Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

STŘÍPKY - SILONKY
datum / id01.08.2010 / 361637Vytisknout |
autorMarcela.K.
kategoriePróza na pokračováníDalší dílo autora
sbírkaSTŘÍPKY,
zobrazeno2487x
počet tipů14
v oblíbených0x
Prolog
VE VLASECH ŽLUTÁ SLUNÍČKA


V naší ulici
neměla konce
pásly se bílé ovečky v louce
a holčička hnědooká
sedávala u potoka...

Vítr mě šimral
cuchal zlaté vlasy
a věneček z pampelišek
byl korunkou krásy

Do pohádek jsem se zatoulala
v šípkovém keři schovával se hrad
princeznička možná byla jsem moc malá
přesto se princ toužil
s trny o mě rvát...

Tak čekala jsem zakletá...
Kobylky v louce smály se mi
má křídla... přitom nelétá
koukněte
hnízdo staví si na zemi

V důlku pod keřem šípkovým
stěží dnes najdu co už není
dívenku v zástěrce tu potkat
čekala bych až do setmění

Vidím ji zase u potoka
oči jak z hořké čokolády
Usmívá se... vždyť dobře ví
neumře láskou
ani hlady...

***

Ach být znovu tak maličká
na nohou modré sandálky
ve vlasech žlutá sluníčka
navlékat sny jak korálky
STŘÍPKY - SILONKY

 

 

Paní Kosejková je naše sousedka. Bydlí hned naproti přes ulici a chodí každou neděli ráno do kostela na náměstí. Má bílé vlasy sčesané do drdůlku a je hodná. Nezlobí se na nás, když běháme a křičíme. Jen se usmívá a můžeme k nim do zahrádky, když nám tam spadne míč.

Bydlí v půlce dvojdomku. To je takový domek, co je rozpůlený a asi slepený. Je to, jako kdyby se díval do zrcadla a pak si ty dvě půlky stouply k sobě. Z druhé strany bydlí paní Špicarová, ale ta do kostela nechodí.

Paní Kosejková bydlí v tom domku se synem a jeho rodinou.  Její syn se tváří moc důležitě a je ve straně. To říkala maminka. Jenže já nevím co to znamená. Vlastně vím. Na prvního máje mají na domě, pod tím malým okénkem u střechy, prapory. Jeden náš a druhej celej červenej. Mně se to tedy docela líbí. Mívají i  malé praporky v oknech. Jen maminka říkala, že je stará paní Kosejková chudák, když se na to musí dívat. To tedy zase nevím proč, když jsou ty praporky takový hezký. Já se na ně dívám z kuchyňského okna ráda a vůbec si nemyslím, že jsem kvůli tomu chudák. Maminka někdy tak divně mluví, že jí nerozumím. A praporek doma nemáme vůbec žádnej! Maminka říkala, že to je státní symbol a stojí to moc peněz, a že  nám úplně stačí ten u sousedů.

Mám silonky! To jsou takový krásný šaty pod které se musí nosit spodnička, protože jinak by mi byl vidět i pupík. Jsou to šaty pro princeznu. Opravdický! Myslím, že jsou ušitý z  křídel bělásků…nebo z mlhy. Jsou lehounké, průhledné a vypadám v nich jako opravdická Šípková Růženka. Zuzanka má také silonky. Šila jí je paní Kulhánková, švadlena z vedlejší ulice, protože Zuzanka z těch, co mám já, už vyrostla. Však paní Hofmanová mamince říkala, že si nás strojí jako princezny. Maminka jí ale odpověděla, že to nebylo drahé a látku pro Zuzanku dostala od své sestry z Moravy a ty moje…prý jsou poděděné ze Šumperka. Nevím, jestli to je pravda. Na Moravě žádného dědu nemám, tak jak bych mohla něco podědit?

Včera u nás byla paní Kosejková a prosila maminku, jestli bychom nemohly se Zuzankou jít v neděli s ní do kostela. Prý půjde víc dětí z ulice. Bude veliká sláva v klášteře a jmenuje se to Boží tělo. Jen prý máme mít košíčky a v nich natrhané lístečky z květin. Ty budeme rozhazovat po cestě a bude to moc krásné. Možná dostaneme i svatý obrázek.

Maminka se nás ptala, jestli bychom chtěly jít a my bychom tedy chtěly, protože si musíme vzít ty krásné šaty a ještě by mi maminka mohla uplést do vlasů věneček….

Tak nemohla. Prý stačí mašle!

Maminka šla v sobotu večer k paní Hofmanové. Mají na zahradě krásné pivoňky. Veliké a růžové. My máme jen takové tmavé a ještě nekvetou. Ráno jsme ty pivoňky oškubaly do košíčků, maminka mi do vlasů přivázala bílou mašli a všechny si nás na ulici vyfotografovala. Bylo nás osm. I jeden kluk s námi šel, ale nebyl to vnuk od Kosejků.

Maminka říkala, že paní Kosejková byla moc šťastná a že jí tu něžnou delegaci přála a říkala, že snad nebude vadit, že nejsem pokřtěná…

,,Co je to pokřtěná?” ptala jsem se maminky a ona říkala, že se na hlavičku miminu naleje v kostele voda a pak  mu dá pan farář jméno. Jenže když jsem se narodila já, tak si zrovna na národním výboře vymysleli, že budou vítat nové občánky tam a ne v kostele. Tatínek jim slíbil, že mě tam přinese, aby mě přivítali. Dokonce to prý vysílali rozhlasem na náměstí. Tak mě  tehdy pojmenoval předseda a zpívali u toho pionýři a maminka se pak zlobila a řekla tatínkovi, když říkal, že mě můžou nechat i pokřtít, že není takovej pokrytec, aby jeden den nesla dítě na výbor a druhej den do kostela. To dítě jsem byla já. Proto mě nepokřtili. Zuzanka pokřtěná je, protože tehdy, když se narodila ona, prý ještě tu opičárnu na výboře nedělali. Proto prý se budu muset nechat pokřtít sama, až budu chtít.

Já tedy nevím, jestli budu chtít. Jestli to je dobrej nápad, aby mi lili na hlavu vodu, když už jsem veliká. Budu si to muset ještě rozmyslet.

V klášteře bylo vše  moc krásné. Hráli tam na varhany a divně to tam vonělo. Trochu kytkama a navíc kadidlem. Já se začala smát, když mi  Zuzanka pošeptala, že to je kadidlo… to jak tam tím mávají a kouří se z toho, ale ona říkala ať se nesměju, že se to nesmí, Jenže já si představila, že podpálili…pssst!

A pak jsme si museli kleknout vepředu k takovému zábradlíčku a  pán v bílý, dlouhý košili nám rozdal ty svatý obrázky. Trochu mě už tlačila kolena a byla mi zima, ale vydržela jsem to až do konce.

Musím se zeptat maminky na to křtění. Jestli bych si musela vzít zase ty priceznovské šaty, tak bych tam třeba šla, ale to by mi přece nemohli na hlavu nalít vodu! Vždyť bych je pak měla mokrý. A vůbec!  To by mě opravdu zajímalo, kdo to s tou vodou vymyslel!

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

24.01.2012 20:14:09dát kritice tip8hanka
silonky sme mali aj my so sestrou, boli nadherne s cipkovanou spodnickou aj kosicky - umele s vrchnacikom, v ktorych sme niesli lupienky kvetov...
niekde mame aj spolocnu fotografiu, dostali sme nakoniec velke pernikove srdiecka:)
*****
04.08.2010 22:27:25dát kritice tipA.H.
korektor
Pardon, špatně jsem argumentoval. Myslel jsem děvčátko.
04.08.2010 19:56:31dát kritice tipMarcela.K.
:-) jedno jsem umázla, ale vzhledem k tomu, že se nejedná o dívku, ale děvčátko(asi tak pětileté), těžko po něm mohu chtít, aby mělo širokou slovní zásobu jako dospělý. Děkuji za názor i tip :-)
04.08.2010 19:28:38dát kritice tipA.H.
korektor
Líbí se mi pojetí dívčina vypravování. Jen těch frází: "maminka říkala" je mnoho. Každopádně *t*
02.08.2010 15:51:41dát kritice tipMarcela.K.
:-))) to jsem nechtěla, ale čekala, kdo na to první ukáže :-)) zase ty, cooo?! ;-)
02.08.2010 15:49:29dát kritice tipruprecht
úplný Hrdý Budžes... :))) ***
02.08.2010 09:39:39dát kritice tiprímoraj
Jan Křtitel to vymyslel :)
líbí se mi, jak dokážeš vyprávět o svém dětství.ve střípcích tu už to děvčátko zůstane navždy. je to dobrý nápad, ale ne každý by to dokázal tak půvabně jako ty.
01.08.2010 07:54:54dát kritice tipgabi
podarilo sa...
pohľad detskými očami, presvedčivé *
31.07.2010 15:44:55dát kritice tipJanina6
Líbí se mi, jak za tím nevinným dětským vyprávěním "vykukují" odkazy na tehdejší podivnou dobu... přešťastnou to dobu budování světlých zítřků :-)
Taky jsem vyrostla v dvojdomku. To přirovnání se zrcadlem sedí.
31.07.2010 07:11:07dát kritice tipguy
hm, vrátilo mě to hodně zpátky ..
o silonkách už jsem dlouho nic nečetl :-)
31.07.2010 06:46:51dát kritice tipMarcela.K.
dík za převleky :-))
31.07.2010 06:42:45dát kritice tipLakrov
redaktor prózy
Vrátit se, aspoň ve slovech do dětských let...
Milé hraní se slůvky -- dvojdomek, podědit :-)
A kadidlo :-))
A připadá mi, že v tomhle střípku je oproti ostatním něco navíc: Hodnocení či spíš údiv nad společenskými poměry těch dob, vedoucí možná k pocitovému vyústění, jak moc jsme kopií svých rodičů.

Tip. Upozornéní na přepleky soukromě.
31.07.2010 06:39:16dát kritice tipMarcela.K.
Já vím, Jiří :-) Nakonec mě křtili, když mi bylo deset a měla jsem modré, co mi upletla maminka.
31.07.2010 06:22:45dát kritice tipnostalgik
... ty princeznovské šaty nejsou podmínkou...
***


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor