Československá literární komunita

Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.

Přidejte se

zeugma

11. 01. 2012
3
5
926
Autor
libuse 007

ZEUGMA

 

Zeugma je výraz z jazykovědy a znamená, že dva souřadné členy jsou spojeny vazebním vztahem, který patří jen jednomu. Třeba když u dvou sloves s různou vazbou se užije vazby jen jednoho z nich.

Nedávno jsem v nějakém textu například narazila na větu:

Pomáhal velmi ochotně a podporoval své přátele.

Ke slovesu pomáhat patří dativ, tedy třetí pád -  pomáhat někomu, ale k druhému slovesu patří akuzativ, pád čtvrtý, říká se podporovat koho. Ve zmíněné větě bylo použito spojení patřící slovesu podporovat, tedy jen jednomu členu, jakoby ten druhý ani nebyl, jako by neměl nárok. Správně by to mělo být takto:

Pomáhal velmi ochotně svým přátelům a podporoval je.

Sice by ta věta byla trošku delší, ale alespoň spravedlivá k oběma členům. Jenže autor zmíněného textu zřejmě usoudil, že se jeden člen musí podřídit.

No a tak mě napadlo, že podobně to chodí i v životě. Spousta věcí je zařízena tak, že to vyhovuje mužské polovině lidstva, zatímco  ženská se musí podřizovat.

Abych zase uvedla nějaký konkrétní příklad – přestože máme rovnoprávnost, mému manželovi přijde docela normální, že když  přijde z práce, natáhne se na gauč, pustí si televizi a čte si noviny, zatímco já se po cestě z práce musím stavit v obchodě pro nákup, a pak se postavit ke sporáku a vařit večeři.

Jednou jsem se naštvala a začala protestovat, že to není spravedlivé, že jsem také utahaná a mám také právo se natáhnout, a aby to lépe pochopil, použila jsem jako příklad právě to zeugma a uspořádání vazebných vztahů souřadných členů. Protože muž a žena jsou členové společnosti se stejným statutem, podobně jako ty členy souřadné.

O tom snad nikdo nepochybuje a časy, kdy byla žena považována za podřadnou, jsou přece už dávno pryč, a nebo ne?

Někdy to bohužel vypadá, že žena, která chce být rovnoprávná s muži, je jimi označená  za nesvéprávnou, zatímco ta, která se s podřadnou rolí smíří, je považována za správnou ženskou.

To naznačil i můj muž, když po  výše uvedené debatě na téma zeugma prohlásil, že ho nějaké souřadné vazební vztahy vůbec nezajímají, a že pokud se nemá rozpadnout ten náš vztah, tak ať koukám udělat něco k jídlu.

A pak se říká, že ženské jsou přízemní stvoření a žvaní jen o vaření - zatímco já chtěla probrat to zeugma, mého muže zajímalo jen co bude k večeři, já chtěla diskutovat o jazykovědě a gramatických problémech, ale on myslel jen na ten žvanec.


5 názorů

libuse 007
12. 01. 2012
Dát tip
já tu větu našla v odborné literatuře jakožto příklad daného fenoménu tak nevím, také nejsem odborník dík za přečtení

avox
11. 01. 2012
Dát tip
vskutku pěkná úvaha :-)) */

libuse 007
11. 01. 2012
Dát tip
to mě těší

odcházím poučen, nejen lingvisticky

Na psaní názorů musíte mít ověřený email.
Sdílení
Nahoru