Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+4 neviditelných
Přikázání čtvrté: Být vyfocen na thajské pláži
datum / id11.03.2015 / 453524Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno967x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Přikázání čtvrté: Být vyfocen na thajské pláži

Pro současného kosmopolitu je čtvrtým přikázáním: Být vyfocen na thajské pláži. Nejen v důsledku medových řečí, jež z útrob impulsovic krabičky každé ráno do světa vysílá slovutný Jirka Kolbaba, ale účinkem mnoha dalších okolností se stalo, že již nelze umřít a nespatřit světlo thajské pláže.

Jako první tam byli pravděpodobně němečtí důchodci za období hospodářského zázraku své země. Jako křižáci ve středověku odebraly se zástupy bledých a tělnatých lidí z Bavorska, aby dobyli svět. Jejich cílem nebyl Jeruzalém, na tom byli vytrestáni již dost. Ne, víra už nevedla jejich kroky. Rozhodli se odletět za sluncem a lacinou prostitucí. Jak prosté.

A protože po tom, co náš národ ztratil fantasmatický cecík matičky Rusi, bylo zapotřebí rychlé náhražky. Amerika daleko, žízeň po autoritě obrovská, co naplat, staré resentimenty zapomenuty, a tak se oním girardovským „prostředníkem touhy“ stali bohatí Němci. Kam cestují? Do Thajska přece!

Kdo tedy ještě nebyl v Thajsku, jako by nebyl. Je zapotřebí jet tam, neboť pláže jsou jako z filmů, v restauracích servírují obří langusty, je to kousek do džungle a ženy na ulicích mají penisy. To vše je třeba spatřit, nejméně jednou za život, ale lépe jednou za rok.

Jenže je to daleko a jak o tom podat zprávu? Jirka Kolbaba má exkluzivní smlouvu a může to říct ráno skrze otvor v impulsovic krabičce, co ale běžný člověk? Má přece fotoaparát. Ten mu zajistí důkaz! A protože fotoaparát je od toho, aby se mačkal, čím více takového důkazního materiálu člověk pořídí, tím lépe. Ideální je asi tak osm tisíc fotografií z jedné dovolené. Cvak – cvak.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

24.05.2015 09:17:41dát kritice tipKapsa

Pobavilo, čím dál víc...

16.03.2015 14:51:35dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

MovsarObsahově či po stránce společenské nálady mi tvé čtvrté přikázání sice mnoho neříká (asi nemám ty správné známé), ale odhlédnu-li -- podobně jako u třetího -- k původnímu desateru, nalézám i u tohot čtvrtého souvislost. Takže si začínám říkat, že tahle souvislost možná není náhodná.

 

13.03.2015 10:29:19dát kritice tipMovsar

díky za čtení. m_b: jsem rád z anázor, rozhodně mě zajímá i kritika. pro mě je terapeutiucké vyrovnábat se takto s mániemi, které zuří okolo. to, že úplně nesdílíš "můj boj" nevadí, protože jsi ochoten si ho vyslechnout (přečíst) a reflektovat ho. pismak je možná jedním z posledních ostrovů naděje.  

13.03.2015 10:08:22dát kritice tipmalej_blazen

ja ti nevim, nejak mi pripada, ze sklouzavas do jakesi lacinosti nebo tak. Kritizujes prazdnotu, ale samotny text na me pusobi stejne, jako kdyby ti dosla inspirace. Take s tim jak zacinas byt adresnejsi se pro mě vytraci kouzlo anonymity a neurcitosti textu, ktera me oslovovala u predchazejicich textu. Asi, zda se mi, kdyz si to sesumarizuji, co jsem ted napsal, mi vadi prilisna doslovnost, ktera me jako ctenare okrada o jakesi tajemstvi (byt zjevne) textu minulych.

12.03.2015 08:19:38dát kritice tipR. L.
Napsáno vtipně a dobře, ostatně celá tato série/***
11.03.2015 18:28:27dát kritice tipKočkodan
Tak ted nevím, jestli ti tenhle komentík vubec dojde, kdyz jako nejsem. A pritom bydlím v Mnichove. Tedy asi také jen jako... :-)


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.