Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+11 neviditelných
Vcelku povedené Vánoce
datum / id12.12.2009 / 343337Vytisknout |
autorTýna
kategoriePovídky
zobrazeno1872x
počet tipů11
v oblíbených0x
zařazeno do klubůROMANTIK,
Prolog
Jóóóó, Vánoce Vánoce přicházejí...
Vcelku povedené Vánoce

Když si dnes na tento zážitek vzpomenu, tak mi nejdřív přejede mráz po zádech a pak se začnu smát. Dárky jsem měla vzorně zabalené a s visačkami se jmény schované v super tajné skrýši už na konci listopadu, asi jako jediná z celé rodiny. Teď mi nezbývalo než netrpělivě z okna vyhlížet první vločky sněhu a vyjídat okýnka z adventního kalendáře. Pomalu jsem v noci nemohla spát, mými dárky jsem byla absolutně nadšena. Konečně jsem kolem šesté hodiny ranní otevřela okýnko s datem 24. Seběhla jsem dolů do kuchyně provoněné skořicí, vánočkou a vanilkovým cukrovím. Rychle jsem do sebe naházela vánočku a pak utíkala do sklepa pro ozdoby na náš letos ohromný smrk, který se pomalu může rovnat přezdobenému stromu na přelidněném náměstí.

Celý den začal naprosto perfektně, tak, jak jsem po tom toužila od loňských Vánoc. Pověsili jsme poslední slaměnou ozdobu na větev a chtěli jsme nasadit zlatý hřeb: slaměnou špičku. Ale ta prostě bez jakéhokoli varování zmizela. Spustila se velká pátrací akce: já prohledávala krabice na půdě, máma sklep a táta se rozhodl prohledat komoru s jídlem. Po půl druhé hodině marné snahy, kdy jsme celý dům převrátili naruby, si táta dramaticky odkašlal. „Takže, přišli jsme o Vánoční špici, to znamená, že..“ hledal správná slova. „Že budeme bez špice“ doplnila jsem monotónně.  Když máma ukončila diskuzi na téma „Příčiny ztráty Vánoční špice“ s tím, že ji musím jít pomoct vařit kapra, táta vyděšeně zakoulel očima. Od jak živa se s kapry moc nekamarádil, minulé Vánoce ho zapomněl v autě a pak se nedal jíst, předloni ho pro změnu zapomněl koupit. Co nás proboha čeká letos?

Kolem půl šesté se k nám začala scházet celá famílie – babičky a dědečci, tety které vídám jednou za pět let ale i bratránci kteří mě totálně ignorují. Přesně v sedm hodin se začala na stůl servírovat večeře. Stůl se prohýbal pod nánosem jídla, cukroví, svíček a veškerým nepotřebným majetkem naší obézní tety Silvy. Na stůl si vytáhla dvoje sluneční brýle, starožitné hodinky zhruba z roku 1925 a aby toho nebylo málo, položila na stůl všechny své telefony, jak ty staré, rozbité tak i ty nové, hypermoderní. Mamča z toho byla hodně na nervy, a tak začala nalévat polévku. Když s hrncem přišla za bláznivým strýčkem Lůďou, byla zvlášť obezřetná. Ale když byl hrnec asi dvacet centimetrů od jeho ucha, ohnal se strýc svalnatou paží a tím pádem polovinu výtečné hrachové polévky vylil na čerstvě vyčištěný koberec. Naštěstí nic dalšího se už při polévce nestalo, tak jsme překročili k bramborovému salátu a kaprovi. Všichni už měli takřka snězeno a u stolu panovala příjemná rodinná atmosféra. Ale ta taky nevydržela moc dlouho. Tatínek začal hýkat, kuckat a štěkat. Maminka se k němu vrhla a teta Silva začala se svými moudry: „Ano, ano. Tak to končí, když ti nezodpovědní obchodníci ty ryby pořádně nevykostí. Podle mě by se ryby měly vykosťovat podle zákona vždy a za každé situace.“ Děda po její pravici jen obrátil oči v sloup. Maminka povolovala kravatu a za všeobecného zmatku někdo stihnul zburcovat sanitku a policii k tomu. Takže za pár minut se  před naší řadovkou rozjela velká záchranná akce, a myslím že i sousedům jsme ty Vánoce docela spestřili. Všichni na náš dům totiž zírali s úděsem a soucitem. Tatínkovi kost z krku vytáhli. Takže jsme se vrátili zpět do jídelny, ale na kapra už nikdo neměl chuť.

Proto jsme zapálili prskavky na stromečku a sedli si okolo něj. Z přehrávače se začaly linout příjemné tradiční koledy a všichni si užívali ten vytoužený klid, kterého se jim za dnešek ještě nedostalo. Aby těch kalamit nebylo málo, od špatně umístěné prskavky chytnul stromek a celá větev začínala lehat popelem. Připravená perfekcionistka babička Jirka chytla kýbel s vodou a za rozzuřeného výkřiku mámy „NÉÉÉÉ“ začala hasit. Ale hodně vody napadalo i na úhledně zabalené dárky. Oheň jsme sice uhasili, ale pak jsme ještě půl hodiny sušili podlahu a všechny osoby, které měly tu smůlu a stály moc blízko. Pak jsme tedy přistoupili k rozbalování dárků, to už se naštěstí žádná katastrofa nestala. Až na to, že většina vody přistála na mém zbrusu novém iPodu. To zas byly Vánoce.. S touto myšlenkou jsem usínala.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.12.2009 19:50:50dát kritice tipMajas
to bych fakt nechtěla zažít, viď ségra :D *
15.12.2009 20:28:30dát kritice tipVinarka
Vida, o poznání lepší než předchozí pokus o fejeton. Jinak se v tom šťourat nebudu,tip :)
14.12.2009 00:14:17dát kritice tipMarieG
A s čím si nevíš rady? Jak dělit do odstavců? Odstavce by měly být takové dějové celky. Když je nějaká změna děje nebo se to týká něčeho jiného, začne nový odstavec. Nejsem češtinář a také s tím sama bojuju. ALe jak si to takhle upravila, čte se to lépe. Předtím to byla taková textová kostka.

Např. "Všichni už měli takřka snězeno ..." Tam bych třeba začala další odstavec. Nejdříve popisuješ, jak probíhalo jídlo (stůl se prohýbal, věci tetičky, strýček) a potom přichází delší dějový usek věnovaný tatínkovi a zapíchnuté kosti. Ale takhle bych to udělala já, nevím zda je to úplně správně. Odstavce jsou čtenářsky příjemné. Strukturují ten děj. Hodně štěstí
13.12.2009 21:15:03dát kritice tipTýna
Tak jo... zkusila jsem to rozdělit do odstavců, ale pořád si s tím nevím rady.... :(...
12.12.2009 21:01:10dát kritice tipMarieG
Vánoce jsou vždycky chaos:)
Je to vtipně napsané, má to spád. Příběh je také pěkně rozložený. Chtělo by to upravit graficky. Rozházet do odstavců.
12.12.2009 20:58:58dát kritice tipBigBivoj
tak řadím další dáreček pod stromeček*
12.12.2009 20:14:00dát kritice tiphormis aire
TIP
12.12.2009 19:42:40dát kritice tipBíša
Tip.
12.12.2009 18:26:58dát kritice tipTanyX
Super, ale tp se asi fakt nestalo, ze? typ
12.12.2009 17:06:49dát kritice tipTýna
Avi BigBivojovi → ROMANTIK


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.