernictví.
Jakmile Alžběta spatřila Dalimila v občanském oděvu, bez srsti a drápů, odvrhnuvši staré zvyky, zahořela k němu ochranitelským komplexem. Uvolila se dokonce následovat jej až do Ostravy, kde tento obdržel nové angažmá, a to v dole Zárubek.
Poprvé šel Dalimil na šichtu hrdě, na rtech s budovatelským veršem: "Já jsem havíř, kdo je víc? Tak jim touha zvoní, když novému jaru vstříc, květ na haldě voní!" Poté, co byl zevrubně obeznámen s funkcí krumpáče, lopaty a významem povelu: "Kantuj se, ty cype!", odebral se do hlubin nadšeně budovat socialismus.
Alžběta se rovněž zapojila ze všech sil, a nová profese toaletářky ji naplňovala uspokojením.
Několik let nato požádala Dalimila, aby ji požádal o ruku. Ten ničeho proti tomu nenamítal, viděv, že dva potomky již zplodil, a třetí se už už dere na svět.

   Hostina svatební odehrála se v proslulé restauraci U Dlouhých. Byl to natolik nóbl podnik, že i pouhé zvracení pod stůl, přesto že jste si pak způsobně otřeli ústa ubrusem, bylo tam považováno za přestupek proti bontónu. Dalimil uváděl vrchního do rozpaků tím, že objednával pokrmy francouzsky, avšak s výjimkou lžíce a otvíráku na pivo, neuměl používat jiného příboru. Když si po obědě nevěsta s gustem říhla až záclony zavlály a ženich, vyňav z podkabátu housle, spustil Montyho čardáš, nabyl obsluhující personál přesvědčení, že je v intelektuální převaze a počal svatebčanům naznačovat, že se už dostatečně vzájemně užili. Tu se v matce na pět minut opět probudila Eliza Leones. Tři měsíce pak byla restaurace v rekonstrukci.

   Čtyři měsíce po této události přibyl jsem na svět. Ježto matka chovala nevšední zálibu ve jméně Alžběta, podobně jako mé dvě sestry, Alžběta II. a Alžběta III., byl jsem rovněž pokřtěn jménem Alžbět, navzdory tomu, že otec původně navrhoval Boleslav. Matka byla prchlivé povahy a často prosadila svou. Ustavičné hlasování na odborových schůzích způsobovalo otci výpadky soudnosti, pročež se nechal obalamutit tvrzením, že Boleslav je jménem ryze ženským, což potvrzují přídomky Stará a Mladá.

   Díky rodinným přídavkům a takřka poustevnické skromnosti, netrpěla naše rodina nouzí.
Nadto otec, vraceje se z roboty v časných ranních hodinách, kdy i oko strážce zákona polevilo v bdělosti, z času na čas v družstevních lánech sklidil část úrody, která patřila všem, tudíž i nám.
Matka zase na záchodcích tajně prodávala ručně vyrobené papírové růže, silně navoněné parfémem Padmaskovskie vječera, vydávajíc je za americký WC deodorant.

   Jednou byl na schůzi závodní rady otec vyzván, aby se zapojil do diskuse.

"Tuž, co vam mam pravěť, sudruzi. Haviřina je taka robota, kaj plati, že co hornik, to hrdina! Poznal sem, pravda, aj synkuv, co se bali kolem šachty enem přejsť, aby je to nahodu něvcuclo za branu a potym do ďury. Každy zme nějaki! S tym nic něnarobiš. Aj moje děcka. Znaju co je lignit, antracit a koks, ale bažanta bo jeleňa v životě neviděly. O tygroch a opicach ani němluvim. No gde by aj mohly. Na haldě? Tuž tak vam pravim, ni enem roboty; aj zabavy a poučeni je třeba."

   Několik měsíců nato došlo k převratným změnám.
Otec byl povýšen na důlního záchranáře a svoje fáračky vyměnil za novou výbavu. Nutno říci, že potápěčský skafandr, karbidová lampa a klec s kanárkem stran detekce jedovatých plynů nepatřily k poslední výstřelkům techniky. Dle mínění závodní rady měla však méně kvalitní výstroj mimo ceny ještě tu výhodu, že obvykle vydržela záchranáři až do konce života. Za ušetřené prostředky bylo pak rozhodnuto zřídit tzv. zoo - zahradu, jejíž veškeré náklady byly hrazeny závodní radou Dolu Zárubek. K prvním chovancům patřil jeden srnec, dvě srny a pět bažantů.
Ani matka nepřišla zkrátka. Byvši proslulá svým veskrze kladným vztahem k přírodě a divoké zvířeně zvlášť, obdržela i ona nové místo, odpovídající jejím zkušenostem. A jak se sama nechávala často slyšet, původní práce - hajzlbáby na městských veřejných záchodcích, se s novou profesí - toaletářky v zooparku, naprosto nedala srovnat.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.11.2011 17:18:15dát kritice tipKvětoň Zahájský
Nechodím. Nápady chodí za mnou.
17.11.2011 15:01:50dát kritice tipAugustus
Na první přečtení mne to příliš nezvalo, ale u druhého jsem se již výborně bavil. Kam Ty na ty nápady chodíš? tip
08.04.2011 14:57:31dát kritice tipKvětoň Zahájský
Původně jsem měl v plánu použít jméno Dagmar. To zní tak oboupohlavně. Ale asi by to nebylo srandovní jako Alžbět.
08.04.2011 14:49:08dát kritice tipYeziiinka
A úplně nejhorší je stará mladá (Boleslav). Zaplať bůh, že jsi Alžbět, nic takového Ti teď nehrozí.

Vau.***
20.03.2011 15:47:37dát kritice tip8hanka
Květoni, este mam toho vela pred sebou, ale snazim sa:)
Neviem,ci som to nevidela, ci presvihla, ci co, no este stale som sa nedostala k citackam na koncertoch, Vaud ma aspon zoznamil s jednou Tvojou farebnou pesnickou, ech, Ty si ina liga gitaristov, ako boli ti pod mojim oknom kedysi davno:)
Uz ma boli krk od ustavicnych klanaciek:)
20.03.2011 15:38:30dát kritice tipKvětoň Zahájský
Je to moc milé, mít tak pilnou čtenářku.
20.03.2011 13:48:16dát kritice tip8hanka
Svojho casu sm ovladala vela replik zo Šimka a Grossmana, teraz mam o kus horsiu pamat,inak by som asi vedela vela z KZ:)

"Téměř všichni sourozenci jsme Alžběty, či Alžběti. Pouze mladší bratr Jindřich, ten měl od pradávna nějaké extravuřty. Ten jediný se jmenuje František."
27.12.2009 09:40:17dát kritice tipKvětoň Zahájský
Noneta - zaplaťpámbu za takové čtenáře. Hned se cítím líp.
27.12.2009 00:00:11dát kritice tipNoneta
na povídce "Má jízda tramvají" jsem vyrostla poslouchala jsem jí jeden čas furt dokola :) proto tenhle styl humoru miluju....
28.11.2009 20:24:04smazaný uživatel
smazaný uživatel
23.11.2009 22:56:32dát kritice tipŠtěpa z Hřibska
Já mám Jiřího Suchého také velmi rád! ".....jeho humor je takový nevázaný, brožovaný, řekl by knihař....", člověk se sice při jeho fórcích za břicho nepodadá nějak přespříliš, však o to víc u srdce to hřeje.
J.Š.
23.11.2009 22:38:05dát kritice tipKvětoň Zahájský
Máš pravdu Štěpo, Suchého suchý humor přímo miluju.
23.11.2009 21:21:54dát kritice tipŠtěpa z Hřibska
Ano, toto dílko pozvedlo moji náladu až na úrověň asi patnáctého zasmání se z plných plic při čtení téhož! Takže dík!
Že ty, Květoni, máš alespoň trochu rád Jiřího Suchého! Ta tvoje velmi působivě popsaná situace o zvracení pod stůl a způsobném otírání si úst nasledně, mi trošičku připomněla jednu pasáž ze Suchého a Šlitrova "Jonáše a tingltangl", takže vlastně dvakrát dík!
Míru zdar a bodáku zvlášť!
J.Š.
21.11.2009 15:25:38dát kritice tipBig_George
Ale hovno.

Já nejsem ten typ, co dá haiku úpřednost před povídkou.
Ale prostě na to nemám čas, no.

A taky není snadný, když tu nejsi denně, probírat se tou haldou biomasy a hledat lněco kloudnýho :-))
21.11.2009 14:19:43dát kritice tipKvětoň Zahájský
Chápu. Na čtení něčeho delšího než je haiku, musí mít člověk čas a chuť. Proto jsem rád, že u tebe k této konstelaci došlo.
21.11.2009 14:10:43dát kritice tipBig_George
Já nějak nevín, co bych k tomu dodal. Snad bych si jen posteskl, že jsem se k přečtení tohoto díla dohrabal asi po třech týdnech po jeho vydání, svědčí o mém stavu.

Je příliš kvaltovní.

TvonBG - za tu trochu srandy v nelehkých časech jsem opravdu rád...
16.11.2009 23:26:57dát kritice tipKvětoň Zahájský
Mně to nejde tak rychle. To nejsou volné verše.
Nad prózou se musí přemýšlet. Však to znáš.
16.11.2009 23:20:20dát kritice tipYvaine
:)))) Chichi

Dnes už dokvětoňováno:) Koukej zas něco napsat!
10.11.2009 10:56:48dát kritice tipKvětoň Zahájský
Pozo, pokud jsem tě pobavil, tak jsem spokojenej.
Vyšší ambice prozatím nemám.
Uvidím časem, pokud se doučím, co jsem zanedbal ve škole, pokud nedojdou nápady a pokud mi to někdo nezoškliví.
10.11.2009 09:50:29dát kritice tippozorovatel
některý fórky jsou obzvlášť vydařený

dobře zvládnutá a jistá povídka, to je na sbírku povídek a jestli se nepletu a ten obrázek, co máš na autorský stránce, je tvůj, tak to máš i s ilustrací a to neni co řešit..
06.11.2009 13:36:53dát kritice tipKvětoň Zahájský
A jo, už mi svítá.
Takový zelený pořízek! Jak říkají Angličani - aftersteak!
06.11.2009 12:51:36dát kritice tipDave9562
Ty neznáš toho zelenýho zlobra?Když jsem na něj prvně civěl s dcerou,říkal jsem si,kdo asi byli jeho rodičové?Nu a když jsem začal číst tvou povídku,zajásal jsem,pravda,jen na pár vteřin,ale bylo to silnější,než já :) Doufám,že jsem tě nijak neurazil.Občas se přistihnu,že pěkně blbnu z dceřinných úletů-teď momentálně ujíždí(me) na Hannah Montana...znáš?Ne?Buď rád.
06.11.2009 08:24:46dát kritice tipKvětoň Zahájský
Shreka po česku? Co je to za kousek, Dave? To neznám.
05.11.2009 19:45:19dát kritice tipDave9562
Jako vždy super zábava,jen nevím proč mi začátek evokoval Shreka po česku :),asi mám bujnější fantazii :) *
05.11.2009 13:39:12dát kritice tipKvětoň Zahájský
Nazdar A.H.
Dík za návštěvu. U tebe jsem tuším ještě nebyl.
Stavím se.
05.11.2009 13:32:50dát kritice tipA.H.
korektor
bezvadně napsané *t*
04.11.2009 20:11:07dát kritice tipAurora Těšínská
Pobavilo:-)t
04.11.2009 16:46:48dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
> ...díky že to zkoušíš. Ale já už asi jiný nebudu...
Já toho zkouším... :-))
04.11.2009 14:17:33dát kritice tipKvětoň Zahájský
Tož ti mokrát děkuju, citrónku.
Štěstí je potřeba furt, že.
Na Titanicu byli zdraví a bohatí všichni...
04.11.2009 14:13:18dát kritice tiplemon
Květoňku Květoňku..zas ti to mosím pochválit...a tfuj tfuj tfuj...pro ščestí...:P
04.11.2009 13:42:41dát kritice tipKvětoň Zahájský
Čučenka - viz níže.
04.11.2009 13:41:47dát kritice tipKvětoň Zahájský
Jejdíku, tos mě překvapil. Netušil jsem, že narazím na domorodce.
Asi nemá cenu něco předstírat, stejně už mi nikdo nevěří, ale já jsem ti člověče v Ostravě v životě nebyl. Všechny reálie znám jenom z doslechu.
Ale co. Karel May taky nikdy nebyl v Americe, že.
04.11.2009 13:40:40dát kritice tipčučenka
Uděluji pochvalu za excelentní ostravštinu :-). Tys je ostravsky chachar, synku, nebo si to odposluchal?
04.11.2009 13:33:05dát kritice tipjejdavilda
Jsi mi připoměl, jak jsem odcházel z tanečních hned po přestávce, abych stihl do 22:00 urazit U Dlouhých 2-3 piva. Romští spoluobčané byvali v šoku. když jsem vtančil do místnosti v obleku.

Marvine, ty bys měl stárnout rychleji, aby ti leccos došlo
04.11.2009 13:00:38dát kritice tipKvětoň Zahájský
No proto!
04.11.2009 12:53:03dát kritice tipPišta_Hufnágl
Teda fuj!
04.11.2009 12:49:35dát kritice tipKvětoň Zahájský
Autor by se dmul pýchou, avšak je mu známo, že všechna sláva = luční býlí.
Ani se nehodlá dopuštět planých slibů, neboť je mu jasné, že příště stejně dostane do držky.
Přesto je rozradostněn návštěvou Pišty i Meka Babyho.
Po vzoru Nerouška jim mává. *******
04.11.2009 12:12:20dát kritice tipPišta_Hufnágl
Musím uznat, že od posledka na té interpunkci a úpravě vůbec autor zapracoval. Gratuloval bych, ale on by, prevít líná, usnul na vavřínech.

P.S. To s Boleslavem, resp. Boleslaví, je luxusní češtinský fór. Takové úplně zbožňju :))
04.11.2009 12:00:10dát kritice tipMKbaby
Já jsem tedy na interpunkci pes. Děsně mi vadí, když otevřu noviny a vidím, jak dnešní rychlokvašení pisálci vložené věty neoddělují z obou stran čárkou a dopouštějí se ještě větších zhovadilostí. Jenže při četbě Květoně Zahájského prostě na nějakou interpunkci nemám čas :) *
04.11.2009 11:00:27dát kritice tipKvětoň Zahájský
Lakrov, díky že to zkoušíš. Ale já už asi jiný nebudu.
Toho Jaroslava Žáka jsem nikdy nečetl (pouze viděl), ale asi to bude něco pro mě. Musím se po tom poohlídnout.
04.11.2009 10:52:06dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Spíš než Šimka a Grossmana (jejichž 'povídkám' se podobala některá tvá předchozí) mi tahle povídka připomněla Jaroslav Žáka; toho co psal takové ty 'studentské komedie'. Mně tenhle druh humoru přiliš nebaví, ale uznávám, že napsané je to zručně, a tak to může být pro monoho čtenářů docelá zajímavé oddechové čtení.
04.11.2009 09:14:44dát kritice tipaleš-novák
Sloužím lihu? Jako bych to už někde slyšel ...
04.11.2009 08:42:40dát kritice tipKvětoň Zahájský
Děkuji ti Prosecký.
To byla pochvala, jak před nastoupenou jednotkou a rozvinutou bojovou zástavou. Skoro jsem byl v pokušení zvolat - Sloužím lidu!
04.11.2009 08:40:06dát kritice tipKvětoň Zahájský
Čučenko, děkuji, že ses mě zastala před tím holomkem Marvinem.
Patrně, podobně jako moje Alžběta Štrekholcová, máš silně vyvinutý ochranitelský pud.
Ale já se na něj pro to nezlobím, jelikož má pravdu.
Však jsem to také bez remcání opravil.

Jó, kdyby měl každý začínající literát, pokročilého věku, svého Marvina, mohla by ta literatůra jinak vypadat.
04.11.2009 08:30:23dát kritice tipKvětoň Zahájský
Toscano, s tím Flekem, to je dobrý nápad.
Něco podobného určitě zplodím.
Já mám výhodu v tom, že můžu mít sourozenců kolik si vymyslím, a dát jim jména jaká si zamanu, bez obav, že mi za to roztlučou ústa.
04.11.2009 08:06:46dát kritice tipProsecký
Za západmé Slezsko, za všechny ty Hornické, Sokolovské, Maxima Gorkého, Údernické, ČSM, Stalingrad a Mamulu uděluji tip.
04.11.2009 07:29:00dát kritice tipčučenka
přehorlivý Marvine - ke známkám dobrého vychování a určitého taktu patří neobejít zatržítko "soukromě autorovi", pokud chceš zmínit nějaké překlepy, či chybnou interpunkci. Květoň je renomovaný autor a jestli něco přehlédl, není to jistě mezerou v jeho vzdělání, nýbrž pouze nepozorností. Tvá snaha se všude hnidopišsky zviditelnit, je už poněkud únavná.
04.11.2009 00:39:40dát kritice tipToscana
Jo, ještě lepší by bylo, kdy by se jmenoval Flek a byl pro změnu zakladatelem pivovaru U Fleků a vynálezcem tamního skvělého piva... :o)))
04.11.2009 00:34:05dát kritice tipToscana
Tak to jsem netušila, že důl Zárubek byl realitou - mi to přišlo jako název od radostného výkřiku "Pojďme si zarubat", což ve mně vyvolalo nemalé veselí... Ale to je nakonec jedno, co je a co není realita, hlavně, že se ti povedlo napsat báječnou srandu... ;-)
03.11.2009 23:18:26dát kritice tipSebastiana
**
03.11.2009 22:46:38dát kritice tipavox
já licitovaný neumím... jsem se naučila jen takový ten obyč. na PC... ani pořádné hlášky nemá... :-(
03.11.2009 22:41:06dát kritice tipKvětoň Zahájský
To mě mrzí. Ale licitovaný Otčenáš se umíme modlit všichni.
Sedma, lepší sedma, sto, stosedm, lepší sto, lepší stosedm, betl, durch, dvě sedmy, dvě sedmy se stem, lepší dvě sedmy, lepší dvě sedmy se stem.
(-:
03.11.2009 22:35:26dát kritice tipavox
áááá... to je škoda... něco mi říkalo, že by mohl být Durch...
03.11.2009 22:27:15dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ano. je to tak. Téměř všichni sourozenci jsme Alžběty, či Alžběti. Pouze mladší bratr Jindřich, ten měl od pradávna nějaké extravuřty. Ten jediný se jmenuje František.
03.11.2009 22:18:51dát kritice tipavox
Květoňku, takhle to usnadňovat životopiscům... odhalit původ, odhodit tajemný pseudonym... Tvé pravé jmého je tedy Alžbět, domácky zkráceně Betl? :-)) */
03.11.2009 21:50:41dát kritice tipKvětoň Zahájský
Hezký večer Ferry.
Takys právě dorazila vši ze zaměstnání?
Díky za komentář. Moc mě pobavil.
S tou šlechtickou rodinou z Babičky bych se ale neztotožňoval. Já bych to viděl spíš na Kudrnovy, co jedí kočky a veverky.
03.11.2009 21:25:34dát kritice tipFerry
Dobrý večer. Dorazivši dom z roboty, potěšila jsem se velice. Poznala jsem samozřejmě, že dílo Květinkovo je vlastně transpozicí Babičky do let
padesátých století po ní následujícího, o to více jsem se utvrdila v dávném svém přesvědčeí, že autor je vlastně Písmáckou komtesou Hortenzií. Vždyť kdo by vypodobnil tklivý příběh rodiny obdařené třemi Alžbětami, než mistr zoduševněný hudbou a vlastní krásnou literaturou ze Zahá(j)ně. Pokračovat mi nedovolí úcta k nároku na volný čas literátů-čtenářů Hortensia Zaháňského, těším se nepokrytě na další příspěvek z jeho pestrého života. Nezaretušuješ nic, miláčku paní a dívek, směle piš !!!
t*
03.11.2009 18:41:46dát kritice tipKvětoň Zahájský
Milá Diano. Například na Valašsku má celkem mnoho obyvatel asijské předky. Jsou to tak zvaní Tarahůni a jsou snadno rozpoznatelní. Vypadají všichni jako Atila - bič boží.
03.11.2009 18:35:40dát kritice tipDiana
Co je proti tomu asijský předek ženského pohlaví! ;-))*
Hořký černý humor a všechny okolnosti samá pravda! Perfektně napsáno!
03.11.2009 18:35:15dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ty jdeš pěšky? Do Ostravy jede pendolíno.
Teda, jede... No, občas stojí.
Vlastně celkem často stojí...
A vlastně máš recht. Jdi pěšky.
03.11.2009 18:25:21dát kritice tipMůra73
redaktor poezie
díky, ještě dětem zatopím a hned se vydám na cestu, pozítří bych tam mohla být
03.11.2009 18:16:25dát kritice tipKvětoň Zahájský
Můro, není problém. Přines pohrabáč na záchodky v ostravské ZOO a ptej se po Alžbětě.
03.11.2009 18:16:20dát kritice tipmořský koník
děkuji, dnes si trochu zábavy opravdu zasloužím :o)
03.11.2009 18:14:48dát kritice tipKvětoň Zahájský
I ty, Marvine?
Já se snad budu muset opravdu dovzdělat.
Zatím si si ze mě klidně můžete dělat šoufky slovy klasika: Neumí čéésky! Neumí čéésky!
03.11.2009 18:09:20dát kritice tipMůra73
redaktor poezie
mám jeden pokroucený pohrabáč, nedělá matka občas fušky? Je to můj oblíbený, potřebovala bych ho narovnat :o)
03.11.2009 17:59:51smazaný uživatel
smazaný uživatel
03.11.2009 17:56:33dát kritice tipVaud
uplne jsem zapomnel dodat, ze Tvoje dilko je jedinym svetlym bodem v tomto ponurem dni

ja se deprimuju praci a skolou zaroven, coz je moc i na zkuseneho masochistu

jestli to tak pujde dal, tak zacnu psat volny vers a licit podzimni krajinu na Novobydzovsku.
03.11.2009 17:48:46dát kritice tipKvětoň Zahájský
Vaude, je lépe, být chvilku deprimován školou, než nadosmrti zaměstnáním.
03.11.2009 17:47:28dát kritice tipKvětoň Zahájský
Toscano, důl Zárubek, financování předchůdkyně ostravské ZOO a její inventář, výbava důlních záchranářů, to všechno jsou reálie, které se dají snadno zjisit.
A jestli autor stojí o hlubší kritiku, nebo nestojí? Ber to tak, že autor je poněkud nerozhodný.
03.11.2009 17:39:57dát kritice tipVaud
skvela vec Simko-Grossmanovska :-) *

(jsa deprimovan skolou, nezplodim lepsi reakci)
03.11.2009 17:35:47dát kritice tipKvětoň Zahájský
To je latinsky, Aleši.
Latina je mrtvý jazyk, proto jej ještě nemůžeš znát.
Ale to přijde. Tomu se asi nevyhneme.
03.11.2009 17:32:46dát kritice tipToscana
Autor stojí i nestojí o hlubší kritiku?? Nějaký nový písmácký jev? Nebo to je znamením, že kritika by měla i neměla být hluboká, takže vlastně jakoby jen takový dolíček mělký (cosi jako je srovnání Macochy s Mariánským příkopem asi).
Ovšem - důl Zárubek, to mě totálně rozsekalo, hahaha :o)))) Kanárek byl taky jeden doživotně?? :o)) Jo, a ti bažanti v ZOO parku byli opeření a nebo ze skla??
*t
03.11.2009 17:26:17dát kritice tipaleš-novák
no men ...nemuž? :o)
03.11.2009 17:24:42dát kritice tipKvětoň Zahájský
To víš Aleši - nomen omen.
03.11.2009 17:22:34dát kritice tipmacecha
Květoni, p a r á d a ... :-))) T***
03.11.2009 17:21:56dát kritice tipaleš-novák
a já se divil, kdes přišel k takovému jménu...:o)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.