Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Ministerstvo
datum / id03.01.2014 / 438340Vytisknout |
autorZordon
kategorieFejetonyDalší dílo autora
témaPolitické
zobrazeno1158x
počet tipů6
v oblíbených0x
Ministerstvo

Vlády přicházejí a odcházejí. Figurky na politickém orloji defilují ve zrychleném tempu. Efemérní politická prohlášení si často nepamatují ani jejich tvůrci. Jen ministerstvo zdravotnictví si pevně stojí na svém. Kouření prostě jednou pro vždy škodí zdraví a basta. Víme to všichni, nikoho to nepřekvapí a ani neodradí od vdechování tabákového kouře. Varování před škodlivostí kouření je jedinou stálicí našeho politického systému posledních let.

Nápisy v různých mutacích nás dennodenně provázejí při nákupech nejen v trafikách, ale i supermarketech. Jsa nekuřák necítím se být adresátem výchovných pokynů daného úřadu, přesto si je občas ve frontě u pokladny pročítám, aby mi snad něco neuniklo. Posledně jsem se dozvěděl, že kouření může způsobovat, cituji: „dlouhou a pomalou smrt“.  Dumal jsem nad tím, jaký je rozdíl mezi dlouhým životem a dlouhou smrtí, když život se dá prodlužovat jen z jednoho konce. No uznejte, předčasným narozením toho moc nenaženete.

Že vám cigarety zaneřádí plíce, na to by se dalo vsadit, ale dlouhá a pomalá smrt? Nebojí se ministerstvo zdravotnictví toho, že mu jednou letití vyznavači fitness stravy budou spílat, zatímco kuřáci budou mít za sebou své rychlé a spokojené infarkty a mrtvice?

Navíc je problém, že těch výstražných cedulek je pohříchu málo. Před mnohými nástrahami běžně distribuovaného zbožní nejsou konzumenti nikým varováni. U čokolády tak chybí výstraha, že její nadměrná konzumace může způsobit „pomalou a dlouhou velkou stranu“. Nad regálem s alkoholem by ministerstvo mohlo varovat před „krátkodobým výpadkem soudnosti, který si všichni ostatní budou dlouho pamatovat“. A konečně celozrnná mouka by měla být vybavena výstrahou, že může způsobit „dlouhý a nudný život strávený žvýkáním nepoživatelné stravy“.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

07.01.2014 13:46:02dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Hezky jsi využil jeden z těch sloganů, nad nimiž už nikdo ani nepřemýšlí. Pár pohrání si se slůvky a pěkný fejeton je na světě :-)

06.01.2014 13:18:32dát kritice tipaleš-novák
mě zaujalo téma prodloužení života předčasným narozením: škoda, že tento směr je omezen jen devíti měsíci :o)

a kromě toho: kdy vlastně takový předjezdec má slavit vlastní narozeniny?
04.01.2014 14:58:07dát kritice tipRichard Hrob

Jo, mě se to líbí. Trefně popsáno. :-)

 Tip*

04.01.2014 10:52:23dát kritice tipDiana
Děkuji za poučení, to všechno jsem nevěděla. A myslím, že to ví málokdo. Jsem militantní nekuřačka, protože trpím alergií na smrad cigaretového kouře. A tak mne taková témata nadzvednou. Omlouvám se já...
04.01.2014 10:24:19dát kritice tipKvětoň Zahájský

Už porodnice by měly novorozence vítat varováním: Narozením se vystavujete riziku dlouhého a pomalého umírání.

04.01.2014 10:20:12dát kritice tipZordon

Diano, je mi líto, pokud jsem Ti evokoval nepříjemné vzpomínky. Omlouvám se. Zmíněné nápisy však považuju za velký kus pokrytectví, protože každý ví, že k ničemu nejsou (pokud by politici skutečně měli zájem snížit počet závislých kuřáků, stačilo by snížit normu na povolené množství nikotinu v jedné cigaretě a u běžného experimentujícího teenagera by se nikdy nevyvinula závislost). Navíc jsou ty nápisy často velice zavádějící, jako třeba ten co jsem zmínil. Následkem kouření totiž lidé častěji umírají na mrtvice a infarkty než na vleklé nemoci.

Ještě jednou promiň.

04.01.2014 08:35:24dát kritice tipDiana
No já se moc nesmála, protože jsem, bohužel, ve své blízkosti sledovala dlouhou a pomalou smrt dvou kuřáků na rakovinu plic - a žádná sranda to nebyla. Kuřák je ubohý otrok toho smradu....
04.01.2014 02:52:09dát kritice tipMKbaby

Super :)

04.01.2014 02:01:09dát kritice tipToscana
A nad každou cukrárnou by mělo být varování před rychlým přibíráním na váze a následnou douhou těžkou obezitou. :-))) *t
03.01.2014 23:09:32dát kritice tipKočkodan
Po doctení tvého dílka jsem dlouho neváhal a rychle ti písu, ze pred ním nikoho varovat nebudu. :-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.