Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Lidé snědí i muziku
datum / id15.12.2014 / 451372Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno985x
počet tipů11
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Lidé snědí i muziku

O dvou jídelních vozech

Vagónem teče pivo. Po zemi se kutálí plastová láhev a kolem nohou cestujících kreslí chmelové prameny. Ty se větví jak jihoamerický veletok, obtékají gumu podrážek, vpíjejí se do tlapek pejsků. Kdekdo by si snad i lok. Nad tou pasekou spí muž s čepicí Guiness a rukou ztuhlou do tvaru lahve. Tak věci tečou na trase B.  

V čajovně možná právě povařili Zlaté vlasy děda Vševěda a chystají se je podávat s obřadným patosem. Studenti o zkouškovém období čerpají sílu z teinu, v naději, že se stanou vševědy. To v tramvaji proplétající se potemnělými ulicemi se servíruje jen pivo z plastové láhve. Moc nepění, ale jistě potěší. Za chvíli se piják zaboří hlouběji do sedačky a možná pak i sveze k zemi. Zkoušky už ten muž vzdal. Život mu jich uchystal přespříliš.

 

Čtyři eskyma

Franta Nedvěd vzpomíná na půlnoc, kdy si dal u pumpy kafe a čtyři eskyma. Dopolední proud country rádia teče z reproduktorů a v bytech zazvonily lžíce. Hovězí výpary stoupají ke stropům a děti už se těší na sladkou odměnu - své eskymo. Snad jim Franta na pumpě nějaké nechal.  

 

Korálový útes města

V úžlabině Spálené ulice lidé požívají sváteční krmi: vietnamskou bagetu. Naklonění mrazem nad plastovými stoly, s plastovými kelímky obřadně rozestavěnými v rozích, hltají. Z úst jim vytékají zelné vlasy, krevety a majonéza. Je po poledni, kolem řinčí tramvaje, soudci se vracejí k přísné práci a v úžlabině Spálené, tom korálovém útesu města, za oběť hladu právě padli mořští korýši.

 

Žena a trdelník

Na eskalátoru metra si žena povídala s trdelníkem. Hovořila do otvoru sladkosti a vypadalo to na pobavené téma. Snad se jí obratem dostávalo sladkých lží.

 

I muziku...

Zima vhání pražské chodce do útrob vývařoven. Ztracení v mlhovině výparů dávají kvinde hladu, někteří soustředění, jiní v uvolněném hovoru. Z reproduktorů se snáší hudba, usedá na ramena, jako poprašek sněhu, a padá dál do talířů, neboť i hudba je jen hmota. Člověk ostrého zření snad dovede ocenit guláš s jemným dotekem Stravinského věty, ale takových mnoho není. A venku se už šeří a čas lidi vyhání zpátky do zimy. Ach, ti nenasytní lidé, snědí i muziku.  

 

  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.12.2014 10:18:06dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Tentokrát na mě z většiny obrazů tvé miniatury vychází dojem hnusu. (Nehnusnými) výjimkami jsou povařené vlasy děda Vševěda a Žena s trdelníkem. Zmiňováním hnusu však neříkám, že se mi tvé postřehy a poznámky nelíbí; hnus, který z těch "stravovacích rituálů" čiší, byl předpokládám tvůj záměr.

15.12.2014 19:39:07dát kritice tipDept

žena a trdelník... hezky se umíš dívat okolo sebe :)

15.12.2014 17:38:05dát kritice tipAgibail

...opět výborné, nejvíc poslední dvě ...*

15.12.2014 08:41:59dát kritice tipMovsar

díky za čtení a zprávy a kočkodanovi za verše! a za upozornění, nemůžu se nikdy donutit k sebečtení.. 

15.12.2014 08:06:20dát kritice tipŠmodrcha
Naprosto skvěle, výborně jsem se pobavil a dávám tip. Jen prosím pozor na drobnosti jako "cestujícíh", "snad i lo" nebo "Naklonnění".
15.12.2014 06:38:51dát kritice tipaleš-novák
trdelník s automatickým odpovídačem...ale i všechno ostatní...zfilmovat by to chtělo.
14.12.2014 10:28:21dát kritice tipVigan

Žena a trdelník, I muziku.

A vůbec, opět skvělé.

12.12.2014 19:58:34dát kritice tipKočkodan
Lepsí nez svícková na smetane
zdá se mi Smetana na svíckové,
já tvoje dílko dnes nebudu hanet,
coz není naprosto jednání nové.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.