Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Chvála složitosti aneb převratně postmoderní pohled na poezii
datum / id09.08.2012 / 413924Vytisknout |
autorLyryk
kategorieLiterární teorieDalší dílo autora
témaLiteratura faktu
zobrazeno3213x
počet tipů17
v oblíbených3x
do výběru zařadilSmetiprach, tóru.u, Eli.Benett,
Chvála složitosti aneb převratně postmoderní pohled na poezii

 

 

 

 

 

Dnes už snad v sedmé třídě základní školy zaslechnou děti jméno Einstein, slovo relativita a premianti ve fyzice si dokonce do svých předvědeckých deníčků obkreslují vzorec E = mc2. Tato magická formule je také relativně součástí poezie. Vizuálně vyjadřuje totiž podstatu básnické obraznosti. Autor básnického textu různými triky a dojímologií magicky spřádá vztah, avšak, v opačném pořadí. V jeho textu se prostorové objekty m urychlují takovým způsobem c2, že ve výsledku způsobují výslednou energii E.

 

Tyto relativně triviální skutečnosti přestanou být úplně jednoduchými až banálními v okamžiku, kdy si básník nebo básnička řeknou: „Vyjdu také od energie! Bude to vědečtější.“ Vyjdou z přesvědčení, že ve vzniklém textu energie prostě je, ať napíšou co napíšou. Vím to dobře, protože k nim také patřím. Nicméně, po stvoření se snažím udělat odzadu zkoušku a prověřím bytí svých prostoroobjektů a právě platnou, instnktem přesně na vteřinu vypočítanou, (časo)dynamickou konstatu. Pro tento text, jen pro příklad, má dynamokonstanta c právě hodnotu c5.

 

Mysteriózní etatexty, surrealistické texty, metafyzické texty se pohybují v rozpětí dynamokonstanty c s hodnotami od c2 do cn. Básníci prostě přehánějí a skutečnost většinou nijak nemůže vypadat tak, jak ji popisují. Pohybují se v oblasti fikce. Nicméně fikce může být leckdy pravdivější než sama realita. Vědci věří na limitní rychlost světla ve vakuu. Básníci nebo básničky naštěstí takovou pošetilost nedělají. Sedí si klidně na louce a napíšou: „šup a sedím na slunci“, což prý není možné, neboť světlo k nám od slunce letí plných osm minut. Ale jen díky tomu básnicko-nevědeckému přístupu máme vlastně vzpomínky. Jak jinak si lze vysvětlit, že dosahujeme svými představami do minulosti? Právě nadlimitní dynamická konstanta nám umožňuje při stále nulovější hmotnosti dosahovat minulejší a minulejší nahlížené skutečnosti. Se vzpomínkami začali básníci, na to ovšem člověk už zapomněl a myslí si, že to vymyslel sám.

 

Soudobá státem uznávaná poezie a mainstreamová literatura vůbec je opracovávána dynamokonstantou c v rozpětí c2c0. Jde do minima náročnosti, napodobuje to, co v přítomnosti lze vidět. Potřebuje distinguované oprávnění vnější skutečnosti a fantazie se scvrkává na vhodný výběr prostoroobjektů. Čím nižší hodnota dynamokonstanty c, tím nižší kompilátorská komplikace. Je to přímo literatura subUser Friendly s návodem a vysvětlujícím servisem, kdy se raději z hodnoty dynamokonstanty sleví, než by se riskovalo porušení kolektivní fotogeničnosti reality. Nakonec zbývají jen prostoroobjekty a chybí tomu čas. Tehdy je dynamokonstanta právě v exponenciále 0.

 

Nikým neuznávané, zneuznané, geniálně kulišácké texty využívají dynamokonstantu c v záporném rozpětí c-n. Dosahují tím budoucnosti, kde jim bude jednou dán prostor zdařilé platnosti. Zejména tam, kde se v textu líčí nějaký banální konec světa, z nějž zůstanou jen torza některých neživých prostoroobjektů. Do této kategorie nedoceněných patří i využívání dynamokonstanty c v oboru komplexníxh čísel, jako například exponenciála v hodnotě druhé odmocniny z mínus dva. Ale to je spíše na kapitolku pro středoškoláky, tím vás dnes nebudu trápit.

 

Z těžce obnažených faktů nám vysvítá, že tento telativně převrácený systém má svůj zanedbatelný smysl. Energie představ se nám vloudila do podoby času, v němž se i energie nejspíš rozpadá na účinnou a neúčinnou bez ohledu na hodnotu dynamokonstanty. Říkáme tomu redukcionismus neboli opomínání extrémně specifických faktorů, jež překážejí snadné typizaci. Ale to bude předmětem dalších pokračování našeho zpřevrácenně postmoderního (fragmentárně-plurealistického) uvažování. Do příště si, prosím, připravte přesnou specifikaci rozpětí své dynamokonstanty, abychom mohli snadno a lehce prokazovat hodnotu vašich textů. Kdo neví, ať se zeptá rodičů nebo zalistuje na Wikipediatrii.

 

 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.08.2012 19:17:08dát kritice tipNorko Amérovie
nabudúce skús vyjst z HPSI=EPSI, kvantovomechanicky pristup bude sice menej koherentny, ale citatelia sa dozvedia este vaecsie prekvapenia
20.08.2012 10:33:20dát kritice tipArmand
"šup a sedím na slunci"

Krásné, poutavé, geniální... a velmi lehounké.
Masterpiece! :) Moc rád jsem si přečetl! *V

pozn: oprav si ve druhém odstavci "instnktem"

pobavila mě mnohá vyjádření, věty, jako např: "kdy se raději z hodnoty dynamokonstanty sleví, než by se riskovalo porušení kolektivní fotogeničnosti reality." :)

20.08.2012 08:47:50dát kritice tipMuamarek
Parádní hra se slovy i myšlenkami :-))
17.08.2012 00:13:10dát kritice tipOldjerry
korektor
Vzal jsem to až na druhé čtení v rozpětí několika hodin. Vystihuje to značnou část zdejší tvorby a navíc pro toho, kdo ho chce vnímat i solidní humorný štych.
16.08.2012 03:54:49dát kritice tipDavidPetrik
Basnicka licence muze vsechno... Ale i humoristicka "literarni teorie" by se mela drzet svych axiomu. S konstantou "c" se muze ruzne operovat v ramci matematickych vzorcu, ale to nic nemeni na jeji povaze: nic ji nemuze prekrocit. Proto vidim jeji pouziti v tomto textu jako nestastnou metaforu. Muzete ovsem rici, ze ze mne mluvi profesionalni deformace cloveka s fyzikalnim vzdelanim... I kdyby ovsem hovorila - kde je ona titulni "slozitost"? Ve vzorecku z aritmetiky prvniho stupne? Zabavne.
11.08.2012 17:48:48dát kritice tipZuzulinka
přemýšlím, kde na to chodíš?:-)*
10.08.2012 20:35:47dát kritice tipToscana
Mazec! :o)) *t (Dianě dík za avi)
10.08.2012 19:03:00dát kritice tipDiana
Vrátila jsem se, abych poslala pár avíz, o tenhle klenot někteří prostě nesmějí přijít!
10.08.2012 10:52:32dát kritice tipJosephina
podle mě se má věc v poezii asi ta jako v životě - jsou snaživci a božátka, vědci teoretičtí a koumáci života, materialisti a idealisti. Hrdě se hlásím k průzkumníkům života pozemského. A tímto prohlašuju, že veličina c, co se poezie týče, mi je naprosto ukradená!
10.08.2012 09:44:16dát kritice tipJuliana
Pozor! Jak známo, nadměrné rozpětí dynamokonstanty vede k přepětí energie v prostoroobjektu autora, což samozřejmě končí zkratem a autor to zkrátka vezme zkrátka ...
09.08.2012 23:29:50dát kritice tipJuno
jak mohli vůbec dřív básnící psát bez takového poučení? :)))
09.08.2012 22:11:11dát kritice tipJeštěrčí král
*/
09.08.2012 20:15:50dát kritice tipDiana
Jsem z toho na Wikipsychiatrii! *********
S tak hlubokým vědeckým vnorem a mezioborovou analýzou se dočkáš pochopení a ocenění až v některé z příštích generací :-)))))
Úžasně pobavilo!
09.08.2012 18:24:03dát kritice tipsepotvkorunachstromu
..aha..no..nebyla jsem si jistá..jak říkám..blb:)
09.08.2012 18:01:21dát kritice tipryn_n_n_dao
Samozřejmě že je to satira. A mistrovská!
09.08.2012 17:59:02dát kritice tipsepotvkorunachstromu
..taky mi to připomnělo společnost mrtvých básníku a navrch si připadám jako neblbější jelito na světě..není to příjemný pocit:(
..to myslíš vážně..nebo je to satira?

..sakra..že já jsem sem lezla:))
09.08.2012 16:58:50dát kritice tipSmetiprach
šmarjá, do Tvaru s tím... .-)
09.08.2012 16:39:51dát kritice tipsveřep
to mi připomíná scény z filmu Společnost mrtvých básníků. "Vytrhněte si tento výborný úvod"...
Viděls? :))))
09.08.2012 15:20:26dát kritice tipZdenda
Už jsem to pochopila.
Je to geniální!
A ještě ke všemu je to Pravda!!!
09.08.2012 15:07:44dát kritice tipZdenda
Bože, to je hnůj. Někdy se mluví o hodnotě konstanty "c", někdy o celém členu "c na entou"... Těžko se v tom orientovat. Například státem uznávaná nudná poezie pracuje s hodnotou cé na nultou, tedy s hodnotou jedna, a zatím geniálně kulišácké texty mají hodnotu cé na mínus entou, což znamená hodnotu nižší než jedna (pokud tedy cé je větší než 1 a en je přirozené číslo). Nedává to vůbec smysl.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.