Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 433 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+6 neviditelných
Cesty náhod...I
datum / id21.11.2014 / 450511Vytisknout |
autorKolobajda
kategoriePovídky
upřesnění kategoriePrvní část Náhod - ještě budou
zobrazeno825x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Vůbec si nejsem jistý, jestli to zabere. Snad až přidám ty další dvě části.

Cesty náhod...I

Déja vu

„Každá náhoda je dlouze připravovaná nevyhnutelnost“  Daniel Hevier

Jsou věci mezi nebem a zemí, které čím více nad nimi budete uvažovat, tím více vám budou připadat nepochopitelné, a které se naprosto neslučují s vědecko-materialistickým chápáním života.

I když vědecko-technický vývoj a pokrok se neuvěřitelně řítí kupředu, největší záhadou zůstávají některé procesy v lidském mozku. A duševní schopnosti ve změněném stavu mysli jsou tou nejméně probádanou a objasněnou oblastí. A život každého lidského jedince civilizovaného světa je sinusoida (pokud se nejedná o debila) - jednou jsi dole, jednou nahoře, ale to je snad z nějaké písničky…

Ale - jedná se opravdu jen o náhody?

V rozbouřené porevoluční době jsem se dostal do situace, která se dost vymyká normálu.

Poměrně stabilní zaměstnání jsem vyměnil za nejistý experiment (záměrně nebudu konkrétní). Jednalo se o činnost technicky dost náročnou, kde u nás tehdy bylo ještě pole doslova neorané. Šel jsem i platově o něco níž, s přesvědčením, že se (alespoň lokálně) proslavím a brzy ty příjmy zase budou - a lepší. Doslova mě to vcuclo. A jelikož všechno souvisí se vším, utrpěly tím rodinné vztahy, ovšem domnívám se, že i kdyby nebylo této změny, k rodinnému rozvratu by stejně došlo, takže se vše jen uspíšilo. A to po patnácti letech manželství.

Jako zakládající člen firmy jsem byl v pořadí ten druhý, hned za ředitelem. Napřed nás bylo pět, posléze jedenáct. Karel Poláček by z nás měl radost. Jelikož na způsob, jak by měla probíhat činnost v naší firmě, jsem již po půl roce měl dost odlišný názor od akciové rady, a stál jsem si za svým, dala rada řediteli nůž na krk: Buď půjdeš ty, nebo tvůj zástupce.

A tak se stalo, že dva dny před Štědrým dnem jsem dostal od kamaráda ředitele výpověď

s datem k 31.1., a den před Štědrým dnem obálku s modrým pruhem - žádost o rozvod, první stání

7. února. Tak veselé Vánoce! A jelikož se jednalo o věci nezvratné, po devíti měsících pracovního nadšení jsem skončil a poprvé jsem se ocitl na pracovním úřadě. A týden na to jsem stál před soudem, co by strana žalovaná. 

Načež jsem se asi 14 dní sžíral nad tím, jak je ke mně život nespravedlivý a krutý, téměř jsem nespal, až v jednom okamžiku, kdy jsem zřejmě opravdu tvrdě usnul, se mi zdálo, že jsem v Ostravě a začínám pracovat u konkurenční firmy. Jsem po přijímacím pohovoru, budoucí šéf mi jde ukázat moji kancelář, nic moc - oprýskaný stůl, skříň a na chodbě potkávám své bývalé spolupracovníky - Miloše a Láďu, se kterými jsem kdysi dávno pracoval u rýsovacího prkna, ale to už je dobrých patnáct let. Pak jsem se vzbudil a zjistil jsem, že to byl opravdu jenom sen, ale dost zvláštní sen - vypiji kafe, ať mi to aspoň trochu normálně myslí a říkám si: „A kurva - a proč ne?“

Tak jsem si našel telefonní číslo, zavolal tam a z druhé strany se dostalo odpovědi: „Dobře, tak se přijďte zítra ukázat.“ Tedy jsem přišel a byl jsem přijat. K 1.3. jsem nastoupil a můj nový šéf mě vede ke kanceláři - starý oprýskaný stůl a skříň a ve dveřích potkávám - Miloše:

„Jé Pavle, nazdar, co ty tady?“

Ano, je to ta kancelář ze snu. Pak znovu vyjdu na chodbu, a kdo jde proti mně? Láďa!!!

„Jé Pavle, nazdar, co ty tady?“

Zvláštní? No nic, na platě jsem dostal dva tisíce navíc, ale hlavně ta úleva, už ani ten problém s rozvodem nebyl takový děsivý. A dodnes si říkám - byla to opravdu jenom náhoda?

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

07.04.2015 21:07:09dát kritice tipR. L.
Vánoce jsou zlomové na spoustu věcí.../***
25.11.2014 12:45:19dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Úvodní motto nutí k nesouhlasu, a tak doufám, že jeho užití je něčím, co bude v textu následovat, opodstatněné. Odstavec za ním (mottem) je slohově dosti kostrbatý, na to, že se jedná o první odstavec.

Po dočtení mám dojem, že je to jakási stížnost na "rány osudu", k čemuž ono úvodní moto docela sedí. Text se mi zdá poněkud nepřehledný a celkový smysl (není-li jím pouze ono postěžování si) mi zůstal skrytý.

21.11.2014 22:08:53dát kritice tipblacksabbath

až přidám ty další dvě části......tak šup a honem....:-):-)

21.11.2014 20:22:25dát kritice tipKolobajda

Ne, ne - já sním o vánocích...

21.11.2014 20:18:34dát kritice tipKočkodan
A urcite jsi snil o tom, ze u tvého dílka se s komentárem ukázi já. A vidís - jsem tady!

Jsem zvedav, co se bude dít za zvlastnustky príste.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.