Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 436 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+18 neviditelných
Účet uzdravuje
datum / id02.05.2014 / 443016Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetonyDalší dílo autora
zobrazeno2154x
počet tipů34
v oblíbených0x
do výběru zařadilemizat,
Účet uzdravuje

 

 

„Jen si vzpomeňte na dovolenou třeba v Řecku. Všem je nám tam dobře, jejich jídla milujeme a po zbytek roku se nám po nich stýská,“ nechal se nedávno slyšet svérázný kuchař a restauratér Pohlreich v rozhovoru pro server Idnes.cz.

Popravdě, při vzpomínce na dovolenou v Řecku se mi ze všeho nejméně stýská po jídle. Polévky z pytlíku, játrové paštiky a Trenčiansky párok s fazuľou se jednomu brzy přejí, a ten kousek pravé řecké pizzy, nebo tradiční helénská palačinka z kiosku na pláži (obé za cenu opulentní hostiny o několika chodech v naší hospodě) o kvalitách středomořské kuchyně nikoho nepřesvědčí.

Hrůza na mne však padne, vzpomenu li na poslední večeři. Tedy nikoli Poslední večeři Páně, nýbrž mé paní. Konkrétně šlo o rizoto. Jakousi shodou okolností se do rýže připletl vzorek horniny z Hanoje, a kdo myslíte, že si na něm ulomil kus sedmičky vpravo dole? Stát se obětí komplotu či spiknutí není jistě nic veselého, ale být obětí shody okolností, je hrozná věc. Cestou z Řecka do domoviny jsem mohl požívat pouze tekutou stravu, pročež při plavbě trajektem vzala za své lahev Metaxy pro tchána a za jízdy autobusem významná část likéru Ouzo, na který se těšila tchýně. Ani nevím, kdo doma vybalil kufry a uložil mě do postele.

Ráno jsem měl pocit, že jsem se probudil znovu na lodi. Zákeřné pohyby podlahy jsem vyrovnával s bravurou varietního umělce a pídil se po medikamentech, jež by zaplašily škubavou bolest v odulé tváři. Nejvíc mě však překvapilo, jak dobře umím imitovat hlas Miroslava Moravce. Ještě teď slyším, jak mým hrdlem promluvil Fantomas: „Dost bylo hrdinství, jdu k zubaři!“

„Ke komu chodíš?“ ozvala se z koupelny žena.

„Jak chodím?“ podivil jsem se. „Naposledy jsem byl na prohlídce ještě se školou.“

„Tak to si budeš muset nějakého vybrat. V nemocnici už se zeptáš, kdo je dobrej. Nezapomeň si kartičku pojišťovny a třicet korun.“

„Bože, třicet korun? Co dneska nechtějí za plombu,“ pomyslel jsem si cestou.

 

Nejsem si jistý, zda bylo nejmoudřejší vybrat si zubního lékaře podle toho, že měl zcela prázdnou čekárnu. Neodradilo mě ani, že se jmenoval Kovář. Když jsem po chvíli zjistil, že při práci dělá čest svému jménu, ne však profesi stomatologa, bylo už pozdě.

„Tak vás bolí zub? To mi tu říká každý. A jak vás to bolí?“ vyzvídal lékař.

„Jak sviňa, pane doktore!“

„Aha, tak jinak. Je to bolest tupá a trvající, nebo ostrá a někam vystřeluje?“

„Vystřeluje a trefuje se! Do celé čelisti!“

„No, otok je to pěkný,“ pravil téměř závistivě, „tam bude zánět. Tak se u nás posaďte.“

Křeslo určitě pamatovalo ještě prvorepublikovou soukromou ordinaci, odkud bylo znárodněno a po čase opět zprivatizováno. Nad ním čněla zubní vrtačka „třetí generace“, tedy rovněž po dědečkovi. Stejně omšelé byly i další nástroje a přístroje, zdravotní sestru nevyjímaje.

„Teď si na vás trošku posvítím,“ špásoval dentista. „Sestro, připravte rentgen!“

Roentgenův přístroj byl naštěstí moderní elektrický, nikoliv na petrolej, jak jsem se původně obával. Když se doktorovi zdálo, že jsem dostatečně osvícen, vycpal mi ústní dutinu gázou a pustil se do vrtání. Nevím, co by na mém místě pronesl Mirek Dušín, ale já jsem zaječel slovo, které pro jeho vysoký stupeň expresivity nebudu uvádět. Pak už následovala jen pestrá sekvence citoslovcí a částic až do okamžiku, kdy hrot vrtačky narazil na nerv. Změněná intonace mého hlasu, konkrétně vysokofrekvenční jekot, který přiměl k činnosti i zaprášený fax na psacím stole, napověděla lékaři, že je vhodné nějak zareagovat.

„Klidně řvěte, já jsem zvyklý,“ pronesl konejšivě, nacpal mi do chřtánu pravou ruku a listem z lupenkové pilky mi začal brousit kořenové kanálky. Doktor zřejmě v mládí sloužil u dělostřelectva, protože jeho práh zvukové bolesti byl hodně za hranicemi běžného smrtelníka.

 „Aha, aha… Pulpu z korunkové i kořenové části jsme hezky odstranili, ale z kanálků nám hnis neteče. Tak tady to není,“ pronesl zklamaně. „Zkusíme to jinde. Sestro, skalpel!“

„Huh-haoe-um, hau-hmue-uá!“ pokusil jsem se o protest.

„Nebojte, uděláme jenom malou dírku do otoku dásně, vyčistíme a zavedeme drén.“

„A oeaae yh eo ehohehe!“

„Pak už zbývá jedině extrakce,“ blýskl se opět neobvyklou schopností zubařů porozumět významu verbálně asketických vět a začal mi řezat čelist na kusy. Očekával jsem, že ranhojič na závěr ještě nasadí pijavice a pouštění žilou, ale tyto trumfy naštěstí ponechal v rukávu.

 

„No vidíte, ani to nebolelo,“ sušil mi doktor slzy odsávačkou slin, zatímco druhou rukou zbavoval má ústa chomáčů zkrvavené vaty. „Tak mě napadá – my jsme zapomněli píchnout lokální anestetikum, že? Pán je hrdina!“

„Já bych řekl, že spíš idiot,“ odtušil jsem směrem k vrásčité zubní instrumentářce, která mi už vypisovala itinerář dalších návštěv. Ta se na mě usmála a takovým tím chlácholivým hlasem, typickým pro staré dámy, pravila: „A ještě dostanete recept na antibiotika, léky proti zánětu, léky proti bolesti a účet.“

Skoro jsem se těšil, že až budu z ordinace odcházet, pohladí mě po hlavě a dá mi obrázek. Účet byl však za všechny obrázky. Nejsem nikterak lakotný, jsem jen trošku investičně zdrženlivý, ale při pohledu na celkovou sumu jsem se orosil, a to se běžně nerosím. Očistil jsem si brýle, promnul si oči, ale to číslo tam bylo pořád. Tak trochu se podobalo státnímu rozpočtu nějaké menší středoafrické republiky. Bolest zubu se najednou kamsi vytratila. Inu - lékař léčí, účet uzdravuje.

 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

04.08.2017 11:23:55dát kritice tiplastgasp

Jó, to mi připomnělo časy, kdy jsem kloktal rum, kouřil permanentně cigarety a mlátil hlavou o zeď. Přečetl jsem to rychle, abych něco nechyt. Moje drahá zubařka se zlatýma rukama, jak já ji chválím. Mám jednu pevnou a jednu snímací protézu a od jisté doby chodím pravidelně na kontroly. Vrtání do protézy nebolí.

10.02.2017 09:55:06dát kritice tipKvětoň Zahájský

Návykové čtení? Není větší pochvaly.

10.02.2017 09:05:36dát kritice tipSilene

Bylo mi ctí poutavě poztrácet čas v řádcích Tvé tvorby.

Vzhledem k jeho průměrné ceně bych pobyla ještě déle, ale jsem již ve značném zadlužení. Návykové čtení. :)

03.04.2016 00:27:49dát kritice tipJaroslav Popelínský

ha, pravda, ještě nejsem zcela pevně rozhodnut...

03.04.2016 00:03:52dát kritice tipKvětoň Zahájský

Jaroslave, pokud hodnotíš kladně, jsem potěšen.

02.04.2016 19:05:44dát kritice tipJaroslav Popelínský

výborně napsaný, hodnotím 

18.11.2014 18:59:55dát kritice tipKolobajda

Zdravím všechny romantické duše!

Na operačním sále promluvil primář: Sestro, já jsem říkal vyholit, a né vyhulit!!!

Jinak jsi kadet a já ji připadám jako dilatant...***

28.10.2014 13:24:45dát kritice tipKvětoň Zahájský

Emizate, jsem moc rád, že ses zastavil, a ještě víc, že ses bavil.

Ano, je pravda, že naši cestovatelé už by si dnes nemuseli v zahraničí hrát na nuzoty. Převaha čekých turistů má však stále pocit, že na jihu snad jídlo ani nemají, případně že místní trh a samoobsluha nabízí jen mořské potvory, divné ovoce, neznámé nápoje a jiné speciality, které oni nejsou ochotni jíst nebo zaplatit. Nevím, co k tomu vede ty ostatní, ale já pro to mám vážný a opodstatněný důvod - jsem držgrešle a buran. (-:

28.10.2014 00:51:38dát kritice tipemizat

Pobavil jsem se dobře u této spíše humoresky, ale i fejetonu, jen si kladu otázku, zda tvá investiční zdrženlivost v Řecku byla na místě. Prý se tam ceny snížily.

10.06.2014 22:41:40dát kritice tipguy
Hm, připomnělo mi to mé peripetie s osmičkou vlevo dole, radši si nebudu vybavovat detaily ze zubařského výkonu jako takového. Nevím, kdo tenkrát byl více zpocený, jestli já nebo zubař. Každopádně jsem se udržel a neoplatil jsem mu natržení úst, které mi vytvořil šroubovákem, jenž používal na konečné vyvrácení zubu z dásně když předtím znehodnotil veškeré kleště, které měl v ordinaci k dispozici včetně instalatérského hasáku, natržením čehokoliv jiného ani jsem nevyužil legitimního křesťanského pravidla zub za zub. Konstatuji jen jedno - když pominuly účinky umrtvovací injekce, které nebyly i tak bůhvíjak pronikavé, protože na zanícenou půlku hlavy to nefungovalo - kdybych měl tenkrát doma nabitou zbraň přiměřené ráže, tak jsem ji po půlhodině použil. Za celý život jsem nesnědl tolik paralenů, kolik jsem jich snědl tenkrát, tipuju, že tak asi deset za hodinu, přičemž každý účinkoval tak cca 2 minuty.
Osmička vpravo dole problém naštěstí nedělala, a ty horní zaplaťpánbů vůbec nevylezly.
Jestli by na to účinkoval účet, to posoudit nemohu, bylo to ještě v období hluboké totality, kdy lékařská péče byla poskytována zdarma.
:)
22.05.2014 14:18:46dát kritice tipKvětoň Zahájský

Veškeré moje psaní směřuje právě k tomu - rozesmát čtenáře. Jsem moc rád, že se mi to v tvém případě povedlo.

21.05.2014 18:18:14dát kritice tipAntoncek

Kurva! Ty nedáš mé bránici pokoj ani v komentářích. Mohl bych Ti nasypat milion tipů, ať už to mám za sebou a nemučí mne škytavka?

 

 

10.05.2014 18:17:51dát kritice tipZordon

Skvěle jsem se pobavil.

Kdyby tvůj lékař nebyl muž, měl bych pocit, že navštěvuješ stejnou dentistku jako má žena. Oblíbeným zubařským zákrokem této lékařky je vyčištění kanálků zubu "o jedno vedle".

06.05.2014 10:44:52dát kritice tipKvětoň Zahájský

Filemon - Při té drahotě mám vždycky dilema - buďto budu mít čím kousat a nebudu mít co, nebo naopak. Nakonec ale raději investuji do zubaře než do jídla, přestože pohled na moji postavu by mohl svědčit o opaku.

Zubařina má hodně společného se stavěním lodí v lahvích. Akorát že flaška se u toho necuká a neřve.

06.05.2014 10:24:18dát kritice tipKvětoň Zahájský

Sebastiano - dnes jsem zubařce navrhl, že jí budu (dle tvého vzoru) ty nástroje taky podávat a odebírat, že beztoho při zákroku nemám co na práci. Pobavilo ji to natolik, že mi místo černé plomby dal bílou a nic za to nežádala.

05.05.2014 19:53:24dát kritice tipfilemon

Mám asi šťastie na zubára. A pokiaľ ide o účty, keď si ich prepočítam na koruny (ešte stále mi v hlave bliká kalkulačka), neverím vlastným očiam...  Normálne som sa do tej tvojej zubárskej hrôzy vžila, Květoni. Výborné čítaníčko, ďakujem :)

04.05.2014 16:32:46dát kritice tipZdenda

Kolik stojí v Řecku jído?

04.05.2014 13:05:31dát kritice tipSebastiana
Řvala jsem smíchy. Já mám superzubařku se kterou jsem sehraná- neodkládá nástroje do stojanu, hází mi je a bere si je zpět, jak potřebuje, jsem tak hotová za 10 minut...to je fofr...
04.05.2014 10:27:05dát kritice tipStvN

jj, český turismus je bohužel stále ještě v plenkách, ale myslím, že se to zlepšuje

04.05.2014 10:08:27dát kritice tipKvětoň Zahájský

StvNe - Ano, v tom je ten fór. Pochopitelně že měl na mysli tu tradiční kuchyni, kterou si ovšem český turista nemůže dovolit.

04.05.2014 07:51:39dát kritice tipStvN

Neměl Pohlreich na mysli tradiční řeckou kuchyni?

02.05.2014 18:22:14dát kritice tipAlexka

Jsi hrdina! Při čtení o nepodané injekci mi přeběhl mráz po zádech.

Jinak jsem se bavila, za což se omlouvám 

02.05.2014 16:51:33dát kritice tipPetr.II

jo, ... ! ... *

02.05.2014 10:06:45dát kritice tipKvětoň Zahájský

To tě bolí zub zlomyslnosti, těsně vedle zubu moudrosti, že jo?

02.05.2014 01:09:36dát kritice tipMKbaby

Po celou dobu, co jsem četl, jsem se chechtal, dokonce zlomyslně :) No a teď mne bolí zub. Díky...

:)

01.05.2014 21:24:49dát kritice tipKvětoň Zahájský

Jistý rozdíl v přístupu k pacientovi tady vidím. Asi budeš klientem jiné zdravotní pojišťovny.

01.05.2014 17:08:58dát kritice tipVaud

já mám v puse něco, čemu říkají protekční minimusteček 

jednou jsem tu ve Švajcu kousal do housky a minimůsteček vyskočil ven - moje myšlenkové pochody byly následující 

1) fuj, to je humus! 

2) vysoudím milióny

3) není to náhodou můj zub? 

Samotný zákrok byl to nej, co jsem zažil: paní doktorka mě položila horizontálně s stoupla si za mě, tak, že jsem měl hlavu mezi jejími prsy a pak mě svými ňadry tamponovaly zleva i zprava dvě sestřičky. Mám úsměv od ucha k uchu, když si na to vzpomenu ještě teĎ.

 

01.05.2014 16:06:44dát kritice tipmacecha

.Tak, už po třetí se snažím napsat komentář k tomuto veledílu, ale nedaří se. Řeším stejný problém. Antibiotika jsem nedostala, asi je jich pro důchodce škoda, tak vyplachuji ústa slivovicí, valašským penicilinem. Jen doufám, že to zabere. Nejsem zlá, ale každopádně mě potěšilo, že nejsem sama, kdo takto trpí.  T*******

01.05.2014 14:14:48dát kritice tipDiana
Ajajaj, tak já se už nesměju - ale můžeš si za to sám, napsal jsi to fakt vtipně. Ať ti kovářka pusu rychle uzdraví!
01.05.2014 09:14:15dát kritice tipKvětoň Zahájský

Přátelé, jsem celý na měkko, proto se přiznám ještě k tomu, že zcela bezdůvodně pomlouvám manželku, takto znamenitou kuchařku, za spáchání atentátu na můj zub. Na vině byl ve skutečnosti kuchař z Montenegra.

Nevím proč, snad z nostalgie, zašli jsme o dovolené i do restaurace, kterou doporučuje cestovní kancelář. Dle mínění černohorské delegátky v ní měli vařit pravou českou kuchyni, takovou, na jakou jsme z domova zvyklí.

Objednal jsem si řízek s bramborovým salátem. Černohorský kuchař se sice s opravdovým českým bramborovým salátem nikdy nesetkal, ale dokázal jej virtuozně napodobit. Nejspíš podle vybledlé fotografie ze starého časopisu. Těžko říct, zda šlo o úspěch či fiasko, neboť salát skutečně chutnal jako vybledlá fotografie ze starého časopisu. A právě v něm na můj zub číhal ten zákeřný kamínek, nebo co to bylo.

01.05.2014 08:25:30dát kritice tipVigan

Prve jsem tě podezřívala, že sis zub vylomil schválně, abys mohl vyslopat tchánovu Metaxu, ale pak jsem vzdychla

"Chudák Květoněk." Tož skvělě napsané.

Nedávno jsme poslali babičku s mým synem k zubaři na plombu. My jsme neměli s manželem čas na doprovod. Zapomněli jsme jí říct, že se bude asi hodně platit, protože šlo o nový zub. Tak chudák babička si vzala jen tisícovku s tím, že udělá po ošetření ještě veliký nákup v Kaufu. Doma nám syn sdělil, že babička při vyslovené částce málem zkolabovala, proklela nás s manželem až do desátého kolena, jestli tak se to dělá, "chodit k zubaři na sekyru a taková haňba", načež dokonce v ordinaci  nahlížela přes doktorovo rameno synovi do huby a řekla "podívejte doktore, jak je to za tolik peněz malé." No faux pas prostě.

01.05.2014 00:13:00dát kritice tipbaaba

...my jsme zapomněli píchnout... :c))) Buď si dáma mykala, nebo už někdy něco slyšela o kolektivní vině. Nu, žádná závist, hrdino.

30.04.2014 23:03:32dát kritice tipEvženie Brambůrková

Dobře jsem se pobavila a také našla mnoho známého, jak v popisu dovolené, tak i našeno zdravotnictví. *

30.04.2014 22:50:29dát kritice tipToscana
PS: Jo a přeju rychlé zhojení všeho bolavého kolem toho vzpurného tesáku, aby si už Kovářka přestala mastit kapsu. :)
30.04.2014 22:48:03dát kritice tipToscana
Joo, když jsem vyplázla osm stovek jen za jednu nevelkou bílou plombu, taky jsem si pomyslela všelicos - hlavou mi prolétlo i několik hodně silných výrazů, které by ani dáma znát neměla... :-)))) *t
30.04.2014 21:41:18dát kritice tipProsecký
Tip.
Doporučuji:
1. Najít si lépe placenou práci, abyses mohl na dovolené najíst.
2. Chodit na pravidelné prohlídky. Takoví jako ty způsobují problémy našemu zdravotnictví.
30.04.2014 21:10:33dát kritice tipFerry

Sadisto, husí kůže vyvstalá nad tvými řádky mi hned tak nesplaskne.

:)

30.04.2014 21:07:50dát kritice tip8hanka

Dianke ďakujem, že sa smiala predo mnou, pretože i keď sa za to hanbím a ospravedlňujem autorovi, rehlila som sa nahlas a slzy mi tiekli úľavou, že som v tom kresle nesedela ja...

hrozné je, že za trápenie v kresle ešte musíš platiť a to  nekresťanské peniaze, nemali by lekári platiť nám?

 

30.04.2014 20:16:10dát kritice tipKvětoň Zahájský

Diano, vymyslel, ale jenom z části. V podstatě jsem dal dva svoje autentické zážitky dohromady. Jinak se historka od skutečnosti liší pouze v detailech. Např. nemám zubaře, ale zubařku, a skutečně se jmenuje Kovářová. Ten zub jsem si nezlomil letos v Řecku, ale loni v Montenegru a zánět jsem obdržel minulý týden. Držku mám rozřezanou na kusy a opuchlou ještě teď. V pondělí mi Kovářová snad už udělá plombu. Tekutá strava mi nesvědčí.

30.04.2014 20:00:03dát kritice tipDiana
Drása mne špatné svědomí - ale já se smála, až jsem brečela...Však ty sis to celé vymyslel, že, Květoňku? :-)))*
30.04.2014 17:26:25dát kritice tipKvětoň Zahájský

Kočkodane, jsem rád, že tvoje romantická duše zaplesala. Pokusím se v budoucnu ještě přitvrdit.

30.04.2014 16:31:11dát kritice tipKočkodan
Vida, to je první romantické dílo, které jsem od tebe cetl. A také pekné.

Se mnou by pohled na úcet asi moc neudelal.
30.04.2014 15:48:25dát kritice tipKvětoň Zahájský

V budoucnu by to tak mohlo probíhat.

Pacient pošle doktorovi e-mail: Mám zánět slepého střeva.

Lékař odepíše: Sdělte přesnou adresu, posílám k vám rovnou exekutora!

30.04.2014 15:36:01dát kritice tipAlegna

takže lepší by bylo nikam nechodit, ať pošlou jenom účet, auoú

30.04.2014 15:29:42dát kritice tipKvětoň Zahájský

Někteří výtržníci jsou k nezaplacení.

30.04.2014 15:24:06dát kritice tipaleš-novák
většina zubařů jsou výtržníci...


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.