Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 466 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Kámen mudrců nalezen
datum / id26.04.2010 / 354421Vytisknout |
autorIan Storm
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno1945x
počet tipů6
v oblíbených1x
Prolog
Troška praktické alchymie.
Kámen mudrců nalezen

Ticho je zlatem

a zlato je ryzí

ryzost zas tím že příměsi zmizí

a zůstane jenom prosté

jsem

si pravdou svou

kde žádná slova

se mnou nepohnou

 

Neb slova jsou olovem

a olovo tíhou

poutem a mezí a pádem

propastí, překážkou

konečným ortelem

zdrcující nevyhnutelnosti

vzdání se

onoho jsem

 

To proto tak často

tichý

jsem

 

A v tomto stavu neomezen

břemeny dojmů mi úplně cizích

vidím se vlastníma očima čistě

slyším své srdce bít

ne jinde než kde bije

a vztáhl-li bys ke mně ruku

byl bych dosažen

 

Snad tedy nebudu těmito svými slovy

zamlčen.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

16.05.2010 21:12:44dát kritice tipNěžný_debil
zapomeň na to.. dneska už nikdo neumí ani s-z a y-i, takže to nemá cenu :-D
16.05.2010 21:00:58dát kritice tipIan Storm
To Něžný_debil:

Díky. Každopádně já nekritizuji volný verš, já jsem se jen snažil poukázat na to, co právě lidem tady často uniká, a sice že "volný verš" neznamená absolutní vykašlání se estetiku lidské řeči - i volný verš musí mít jisté zvukomalebné a rytmické či všeobecně vzato vývojově dynamické kvality, aby šlo o verš. Je to více o intuici než o jazykovědě v případě volného verše, nicméně jen tak něco splácat ještě volný verš nedělá. Třeba já opravdu rozvolňuji verš po olovu, ovšem pořád používám samohláskovou zpěvnou zvukomalbu a časoměrné rytmické sekvencování. Nic v tom není vidět, ale při správné recitaci by to bylo slyšet, nemluvě o tom, když to člověk je schopen správně přečíst. Hm, už mi docela dlouhou dobu vrtá hlavou to, že bych měl vytvořit nějaké nové vizuální jazykové prvky (třeba diakritické jako čárky nebo pomlčky), které by symbolizovaly tempo řeči.
16.05.2010 15:20:43dát kritice tipNěžný_debil
víc se mi líbí první půlka - přijde mi že do toho "olova" ten verš přechází z vázaného na volný tak nějak násilně... možná je to schválně, ale nesedí mi to.
Nicméně pořád je to velmi nadprůměrné dílo - alespoň tady na písmáku.

Mno Iane a jak o kousek výš kritizuješ volný verš.. nevím, no.. mám také raději vázaný, ale je mnohem těžší ho stvořit aby dával smysl, nepůsobil jako říkanka a přitom vyjádřil to co chci říct bez zbytečného balastu... někomu víc sedí to, někomu ono.. myslím že obé se dá bez námitek považovat za poezii a která je "kvalitnější" to ať hodnotí kritikové či čtenáři... někdo pro vázaný verš není stvořen :-)
Teď už spěchám, ale mám v plánu si toho od tebe přečíst víc.
ciao.
07.05.2010 00:54:49dát kritice tipVivaldi
Iane, máš velmi bohaté vyjadřování a i předešlý dlouhý komentář se vyznačuje citlivostí ke slovům jak je používáš ve větách, kterými chceš Něco sdělovat, to považuji za rys tvého charakteru, což je fajn. Pokračuj v meditaci, ale nezapomínej na tváře druhých lidí, oni tě potřebují, mluvit s tebou, ale ještě to nedokáží tak naplno povědět.
zdravím tě, pa :)
07.05.2010 00:50:06dát kritice tipIan Storm
Tak jsem si tě proklepl, Vivaldi. :o) Kdo by to byl řekl, že se tu na písmáku potuluje taky nějaký meditativní minimalista, jehož básně jsou především o obsahu. A tak si obsahu v básni všimne. Díky za vlídné slovo.
07.05.2010 00:39:44dát kritice tipVivaldi
Velmi hluboká poezie, stejně jako moje ... :)
07.05.2010 00:11:48dát kritice tipIan Storm
No, asi jsem vzhledem k tomu, o čem ta báseň je, mohl tuhle smršť opovržení a odporu a odmítání očekávat... Ale stejně je to zarážející. Tohle je asi nejrozumovější, nejpřímější a nejklidnější text, který jsem kdy napsal. A vyvolává ty nejpodrážděnější reakce, protože je čten jako velikášský apel na emoce. Což vůbec není. Fakt ne. Jen si zkuste zamyslet se nad tím, co to řádek po řádku argumentuje. Věcně. To je vázanost verše patetická už z principu? Co to musí formálně být aby to bylo dost dobré? Já mám načteno a naposloucháno hodně, tohle je moje nejvyspělejší báseň, ne začátky. Takový Nezval psal veršem AABBCC..., mělo to jen obsah. Přečtěte si takového Holana nebo Ortena, to nejsou žádní rozplizlí volnoveršoví krasomilové, ti jsou "patetičtí" (čili prostě a jednoduše obsahově závažní) až na půdu. Ne že bych se s nimi nějak chtěl srovnávat, ale je to alespoň podobný žánr a styl. Nezlobte se, ale ten tzv. "volný verš" (tak volný, že tam vůbec žádný verš není, což není volný verš, jen neumělá poezie), kterým tu spousta velmi dobře hodnocených lidí píše, nemá žádné sdělení kromě alzheimerem postižené tzv. "neotřelé" imprese a když to čtu, tak se mi z toho dělá tak akorát špatně. Postmoderní kýčovitost ať se jde s prominutím vycpat, lidi jsou o něčem a poezie by měla být o lidech. Nebo aspoň o světě. Ne o poetičnu. Tohle není poetistické, záměrně. Jestli vám to přijde těžkopádné (syndrom kulhavého verše) tak to s prominutím jenom neumíte přečíst. Ano, mohl bych psát výzané verše jako podle učebnice - tá ta tá ta tá ta tá, tá ta tá ta tá ta tá, ale to je prostě...na prd. Nuda. O ničem. Co takhle zkusit si představit, že veršování může být i rytmicky časoměrné, hm? Rýmy ne v koncovkách ale v prostředcích řádků a slov? Já jsem prostě přesvědčený, že mě špatně čtete, a vůbec nevím, co s tím dělat. Čili jste mi dokázali, že jsem svými slovy zamlčen byl. Díky.
06.05.2010 23:49:45dát kritice tipIan Storm
Hm, a jenom abychom si něco ujasnili: "Patos nebo pathos (z řec. pathein, podléhat něčemu, trpět) znamená v klasické rétorice jeden ze tří způsobů přesvědčování (vedle osobní přesvědčivosti řečníka u a věcných argumentů čili logu), totiž emotivní apelování na posluchače nebo čtenáře. Patetický řečník používá citově nabité metafory, povznesený jazyk i způsob přednesu a velká, působivá gesta. Může na posluchače útočit výčitkami i přímo vyzývat k činu. Jako patetickou označujeme promluvu, která je příliš nadnesená, přehnaná (až přemrštěná), citově vzrušená, emotivní, expresivní, аčkoliv tomu celkový kontex a význam promluvy neodpovídá. Často se v patetické promluvě objevují klišé, nevhodné použití metafor apod. Patos se často objevuje tehdy, snaží-li se autor ve čtenáři (divákovi) vyvolat city jako lásku, nadšení, nenávist, odpor, strach aj a ačkoliv je občas nevyhnutelný, obvykle ukazuje na omezené vyjadřovací schopnosti autora."

Ve kterých ohledech z výše zmíněných je tento text patetický?
06.05.2010 23:42:12dát kritice tipIan Storm
Ty Predragu, a mohl bys mi doporučit něco k přečtení, co je podle tebe dobré?
05.05.2010 18:15:20dát kritice tipPredrag_Tomič
hodně ukecaný text. spousta patetických výrazů, jinak nic. ale taky jsem tak začínal, takže hlavu vzhůru a hodně číst:)
27.04.2010 22:28:36dát kritice tipkrtečka
tak jo
27.04.2010 22:27:33dát kritice tipIan Storm
Ty krtečko, já jsem se nedávno rozhodl být ke zdejším pseudokritikům shovívavý, ale ty... Ty jsi prostě zlo. Prázdný formalista a škaredý člověk. Říkám to jen proto, že bys to měla vědět. Mohla jsi to pochopit zrovna z téhle básně, ale to by v tobě musela být alespoň špetka obyčejného lidské tepla. Mrzí mě, jak ublížíš všem těm dalším lidem, kterým napíšeš podobně zlomyslnou kritiku.
27.04.2010 22:11:05dát kritice tipkrtečka
Začátek nadějný ale snaha o vázanost vázne. Od druhé strofy hluboký propad a to "Jsem" je našroubovaný hrůzostrašně. Výpovědní hodnota básně pramalá.
27.04.2010 21:36:46dát kritice tipIan Storm
Každopádně díky za včechny ty tipy. ;o)
27.04.2010 21:34:47dát kritice tipIan Storm
Já osobně dost nesouhlasím se zde ne úplně neběžným pojetím, ve kterém by celý text měl být krasomluvný nebo poetický nebo nějak jinak korektní vůči citlivému čtenáři s uměleckým očekáváním. Jednak pragmaticky kvůli tomu, že hezké pasáže jsou těmi hrubými udělány hezčí a hrubé jsou tím pádem zase disonantnější, jednak ideologicky kvůli tomu, že velkoumný poetismus vede jen k degradaci poezie na jakési nicneříkající krásno. Nebo v opačném případě tlampačové pseudouvědomělé hluchoprázdno.
27.04.2010 21:30:47dát kritice tipIan Storm
Ta...těžkopádnost. Nebo někdy rozvláčnost nebo patos.
27.04.2010 21:29:26dát kritice tipIan Storm
Pokud ti přijde těžkopádná třeba sloka o olovu, pak je všechno v naprostém pořádku. :o) Jinde je zamýšlená jenom částečně.
27.04.2010 15:40:11dát kritice tipJazylka
Prvá sloha je nádherná, a aj niektoré ďalšie verše, táto téma je mi blízka - ako byť sama sebou v navnútornejšej poctivosti.. "vztáhl-li bys ke mně ruku, byl bych dosažen", pekné. Miestami je to trochu ťažkopádne, ale za tému dávam tip.
26.04.2010 13:08:26dát kritice tipTaubla
upřímné vyjádření pocitů


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor