Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

Jak jsem si vyjel aneb táboření Táboře - fejeton
datum / id09.09.2014 / 447530Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno1064x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Jak jsem si vyjel aneb táboření Táboře - fejeton

 

   Cestou k Táboru jsem skrze automobilová skla zaregistroval přejetého ježka, všiml si skotačivé veverky a vylekal mě nad hlavou nepochopitelně motající se moták pochop. Liška žádná - ať už se zázvorem nebo bez něj. Trapné. Zřejmě včera dávala přespříliš dlouhou dobrou noc, přetáhla večerku a drze vyspávala.

   Půjčená navigace s námi začala laškovat už ve Strakonicích, a tak zbylou cestu strávila prokleta, vypnuta a pevně uzamčena v kufříku. Nemajíce mapy, oprášili jsme klasickou, staletími osvědčenou turistickou metodu - vyptávání. Cíl naší cesty jsme tak prokroužili dvakrát po směru a třikrát proti směru hodinových ruček, ale nespílali jsme osudu, vždyť jsme se během těchto spanilých jízd seznámili snad se všemi městskými vjezdy a výjezdy a zároveň poznali mnoho vstřícných domorodých Táboritů.

   Vyhlídnutý penzión sliboval téměř modré z nebe, já se ale nabízenými vějičkami ošálit nenechal. Hned po příjezdu jsem do puntíku vyzkoušel vzhled i funkčnost základních stavebních kamenů každé dovolené - toalety, postele a televize. První položka v pořádku, u druhé jsem roztrpčeně podumal nad proleženou molitanovou matrací. V posledním bodě mé požadavky rozhodně splněny nebyly - maličkou obrazovku bylo možno smysluplně sledovat snad jen s očima zabořenýma do slušného vojenského triedru či menšího hvězdářského dalekohledu. Sdělil jsem výhrady manželce. Pozorně mě vyslechla a rozhodla, že zůstaneme. Tím byla záležitost uzavřena.

   Táborské ulice mě zaujaly historickou krásou, pestrou rozmanitostí a naprostou nepřehledností. Zatímco našinec je uvyklý přehlednému bydlení narýsovanému samotným králem Přemyslem, tamní husité stavěli bez Přemysla, sami. Nikde přímka, či dokonce rovnoběžky, marno hledati úhel; jen samá křivka, zatáčka, asymetrie. A jelikož Tábor leží na ostrohu u řeky Lužnice, nedostávalo se příliš ani místa k rozmachu - parcely jsou tedy buď malé, nebo míň než malé. Vše družně natěsnáno u sebe; při otevřených oknech tak lze mužným plivancem klidně způsobit škodu i o dvě čísla dál.

   Poctivě jsme si s ženou vyšlápli na každou okolní věž i rozhlednu, nebojácně se spouštěli do podzemních chodeb a jeskyní, vyzkoušeli pružící pevnost řetězového mostu přes Lužnici. Večery jsme pak trávili v posteli před televizní obrazovkou, na kterou jsme zaostřovali pomocí rulandského šedého. Prchavé mžiky štěstí...

   Idyla byla ukončena dotazem paní bytné, jak vylepšit pronajaté apartmá. Než jsem pochopil, že se jednalo jen o čistě řečnickou otázku, stačil jsem díky své naivní pravdomluvnosti pár nápadů vyhrknout. "Kušuj," špitla manželka, ale bylo již pozdě. Paní domácí mně hlasem mrazivým jako patologův dech poděkovala za náměty k přemýšlení a podotkla, že Izraelci, kterým předáme náš pokoj i s příslušenstvím, přijedou dříve, vlastně už zítra.

Žena mě neplísnila - ví, že to nemá cenu. Staří psi dělají jen staré kousky. Dětem jsme s dostatečným předstihem oznámili, že se vracíme dřív, než čekaly, sbalili jsme fidlátka i saky paky a vyrazili domů.

   Poučení? Na špacírování jsou nohy. Pouštět si na špacír pusu je holt vždycky o hubu!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.09.2014 15:18:45dát kritice tipJanina6

Nějak se mi špatně chápe, co lidi, kteří takhle aktivně tráví dovolenou, vlastně přitahuje na televizi... ale ten vtípek o zaostřování pomocí rulandského je pěkný.

10.09.2014 09:04:35dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Místy možná trochu nucený je ten humor, ale číst se to dá. Některé pasáže a formulace jsou naopak velmi zábavné a pro "našince" chápatelné (...Půjčená navigace s námi začala laškovat... ; ...parcely jsou tedy buď malé, nebo míň než malé...)

10.09.2014 07:16:11dát kritice tipDiana
Vytknout lze jen jediné. Příliš krátký fejeton! Bavila jsem se božsky. Vtipné, milé a příjemné!*******
09.09.2014 20:43:36dát kritice tipkuča

Tak řemdich ne. Gott mit uns!

09.09.2014 20:42:36dát kritice tipaleš-novák

že zrovna Izraelci mají v oblibě tábory...

09.09.2014 20:02:26dát kritice tipKočkodan
Za tento fejeton te remdichem nepretáhnu.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.