Na Písmáku publikuje 52 tisíc autorů, 469 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Můj pracovní den
datum / id06.10.2011 / 393950Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaSci-fi
zobrazeno3243x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůPovídka měsíce,
Můj pracovní den
V devět hodin ráno jsem, jako vždycky, přišel ke svému stolu v kanceláři. Počítač byl zapnutý již z předchozího dne. Připnul jsem k hlavě snímač a pomyslel si, že chci vidět složku s novými filmy.

Vybral jsem si Smrtonosnou past 7, pohodlně se usadil v křesle a jal se sledovat, jak to v akčních scénách odsejpá. Jako obvykle jsem se snažil co nejvíce vžít do příběhu.

Po dvou hodinách film skončil a já si skočil na kafe. "Jsem sice trochu přesycený, ale celkem mě to i bavilo," hodnotil jsem v duchu. Po vypití kafe a prohození pár slov s kolegou jsem se vrátil na své místo.

Opět jsem pomyslel na nové filmy a počítač okamžitě zareagoval. Tentokrát si dáme něco komplikovanějšího... co třeba britská produkce, detektivka? To by mohlo být dobré. Po chvíli jsem se zabral do děje.

Potom, co jsem shlédnul detektivku, volal šéf.
"Doufám, že se neflákáš."
"Samozřejmě že ne."
"To jsem rád - máš už hotovou tu prezentaci na středeční meeting?"
"Už dávno, poslal jsem to Tomovi do mailu."
"Jo, fajn. Dík, tak se měj."

Takhle mě vyrušovat... myšlenkou jsem vypnul okno telefonního programu a znovu maximalizoval složku s filmy. Tentokrát by to chtělo nějakou komedii.

Sice to bylo pokračování Bláznivé střely, u níž jsem předchozí díly neměl rád, ale kupodivu jsem se celkem nasmál. Zdá se, že se autoři zlepšují. Naneštěstí teď poslední dobou těch komedií vychází jako hub po dešti a některé jsou tak nevtipné, až to bolí.

Poté, co zmizely závěrečné titulky, jsem minimalizoval složku s filmy a otevřel přehrávač hudby. Za dvě minuty přišel šéf.

"Inu vidím, že se flákáš."
"Mám teď první písničku," odvětil jsem.
"Kolik jsi dneska viděl filmů?" vybafl na mě.
Tuhle otázku jsem čekal.
"Tři," usmál jsem se.
"Jo, tak to je dobrý, to si klidně hrej hudbu. Dneska bys měl stihnout ještě jeden a už ti dám pokoj."

Po pěti písničkách jsem znovu otevřel složku s filmy. Přemýšlel jsem, u kterého žánru nejlépe udržím pozornost.

Snímač počítače totiž snímá mé myšlenkové impulsy v průběhu toho, jak se dívám. Naše firma snímky prodává a ty se potom v kině pouštějí ostatním divákům, kteří nejsou rodilí mluvčí angličtiny, místo titulků a dabingu.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

19.11.2011 09:18:31dát kritice tipStvN
Popravdě musím říct, že jsem čekal trochu jinou pointu:)
31.10.2011 16:44:14dát kritice tipJanina6
Zajímavý nápad!
Nesedí mi slovo "vychází" ve větě "těch komedií vychází jako hub po dešti" - kdybys psal o knihách, tak samozřejmě, ale je to o filmech.
Závěr je opravdu překvapivý, ale trochu mě mrzí, žes mu dal formu takového polopaticky vysvětlujícího dodatku - se zbytkem povídky, plným dialogů, to najednou dost kontrastuje. Myslím, že to mohlo být méně násilně "zapracované" do textu.
Přes tyhle výhrady se mi četlo dobře a přidám se s tipem.
13.10.2011 00:04:57dát kritice tipTangens_Omega36
StvN: OK, dík moc. Já to taky příliš nestíhám, až si najdeš chvilku, zastav se. :-)
07.10.2011 06:46:53dát kritice tipStvN
Jasně. Řadím. Přečtu později.
06.10.2011 20:23:39dát kritice tipTangens_Omega36
Ano, půjde to až do příštího kola, tedy o tom budou hlasovat až příští měsíc.
Tu spornou větu jsem si několikrát prohnal hlavou a došel k závěru, že tam může být i to druhé se, v té podobě, která začíná tím Jako. Pravidla připouští ledacos a často je lze i obejít bez větší úhony, ale tady mi šlo hlavně o to, jak dobře se to čte.
Věřím, že StvN to zařadí. :-)
06.10.2011 20:02:01dát kritice tipDanny
Tangens_Omega:
díky za připomínky

týjo, s těma dvěma "se" ve větě jsi mě trošku nasadil brouka do hlavy, upravil jsem to nakonec na Tvůj druhý způsob, ale furt mě to přišlo trochu divný, tak jsem si našel na Internetu

V jedné větě se mohou vyskytnout dvě slovesa s výrazy se, si. Pravidla pro vypouštění či ponechávání jednoho z nich v mluvnicích nenajdeme. Obvykle sice tam, kde se ve větě setkají dvě reflexiva se, jedno z nich vynecháváme, pokud tím nedojde k narušení větného významu, není to však nutné, např. přinutili se smát (se), všichni se snaží vrátit (se). Pokud by došlo vynecháním jednoho se ke změně významu, je třeba obě zvratná zájmena ponechat: snažím se nezlobit se (nebýt rozčilený) × snažím se nezlobit (např. nezlobit rodiče).
(http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=580)

čili jedno vynechat jde, ale popřemýšlím ještě, jak to přeformulovat, aby mi to neznělo divně (i když možná jsem jenom unavenej)

co se týče PM, tak souhlasím, ale půjde to podle pravidel až na říjnovou, když to vyšlo v říjnu, ne?
06.10.2011 19:46:29dát kritice tipTangens_Omega36
Musím uznat, že závěr byl docela překvapivý. Pěkná miniaturka, možná by nebylo na škodu děj trochu rozvést, ale na druhou stranu nemám vůbec pocit, že by mu něco podstatného chybělo. Ještě si oprav pár formálních chybiček, třeba zde:
Tři." usmál jsem se.
Pak ještě ve větě
Snažil jsem se, jako obvykle, se co nejvíce vžít do příběhu.
je druhé se navíc. Nebo, aby to nevypadalo poněkud neohrabaně, napsal bych to prostě takto: Jako obvykle jsem se snažil co nejvíce...

Jinak ale velice solidní. Konečně jsem se po několika týdnech dostal k přečtení spousty různých děl a hnedka milé překvapení. Zkusím navrhnout do PM. :-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2023, provozuje Dobrý spolek, pravidla Wiki of 21st century Letní dětský tábor