Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

Fejeton bramborový
datum / id09.05.2013 / 428229Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno1076x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

A dojídat!

Fejeton bramborový

 

   Tak dlouho jsem remcal nad kvalitou sobotního oběda, až jsem spolu s kuchařkou zřejmě neodvolatelně urazil i všechny poživatiny předložené na talíři; jen tak si dovedu vysvětlit následující chvíle, ve kterých se mi jeden z promaštěných bramborů rozhodl pomstít a s očividným souhlasem celé jídelní porce nekompromisně přistál v mém klíně. Jelikož se mi rozvařený atentátník drze rozsypal mezi prsty, byla způsobená škoda vskutku nepřehlédnutelná - šklebící se mastnou skvrnu v oblasti pravého třísla rozhodně nebylo možno ignorovat. Setřásl jsem vyskočivší součást okopaniny z kalhot a vzteky bez sebe ji zadupal do podlahy…

   Aby nedošlo k mýlce, já brambory rád, já brambory můžu. Jen těžko si lze představit českou kuchyni bez tohoto zástupce lilkovitých. Brambory jsou totiž univerzální potravinou - placky, kaše, škubánky, šišky; možno je konzumovat zapečené, osmažené, vařené, jak je libo. Pocházejí z Jižní Ameriky a už pro staré Inky měly zcela nezastupitelnou úlohu; bez nich by tato civilizace zřejmě vůbec nevznikla. Indiáni uměli z brambor vyrábět všechno možné, včetně piva, naši předkové zašli ještě dál a již tak pestrou nabídku rozšířili o užitečný škrob a zejména blahodárný rum. Pašáci!

   Je zajímavé, že proslulý léčitel páter Ferda tuto plodinu příliš nedoporučoval. Tvrdil, že pojídání brambor vede k postupnému ucpávání žil a cév, neboť hlízy obsahují jed solanin. Dobrou zprávou je, že nežádoucím účinkům solaninu lze čelit zvýšeným přísunem česneku a zejména kmínu. Tož, hospodyňky, s kmínem nešetřete a na množství nehleďte!

   Nejstarší zmínka o bramborech v českých zemích je už z roku 1623 a hovoří o jejich podávání na stole pana Viléma Slavaty. (Ano, to byl jeden z mužů, kteří se v roce 1618 zúčastnili tehdejší šlechtické adrenalinové kratochvíle s názvem "Třetí pražská defenestrace".  Bohužel, právě on, pan Jaroslav Bořita a písař Fabricius, se tehdy ocitli v rolích nedobrovolných průkopníků parašutismu bez padáků, nicméně všichni patnáctimetrový pád z oken Pražského hradu bez větší úhony přežili.) Ve velkém se začaly brambory v Čechách pěstovat a používat jako potravina teprve v druhé polovině 18. století v souvislosti s pruskými (braniborskými) válkami. A odtud pak i postupným zkomolováním dospěli Češi k názvu této pro ně nové plodiny - brambory.

   Právě jedna z výše zmíněných válek je i dnešními historiky běžně nazývána jako "Bramborová", což jen potvrzuje významné postavení této plodiny v měřítku téměř celosvětovém. Pomíjivá letní okurková sezóna? Pchá! Je tu přece celý bramborový věk! Vzpomeňme ještě sportovního termínu "bramborová medaile" a už raději dost. Nebo z toho všeho budeme mít v hlavách úplnou bramboračku!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

09.05.2013 18:56:01dát kritice tipkuča

Já cizí ženy nekontaktuji. Žena mi to zatrhla.

09.05.2013 18:23:06dát kritice tipKočkodan
Poslal jsi avízo Evzenii Bramburkové?
09.05.2013 18:11:08dát kritice tipaleš-novák

uplatnily se i v bižuterii, viz slavná pohádka:...postavil je před krále: nesu vám ty korále!!!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.