Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 449 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Vrtulník
datum / id19.12.2013 / 437782Vytisknout |
autora2a2a
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno4268x
počet tipů55
v oblíbených2x
do výběru zařadilJinovata, Fouckault, Elizabeta, Print, Gora,
Vrtulník

 

Vrtulník

 

Šero ohleduplně sestupovalo do ulic a pohyb za okny se stával vláčnější. V azylovém domě bylo dnes živěji než v ostatní dny. Před sprchami se vytvořila nezvykle dlouhá řada. Přivezli balíky čistého šatstva a dobrovolnice, třebaže jsou dnes vlídnější, trvaly na svém. A chlapi nebrblali. Nebrblají ani jindy, ale dnes se proti nim spiklo i těch několik málo bezdomovkyň, které se mohly v ženských sprchách cákat, jak dlouho chtěly. Co chvíli některá upozornila na špatně oholené místo, upravila límeček nebo se významně usmála.

Vrtulník, jinak Josefa nikdo ani neznal, sebou málem trhl, když ho dobrovolnice oslovila - Pane a příjmením, aby podepsal převzetí vánočního balíčku. Odvykl si. Přezdívku si přinesl z kriminálu, kam se pravidelně vracel, a kde se kupodivu cítil docela spokojený. Nedostal se tam sice k chlastu, zato si liboval ve své pověsti zručného zahradníka. Pokaždé, když byl zavřený, bylo to ve věznici znát. Upravené záhony, ostříhané keře, posekané trávníky, nalíčené obrubníky. Raději pobýval celé dny venku s kolečky a zahradnickým náčiním než na cele. A přes zimu natíral sokly, katry a plechové záchodové boxy. Co chvíli byl vidět na jiném místě, a odsud i přezdívka. Venku to bylo ale horší. Chlast je svinstvo, přiznával rezignovaně pokaždé, když ho opilého nechtěli vpustit na ubytovnu. A opilý byl téměř denně, snad jen s výjimkou, kdy mu bylo tak špatně, že celý den prospal. Naštěstí neměl zlou opici, jen každému skákal do řeči. Byl to takový všeználek, ale v autech se vyznal. Řidičák mu vzali už před léty, na obnovu neměl prachy, ale i tak si občas zajezdil, než ho znovu načapali, a mařenku, jak se v hantýrce přezdívá maření úředního rozhodnutí, mu přičetli k drobným krádežím, když už neměl co pít.

Dnes však nepil. Na Štědrý den nepil nikdy. Měl své zásady, říkával a svátek je svátek. Ani nebyl naměkko. Také nikdy nevyprávěl o svých šťastnějších dobách. Pokaždé mávl rukou, a když měl vyjmenovat své tři už dospělé děti, odříkal to jako jednoduchou násobilku a tím to pro něj skončilo. Nebyl cynik, jen si dávno přiznal, že to zpackal, a byl rád, že když byly malé a on ještě dělal na šachtě, tak na dárcích nešetřil. Nejel ani do televizní Pošty pro tebe, kam si ho pozvaly. Zkurvil jsem jim život už dost a jiný stejně nebudu, sprovodil věc ze světa. Možná i zatrpkl, když ho v kriminále chtěl ředitel za odměnu pustit na pár dnů domů. Psal všem třem, jestli by mohl k nim, ale nikdo se neozval. Tehdy v noci na záchodě, kam si šel zakouřit, našel pověšeného mladého feťáka. Rychle ho nadzvedl a držel, než přiběhli dozorci. Ještě ho rozdýchali, ale za týden v nemocnici zemřel. Když vyzvali rodinu, aby si vyzvedli tělo, odmítla. Tak ho Vězeňská služba zpopelnila na své náklady. Všichni nad tím kroutili hlavou, ale on se nedivil. Jednou skončím stejně a ani pes po mně neštěkne, pomyslel si. Chválili ho, že zachránil lidský život, říkával, že by to udělal každý a tak si to i myslel, ale přece jen byl rád. Ochotně na potkání každému vyprávěl detaily, ale především měl po dlouhé době pocit, že alespoň na chvíli ho řadí někam jinam. Rád by tomu i uvěřil, ale dobře si uvědomoval, kam patří. Nestyděl se. Každý jsme nějaký, tvrdíval, a považoval si, že si umí na tabák a kafe vydělat a nechodí po buzeráku sbírat vajgly.

Když už byli všichni vykoupaní a převlečeni, roznesli na stoly rybí polévku a přípitek a pan farář začal pronášet řeč. Vrtulník moc neposlouchal. Věděl dopředu, co farář řekne. Pozemské soudy ho jaksi míjely, zakládal si alespoň na tom, že nic nepředstírá, a že mu to jednou bude přiznáno jako polehčující okolnost.

 Před půlnoci se z azylového domu vytratil. Pan farář je pozval na Půlnoční a kostel byl jen pár set metrů pěšky. Ani nebylo příliš zima. Jak se blížil, potkával přicházející rodinky, páry a party puberťáků. Zastavil se. Byl sám. Z ochozu kostela se nesly melodie koled v podání místních trubačů, které zvaly ke mši. Chvíli naslouchal a vrátil se.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.04.2021 11:37:53dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Dievča z lesa, děkuji za návštěvu a ocenění.

Marcelko děkuji za stejné a nvíc komentář, který nelze popřít. Snad jen, že jsem hrál na vlastní strunu soucitu, protože si celý život, možná bláhově, namlouvám, že když je někdo pracovitý a zručný, má i šanci. Ale alkohol je nemoc a s vůlí je to stejné jako s imunitou. A řekl bych, že Vrtulník už o soucit nestál, to spíše my toužíme být samaritány. Děkuji.

13.04.2021 10:37:551 tipů dát kritice tip✩✩✩✩✩ Marcela.K.

Takových "Vrtulníků" nám na oddělení vozili nespočet.

Tak jsme je vykoupali, převlékli do čistého, nechali vyspat v čisté posteli...a ráno je propustili.

Jeden dokonce tvrdil, že přiletěl z Prahy na rogalu. Pak jsme mu prohlédli igelitový pytel ve kterém měl jen "své" věci. Posbíral po oddělení mobily ze stolků pacientů, peníze, radio, čokolády, sušenky...

Každý strůjcem svého osudu.

Napsané to je poutavě, trošku hraješ na strunu soucitu, ale to je v pořádku - jsou Vánoce. 

 

12.04.2021 21:12:551 tipů dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Milá Magdalene, děkuji za návštěvu, budu se snažit polepšit

12.04.2021 21:00:08dát kritice tip Magdalene

Přikláním se k Vigan. Tuctová povídka jaké se píší stále dokola. Takových povídek je všude plno. Řeči a nic to neříká a pointu jsem marně hledala. V žádném případě bych ji nedoporučovala ani do Zlatého výběru a ani na povídku roku. 

06.04.2021 09:54:061 tipů dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Irenko, děkuji, hlavně i za komentář, který definuje přesně tuto autentickou postavu. Kdosi tu napsal, že by to chtělo víc, např. přímou řeč či že je to spíše námět na novelu, apod. Jistě, novela by to být klidně mohla, kdybych to uměl, ale já použiju názor dvojnásobné či dokonce trojnásobné držitelky Magnesia Litera za prózu, paní Radky Dennemarkové, která ji ohodnotila přibližně těmito slovy, když připomenula jednoho rakouského spisovatele. Řekla, že je to "Román jednoho dne." 

Ale je samozřejmě na čtenářích, co si myslí a jak ji vnímají. Nabízím sondu do duše, kde by se zdálo, že je jen na smém okraji bytosti, nabízím zkratku, která možná nabudí receptory vnímání a podobné příběhy z okolí. A možná také ne.

06.04.2021 00:43:182 tipů dát kritice tip✩✩✩✩✩ Gora
redaktor poezie a prózy

Povídka, ke které se občas vracím, vykresluje zcela uvěřitelně mentalitu hlavní postavy, živořící na okraji. Děj se odehrává v "kulisách" Vánoc, atmosféře nahrává společenství lidí azylového domu. Snad každý se tu aspoň na chvíli zamyslí nad smyslem svojí existence.

Recidivista s přezdívkou Vrtulník prožívá oprávněnou, byť chvilkovou hrdost, když jeden život náhodou skutečně zachrání. Na druhou stranu jej deptá nízké sebevědomí člověka, který už vše pro slabou vůli prohrál. Který "ví, kam patří". Touhu po rodině, po změně k lepšímu dobře maskovanou cynismem nedokáže realizovat.

Na malém prostoru je tak plasticky vyobrazen úspornými prostředky "jen" jeden osud postavičky z periferie společnosti, avšak za ním lze tušit velkou empatii, srdce a um autorův. 

20.01.2021 16:10:02dát kritice tip✩✩✩✩✩ blacksabbath

Nějak jsem sem zabloudila...a koukám, že nejsem sama, kdo tohle tvoje starší dílo..(ale starší jen podle data napsání) objevil....ráda jsem četla.......konec si... s dovolením.... domyslím podle svého.....

19.01.2021 13:21:20dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Dagmaram a Lakrove, děkuji. Ten člověk žije, a ani se nedá jednoznačně říct, že by úplně rezignoval, spíše usiluje, aby to jeho místečko na slunci se ještě více nezúžilo.

19.01.2021 02:36:00dát kritice tip✩✩✩ Lakrov
redaktor prózy

Minulý čas, nasazený od začátku, dává tomu textu takový smutný nádech-- jako by z něj (textu) bylo znát, že je o někom, kdo už není.Syrové, opravdové, otevřený konec dává prostor k zamyšlení.

14.01.2021 22:40:31dát kritice tip✩✩✩ Dagmaram

Možná mám dnes večer v sobě vzácný klid a možná se tohle vážně dobře četlo.

A proč zrovna tohle? Protože vrtulník :-)

22.12.2014 08:20:36dát kritice tip Zdenda

Jo, Vigan, tady autora nemůžeš urazit, protože jsi jen prostoduchá žena z jižní moravy, co nikdy nebude uznávanou autorkou. Radši si dej vínko, projdi se po těch vašich kopečkách a nekecej tu do literatury, když na to nemáš. :)

Podle mě je ta povídka skvělá, protože je o lidech a o vánocích, je trošku smutná a trošku optimistická, je v ní porozumění a naděje, je to dojemné a hřejivé,  prodchnuté takovým tím soucitem a empatií a životní moudrostí... Taky je to sympaticky krátké, tudíž nerozmělněné a nevede to čtenáře za ručičku... 

Je to prostě jako opravdová prozaická bomba - kolik povídek tu zařadil Jonovata do výběru, co? Moc jich nebude. Už z toho je vidět, že jde o výjimečné dílo. Ještě výjimečnější by byl teda výběr od Zdendy... ale ten si šetřím na něco ještě dojemnějšího. Tak třeba příště.

21.12.2014 19:52:32dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Janičko,

mohlo by to tak být, ale forma, kterou jsem zvolil, má své opodstatnění ve sdělení, kde je naznačeno hned několik okruhů lidských problémů a spoléhám na čtenáře, že je vnímá a v této formě fungují spíše jako náznaky a je to tak dobře.  Nechci text rozmělňovat a vést čtenáře za ručičku, mířím na jeho vlastní asociace. To, co by se líbilo více tobě, je samozřejmě také možnost, nicméně konkrétně tuto povídku mám odzkoušenou ve veřejném čtení a fungovalo to, tedy podle reakcí posluchačů dostali či přijali vše, co jsem sdělit chtěl. Někdy méně znamená více. Dialogy by vyžadovaly další postavu či postavy, ale ty tam nejsou a být nemohou, protože by vzhledem k ambici vypíchnout více okruhů problémů byly prostě nadbytečné.

21.12.2014 17:56:11dát kritice tip✩✩ Janina6

Mně by se líbilo, kdyby to byl teprve úvod nějaké delší povídky či novely... čte se to dobře, ale chtěla bych víc... nějaké dialogy, další postavy, víc děje... takhle jsi jen naznačil, že to všechno bys mohl čtenáři dát, kdybys chtěl... :-)

21.12.2014 09:53:21dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Vigan, tvá poznámka mne neurazila. Nemohla. Děkuji za přečtení i nabídnutou asociaci.

21.12.2014 08:39:441 tipů dát kritice tip Vigan

Tuctová povídka. Po přečtení mi ihned naskočila pasáž z knížky Slovácko sa nesúdí. Snad tě její citací neurazím. Je nejen kouzelná, ale i pravdivá.

"Nakonec dostali ze sakrama sklenku rumu - a ešče špatného. Po prvním připití a štrngnutí sa všecí zatřepali, jak dyby ich smrť přeskočila. Stařeček nahlédli za šentyš a pronésli pochybnosti o tem, že přeca na hospockém nic zlatého néni - nač sa teda hospoda menuje "U zlatého vola". "

20.12.2014 15:44:39dát kritice tip Zdenda

Konečně to má zlatý výběr.

12.12.2014 16:57:57dát kritice tipj.nikdo

Některé příběhy jsou hold smutné, alespoň pro okolí. Je otázkou, jak to cítí člověk, který se dopracoval k filosofii "život dal, život vzal" ... Působivě napsané, prostým jazykem, který koresponduje s popisovaným prostředím. Ale promiň, nestojíš o hlubší kritiku a já ji ani neumím :-). Takže jen závěrem - moc hezké, lidské, těším se na další.

09.10.2014 09:21:20dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

A. moc děkuju, cením si o to více, že nejsi v próze, ale i ve schopnosti posuzovat (a nyní mám na mysli tvé komentáře z dob tvého působení v redakci pod jinými díly) žádný diletant.

08.10.2014 22:57:18dát kritice tip✩✩✩ Pomerančová
redaktor poezie

Tak to jsem si ráda přečetla po tom, co jsem to slyšela na živo :-)

20.09.2014 18:36:12dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Milý Zdendo, děkuji za pozornost i komentář.

12.09.2014 23:12:19dát kritice tip Zdenda

teď jsem narazil na rok starý skvost!

aha

tak samozřejmě se to dá číst... ale je to o ničem a malinko nudné

měl jsem za to, že nacházím nějaký zapadlý drahokam, takže vzhledem k o čekávání jsem poněkud zklamaný

no a ten autrův komentář o skepsi... popravdě... ale nic...

11.09.2014 19:52:13dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Milý Jaroušku, děkuji za vnímavost, poněvadž ten závěr je skutečně pointou příběhu a pro mne zdejší publikace potvrzením mé skepse, jakoby nejen autor, ale i čtenář musel být poučený životem.

11.09.2014 10:45:12dát kritice tip✩✩✩✩✩ Oldjerry
korektor

Vypadá to velmi autenticky, skoro jako zápis - ovšem chápavého a chápajícího pozorovatele, který toho o životě a lidech ví hodně. Po prvním čtení mi sice zdálo, že ten závěr je trochu do vytracena, až později jsem pochopil, že to byl záměr. V této miniatuře není ani slovo navíc  - a taky žádné nechybí. Od začátku to skoro kontinuelně směřuje ke smíření se a  zdánlivě poklidný konec tento záměr jen respektuje...

Lituji, že jsem toto dílko objevil až za třičtvrti roku. Jsem rád, že jsem ho objevil dnes.

03.02.2014 23:18:41dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Jezinko, upřímně jsi mně potěšila, už ze staré známosti. Děkuji.

31.01.2014 13:47:40dát kritice tip✩✩✩ Yeziiinka

Je to takové čisté. Moc to na mě zapůsobilo, přestože už nejsem zvnějšku podporována vánoční atmosférou :).

 

Zkrátka se dobře čteš, vždycky. *

31.12.2013 15:59:54dát kritice tip✩✩ Janina6

Jiří, je to škoda, ale samozřejmě respektuji, že se nechceš zúčastnit. Přeji všechno nejlepší v novém roce.

30.12.2013 20:36:31dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Janina6

Děkuji za nabídku, ale nesouhlasím se zařazením.

sepotvkorunachstromu, moc děkuji, Vánoce jsou pro mne skutečně silné téma.

30.12.2013 09:09:09dát kritice tip✩✩ Janina6

Ahoj, petr.ix by chtěl tuhle povídku nominovat do soutěže Povídka měsíce, souhlasíš s účastí?

29.12.2013 22:57:50dát kritice tip✩✩✩✩✩ sepotvkorunachstromu

..rád píšeš o Vánocích a já to ráda čtu:)

..už je po..tak aspoň šťastný nový rok:)

26.12.2013 18:41:21dát kritice tip✩✩✩ a2a2a

Skarabea, děkuji za názor.

26.12.2013 12:05:05dát kritice tipSkarabea

chce to prinajmenšom zaujímavý štýl, aby "príbeh" aspoň trochu vynikol,  aj ten je už dosť tuctový

23.12.2013 20:16:52dát kritice tip✩✩✩✩ Fouckault

krásné vánoce Jirko!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor