Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 432 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+2 neviditelných
Předmájový cyklus
datum / id02.07.2014 / 444965Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1071x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Předmájový cyklus

Předmájová

Nebude trvat dlouho a květy stromů zakryjí oběšence, slunce klesne do náručí lidí dobré vůle a břehy řek obsadí novodobí adamité. Večery se zkrátí, stíny prodlouží a kopec nad Prahou obsypou milenci. Ozářeni atomovým světlem lamp propadnou kouzlu vlhkých slibů. Do Vltavy začnou padat z oblohy první hvězdy a z nábřeží opilci. Skupinky divých žen rozvlní pestrobarevné sukně do kolotavého rytmu města a pomohou cizincům od přebytečných korun, které by stejně nestihli utratit. U krajnic se rozmůže obchod s nelegálně získanými lesními plody a zcela legálně nabytým bílým masem. Ale nikdo se nebude na nikoho zlobit, neboť bude máj, lásky čas.

 

Malá bankovní hudba


Před vraty banky, zavřenými, neboť je neděle, natahuje už tak vysoký hlas ke zpěvu jinoch. Snad Thajec, v cizí řeči vzpomíná na svou zem. Probouzí ho ke vzpomínkám cinkání cizí měny o dno plechové krabičky? Jsme před bankou, ponechme tedy tomu jinochovi odpověď jako jeho malé bankovní tajemství.

 

Bez názvu

Začátek března a pražská korza zpomalila rytmus, lavičky se zaplnily a oděvy chodců slábnou. Dlažbu Příkop polilo slunce jak abstraktní malíř své plátno. A malá mongolská holčička zavěšená do tatínkovy ruky  té barvě vycapká motiv. Až stopy uschnou, zbude jen vepsat do rohu: Bez názvu, březen 2014.

 

Kde ty chaty jsou...

V potrubích přestupní stanice Můstek v pondělí ráno ještě lidé voní dřevem chat, ale v nohách už mají docela jiné tempo. Spěchá se, tam se musí orazit štos papíru a tam zase telefonovat do Bangladéše. Kdepak Sázava, malinovka, houby... Kapitalismus je třeba budovat, jak zní otřepaná fráze.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.07.2014 17:44:11dát kritice tipAgibail

"předmájová" velmi *

03.07.2014 09:07:21dát kritice tipKočkodan
´Záver je opravdu otrepanou frází,
mozná jen pro blouda slova vzletná,
dríve se v máji trepetala Letná,
úsmevy z tribuny tak strasne schází... ;-)
03.07.2014 09:00:19dát kritice tipVigan

"pondělí ráno ještě lidé voní dřevem chat"

03.07.2014 08:26:38dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Zveřejněné trochu se zpožděním, napadá mě hned po přečtení názvu. Z první věty na mě promluví KHM, ale i cosi, co mi k němu nesedí; srovnávám si světové strany... a už tomu rozumím. Dál pak první odstavec trochu hraničí s erotickou dokumentaristikou. Střih do druhého (odstavce) zchladí náladu. ...oděvy chodců slábnou... je hezká věta. S dočtením poslední kapitoly mi dochází, že tentokrát jsou ty tvé čtyři odstavce jako vlny: Nahoru, dolů, nahoru, dolů.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.