Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Cimrman a hrad Veveří
datum / id11.06.2012 / 410757Vytisknout |
autorZordon
kategorieBlbůstkyDalší dílo autora
témaHistorické
sbírkaCimrmaniády,
zobrazeno1921x
počet tipů5
v oblíbených0x
Cimrman a hrad Veveří
V roce 1901 vídeňský patolog Karl Landsteiner prezentoval výsledky svého pozorování tří krevních skupin. Nezávisle na něm prováděl své výzkumy pražský psychiatr Jan Jánský, který v listopadu roku 1906 přednesl své výsledky a prokázal existenci dokonce čtyři krevních skupin. Landsteiner ani Jánský vzájemně svou práci neznali. Jediným odborníkem, který znal výsledky práce obou lékařů byl Jára Cimrman, jehož vlastenecké srdce tiše plesalo na tím, že Čech předčil Rakušana o celou jednu krevní skupinu.
V srpnu roku 1907, kdy Cimrman trávil dovolenou nedaleko města Brna na malebném hradu Veveří, zaslal dokonce mistr doktoru Jánskému doporučení, že podrobnému zkoumání by měla být podrobena nejen krev, ale i pot a slzy. Tento převratný objev na poli medicíny ovšem nebyl čistě Cimrmanovým dílem. Jak Cimrman otevřeně přiznává ve svém tajném osobním deníku, námět k této myšlence mu dal jistý pan Kostelník s nímž trávil v létě roku 1907 dovolenou na Veveří.
Tato nenápadná poznámka v mistrově deníku dlouho unikala pozornosti cimrmanologů. Poté, co jsem navštívil zmíněný hrad Veveří, kde při vstupu dominuje bronzová pamětní deska upomínající na trojnásobnou návštěvu Winstona Churchilla, došlo mi, kdo byl (při Cimrmanově jazykovém purismu) oním záhadným panem Kostelníkem.
Zřejmě není náhodou, že ze srpna roku 1907 je také signovaný dopis Járy Cimrmana národnímu divadlu v Brně, kde navrhuje instalovat železnou oponu, která by po skončení představení chránila herce před předměty vrhanými nespokojeným publikem a umožnila jim bezpečně se odebrat k východu.
Osobní přátelství Járy Cimrmana a Winstona Churchilla zachycuje také řada dobových fotografií, jejichž autorem je bohužel vždycky právě Jára Cimrman, který tak na nich není nikdy zachycen. Zachycena je na nich však jeho inovativní metoda fotografické práce, a sice fotografická retuš. Cimrman ač sám sváteční kuřák, pohlížel s nelibostí na vášnivé kuřáctví Churchillovo a z dovolenkových fotografií se jej rozhodl vymazat. Pomocí sofistikovaných technik retuše se mu to skutečně povedlo. Když poté Winstonu Churchillovi zaslal své retušované fotografie na památku, byl Churchill jeho prací tak nadšen, že i později v dobách své největší slávy čas od času zapózoval pro fotografy tak, jako by měl v ruce imaginární, Járou Cimrmanem vyretušovaný, doutník. Tato vzpomínka na dávné přátelství s českým géniem byla britskému premiérovi i jeho lidu posilou zejména v těch nejtěžších zkouškách.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.06.2012 20:23:35dát kritice tipaleš-novák
mě ten Čurčil byl hned nějakej podezřelej...
11.06.2012 18:33:00dát kritice tipDiana
Poslyš, a nebyl tím Kostelníkem nakonec Babinský? U některých typů rekreace, zejména na hradě Veveří, byl pot, slzy a krev realitou, nikoliv bonmotem. Super*** Už o tobě ví Svěrák?
11.06.2012 13:17:10dát kritice tipKvětoň Zahájský
Opravdu se tam Churchill rekreoval?
Baron Franc de Trenck se taky údajně rekreoval na Špilberku a nějak extra mu to neprospělo. (-:
11.06.2012 12:38:05dát kritice tipZordon
Květoni nějak se přece muselo vysvětlit, že se na komunisty zdevastovaném hradu třikrát rekreoval W. Churchill.

Tos já se radši nebudu moc odkopávat, to mě pak občas ofoukne a chytnu housera.
11.06.2012 09:54:44dát kritice tipToscana
Zordone, ty jsi hřivna zakopaná - vykopej se a dej se na spolupráci s Járovým divadlem! :o))) *t
11.06.2012 09:08:51dát kritice tipKvětoň Zahájský
No vida, netušil jsem, že se pan Tesař potkal s panem Kostelníkem.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.