Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 436 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+16 neviditelných
Neduhy
datum / id16.11.2009 / 340793Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno6169x
počet tipů30
v oblíbených2x
Prolog
Býti tebou a mít sebe, byl bych rád a ticho:
Pamatuj, že chlapa dělaj brejle, pleš a břicho.
Ivan Mládek
Neduhy

    Je tomu už nějaký čas, co jsem se znepokojením zpozoroval drobné metamorfózy svojí fyziognomie, jež nezavdávaly pražádné příčiny k optimizmu, natožpak k jásotu. Rovněž přehršel mých známých mě v poslední době uváděla do rozpaků dotazy, je-li mi volno, a zda se cítím svůj. Kupodivu též zaměstnavatel, podstrkuje mi spiklenecky navštívenku s adresou korporátního ranhojiče, vyzval mě k bezodkladné návštěvě doktora. Učinil jsem žádané.

    Doktor byl, mimo očekávání, rovněž lékařem. Ledva probádal mé ostatky, záhy rozpoznal že jsem sužován neduhem. Nedosti na tom, že jej dokázal promptně pojmenovat mrtvým jazykem. Dokonce, jen tak z hlavy, tipnul si též druh meducíny, po jejímž užití zajisté pookřeji. Tyto dovednosti pramenily očividně z letité zkušenosti, neboť felčar byl již kmetem, a to postarším. Jen málo lidí by mu hádalo méně než stotřicet let. V závěru vyšetření, zavadil však mastičkář o můj, jinak velmi liberální, práh ostražitosti. Okamžitě jsem pojal k starci nedůvěru, neboť mě. v mých necelých třiašedesáti letech, oslovil výrazem - otče, řka:

"Poslechnou, otče, napsal jsem jim nějaký vitamíny! Jinak jsou ale zdravej jako řípa! Řeknou mně, co jich vlastně trápí!!"

"Přestaňte hlaholit, doktore," opáčil jsem rozmrzele, "slyším jako rys. Ale náhodou jste uhodil hřebíkem o hlavičku, neboť mám pádný důvod k obavám. Považte:

Ačkoli nejsem nikterak přehnaně marnivý, mé druhdy bujné kadeře počaly kvapem pozbývat jakosti, pročež jsem upustil od návštěv kadeřníka. Nemám toho již zapotřebí. Zatímco jiní odhalují svoji leb za pomoci strojku a nůžek, u mě probíhá sklizeň jaksi samovolně. Nedovedu si nijak racionálně zdůvodnit, proč právě mě si příroda vyvolila k tomuto smělému experimentu. A nemohu ani říci, že bych si tuto přízeň nějak zvlášť pochvaloval.
Jak slunečnímu úpalu, tak zimní jinovatce musím čelit soustavným nošením, dle mínění vlasatců povětšinou žertovných, pokrývek hlavy. Dokonce jsem se přistihl při myšlence, že bych konvertoval k Judaismu, ve snaze toto své počínání teologicky ospravedlnit. Nelze se podivovat, že proto bývám častým terčem posměchu, a zhusta se mi přezdívá - pohlavní pokrytec."

"Aha, aha," přikyvoval internista apaticky hlavou, nečině si poznámek. "Všechno?"

"Co vás vede, doktore. Mým největším problémem je, že trpím nezkrotnou představivostí, jež mě nezadržitelně žene do náruče obezity. Jistě, vize jako taková, má sama o sobě nulovou výživnou hodnotu. Želbohu patřím k jedincům s mimořádně bohatou fantazií, která mi s neodbytnou naléhavostí navozuje představy, jak půvabné by bylo, kdyby se to, co po lesích pobíhá, co ve vzduchu létá, ve vodě plave a v chlívku vesele chrochtá, kdyby se to úhledně naporcovalo, upeklo, uvařilo, osmažilo, obložilo zeleninou a následně snědlo. Když někdy v noci procházím vůkol ledničky, a se slovy - neuvoď mě v pokušení, namátkou oprubuji nezůstala-li dvířka nedopatřením nedovřena, tak ve chvíli, kdy krájím čtvrtý plátek sekané a lovím ze sklenice okurčičku, nabádám se přísně - jen trochu a pak toho necháš! Pak obvykle zničehonic upadnu do kómatu, a procitnuv za dvacet minut, zjišťuji, že jsem na posezení sežral to, co by stačilo somálské vesnici na celý týden.
Proto také nosím oděv o několik čísel větší. Navíc, ustavičným zatahováním břicha vznikl v mých útrobách přetlak, pročež oční bulvy poněkud opustily své jamky. Má to sice tu výhodu, že vidím panoramaticky, po způsobu chameleónů, avšak když bych byl vyzván ku hře Na slepou bábu, tu by mi museli zavazovat oči podprsenkou.
Mezi námi, zcela zbytečně, neboť jsem rovněž silně slabozraký."

"Slabozraký, slabozraký," opakoval mechanicky lékař, zdařile napodobuje houpacího koně.

"Nepochybně je vám zřejmé, že s očima, jež by byly chloubou každého hlemýždě, nemohu nosit obyčejné brýle. Pokud se četby týče, nedám dopustit na dioptrické potapěčské brýle značky Oceanic. Ale zkuste dýchat, osm hodin denně, kancelářský prach a zatuchlinu výhradně ústy. Nemluvě o tom, že poslíček Ťuhelec se mě jen zřídka opomene dotázat, kdeže jsem ztratil šnorchl, a konstruktéři ve vedlejší kanceláři záměrně zesilují rozhlas, je-li na programu píseň Aqualung od Jethro Tull. Rovněž vnadná archivářka Švitořová v mé přítomnosti trpí psychomotorickým neklidem a koktá i v psaném projevu.
S viděním do dálky je to ještě horší. Soused Krabatý, amatérský astronom, mi sice zkonstruoval funkční optické zařízení, jež vyhovuje mojí poněkud neobvyklé anatomii, to však na veřejnosti vzbuzuje nežádoucí pozornost. Jistě uznáte, že nemohu trávit veškerý čas vzdorováním davu, halasícímu – chyťte ho! Terminátor, jenž mi nedá uprci, nevyřknu-li pevným hlasem formuli -
Hasta la vista, baby! I´ll be back!
Pročež, vrhám-li se do společenského klokotu, nosím kontaktní čočky, podomácku vyrobené z pryžové dámské antikoncepce pesar, vyplněné lubrikačním gelem. Pravda, obraz nebývá nejlepší, ale silueta o člověku kolikrát prozradí víc, než kdovíjak ostrý detail."

"Detail, chrrr, detail." Felčar vyloupnul z plastového obalu dvě pilulky a bez zapití je polknul.


"Nepochybně mi dáte za pravdu... Nenudím vás už, doktore? Tedy, zajisté se shodneme, že na staromládeneckém stavu nelze shledávat nic závadného. Navzdory tomu, pojal jsem nedávno úmysl skoncovat s celibátem. Ano, vyslyšev hlasu přírody, zvoucího k erotickým pletichám, ohlížím se neúnavně po ženštině, jež by ve mně nalezla zalíbení.
Kupodivu něžné pohlaví vytrvale odolává mému vábení, třebaže nejsem nikterak vybíravý. Dokonce i prostoduchá zelinářka Pazdeříková, kterážto prahnuvši po potomcích, ustavičně sype na zápraží vránám a čápům, nenechá si za žádných okolností vysvětlit, že svoji pozornost zaměřuje k nesprávnému druhu ptactva.
V zájmu pravdy však dlužno poznamenat, že hostinský Vilejš, nežádaje spropitného za pestrou kolekci alkoholických nápojů již jsem zkonzumoval, snaží se mi obden vnutit svoji ovdovělou tchýni. Ta se nazývá Kristýnou a postavou připomíná vzducholoď Hindenburg. Co si však počít s nadlimitně ztepilou ženštinou, která se nadto nalézá ve věku, kdy by měla být chráněna památkovým úřadem? Nejsem milovníkem pamětihodností. Víte, doktore... Doktore...? Doktore! Proberte se! Sakra, on nedýchá... Dýchejte, dýchejte! Kdepak, to je marné.

Já se na to vykašlu! To je tento měsíc už třetí!“
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

08.06.2011 17:04:13dát kritice tipAugustus
To by muselo být oboustranné, neboť jsem prý podoben svému strýci, myslivci, kterého si na Valašsku pražáci a jiní turisté prý často pletou s Krakonošem. Již několikrát jsem byl tázán, zdali se holím křovinořezem, a, když zaduje větřík, mé dlouhé vlasy snadno vytvoří typ účesu, který pracovně nazývám "Malá čarodějnice.
08.06.2011 12:03:09dát kritice tipKvětoň Zahájský
Pouze fakt, žes mě ještě na vlastní oči nespatřil, omlouvá to, že nazýváš můj příběh absurdním, přestože obsahuje mnoho autobiografických prvků.
Kbychom se měli někdy v budoucnu setkat, rozhodně nedoporučuji čas snídaně.
08.06.2011 11:40:51dát kritice tipAugustus
Nejsem příznivcem absurdních příběhů a nenechám se opít rohlíkem, ale Tvá vtipná přirovnání mne dnes ráno pobavila natolik, že jsem se jedním málem udusil. Tip!
19.03.2011 21:56:10dát kritice tip8hanka
"mě probíhá sklizeň jaksi samovolně...
pohlavní pokrytec."

a kopec dalsich skvostov,ktore ma rozosmiali...pise Ti to:)))
19.01.2010 09:36:58dát kritice tipAlice Renata Beaterson
Tohle bych nenazvala blbinou...neboť tento text pobavil, aniž by obsahoval slova tipu vole, pí...kur....prostě přesprostej humor nemusím...bohužel ho je dnes plno, někteří ani nedokážou říct kloudnou větu...
19.01.2010 08:57:57dát kritice tipKvětoň Zahájský
A.R.B. díky.
Jestliže's opravdu přelouskala tento dlouhý, kostrbatě stylizovaný text, psaný tím divným jazykem, a pobavil tě, pak vlastníš onen vzácný druh smyslu pro humor, jenž činí lidi šťastnými v každé životní situaci, neboť se tito dokážou zasmát kdejaké blbině.
Gratuluji!
18.01.2010 15:43:23dát kritice tipAlice Renata Beaterson
Tipuju. Tahle krátká scénka má myšlenku a ducha. Rozhodně nelituji, že jsem přečetla až do konce. Pobavila a líbila se.
29.11.2009 11:28:12smazaný uživatel
smazaný uživatel
29.11.2009 11:26:58dát kritice tipKvětoň Zahájský
A vo tom to je. Monolog, kterej zabil tři doktory a málem jednoho Marvina. (-:
28.11.2009 18:59:22smazaný uživatel
smazaný uživatel
26.11.2009 17:00:17dát kritice tipmacecha
tou rouškou na monitoru jsi mne úplně dostal. Ha,ha,ha,ha ....
24.11.2009 20:54:30dát kritice tipbestye
já myslím, že se zasměju i tak :c) takže jsem napnutá a těším se :c)
24.11.2009 18:05:03dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ano Bestye, na ženské neduhy mám rovněž spadeno.
Obávám se, že to nebude veselé čtení. Zvláště pro ženy.
24.11.2009 17:44:16dát kritice tipbestye
musím se od srdce zasmát :c) a což teprve naše ženské neduhy. Bavilo mne to - moc :c)*
24.11.2009 10:46:38dát kritice tipKvětoň Zahájský
Já ti mám Toscano s plotýnkama taky občas problémy.
Kolikrát až závidím sporáku jeho litinové.
24.11.2009 10:26:11dát kritice tipToscana
Cháááá - tohle přečtu mužovi (je z oboru - a né, že mu půjdeš vyprávět o tom, co tě sužuje, ještě bych ho ráda nějakou tu chvíli vídala živého) :o)))
A na pončo mi nemakej, hade, uštrikuj si nebo kup svoje! :o)))
Chechtala jsem se u toho jako blázen, ale jen v duchu, protože se mi dík neduhu s plotýnkou halasně smát nělzjá. *t
20.11.2009 16:19:03dát kritice tipblboun nejapný
...jo a nesouhlas s Mládkem...břicho nemám :)
20.11.2009 16:17:57dát kritice tipblboun nejapný
...souhlas,u sebe je nemám rád,ale ty co mám si hýčkám :)
20.11.2009 16:11:52dát kritice tipKvětoň Zahájský
No, já proti neduhům u druhých lidí taky nemám námitek.(-:
20.11.2009 14:52:48dát kritice tipblboun nejapný
...neduhy se mi líbí*
20.11.2009 13:27:36dát kritice tipAdamova Eva
neva, času dost, lenivěftipný je krásná kombinace, fakt jsem se při pátku pobavila a budu se těšit :O) až najdeš nového doktora
20.11.2009 13:24:20dát kritice tipKvětoň Zahájský
Musíš mít trpělivost, Evčusko. Já jsem děsně lenivý.
20.11.2009 13:13:53dát kritice tipAdamova Eva
ĎĎĎ))) za slzy smíchu, chtělo by to pokračování, jako s tím gothajem *O)
19.11.2009 08:03:14dát kritice tipMué
:)*
18.11.2009 19:44:20dát kritice tipBig_George
Já měl to štěstí, že v mé blízkosti stojí masokombinát Krahulčí, kde jsem též pilně brigádničil.

Takž jsem mohl růst nejen na opravdu originální Vysočině, ale i na šunce a čabajce....

O sýrech Želetava nemluvě....
18.11.2009 08:17:25dát kritice tipKvětoň Zahájský
To víš. Voni si to teď dávaj operovat!
17.11.2009 23:10:39dát kritice tipjejdavilda
to je divné, japonec a nemá japonský náramek
17.11.2009 20:05:40dát kritice tipKvětoň Zahájský
(-:
17.11.2009 19:32:57dát kritice tipDave9562
Pošli mi jí in-memoriam s věnováním,položí mi ji na hruď místo Bible :)
17.11.2009 19:27:07dát kritice tipKvětoň Zahájský
Chřipky se nebojím. Už jsem si dal na monitor roušku.
17.11.2009 18:58:21dát kritice tipDave9562
Piš rychle,mám prasečí chřipku.Pozor-toto není vtip.
17.11.2009 18:51:26dát kritice tipKvětoň Zahájský
Nu, nic není vyloučeno.
Ostatně Vánoce jsou každým rokem.
Ale nemohu slíbit, že se toho dožiješ.
17.11.2009 18:30:36dát kritice tipDave9562
To jsem si zas pošmák :) :) :),Květoni,nechceš též vydat něco hodnotného pod stromeček(jako kolega Aleš),abych konečně dostal něco,co si opravdu přeji,místo:Jé,ponožky,ty jsem už potřeboval...?Ježíšek už ví o Alešovi,mohu počítat i s tebou? :) :) :) *
17.11.2009 10:58:04dát kritice tipKvětoň Zahájský
Katugiro, Jejdovildo a Big Georgi - hezky jste se rozpovídali. Ale to nic není.
Kdepak Vysočina!
To já pocházím ještě z nuznějších poměrů.
Já jsem vyrůstal na Junioru a Gothaji!
Do školy jsem dostal krajíc suchého chleba a jedno kolečko Gothaje. To jsem jeda, nenápadně posunoval po krajíci a ukusoval pouze chléb. Neporušené kolečko salámu jsem pak po vyučování musel přinést domů, neboť je matka chystala ku svačině otci, když šel na noční. V neděli jsme pak zmíněný plátek Gothaje měli k obědu jako řízek. Povalováním po chlebech se samovolně obalil a stačilo jej pouze osmažit na oleji, našetřeném ze sardinek.
17.11.2009 10:35:30dát kritice tipBig_George
Já jsem vyrostl na Vysočině.

A již více než třicet let nerostu. Pouze literárně.

To ovšem naprosto nekontrolovatelně.
17.11.2009 08:14:12dát kritice tipmacecha
Květoni,zdraví mám železné,řádně rezí prolezlé :-))


17.11.2009 01:51:11dát kritice tipkatugiro
Kategorie rýmovaček tu nechybí. Stačí, že máme tebe. Stydět se není totéž jako mít vkus. Jo, a vyrostli jsme taky na mateřském mléku a šmoulech.
17.11.2009 01:28:01dát kritice tipjejdavilda
Napsáno, splněno, a jen tak mimochodem, kategorie rýmovaček tu chybí, umí je kde kdo , ale stydí se je psát. A na čem jsme vyrostli? Na říkankách
17.11.2009 01:19:26dát kritice tipkatugiro
žáden Hašek, ty literární neznabohu, padej si psát rýmovačky :-)*
17.11.2009 01:08:38dát kritice tipjejdavilda
A včil neví jestli jsem poslal japoncovi avi, tak znova
17.11.2009 01:07:38dát kritice tipjejdavilda
žáden Š+G katiguro, ty literární neznabohu, tentokrát je to Švandrlík říznutý Haškem, padej kritizovat poezii :-)*
17.11.2009 00:24:45dát kritice tipkatugiro
dobrý, Š&G
*
16.11.2009 23:30:23dát kritice tipYvaine
Perlorodky to nebolí, kecko:)) Teda aspoň doufám že ne, když už se po perlách jmenuju:)
16.11.2009 23:24:15dát kritice tipKvětoň Zahájský
To víš, Yvaine. Jsem taková perlorodka.
Ale ty porodní bolesti...
16.11.2009 23:16:29dát kritice tipYvaine
Navíc, ustavičným zatahováním břicha vznikl v mých útrobách přetlak, pročež oční bulvy poněkud opustily své jamky. Má to sice tu výhodu, že vidím panoramaticky, po způsobu chameleónů, avšak když bych byl vyzván ku hře Na slepou bábu, tu by mi museli zavazovat oči podprsenkou.

Dokonce i prostoduchá zelinářka Pazdeříková, kterážto prahnuvši po potomcích, ustavičně sype na zápraží vránám a čápům, nenechá si za žádných okolností vysvětlit, že svoji pozornost zaměřuje k nesprávnému druhu ptactva.

Perla za perlou:)
16.11.2009 22:36:00dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ještěže mě čte Macecha. Ta má aspoň dobrý vkus a vytříbený smysl pro humor.
A nepochybně i železné zdraví.
16.11.2009 22:32:46dát kritice tipKvětoň Zahájský
To mám za to. Dochtor se nesměje, pacoš se nesměje...
Kdybych psal o mimozemšťanech, tak se vsadím, že se jich určitě taky pár ozve.
Sundávám rádiovku a jdu ji vzteky zadupat hluboko do ornice.
16.11.2009 20:18:59dát kritice tipBig_George
Ani jednou jsem se nezasmál.

Já jsem u lékařů jako doma. Posledně jsem marně vysvětloval očnímu, že nevidím a potřebuju brejle.

"Dyť tu tabuli přečtete!"
" Jo, ale na tři metry vidím jak ostříž, nevidím na třicet centimetrů"
"Tak se na to podíváme příště."
A objednal mě.

Na únor 2010 - doufám, ten letopočet nemůžu nějak přečíst...

Je to tak hnusně pravdivý, že musím se skřípěním posledního vlastního zubu udělit

TvonBG
16.11.2009 17:18:01dát kritice tipnahá12
když si dáš na šnorchl malý závěs, tak zvládneš i onu tchýni!
16.11.2009 17:09:07dát kritice tipDiana
Dobrý! :-)*
16.11.2009 17:05:24dát kritice tipmacecha
Květoni, já nevím proč, ale, jako bys to napsal o mně! Tedy, až na tu podprsenku. Ta mi už nesedí ani tam, kde by měla. Túze jsem se zasmála. Díky, budu mít veselý večer při těch představách,ha,ha,ha.... T****
16.11.2009 16:42:11dát kritice tipKvětoň Zahájský
Já osobně, na rozdíl od mých hrdinů, lékaře nanavštěvuju. Když mě postihne choroba, tak ji nějaký čas ignoruju, ta se naštve a odejde sama.
16.11.2009 16:39:31dát kritice tipFerry
Šak víme...
16.11.2009 16:36:16dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ferry - Květoň Leacock je moje druhé jméno a literární poklesky jsou mým hobby. A nejen literární.
16.11.2009 16:33:23dát kritice tipavox
Švitořová... copak ta, ta by klidně jela i na dámském kole, kdyby mělo štangli... :-))
Květoňu, přestaň chodit po doktorech, stejně ubývají - staří pod drn, mladí do zahraničí... :-))
16.11.2009 16:30:57dát kritice tiplemon
šak teď zmokne...hehe...
chtěla bych tě vidět v ponču Květoni...nemáš foto...že bys ho sem šoup....
16.11.2009 16:30:28dát kritice tipFerry
Květošu, ty náš Leacocku ! *
16.11.2009 16:28:59dát kritice tiplemon
to máš blbý..to ti ani štangla nepomože..já jedu autem..papa..užij si to..:P
16.11.2009 16:28:37dát kritice tipKvětoň Zahájský
Aleš trpí "psychocyklistickým" neklidem.(-:

Avox - to není třeba zdůvodňovat. Vhodně zvolený oděv lecco skryje. Například pončo.
16.11.2009 16:27:48dát kritice tipaleš-novák
na kole jedu za chvíli...ale nějak tam prší, cyboha !
16.11.2009 16:23:24dát kritice tiplemon
jééé...Álešek na kole...:P
16.11.2009 16:21:57dát kritice tipaleš-novák
však píše, že je vadná...:o) nebo vdaná?
16.11.2009 16:19:19dát kritice tiplemon
avox...zase na tom není tak zle..koukej..
Rovněž vnadná archivářka Švitořová v mé přítomnosti trpí psychomotorickým neklidem a koktá i v psaném projevu.
16.11.2009 16:16:50dát kritice tipavox
Ještě jsi zapomměl říct, jak jsi šel kolem školy a pančelka se tě ptala, zda čekáš dítě... no, co jsi jí řekl? - Ne, to já mám od piva... frajer... :-)) */
16.11.2009 15:35:19dát kritice tipVaud
marne bych zde hledal Support Lazebnikyens
16.11.2009 15:30:17dát kritice tiplemon
ale Ladiku..tož..:P
16.11.2009 15:27:46dát kritice tipKvětoň Zahájský
Křížku - po funuse?
16.11.2009 15:25:01dát kritice tiplemon
a já vím..že to není o Tobě..Křížku...:D
16.11.2009 15:23:05dát kritice tipKvětoň Zahájský
No, není to tak úplně o mně, i když jisté autobiografické prvky to má. Tomu se člověk nevyhne.
16.11.2009 15:21:50dát kritice tiplemon
myslela...mylela neee...
16.11.2009 15:20:48dát kritice tiplemon
teda..já jsem mylela že jsi hezčí.:D.stydne ti hlava..to chce rádiovku..a ty kontaktní čočky..bože...a Pazdeříkové nažeňte dajakého ťuhýka...
no skvělé..vybroušené..bez chyb...no no...k smíchu prostě...jakože že jsem se zasmála..
velký TIP
16.11.2009 15:18:55dát kritice tipKvětoň Zahájský
Á, potrefená husa. A zásah přímo na fois gras!
Já všděl, že ti udělám radost, lazebníku.
16.11.2009 15:10:36dát kritice tipVaud
skoro jaky by sis z nas korporatnich lekaru-internistu delal legraci :-)

vsak to nekde zase vratim graFikum
16.11.2009 15:04:31dát kritice tipKvětoň Zahájský
Ano. Rabí Jehuda Löw ben Nehudin.
16.11.2009 14:59:50dát kritice tipaleš-novák
nejmenuje se hlavní hrdina Jehudy Neduhin?
16.11.2009 14:59:05dát kritice tipaleš-novák
sakra, tak rychlý konec...zrovna mě to začalo bavit :o)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.