Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+13 neviditelných
1989
datum / id13.05.2014 / 443369Vytisknout |
autorDanny
kategoriePovídky
témaSci-fi
zobrazeno1097x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog
parafráze na Orwella
1989
Willis Brown zapnul nenávist. Kouknul se do peněženky, pokýval hlavou a začal křičet. Všechno bylo tak, jak si představoval. Usmál se a lokl si Kávy vítězství. Musí se ještě podívat do obchodu, zda nemají nový kartáček na zuby, ale poté může jít na nepovinnou přednášku "Angsoc a řízení dopravy ve velkých městech".

O'Brien si Willise Browna velmi dobře všímal: vždycky při Dvou minutách nenávisti skandoval nejvíce. Ale nebyl ani příliš "vědoucí", příliš vědomě operující s principy Angsocu, jako... O'Brien si málem vzpomněl na neosobu jménem Syme, ale neudělal to. Zkrátka... tady byl potenciál na růst: a to na jediný možný růst, který byl v Oceánii povolen. O'Brien si přitáhl speakwrite a začal diktovat:

"Willis Brown: duckspeak veledobrý, angsoc pojetí převeledobré. Návrh posun vnitřstranně. Nadřízschvál."

***

Když někdo zaklepal na dveře, bylo to neobvyklé. Willis chvíli přemýšlel, přestal počítat své peníze, zvedl se a otevřel neznámému příchozímu. Jak se ukázalo, zas tak neznámý nebyl: byl to O'Brien.

"Soudruhu Browne, mám tu čest vám oznámit důležitou zprávu. Byl jste vyhodnocen jako potenciální kandidát na přestup z Vnější strany do Vnitřní. Stalo se tak díky vaší píli, angažovanosti a dobře vyvinutým schopnostem doublethinku."

Willis se usmál: "Budu muset projít nějakými testy, že?"

"Samozřejmě," odvětil O'Brien, "v podstatě se zopakuje test, který jste -jako každý člen Strany- absolvoval když vám bylo šestnáct. Jak říkám, ve Vnější straně by vás bylo škoda: Oceánie vás lépe využije v centru dění. Přiďte zítra v devět ráno na Ministerstvo pravdy, oddělení klasifikace."

***

Willis Brown seděl v pohodlném křesle a jedl pstruha na másle, k tomu popíjel pravý indický čaj. Uplynulo pár týdnů a po úspěšných zkouškách byl přeřazen na odpovědnější pozici. Sáhl do kapsy, poklepal na peněženku a přitáhl si speakwrite k ústům: "položky dva až pět rozšíř, položka sedm deset škrt, nový oddíl pět..."

***

"Jste zatčen!" křikl pan Charrington, nyní převlečený za prodavače obuvi.
"Ne, to vy jste zatčen!" křikl zákazník a ukázal průkaz agenta Ideopolicie.
"Jaktože záznamy... tam má být..." koktal pan Charrington.
"Nevím, je v tom nějaký zmatek, v poslední době. "
Kousek od nich na manifestaci začal řečník koktat: projev byl nějaký divný. Lidé nesouhlasně mručeli.

***

Willis Brown při placení v obchodě utratil deset dolarů. Podíval se na peněženku, co mu říká. Generovala totiž signál synchronní s jeho kartáčkem na zuby... za deset minut bylo třeba zapnout nenávist. No dobře. Spočítal počet dlaždic na chodníku o odečetl deset, za těch deset dolarů. Rozdíl dnes řekne do speakwritu, jako vždycky.

***

Kdo je šílený sám o sobě, nemůže zešílet ještě jednou, způsobem Angsocu. Může se ovšem adaptovat a vytvořit mimikry. Psychotiků ve Vnitřní straně přibývalo a rozdíly mezi jejich soukromou logikou a logikou Strany zvyšovaly nestabilitu a entropii. Kousek od Willisovy hlavy se srazily dva vrtulníky Ideopolicie.Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.12.2015 19:22:23dát kritice tipPromenlivynick
čet jsem Huxleyho, Orwella i Zamjatina, takže
tomu tady rozumím. nicméně 15 resp 16 není 84.
Ale to nebylo cílem dílka, že. T.

25.05.2014 14:13:50dát kritice tipVigan

Já se většinou v tvých povídkách ztrácím , protože jsou na mne moc složité a přetechnizované. Tady jsem "bohužel" rozuměla. Ne surrealistické, ale notně realistické. První tři věty mluví za celý obsah povídky. Dobře napsáno.

20.05.2014 06:48:22dát kritice tipTangens_Omega36

Ale jo, já to chápu moc dobře, je to taková karikatura komunismu a jiných, poněkud utopistických ideologií a směrů. :o)

Ale prostě tento žánr není zcela dle mého gusta. V rámci svého žánru je to napsané dobře, ani nemusím číst Orwella, řemeslně prostě v pořádku, ale přesto nemohu říct, že se mi to líbí, protože to holt není dle mého vkusu. Netrap se tím, každýmu se líbí něco jiného. ;-)

19.05.2014 17:14:48dát kritice tipDanny
Tangens: pointa tam je, ale obávám se, že je pochopitelná pouze pro toho, kdo četl 1984
19.05.2014 01:52:27dát kritice tipTangens_Omega36

Já 1984 neznám (jako, že jsem to nečetl), ale na základě této ochutnávky tuším, o co tam asi jde. No, není to úplně moje parketa, na můj vkus až moc surrealistické, ale chápu, že někdo se v tom vyžívá. Mohlo být i rozsáhlejší, to bych se pak chytnul (a hlavně nějaká hutná pointa). ;-)

15.05.2014 05:46:55dát kritice tipJanina6

Pěkný. Jako bychom tam už někdy byli... případně tam směřovali :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.