Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Co si myslí baron Bornemisza-Pálffy o Písmáku
datum / id08.07.2011 / 387969Vytisknout |
autorProsecký
kategorieCitátyDalší dílo autora
témaFilosofické
upřesnění kategorieInterview
zobrazeno2074x
počet tipů6
v oblíbených0x
Prolog

Asi jen málokdo ví, že na Písmáku publikuje i baron Bornemisza-Pálffy, takto maďarský občan. Z pochopitelných důvodů nebudu prozrazovat jeho nick. Při svých poznávacích cestách Podunajím jsem se však s ním jednoho parného červnového dne setkal a jeho názory pokládám za natolik zajímavé, že se o ně chci s Vámi podělit. Zvolil jsem formu interview. Protože tato forma není v nabídce, použil jsem nejbližší možnou, tedy "Citáty". Možná Vás udiví, že může Maďar psát na českojazyčný Písmák. Baron Bornemisza-Pálffy není mocen jediného českého slova. Náš rozhovor se odehrával v maďarštině, jakou mluví vyšší vrstvy v okolí Szolnoku. Jak ukazuje realita, fakt, že někdo neumí česky, není na překážku tomu, aby tu člověk zveřejňoval svoje díla. Na jednu baronovu osobitost však přece musím upozornit: Zásadně komolí nicky našich kolegů. Tak brackenridge je pro něho brokenbridge a Aleš Novák je pro něho Alexem Novákem. Nejen že maďarština nemá "š", ale Bornemisza navíc odůvodňoval toto zkomolení tvrzením, že Aleš je staročeská zkratka jména Alexander.

Co si myslí baron Bornemisza-Pálffy o Písmáku

Prosecký (dále jen P): To máme dnes pěkný den, že? Co byste tak Písmáku vytkl? 

Baron Bornemisza-Pálffy (dále jen BP): Chlapče, v poslední době vážně uvažuji, že z Písmáku odejdu. Přestává to být legrace. Úplně stejnou zábavu si lze užít jinde a ještě přitom vydělat peníze.

P: ?

BP: Obchoduji na burze. Řeknu ti jedno: Za celý svůj život jsem vydal 3 romány a řadu povídek. Stálo mě to dobře deset let života. A co jsem z toho kromě slávy měl? Čistý výnos byl 2.400,- Kč (poznámka interviewujícího: částka je převedena do naší národní měny). Zato včera jsem nakoupil o půl desáté 15 uncí zlata za 1.521,34 dolarů a prodal je v půl jedné za 1.531,34 na margin 50 a vydělal jsem desetkrát tolik.

P: No dobře, ale to přece nemůžete srovnávat, barone (poznámka interviewujícího: oslovujeme-li šlechtice, nepoužíváme oslovení pane nebo soudruhu, protože šlechtický titul je titulem sám o sobě. Například Kníže Schwarzenberg není pan kníže, ale jenom kníže)?

BP: A pročpak ne? Kolem akcií a rodinných firem je tolik literárních útvarů, dramat, balad a románů, kolik jsne na Písmáku v životě neviděli. Je sice pěkné, když nám brakcenridge vypráví, jak porodila na záchodě, ale co z toho? Stejnou příhodu Vám mohu vyprávět  z  ... (při autorizaci BP škrtl osoby, místo i čas této události) a ještě jsem na tom vydělal 3.000 liber.

P: Není však přece jen vhodné vést alespoň děti k nějakým vyšším hodnotám?

BP: Hochu, hochu, je vidět, že jsi v životě nikoho nevychovával! Samozřejmě jsem pohrozil své dceři, že ji vydědím, když si nepřečte alespoň základní díla evropské literatury. Víš co mi řekla?

P: ?

BP: Na tvoje prachy ti ...u. Až budu potřebovat, hodím nohy do praku a kdekdo mi ještě rád zaplatí. 

P: ...?... (povzdech). Kdo Vám je, barone, na Písmáku nejbližší?

BP: Vaud. Ten také žije plným životem. Snad jen když čeká na letadlo nebo až mu otevřou konfereční sál, vzpomene si na starou vlast a obšťastní nás nějakým dílem, abychom také měli něco ze života. Ovšem nejhezčí na jeho profilu jsou fotografie ...

Závěrečná poznámka: BP se krátce odvrátil k obrazovce, klikem prodal 10000 akcií RWE se ziskem 3 Eura  za kus. Na mou výslovnou prosbu poslal celou částku(po odečtení poplatku za převod z EUR na koruny a transakční poplatek 8 EUR) Magistrátu města Brna jako příspěvek na stavbu nového nádraží.  

Zbytek jsme redakčně zkrátili, protože hovor se stočil na plánované propojení frankfurtské a newyorské burzy.

Večer, když jsme se vrátili z lovu medvědů, chtěl jsem pokračovat. Na sklenkou tokajského jsem zažertoval, že vlastně nejsem žádným myslivcem. Mé okolí mě zná spíše jako pytláka. Baronův cit ke mně následně prudce ochladl. 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.06.2012 22:12:16dát kritice tipNarriel
Úsměvné, milé, prosvětlilo večer.
12.07.2011 23:24:42dát kritice tipYfča
:o)*
09.07.2011 23:25:23dát kritice tipBert_Hoffman
Nic naplat, burza má zlaté dno... :-D
Zábavné a poučné současně. :-)
08.07.2011 21:07:20dát kritice tipNorbert von Amehr, GfM
von Amehr by radi poznamenali, že Fyodor Dostoyevski napríklad pisal o samych ludoch s titulmi a sam vsetko prehral v casine; zodpovedny spisovatel, ktory o.i. lasku chape ako ciste romanovu zalezitost si vzdy nieco nasetri, mozno aj na maly domcek
08.07.2011 13:35:09dát kritice tipMDavy
Nádherný rozhovor a poučný :o) Váhám, co je větší adrenalin - jestli Písmák nebo burza.
(není tady překlep? '...BP: Na tvoje prachu ...'
08.07.2011 12:26:26dát kritice tipKvětoň Zahájský
Pchecheche! ((-:
Vlastně jsem také šlechticem. Mám zámek na kole a brnění v nohách.
08.07.2011 12:24:51dát kritice tipsepotvkorunachstromu
..teda..ten baron Bonifác má ale nevychovanou dceru...že????
08.07.2011 11:44:34dát kritice tipaleš-novák
je to nějaký příbuzný toho slavného Žigmunda Pállfyho? To je taky šlechtic: hokejový král...


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.